'Die boom gaat er nooit meer uit' Honderden kinderen planten honderden bomen op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 24 MAART 1994 NR 25535 5 De kinderen in Bruinisse hadden er zin in. SCHOUWEN-DUIVELAND - Enkele honderden kinderen van de hoogste groepen van ruim twintig basisscholen togen gisteren, woensdag, met laarzen aan en voorzien van een schop naar school. Het was Boomfeestdag. Het enthousiasme voor dit jaarlijks terugkerende evenement bleek sterker dan de harde wind en het miezerige weer. Onder toeziend oog van medewerkers van buitendiensten gemeentewerken werden enkele honderden bomen geplant op zeven verschillende locaties op Schouwen-Duiveland. ,,Die gaat er nooit meer uit", juichten leerlingen van de christelijke basisschool Johan Louis de Jonge uit Zierikzee. Zij sprongen met zijn zeventienen de grond vast rondom de eikeboom die door Wendy van Gent en Paul Ripmeester werd geplant naast de oprit naar de algemene begraafplaats in Zierikzee. In totaal werden op die locatie acht eiken geplant. Een door elke Zierikzeese t basisschool en de Beatrixschool en één door het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders, die tijdens de Boomfeestdag het goede voorbeeld wilden geven. Maar zelfs daarbij kon men de perikelen rondom de collegevorming niet vergeten. „Je houdt het niet voor mogelijk zo goed als wij kunnen samenwerken", riep VVD-wethouder L. J. van Gastel terwijl hij samen met PvdA-wethouder D. van der Wekken en burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs eendrachtig de grond in de put rondom de eik schepte. Een reactie die direct werd gerelativeerd door hoofd Plantsoenendienst J. J. Doeswijk: „Dat zullen we deze zomer zien wanneer blijkt hoe deze boom het doet." De Boomfeestdag kreeg dit jaar het thema Bomen en cultuurhistorie mee. Een thema dat volgens burgèmeester Asselbergs heel goed aansloot bij de locatie •waar de bomen in Zierikzee werden geplant. „We staan hier vlak bij een hele oude begraafplaats, een prachtige, vredige plek waar de natuur en de monumentale bomen die er staan een bijzondere ervaring geven." Ook de oude muur die de begraafplaats aan de voorzijde afsluit en het zicht op de Noordhavenpoort vanaf die locatie droegen volgens Asselbergs bij aan het thema van Boomfeestdag. Het thema bomen en cultuurhistorie werd verder uitgediept door de Werkgroep Schoolbiologie, die dit jaar voor de tiende keer een excursie verzorgde voor de leerlingen die bomen plantten. Vrijwilligers van de werkgroep leidden de kinderen per school over de begraafplaats naar het daarachter gelegen havenkanaal, dat ontstond uit de Zujd-Gouwe en de Ee die dc scheiding tussen Schouwen en Duiveland vormden. Tbr gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Werkgroep Schoolbiologie boden Asselbergs en werkgroepvoorzitster R. de Ligt aan alle basisscholen een map aan met daarin negentig lesbrieven die in de afgelopen tien jaar werden gemaakt door de werkgroepleden. Zoals gebruikelijk bij de Boomfeestdag in Zierikzee kwamen de leerkrachten van de diverse basisscholen om beurten met hun leerlingen naar de locatie waar de bomen konden worden geplant. Dit jaar werd de spits afgebeten door de Johan Louis de Jongeschool. Ter gelegenheid van die primeur studeerden de kinderen een speciaal boomfeestdaglied in. 'Wat is dat voor een mooie boom, die is niet echt. Dat is een droom. Maak hem niet kapot, dat is een gebod'. De leerlingen van de basisscholen in de gemeente Brouwershaven werden met bussen naar de Bogerdweg. in Dreischor vervoerd. Daar hadden de kinderen handenvol werk met het planten van enkele honderden ligusterstruiken die een haag moet gaan vormen tussen de rijweg en het trottoir van de pas gerenoveerde weg: De Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter sprak de kinderen toe en na afloop van het plantwerk werden zij in het dorpshuis in Dreischor getrakteerd op warme chocolademelk. In de gemeente Westerschouwen werden gedurende een hele morgen bomen geplant op vier verschillende locaties. Burgemeester A. Tees spoedde zich van de ene naar de andere kern om de leerlingen van de diverse basisscholen toe te spreken en zelf ook wat te planten. In Noordwelle werden vier esdoorns geplant. In Haamstede hoefden de leerlingen van het basisscholencomplex de Kirreweie en Onder de Wieken niet ver te lopen voor de boomplantactiviteiten. In gezamenlijke inspanning plantten zij acht veldesdoorns bij het nieuwe voetpad naar de aanbouw van de scholen die vorig jaar werd gerealiseerd ten behoeve van de kleuters. In Serooskerke plantten de twintig leerlingen van obs De Schelphoek aan de Dorpsweg vier essen, dit ter vervanging van een aantal bomen die daar afstierven. In Noordwelle waren de leerlingen van obs De Stove actief in het laatste gedeelte van de nieuwbouwwijk die in het dorp werd gerealiseerd. „Het draait vandaag allemaal om kinderen en om bomen. In vijfhonderd gemeenten in heel Nederland zijn vandaag ruim 100.000 kinderen bezig met het planten van bomen. Ook in België en Duitsland worden bomen geplant." Dat zei de Bruse CDA-wethouder J. Huizer in het dorpshuis in Bruinisse tot de leerlingen van de oudste groepen van de drie Bruse basisscholen. Hij wees op de verschillende functies van bomen en hout en benadrukte daarbij vooral het beeldbepalende effect van bomen voor een woonomgeving. „Op oude foto's is te zien dat de Dorpsweg voor de Watersnoodramp een statige weg was met aan weerszijden een bomenrij." Die sfeer kan in de komende jaren weer terug komen wanneer de 110 essen die de kinderen gisteren plantten goed aanslaan. Als dank voor hun medewerking kregen de leerlingen#hllemaal een rugtasje met het embleem van Boomfeestdag. TEKST MARIJKE VAEL FOTO'S JOOP VAN HOUDT Aan de Jan Délstlaan. plantten zij vier Noorse esdoorns. In Renesse kan de Boomfeestdag pas op 30 maart worden gehouden. Vanwege vertraging in de reconstructiewerkzaamheden aan de Jan Willem Frisoweg konden de elzen en lijsterbessen, die daar zijn geplant, nog niet de grond in. De Brouwse wethouder Loschacoff was behulpzaam bij het planten. jt Wethouder Van Gastel: ...Je houdt het niet voor mogelijk zo goed als wij kunnen samenwerken." i\ H f\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5