'Visser die rotzooi maakt van de natuur is dief van zichzelf' 0 1 uw krant m schouwen-duiveland r DELTA MAKELAARDIJ 1501 JAAR Ir; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ld- s ONROEREND GOED (VER)KOPEN? Bruse secretaris Algemeen Vissersbelang neemt afscheid Uitverkochte Concertzaal uitvoering Muziekschool 6 11 BILJARTEN Zomertijd begint zondagnacht Doorgereden dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 25 MAART 1994 150e JAARGANG NR 25536 Korte Sint Janstraat 8,4301 AE Zierikzee Tel. 01110-17808 BETROUWBAAR EN DESKUNDIG WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Scheidend secretaris vissersvereniging, H. Hoogerheide:Zuinig zijn met mosselzaad is een eerste vereiste BRUINISSE - „Mosselvissers zouden een dief van zichzelf zijn als zij van de na tuur een rotzooitje maakten. De overtrokken aantijgingen voor de belangen van zeehonden en vogels staan in geen enkele verhouding tot de vermeende onheilen die wij allemaal zouden aanrichten." De Bruse mosselkweker Hendrik Hooger heide (59) heeft in zijn loopbaan als visser en secretaris van de plaatselijke vis sersvereniging Algemeen Vissersbelang regelmatig in de clinch gelegen met di verse voormannen uit de natuur- en milieuhoek. Vrijdag 25 maart zwaait Hoo gerheide, schipper en mede-eigenaar van de mosselkotter BRU 50, na een bestuursperiode van vierentwintig jaar, officieel af als secretaris van vissers vereniging Algemeen Vissersbelang in Bruinisse. In een terugblik op de achter liggende jaren is het door de bril van Hoogerheide bezien vandaag de dag de normaalste zaak van de wereld om als kwe ker van een natuurvriendelijk produkt als de mossel te stre ven naar een zo schoon moge lijk milieu. Onomwonden geeft hij toe dat vissers vroeger ver schillende materialen over de reling dumpten wat achteraf beslist niet door de beugel kon. t)e hedendaagse visser blijkt in de praktijk wel degelijk be reid om extra zorg aan de na tuurwaarden te besteden. „We zijn ons best bewust", zegt Hoogerheide, „dat lege verf- bussen, oude klompen en aller lei materialen niet meer over boord gegooid mogen worden. Maar vergeet niet, hetgeen wij gedaan hebben staat in geen enkele verhouding met wat de bedrijven in de chemische in dustrie als Bayer en BASF aan richten. Als ze daar een kraant je verkeerd zetten heeft dat ontzaggelijke gevolgen." Obstakel Tb en de secretaris van Alge meen Vissersbelang in 1970 aantrad werd hij vier jaar latei- als een van de twee plaatselij ke afgevaardigden in het alge meen bestuur van Zevibel ge kozen. 'Oorzaak en gevolg' zo als hij dat noemt, -was dat hij vervolgens tot bestuurslid van de Producenten Organisatie Mosselen voor de Nederlandse mosselcultuur werd gebombar deerd. Ook nam hij als plaatse lijk vertegenwoordiger zitting in de Mossel Advies Commissie (MAC) en het schelpdieren platform. Tenslotte opereerde Hoogerheide als vertegenwoor diger in de propagandacom- missie van het Produktschap. In de 45-jarige periode dat de bijna zestigjarige Bruse mos selvisser inmiddels op het zilte zeewater vertoeft heeft hij van uit zijn bestuursfuncties gezien figuurlijk tal van 'aanvarin gen' achter de rug. Met name de confrontaties tussen de Ze- vibel-voormannen en dé natuur- en milieufanatici kwa men soms keihard aan. Op ter mijn ziet de Bruenaar op dit terrein geen positieve ontwik kelingen, bijvoorbeeld in de vorm van een loyale en wat minder arrog&ite opstelling, uit de hoek van deze belangen behartigers in het verschiet. „Als deze beroepskretensla- kers geen problemen en kritiek meer kunnen aandragen komt hun vaste baan op de tocht te staan, dus daar passen