Violist Jaap van Zweden zet luister bij aan 175-jarig jubileum Nutsspaarbank Verdwijnen Quist-supermarkt is aderlating voor Havenplein Lezers weer onderweg voor tweede reis van Nieuwsbode Nieuwe buslichtings- tijden van PTT Post Jubileumactiviteiten op diverse data in mei Onderzoek naar koopavond op vrijdag Onverzekerde auto Snelheids controle Vandalisme Brand bij Sluiskil UW zoekt nog vrijwilligers Nieuw dagelijks bestuur waterschap VVD en PvdA weer in Brouws college DONDERDAG 24 MAART 1994 NR 25535 3 De directeuren van de Nutsspaarbank: Iedereen kent hier elkaar. Mensen van hoog tot laag zijn aanspreekbaar". (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Op initiatief van het Departement tot Nut van het Algemeen werd 10 mei 1819 de Nutsspaarbank Zierikzee opgericht. Een zelfstandige bank die bedoeld was voor mensen uit de regio die geld wilden sparen. Nu, 175 jaar later, is de Nutsspaarbank Zierikzee nog steeds een zelfstandige bank; de enige in heel Nederland. Ongeveer 10.000 cliënten uit Schouwen-Duiveland vertrouwen nog altijd hun spaargeld aan de bank toe, maar ze maken er ook gebruik van moderne faciliteiten die een bank tegenwoordig biedt. „Ons werkgebied en onze stichtingsvorm en onze zelfstandigheid is nog hetzelfde als 175 jaar geleden, ver der zijn we met de tijd meegegaan", aldus financieel directeur A. J. Deurloo en commercieel directeur L. M. J. Sterenborg-Pinxt. Reden genoeg voor een feeste lijke jubileumviering waarbij de bank de gehele bevolking van Schouwen- Duiveland wil betrekken. Op b'asis van de oprichtingsda tum koos men daarvoor de maand mei uit. In die periode wordt op verschillende data een aantal activiteiten gehou den waarbij iedere belangstel lende welkom is. Hoogtepun ten daarbij vormen een open bare receptie in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis, een concert in de Nieuwe Kerk met de bekende violist Jaap van Zweden, een atletiek- festijn op sportpark Bannink en een Eilandelij ke Muziekdag op het Havenplein in Zierikzee. Alle cliënten van de bank wor den verwend met een cadeautje en de Nutsspaarbank houdt en speciale spaaractie in verband met het jubileum. Uniek is ver der dat de bank voor het eerst in haar geschiedenis een dag wordt gesloten in verband met een (jubileum) personeelsreis voor de dertien personeelsle den die bij de bank werken. ,,Dat is bij hoge uitzondering, omdat we van mening zijn dat we als bank altijd klaar moe ten staan voor onze klanten." De unieke zelfstandigheid van de bank is volgens beide direc teuren geen doel op zich. „Tbt nu toe is het niet noodzakelijk gebleken om die zelfstandig heid op te geven. De regionale bekendheid van de bank en de sterke betrokkenheid met de samenleving op Schouwen-Duiveland pleitten er voor om ook in de toekomst zelfstandig te blijven." Een be langrijk voordeel van een klei ne zelfstandige bank zijn vol gens de directeuren ook de kor te lijnen, zowel in de bankorga- nisatie als ten aanzien van het publiek. ,,Wij zijn het hoofd kantoor. Maar wel een hoofd kantoor waar iedereen elkaar kent en gemakkelijk aan spreekt." Jubileumactiviteiten De reeks jubileumactiviteiten van de Nutsspaarbank Zierik zee begint op zaterdag 7 mei met een jeugdactiviteitendag op het Havenplein, vlak bij het bankgebouw. 