Tall-ships naar Sail Vlissingen Geen voorbereidingsbesluit ter voorkoming intensieve veehouderij Plompe Toren afgesloten Organisatie verwacht 100.000 tot 150.000 bezoekers In gemeente Duiveland 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VLISSINGEN - Onder de naam Sail Vlissingen '94 mani festeert deze Zeeuwse stad zich van 1 tot en met 4 juli na drukkelijk als havenstad. De komst van zeven zogenaamde 'tallships' staat vast. Met de eigenaren van nog eens vier grote klassieke schepen is de organisatie van Sail Vlissin gen nog in onderhandeling. Er worden 100.000 tot 150.000 be zoekers verwacht. „Een'feestje voor Vlissingen en een produkt dat staat voor Zee land," zo omschreef de Vlis- singse burgemeester J. van der Doef gisteren, donderdag, het evenement dat zeven ton gaat kosten. Op weg naar Rouen, start plaats van de Cutty Sark zeil race doen Vlissingen aan: de 55 meter lange brigantijn Fryde- ryk Chopin, het Russische sta len volschip de Khersones van ruim 108 meter lang (zie foto), de Bermuda schoener Yuniy Baltiets (49 meter), de barken- tijn Pogoria van 47 meter, de Noord-Holland, een klipper van 30 meter en de Eendracht, een stalen, 42 meter lange, drie- mastgaffelschoener. Onzeker is nog de komst van de Christian Radich, de Kruzen- sthern, de Stedemaeght, de driemaster Makom Miller en het ramschip de Schorpioen. De Khersones brengt bij wijze van voorproefje al op 29 april een bezoek aan Vlissingen. Havenmanifestatie Gedurende de havenmanifesta tie is ook in de Vlissingse bin nenstad van alles te doen. On derdeel hiervan is een 'shanty- festival'. Aan dit festival van het zeemanslied doen tien ko ren mee, waaronder het Schel- deloodsenkoor, de Compagnie zangers uit Medemblik, het Marske Fisherman's Choir uit Engeland en Knurrhahn uit Duitsland. Tijdens Sail Vlis singen zijn verder nog veertig platbodems te bekijken, er zijn demonstraties van duikers en de reddingsmaatschappij, spel letjes als boegsprietlopen, ex posities en een rondvaart. NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders Is van mening dat het ge meentelijke bestemmingsplan buitengebied niet moet worden aangepast om te voorkomen dat zich in Dui veland intensieve veehouderijen vestigen. De laatste maanden is er vanuit Noord-Brabant een toestroom van varkenshouders die zich in Zeeland proberen te vestigen. Het Duivelandse college is ech ter van mening dat een voorbe reidingsbesluit waarmee het bestemmingsplan buitenge bied kan worden aangepast, niet de juiste weg is om de vestiging van intensieve vee houderijen in de gemeente te voorkomen. Men vindt dit om dat het bestemmingsplan pas in november 1993 opnieuw is vastgesteld door de Duiveland se raad. „Via een voorberei dingsbesluit zouden we impli ciet aangeven dat het beleid een paar maanden na vaststel ling van het bestemmingsplan alweer fors bijgesteld moet worden", aldus het college van b en w. Men tekent daarbij aan dat het ook mogelijk is de komst van intensieve veehouderijen te voorkomen via een aantal be leidsregels ten aanzien van de aanvragen voor nieuwvesti- ging van intensieve veehoude rijen die binnen komen. „Ge dacht kan worden aan het voor schrift dat nieuwe bedrijven alleen mogen worden opgezet binnen bestaande bebouwings- vlakken. Op die manier kun nen er per saldo geen bedrijven bijkomen in het buitengebied en ontstaat geen extra burger bebouwing." r Het Duivelands college maakt dit alles bekend tijdens de ge meenteraadsvergadering die dinsdag 29 maart wordt gehou den in het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Op