Wim Goudzwaard slaagt voor wegracelicentie Scaldina wint van Arnemuiden Jan Raas overvallen WEA/MEVO'80 trotse koploper ''Sponsors zijn enorm belangrijk, anders houd je het geen jaar voV Reserves Scaldina koploper derde klasse Vollido onderuit in promotieklassse IIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wim Goudzwaard uit Sirjansland pakt met een snelheid van 160 kilometer per uur de laatste bocht voor de finish van het Franse circuit PAU-Arnos. (Foto: Ad Kievit). SIRJANSLAND - Het was even zweten voor motorcoureur Wim Goudzwaard tijdens het examen voor zijn racelicentie. In het leslokaal op het circuit is Assen moest de inwoner van Sirjansland, afgelopen zaterdag avond, zijn laatste-theorie-examen afleggen om een wegracelicentie te ontvangen. Met succes voldeed hij aan de moeilijke vragen en mag zich nu verheugen als eerstejaars coureur die binnenkort aan de officiële wegracewedstrijden gaat deelnemen in de 400cc klasse. Goudzwaard, die onlangs is verhuisd van Oosterland naar Sirjansland, is al maanden in voorbereiding om zijn licentie te halen. Een coureur die uit liefhebberij al een aantal jaren uitkwam in testritten op het circuit van Assen en het Belgi sche Zelzate gaat de grote sprong maken naar de echte wegracerij. Al maanden is hij op zoek naar sponsors en al maanden volgt hij cursussen om de vereiste licentie te beha len. Onderhandeling „Het budget wordt langzaam ruimer, maar het is nog onvol doende. Ik ben eerstejaars dus een aantal geldschieters houdt nog even de boot af. Toch is het voor mij erg belangrijk om on dersteuning te krijgen want als je dat niet hebt dan houd je het niet langer dan een jaar vol", verklaart Goudzwaard de si tuatie. Toch lijkt hij veel steun te krijgen. Cafetaria Neffen d'Eule, Auto van Strien, Trim- line Zeeland, Koning BV en ve le donateurs hebben hem fi nanciële hulp toegezegd. Bo vendien krijgt hij ondersteu ning van Lookwell racekle- ding. „Ik ben nog in onderhan deling met een aantal sponsors. De belangrijkste voor mij is wel Profile Tyrecen- ter Rinus Roon in Zierikzee. Ik hoop dat we samen tot een ak koord kunnen komen." Goudzwaard werkt hard om de nodige testkilometers te ma ken. Op uitnodiging van de KNMV kwam Goudzwaard drie dagen in actie op het cir cuit van PAU-Arnos in Zuid- Frankrijk. 1200 kilometer ten zuiden van Sirjansland streek Goudzwaard met zijn 400cc mo tor neer op een circuit dat een hoogteverschil kent van 35 me ter. Onder een temperatuur van achttien graden moest hij zijn motor, afstellen: „Er zit minder zuurstof in de lucht en daar zijn de carburateurs erg gevoelig voor. Je moet ook de tijd nemen om je motor goed af te stellen in die omstandighe den. We reden vier keer vijfen veertig minuten per dag en dat kostte veel energie", aldus Goudzwaard. Het circuit PAU-Arnos was een typisch Frans circuit. In het bergrijk gebied heeft het cir cuit een breedte van negen tot en met twaalf meter. Een hel- lingshoek die erg steil ge noemd mag worden en die vol uit accelererend vanuit de der de tot de zesde versnelling ge nomen kan worden. „Je kent dat wel. Met je maag in de keel", omschrijft Goudzwaard het gevoel. Na de eerste dag bleek Goudzwaard al aardig mee te kunnen met een groep gestoorde laagvliegers zoals hij liet noemde. Nadat hij nog enig sleutelwerk had verricht door de gearing te veranderen. Een tandwielverhouding 'ver groten bracht uitkomst en hij maakte