0,p het plein, dat gedeeltelijk autovrij wordt ge maakt, wordt van 12.30 tot 17.00 uur onder meer een skel terwedstrijd en een ballonnen wedstrijd gehouden. Kinderen kunnen zich laten schminken, er rijdt een treintje voor de jongste kinderen en voor de volwassen belangstellenden staat er een informatiebus. Zij kunnen daar deelnemen aan een kluizenspel. De spelactivi teiten zijn bedoeld voor kinde ren van vier tot twaalf jaar. Op de oprichtingsdatum van de bank, 10 mei, wordt in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis een officiële ont vangst gehouden voor genodig den. Daarop aansluitend is van 17.00 tot 18.30 uur een open re ceptie waarbij iedereen wel kom is. Op zaterdag 21 mei staan spor tieve activiteiten voor kinde ren tot twaalf jaar centraal tij dens een atletiekfestijn op sportpark Bannink, dat wordt georganiseerd door Delta Sport. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen kinderen er in school verband aan deelnemen. Ou ders en andere belangstellen den zijn welkom om hen aan te moedigen en voor kleine kin deren wordt een springkussen opgesteld en treedt een gooche laar op. Om 19.00 uur begint in de Gro te Kerk het muziekfestijn. Een concert waarbij violist Jaap van Zweden optreedt. Hij wordt op piano begeleid door de pianist Aldert Vermeulen. Het programma omvat verder een optreden van de pianist Jan Vayne die eigentijdse im provisaties op klassieke mu ziek laat horen en zang door de Amerikaanse gospelgroep Re surrection Singers. Kaarten voor het evenement zijn ver krijgbaar via de bank. Op zaterdag 28 mei wordt de jubileumviering afgesloten met een muziekmanifestatie op het Havenplein: de Eilande- lijke Muziekdag. Negen eilan- delijke muziekkorpsen treden op in een tent die op het Haven plein wordt geplaatst of in de muziektent op het Havenpark voor het bankgebouw. Het eve nement duurt van 13.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Mocht Quist-supermarkt ooit ver plaatst worden naar de Fonteine dan betekent dat een verarming- voor het centrum. Eén supermarkt trekt immers winkelaars aan. Enkele leden van de Zierikzeese Ondernemers Centrale, die dinsdag avond in Mondragon met elkaar van gedachten wis selden over de uitkomsten van het Ruimtelijk Eco nomisch Onderzoek (REO) vonden die voorgestelde verplaatsing een allesbehalve goéde suggestie. Wel de moeite van het onderzoeken waard vonden de meeste ondernemers het idee om te kijken of de we kelijkse koopavond naar vrijdag kan worden ver plaatst. In tegenstelling tot de presen tatie van het rapport in janua ri, waarvoor toen nauwelijks belangstelling bestond, was de foyer van Mondragon nu dins dagavond wel aardig gevuld. En hoewel veel aanwezigen dit rapport van BRO Adviseurs niet hadden gelezen, ontwik kelde zich binnen de diverse werkgroepjes de nodige discus sie over onder meer het auto- luw/autovrij maken van het Havenplein, Mol en Schuitha ven, het parkeren voor vergun ninghouders, de bevoorrading van de zaken in de binnenstad en het instellen van een breed samengestelde begeleidings groep (..City-management") voor het uitvoeren van de aan bevelingen van het REO. Die suggestie was aan het begin van de vergadering naar voren gebracht door voorzitter Th. van Wijk. Breed draagvlak Omdat het de bedoeling is dat de ideeën uit het REO worden uitgevoerd, voor zover haal baar, is het nodig om hiervoor een aparte begeleidingsgroep in te stellen, die het gemeente bestuur hierover kan advise ren. In zo'n begeleidingsgroep moeten niet alleen de gemeente maar ook de politie, de ZOC en de burgerij zijn vertegenwoor digd. Dat zo'n klankbordgroep inderdaad een breed draagvlak moet hebben, daarover was men het dinsdagavond in grote lijnen eens. Er werd zelfs al ge rept over het aanstellen van een betaalde kracht, gezien het vele werk dat dit begeleiden met zich meebrengt. Wat moei lijker lag het met het autovrij of autoluw maken van het Ha venplein, de Mol en de Schuit- haven. Voor de één een