de agenda staat ook een aantal bouwplan nen van particulieren waaraan het dagelijks bestuur van de gemeente niet wil meewerken omdat ze niet voldoen aan de voorschriften in het bestem mingsplan. Het gaat om de bouw van een serre aan de wo ning Koningin Maudplein 11, een woning op de hoek van de Schoolstraat/Elzenstraat, een woning aan het eind van de Muyeweg, alles in Nieuwer kerk, en de bouw van een cara vanbergruimte aan de Ringweg in Oosterlalid. Instemming Andere bouwplannen zoals de bouw van een garage bij de wo ning Elzenstraat 31 te Nieuwer kerk en de uitbreiding van het pand Markt 7 te Oosterland hebben wel de instemming van burgemeester en wethouders. Uiteraard is het de gemeente raad die over dit alles beslist tijdens de raadsvergadering aanstaande dinsdag. Dat geldt ook voor het voorstel van het college betreffende de aan schaf van een twee-wielige tractor voor de buitendienst gemeentewerken in Ouwer- kerk. Een aanschaf waarmee 29.000 gulden gemoeid is. Bijna 50.000 gulden is nodig voor de aanschaf van een nieu we maaimachine voor de bui tendienst gemeentewerken. Voor de vervanging van 'het dak van het dierenverblijf in het hertenkamp in Ouwerkerk is 9.000 gulden nodig en voor de aanschaf van een onderwijs administratiepakket en com puter voor de basisscholen in de gemeente Duiveland bijna 8.000 gulden. Over al deze uit gaven moet dinsdag worden be slist door de gemeenteraad. D'Heule Precies 115,24 per vierkante meter en aan de randen 104,76 per vierkante meter. Dat wordt de prijs van bouwgrond in het nieuwe bestemmingsplan d'Heule in Nieuwerkerk. Dat blijkt uit de exploitatie-opzet voor het plan die wordt voorge legd aan de gemeenteraad. De belangstelling voor het .bou wen van een woning in het nieuwe woongebied blijkt aan wezig want tijdens de gemeen teraad komen ook al twee voor stellen aan de orde voor grond- verkoop aan particulieren die daar een woningen willen la ten bouwen. Laatste De raadsvergadering is de laat ste van een vier-jarige raadspe riode. Vanaf april vergadert de gemeenteraad in de samenstel ling zoals die is bepaald door de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart jongstleden. Dat houdt in dat dinsdag afscheid wordt genomen van de raadsle den K. Hendrikse (SGP/RPF) die onder druk van zijn partij moest stoppen met het gemeen teraadswerk en de CDA-raads- leden A. R. I. van den Hoek en M. A. Klaassen-Meijer die res pectievelijk door het verlies van een CDA-zetel bij de ver kiezingen en op eigen verzoek aftreden. De ene CDA-zetel in de Duivelandse raad wordt vanaf april bezet door P. yan Donk. Iedere belangstellende kan de raadsvergadering vanaf de pu blieke tribune volgen. In de raadzaal van het gemeentehuis in Nieuwerkerk vanaf 20.00 Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Emmen: P. F. de Vries te Hengelo (Gld.). Bedankt voor Nieuwpoort: J. J. van Holten, kand. te Ridder kerk; voor Katwijk aan Zee (Pniëlkerk): drs. JVI. A. van den Berg te Groot Amers. Beroepen te Hoenderloo (part tim): G. M. Rosbergen, Wage- ningen; te Niéuw-Stadskanaal (wijk 2): G. W. Smith, Tjerk- gaast c.a.; te Zwijndrecht: C. Haasnoot, Haamstede en Se- rooskerke (S.); te Aalten: J. van Dalen, Franeker; te Wouden berg: H. Westerhout. Zeist. Aangenomen naar Oldebert: mevr. I. van der Pol. Zuid-Lim burg-Centrum. Beroepbaar: G. A. Schreuders, 1.1. zendingspredikant te Costa Rica, Smidsgilde 27, 3994 BG Houten, telefoon 03403-80775. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Borne: A. 