zij wel voor. Heel die milieubeweging is voor ons een enorm obstakel. Was het een hobbel, dan ging het nog, want hobbels kun je nemen. Zij menen de zoge naamde onheilen te moeten recht zetten, maar als alles rechtgetrokken is raken zij hun broodwinning kwijt. Daarom blijft het voor ons vechten te gen de bierkaai, terwijl we ook van die zelfde natuur afhanke lijk zijn." In het verleden kwamen de plaatselijke visserijverenigin gen volgens Hoogerheide meer dan eens in actie om de over heid op negatieve ontwikkelin gen binnen de mosselsector te attenderen. Van meet af aan trokken de plaatselijke Zevibel-afdelingen in Bruinis se en Zierikzee bijvoorbeeld te vergeefs aan de bel om een stokje te steken voor het inhu ren van kokkelschepen tijdens de zaadviscampagne. De Bruse secretaris vindt het altijd nog spijtig dat de mosselsector niet eerder bepaalde beheersende maatregelen op vrijwillige ba sis heeft ingevoerd. Mogelijk had dat de huidige overtrok ken belangstelling van andere belangenbehartigers in den lande kunnen voorkomen. De reden dat de zogenaamde oude 'bulten' overal zijn weggevist wijt Hoogerheide grotendeels aan de kokkelschepen die ja renlang (naar zijn mening te lang) tijdens de zaadviscam pagne op de Waddenzee werden ingezet. In de nabije toekomst ziet hij de droombeelden van de natuurbeschermers, de rea lisering van oude biotopen, niet een twee drie tot ontwik keling komen. De ongekende stormen laten immers onuit wisbare sporen achter. „Ze hebben het tegenwoordig heel dikwijls over windkracht 10,11 en 12 en ik weet niet of een ou de mosselbank daar wel tegen bestand is", meent Hoogerhei de. Stabiele percelen Bij het induiken van de ge- schiedenis van de Zeeuwse mosselvissers wordt duidelijk dat de gevleugelde uitspraak 'donkere wolken pakken zich samen boven de oude mossel dorpen' niet een kreet is die zonder slag of stoot uit de lucht is komen vallen. Eeuwen lang hebben de mosselvissers een onverbeten strijd gevoerd voor hun bestaan. Tbt op heden gaat het gevecht voor de toekomst van de ondernemers in de mos selsector onverminderd door. Een brandende kwestie die de gemoederen momenteel flink bezig houdt is de vaststelling van een verdeelsleutel voor het individuele vangstaandeel per bedrijf tijdens de zaadvisserij. Voor de bestuurders een wel haast onoverkomelijk pro bleem dat onmogelijk tot ie ders tevredenheid kan worden opgelost. In de tijden van wel eer werden de kwekers door middel van een vooraf vast gestelde periode de gelegen heid geboden om (ieder bedrijf evenlang) van 'dag tot donker' op het jong geboren zaad te vis sen. De laatste paar jaar heeft men op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij een gereguleerde zaad visserij bewerkstelligd waar mee op zich elke individuele kweker uit de voeten kan, ware het niet dat het toegemeten zaadpercentage onder meer wordt gerelateerd aan de indi viduele aanvoercijfers op de mosselveiling in de afgelopen drieëntwintig jaar. Ook voor het komend seizoen bleek weer veel stuurmanskunst nodig om een zaadvisplan op de rails te krijgen, dat door het overgrote deel van de kwekers wordt ge dragen. „Het mosselzaad wordt tegenwoordig verdeeld naar capaciteit van de bedrij ven. Het blijkt in de praktijk helaas onmogelijk om plannen te maken die bij iedereen even goed in de smaak vallen. Bij el ke spelregel die je bedenkt is het een kwestie van water bij de wijn of wijn bij het water. In zijn totaliteit bezien denk ik toch dat iedereen er mee kan leven, mits er voldoende zaad vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - De belangstelling voor de jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziekschool was, even als voorgaande jaren bijzonder groot. Ruim 400 men sen vulden de Concertzaal woensdagavond en enkele laatkomers moesten genoegen nemen met een staan plaats. Onder de bezoekers waren onder andere bur gemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee, de Brouwse wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter en burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse en verschillende vertegenwoordigers van muziekverenigingen. Het strijkorkest van de muziekschool wacht op het moment van optreden tijdens de jaaruitvoering woensdag in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). Na het welkomstwoord van di rectrice E. Jense mochten de jongste leerlingen de spits af bijten. Onder leiding van Myra van Groenendael vormden zij een elementair ensemble dat bestond uit twee blokfluiten, twee violen en vijf dwarsflui ten. Zij speelden, met pianobe geleiding, de nummers Oom- pah-pah van Bart en Dan cing Horses van J. van der Goot. Hierna brachten tien gi taarleerlingen van Pierre de Nijs een oosters geluid ten ge hore. Zij speelden twee compo sities van hun docent: Chinees Duo en Bonzay Tree. Hierna waren de klarinetten aan de beurt. Het leuke van de mu ziekschooluitvoering is dat het publiek in de gelegenheid is om het specifieke geluid van de verschillende instrumenten he lemaal te ondergaan. Vijftien klarinetten tegelijkertijd of achttien accordeons bij elkaar is heel apart om te horen. De klarinettisten speelden Tbm Dooley. Gymnopédie en Skip to my lou en werder: met het in studeren geholpen door Fred- vervolg pagina 2 De natuur is zoals men haar nemen wil. Musset Af en toe zon HET WEER Vannacht opklaringen en langs de kust mogelijk een bui. Min.temp. omstreeks 2 graden. Overdag af en toe zon. Middagtemp. ongeveer 8 graden. Noordwestenwind, ma tig, kracht 3 4, aan de kust eerst nog krachtig of hard, 6 a 7. STEENZWAENSHOF In Nieuwerkerk werd het servicewoningencomplex Steenzwaenshof officieel geopend. KUNSTENAAR De Iraak Abeer Al Khateb wil zijn schilderijen laten zien aan de bevolking op Schouwen-Duiveland. MODELMOLENS Tijdens de landelijke molendag zijn ook de modelmo lens van Cor van Nieuwenhuyze te zien. Adrie Goudzwaard werd kampioen zesde klas libre District Schouwen-Duiveland. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Zondagnacht, 27 maart, gaat de zomertijd in. Om 2.00 uur, in dë nacht van zaterdag op zondag, wordt de klok dan een uur vooruit ge zet. De zomertijd geldt tot zondag 25 september. Dan wordt de klok om 3.00 uur weer een uur teruggezet. De zomertijd gaat overal in Europa op dezelfde dag in. Alleen in Groot- Brittannië en Ierland duurt de zomertijd een maand langer dan bij ons. Naar verwachting zal vanaf 1996 overal in Europa eenzelfde begin- en einddatum gelden. DEN HAAG - De Tweede Ka mer vindt dat minister Ritzen de basisscholen en scholen voor speciaal onderwijs extra maatregelen moet opleggen om de groeiende stroom leerlingen naar het speciaal onderwijs in te dammen. ZIERIKZEE - Een 37-jarige man uit Roermond was niet blij toen hij ontdekte dat zijn in Zierikzee geparkeerd staan de auto was aangereden. De aanrijding gebeurde don derdag tussen ongeveer 9.00 en 17.00 uur terwijl de auto gepar keerd stond aan de Mossel boomgaard. Toen de Limbur ger terug kwam bij zijn voer tuig bleek de linkerkant be schadigd te zijn door een ande re auto die er tegen was gere den. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. 184 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~1 adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1