moei lijk te verteren suggestie, voor de ander een idee dat op z'n minst nader bestudeerd moet worden. Door het creëren van een verkeerslus rond het Ha venplein en een bij de Schuit haven, waarvoor de rijrichting in de Lange Nobelstraat omge draaid zou moeten worden, zou het mogelijk moeten zijn om de Mol en de Schuithaven autovrij of in ieder geval autoluw te maken. Voor dat laatste zouden op de Mol ook vei'keersdrem- pels kunnen worden aange bracht. Parkeren Het verdwijnen van de par- keermogelijkheden op het Ha venplein, iets wat sommige on dernemers in de zomer wel zien zitten, is niet goed voor de be drijven daar, luidde een andere mening. Voor dat parketen moeten bij de invalswegen naar de stad voldoende moge lijkheden worden geschapen. Dat geldt vooral voor het par keerterrein aan de Hoofd poortstraat. Het parkeerter rein aan het 's-Heer Lauwen- dorp zou een prima plaats zijn- om als busparkeerterrein te re serveren. Wat de bevoorrading van de winkels in het centrum betreft, een moeilijk probleem, wilden de meeste ondernemers proberen om dat voor 11.00 uur rond te krijgen. Daarvoor zijn ze echter wel aangewezen op de welwillendheid van de leveran ciers. Om het verblijfsklimaat in het centrum teverbeteren had een van de aanwezigen een wel zeer originele oplossing in petto: het inrichten van een van de etalages van het Kruid vat met kunst. Het verblijfs klimaat op het Havenplein wordt er overigens niet beter op als de Quist-supermarkt naar de Fonteine zou verhui zen, waar dan ook een parkeer garage zou kunnen komen. Koopavond Voor dit stukje Zierikzee zou dit dan wel een versterking van het winkelcircuit zijn, maar voor het Havenplein te gelijkertijd een verarming. ,,Als Quist daar weggaat scheelt dat al gauw zesduizend mensen, zoiets maakt je cen trum armer" aldus een van de ondernemers, die in dit ver band wees op het vertrek van Albert Heijn uit het centrum. Dat heeft er volgens haar toe geleid dat het zeker op donder dagavond wat stiller in het cen trum is geworden. Een super markt blijkt dus een goede pu bliekstrekker te zijn. Dit om dat de mensen hun auto bij Al- bert Heijn parkeren en na het boodschappen doen gelijk weer in de auto stappen. Het feit dat de belangstelling voor de koopavonden de laatste tijd tanende lijkt te zijn was aan leiding voor de suggestie om te zien of die koopavond naar vrijdag verplaatst kan worden. De mogelijkheden daarvoor zouden in ieder geval moeten worden onderzocht vond een meerderheid van de aanwezige ondernemers. Ook zou eens nagedacht moe ten worden over het sluiten van de zaak tussen .17.30 en 19.00 uur. Zeker in de zomermaan den zouden de winkels open moeten blijven vond een van de ZOC-leden. Dat door die tus sentijdse pauze klandizie ver loren zou gaan kan niet met ze kerheid worden vastgesteld. Navraag bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft in ieder geval geen duide lijk antwoord op die vraag ge geven. De wet biedt de onder nemers ook de mogelijkheid om op Koninginnedag, tweede pasen, Hemelvaart en tweede pinksterdag open te zijn. Niet iedereen bleek er voor te voe len om de zaak op Koninginne dag open te houden. Maar na een discussie of die openstel ling beperkt moest blijven of dat de zaken gewoon een hele dag open moeten zijn, koos een meerderheid uiteindelijk toch voor openstelling tijdens de normale tijden. ZIERIKZEE - PTT Post voert per I mei om kwaliteits- en doelmatigheidsredenen nieu we buslichtingstijden in. Van af I mei geldt: voor 17.00 uur gepost in de rode brievenbus voor streekpost en overige bestemmingen, de volgende dag bezorgd. PTT Post licht met ingang van