'Gootjes, Bruinisse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te De Bilt-Bilthoven: W. Scherff, Spakenburg-Zuid. Bedankt voor Loppersum i.c.m. Westeremden: P. Groen, Bruchtervcld. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Westkapelle: J. Kareis, Oudemirdum. Beroepen te Wolphaartsdijk: P. Melis te Nieuw-Bcijerland. Bedankt voor Rotterdam-Zuid- wijk Pendrecht-Lombardijen: C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Veenendaal: F. Mallan te Alblasserdam. Bedankt voor Elspeet: F. Mal lan te Alblasserdam. Gerefprmeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Veendam: Joh. A. Schelling, kandidaat te Kam pen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Puttershoek: A. Bac, Bodegraven; te Rotter- dam-IJsselmonde en te Tbrwol- de-De Vecht: C. A. van Dieren, Stolwijk; te Veenendaal: B. van der Heiden, Hardinxveld- Giessendam. Bedankt voor Spijkenisse: A. J. Gunst, Tholen. Ds. C. Haasnoot ontving beroep HAAMSTEDE/SEROOSKER- KE - Ds. C. Haasnoot, predi kant van de Hervormde Ge meente te Haamstede en Se- rooskerke (S.), heeft een be roep ontvangen van Zwijn drecht. Ds. Haasnoot werd geboren op 14 februari 1948 en is sinds 7 ja nuari 1990 predikant te Haam stede en Serooskerke (S.). Ds. A. Gootjes nam beroep aan BRUINISSE Ds. A. Gootjes. Gereformeerd predikant te Bruinisse, heeft het beroep dat door Borne op hem was uitge bracht aangenomen. Ds. Gootjes, die geboren werd op 1 maart 1956. is sinds 1989 predikant te Bruinisse. BURGH-HAAMSTEDE ZVU Onder de paraplu van de Zeeuwse Volks Universiteit verzorgt Jan Midavaine weer een cursus Natuur en Fotogra fie. Deze cursus wordt gegeven in De Schutse in Haamstede en bestaat uit vijf bijeenkomsten. De eerste bijeenkomst is don derdag 14 april om 13.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst wordt een inleiding over foto grafie gegeven en worden foto's en dia's bekeken. De tweede bijeenkomst is 28 april en staat in het teken van een excursie naar de broedkolonie van de aalscholvers bij het Brede Wa ter op Voorne. De tweede excur sie is donderdag 19 mei en voert de cursisten naar de Noordbevelandse Oosterschel- dekust. Donderdag 9 juni gaat de derde excursie naar Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Rond deze da tum zullen de kuikens van de Zilvermeeuwen, Kleine Man telmeeuwen en Scholeksters uit het ei kruipen. De laatste bijeenkomst, die van 23 juni is in De Schutse in Haamstede. Hierbij wordt het fotomateri aal besproken. Een selectie daarvan zal te zien zijn in een expositie. Voor informatie over deze ZVU-cursus kan men con tact opnemen met Ria Meinte- ma, 01110-14691. RENESSE Ophaaldag Renessedag Zaterdagmorgen 26 maart houdt het Renessedagcomité een ophaaldag voor rommel ten bate van de Renessedag, die dit jaar op 14 mei in de dorpskern wordt gehouden. Verschillende vrachtwagens zullen voor het ophalen van de rommel worden ingezet. Het comité verzoekt het publiek, dit jaar geen bedden en/of ma trassen mee te geven. Op zater dag 23 april wordt nogmaals rommel opgehaald. KERKWERVE NCVB De dames van de afdeling Kerkwerve van de Nederland se Christen Vrouwen Bond (NCVB) kwamen in 't Zuudèn- de bijeen voor hun ledenverga dering. Na de opening door me vrouw Stouten-Vaane en het af werken van het huishoudelijk gedeelte kreeg huisarts Audier uit Noordgouwe het woord. Hij ging in op problemen die ver band houden met de overgang. Door middel van twee video films werd uitgelegd welke veranderingen daarbij optre den. Met behulp van oestroge- nen kunnen die overgangs klachten worden tegengegaan. Een