die datum in het hele land deze zogeheten 'tweelingbrieven- bussen' niet meer voor 17.00 uur. De bestaande lichting van 18.00 uur blijft gehandhaafd. Wie een van die twee tijdstip pen niet haalt, kan voortaan op 500 plekken in Nederland ook terecht bij brievenbussen die pas om 19.00 uur worden ge licht. Deze brievenbussen zijn herkenbaar aan een blauw in formatiebord. De mogelijk heid om tot 21.00 uur post te de poneren in een rode brievenbus bij de expeditieknooppunten van PTT Post blijft aanwezig. Op iedere brievenbus staat aangegeven hoe laat deze aan het eind van de middag wordt gelicht. De brievenbussen ver wijzen naar de dichtstbijzijnde 19.00 uur-brievenbus die zich binnen een straal van vijf kilo meter bevindt. Onderzoek heeft aangetoond dat de 23.00 uur-lichting slechts 0,5% van de dagelijkse post bevat. PTT Post heeft daarom besloten om deze lich ting te laten vervallen. Voorafgaand aan de invoering van de nieuwe buslichtingstij den zal PTT Post via de media een uitgebreide voorlichtings campagne voeren. Ook zal op ieder adres in Nederland een informatiefolder over de nieu we buslichtingstijden worden bezorgd. OOLTGEN SPLAAT - In alle vroegte is vanmorgen, donderdag, weer een bus vol lezers van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode vertrokken voor een driedaagse reis naar de Duitse stad Siegen. Siegen is een 'groene' stad op de grens van het Bergiseh Land en het Westerwald. De Nieuwsbode-lezers ma ken daar verschillende excursies - onder meer naar het Oranje-stadje Dillenburg - en verblijven in het luxe Queens hotel. Na een afscheidsdiner arriveren de reizigers zaterdagavond weer thuis. (Fo to: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tijdens een rij dende surveillance trof de po litie een 32-jarige inwoner uit Zierikzee aan die in een onver zekerde auto reed. Bij de controle bleek dat de auto niet alleen onverzekerd was, maar dat de man ook niet mocht rijden omdat de rechter hem een rij-ontzegging had op gelegd. «Tegen hem werd pro cesverbaal opgemaakt. v NIEUWERKERK - Bij een snelheidscontrole aan de Bur gemeester van Veenstraat in Nieuwerkerk heeft de politie tien overtredingen vastge steld. De controle werd uitgevoerd met behulp van radarappara- tuur. Tussen 11.00 en 12.15 uur stelde men vast dat tien (van de 128 passerende) auto's harder reed dan de toegestane maxi mum snelheid van vijftig kilo meter. De hoogst gemeten snel heid was 67 kilometer. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In Bruinisse en in Zierikzee wa ren vandalen actief. In Bruinisse bekrasten zij di verse voertuigen die gepar keerd stonden aan de Molen weg. De vandalen waren actief in de nacht van dinsdag op woensdag. In Zierikzee werden vernielingen aangericht in een telefooncel aan de Baden Po well weg. Uit de geldbak werd een onbekend bedrag ont vreemd. SLUISKIL (ANP) - In een opslagloods van een handel in verf en oliën bij het Zeeuws- Vlaamse Sluiskil heeft dins dagavond een felle brand ge woed. De loods is uitgebrand. De om geving is enige uren afgezet ge weest, inclusief de toegangswe gen naar Sluiskil. Met geluid wagens zijn bewoners van wo ningen op een dikke vijfhon derd meter van de vuurhaard gewaarschuwd ramen en deu ren gesloten te houden. In de loods was onder meer 2000 liter verfverdunner opgeslagen. ZIERIKZEE - De Unie van Vrijwilligers Zierikzee kreeg er afgelopen jaar .enkele vrij willigers bij. Maar het aantal aanvragen neemt eveneens toe en dus kan de UW er nog vrij willigers bij gebruiken. Dat staat in het jaarverslag 1993 van de Unie. Op dit mo ment telt de Unie 64 medewer kers, zeven aspirant