positieve levensinstelling, goede voeding en bewegen zijn belangrijk. N$ de pauze ging de huisarts in op vragen van de dames. De vergadering werd door mevrouw Post-Dalebout afgesloten met een gedicht. Collecte De collecte ten bate van het Reumafonds heeft in Kerkwer ve 260,- opgeleverd. Collec tanten en gevers worden voor hun bijdrage bedankt. DREISCHOR Collecte De collecte ten bate van de reu mabestrijding heeft in de kern Dreischor 655,20 opgebracht. Iedereen die door een gift of door te collecteren aan dit re sultaat heeft bijgedragen wordt namens de organisato ren van de collecte hartelijk be dankt. ZONNEMAIRE Dorkashulp Het inzameladres voor kleding van de Dokashulp in Zonne- maire is voortaan de familie F. Itienne aan de Oprit 20. Tele foon: 01112-1208. NIEUWERKERK Oud papieractie Op zaterdag 26 maart wordt in Nieuwerkerk een oud papier actie gehouden ten bate van de zending. Het oud papier kan tussen 9.30 en 11.00 uur gebun deld worden afgegeven bij ge bouw Salem aan de Molen straat. GOES Expo Flora Expo Flora is de naam van een tulpen- en huishoudbeurs die. van 31 maart tot en met 4 april wordt gehouden in de Zeeland- hallèn in Goes. Het gaat om een samenvoeging van de gladiolen- en huishoudbeurs Delta Flora en de huishoud beurs Expo Goes. Omdat de Nederlandse tulp vierhonderd jaar geleden werd ontdekt kreeg het evenement het thema '400 jaar tulp' mee. Samen met de Zeeuwse bloembollenbroei- ers richt de bloemenarrangeur van Delta Flora de Zeelandhal len in met meer dan honderd duizend tulpen en andere voor jaarsbloemen. Aan het evene ment zijn bloemschikwedstrij den verbonden. Op 31 maart en 1 april is het evenement open van 12.00 tot 22.00 uur, op de andere dagen van 10.00 tot 18.00 uur. AAGTEKERKE Mars In Aagtekerke gaat zaterdag 26 maart voor de zevende keer de SVA-mars van start. De routes van 10, 15 en 25 kilometer gaan richting Domburg en zijn 'rolstoelvriendelijk'. Aan het eind wacht een medaille met lint en inschrijven kan zater dag vanaf 11.30 uur bij start plaats gebouw Amicitia aan de Agathastraat te Aagtekerke. BURGHSLUIS - De Plompe Toren aan de Oosterscheldedijk bij Burghsluis is vanaf heden afgesloten voor publiek. De toestand van de trap en de bordessen van de toren is zo slecht dat het niet meer verantwoord is. De uit de vijftiende eeuw daterende toren is zowel aan de binnen- als de buitenzijde aan een grondi ge renovatie toe. Het gebouw is eigendom van de Dienst der Domeinen van de Rijksoverheid. De gemeente Westerschouwen, op wiens grondgebied de toren staat en die verantwoordelijk is voor de exploitatie en het dagelijks be heer, gaat met de dienst praten over de restauratiewerkzaam heden die nodig zijn. De gemeente gaat er van uit dat de Dienst der Domeinen als eigenaar van de toren de restauratiekosten zal dragen. Pas. wanneer hierover afspra ken zijn gemaakt kunnen de restauratiewerkzaamheden be ginnen. De toren werd in de vijftiende eeuw gebouwd als onderdeel van een kerkge bouw. Die kerk werd in 1583 af gebroken. Het dorp Koudekerke waar het kerkgebouw stond werd in de loop der tijd overspoeld door de golven van de Oosterschel de. De kerktoren staat nu al ve le jaren als een eenzaam en bij zonder baken op de Ooster scheldedijk die vroeger dwars door het dorp Koudekerke liep. Jbt nu toe kon het gebouw wor den bezichtigd en beklommen wanneer men contact zocht met een sleuteladres. Dat zit er voorlopig niet in. De Plompe Toren bij Burghsluis kan r>oorlopig niet meer worden beklommen. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6