medewerkers en 92 donateurs. De UW is actief in het verzor gingstehuis Borrendamme, in de Corneliastichting en in het Zweedse Rode Kruis zieken huis. Verder doet de Unie aan patiëntenbegeleiding en bezoe ken de vrijwilligers eenzame bejaarden in tehuizen of daar buiten. Tijdens de laatste jaar vergadering trad mevrouw Van de Schraaf af als bestuurslid. Zij wordt opgevolgd door me vrouw N. Boers-Dieks. ZIERIKZEE - Het nieuwe da gelijks bestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland is aangevuld met G. E. Iloutcka- mer uit Bruinisse. Houteka mer vertegenwoordigt de nieu we categorie ingezetenen; mensen die hun werkelijke woonplaats hebben in het ge bied van het waterschap. In het nieuwe dagelijks be stuur, dat werd samengesteld op basis van de waterschaps verkiezingen op 2 maart, zijn de vijf verschillende catego rieën kiezers elk met een lid vertegenwoordigd. L. J. Klom- pe uit Dreischor blijft gezwore ne namens de categorie onbe bouwd. J. van der Slikke uit Ellemeet wordt vertegenwoor diger van de categorie pach ters. Eerder zat hij in het dage lijks bestuur namens de cate gorie ongebouwd. L. J. van Gastel uit Zierikzee werd geko zen voor de categorie gebouwd en A. Ruitenberg uit Renesse voor de categorie bedrijfsge- bouwd. De vier laatstgenoem de vertegenwoordigers zaten al eerder in het dagelijks bestuur van het waterschap. Verwachting t/m maandag 28 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht noordwest 5 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht noordoost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 12 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 maart Zon op 06.30, onder 18.58 Maan op 16.45, onder 05.08 Volle Maan: 27 maart (13.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen overdag regent het langdurig. Vanavond en van nacht is het nog droog en met enke le opklaringen ligt het minimum rond de 4 graden. In de loop van de nacht neemt de bewolking toe en in de ochtend gaat het regenen. Er kan een flinke hoeveelheid vallen, in het noorden van het land valt waar schijnlijk minder neerslag. De mid- dagtemperatuur is ongeveer 10 gra den. De wind is uit west tot zuidwest, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, 6 7 bft. Zaterdag is de re genstoring weggetrokken en bevin den we onp in koele, onstabiele lucht. Daarin kunnen gemakkelijk buien ontstaan, mogelijk met hagel. Zondag wordt een hogedrukgebied belangrijk. Dat levert ons dan droog weer op met flinke opklaringen. BROUWERSHAVEN - Net als in de afgelopen raadsperiode gaan de PvdA en de VVD weer samen het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwersha ven vormen. Beide partijen kregen op basis van de verkiezingsuitslag op 2 maart drie zetels in de Brouw- se raad en zijn daarmee de grootste partijen. Het CDA en D66 kregen beide twee zetels. Uit het coalitie-overleg bleek dat de programma's van WD en PvdA vrij dicht bij elkaar liggen. Verder speelde de goede samenwerking in het college van beide partijen in de afgelo pen jaren een rol bij de keuze om samen verder te gaan. Vol gens PvdA-lijsttrekker A. de Vlieger is nog niet zeker wie de PvdA-wethouder wordt. Zoals bekend stopt de huidige PvdA- wethouder S. C. J. B. Loscha- coff met haar politieke activi teiten. Het is volgens De Vlie ger niet vanzelfsprekend dat hij haar opvolgt. VVD- wethouder J. K. Goemans heeft wel al laten weten bereid te zijn zijn functie als wethou der voort te zetten. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Ui Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ,,succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3