direct snellere tijden. Tussen de 400cc rijders zette hij zelfs een tijd neer op het 3400 ZIERIKZEE - De hoofdmacht van tafeltennisvereni ging Scaldina uit Zierikzee heeft haar laatste twee wedstrijden vrij gemakkelijk gewonnen. In Kam perland werd Slagvast met 3-7 verslagen, terwijl Ar nemuiden in de tafeltenniszaal aan de Raamstraat in Zierikzee een fikse dreun kreeg met een 9-1 neder laag. Juist die overwinning was een leuke opsteker voor Michel Holm, Hans Volkeri en Alex von Bers- wordt. Eerder dit seizoen was in de uitwedstrijden bij Arnemui den een smakelijk verlies gele den. Onnodig verlies en dat zat de spelers van Scaldina niet lekker. Daarom waren zij extra gespannen om Arnemuiden een koekje van eigen deeg te Ad de Grdaf speelt een sterk seizoen in het tweede team van Scal dina. (Foto: Joop van Houdt). geven. Eerder deze week was in Kamperland, met invaller Sjaak Hanse, Slagvast versla gen. Dat was goed voor het ver trouwen. In de tafeltenniszaal aan de Raamstraat in Zierikzee was de geblesseerde Arjan Bom vervangen voor Alex von Bers- wordt. Deze speler uit het tweede speelde zeer geconcen treerd en foutloos. Scaldina kwam al snel op een 4-0 voor sprong doordat Volkeri, Holm en Von Berswordt en het dub bel Holm-Volkeri in twee games hun partij wisten te winnen. Het enigste winstpunt aan Arnemuiden-zijde werd ge scoord door Willy de Klerk die Michel Holm in drie games ver sloeg. Hans Volkeri en Von Berswordt zouden hun overige twee partijen winnen, zodat een 9-1 overwinning werd ge boekt. In het algemeen klassement tweede klasse Zeeland blijft Scaldina op een tweede plaats staan achter Kapelle 1. Echter, de koploper krijgen ze nog op bezoek. Kapelle heeft in deze competitie nog geen nederlaag geleden. „We kunnen niet meer degraderen en waarschijnlijk ook geen kampioen meer wor den. Maar in de thuiswedstrijd tegen Kapelle willen we ze het toch lastig maken, althans dat gaan we proberen", aldus Hans Volkeri. Scaldina 2 Het tweede team van Scaldina, dat „koploper is in de derde klasse, kon in een onderling treffen met Oudelande 2 zijn koppositie verstevigen. Scaldi na staat op de eerste plaats met vijf punten voorsprong op Ou delande. Alex von Berswordt won nog wel zijn eerste partij, maar daarna bleek hij te ze nuwachtig en kon zijn overige twee partijen niet winnen. Ook Jan Kik was niet echt in goede doen, hij speelde soms te snel om goed te kunnen aanvallen, meter lange circuit, waarmee hij zich bij de beste vier wist te klasseren. Beschadiging In de laatste testrit moest Goudzwaard ook ervaren dat concentratie erg belangrijk is in de wegracerij. Toen hij de eerste ronde zijn banden op temperatuur probeerde te krij- gen achter een langzame rijder wilde hij in de tweede ronde nog even stunten. Passeerde de coureur, nam de eerste bocht perfect, maar de tweede linker bocht nam hij te nonchalant. Met een snelheid van 140 kilo meter per uur maakte hij hard handig kennis met het asfalt. „Ik voelde de voorband grip verliezen. De motor schoof on der mij vandaan en dan kun je het wel schudden." Goudzwaard kwam ruggelings op het asfalt terecht terwijl zijn motor vooruit van de baan schoof. Goudzwaard kwam er met een lichte hersenschud ding vanaf. Zijn helm en mo torpak waren beschadigd, maar de motor kwam er zonder schade goed van af. „Achteraf lach je er om, maar het is ook een leer om altijd je concentra tie te behouden. Juist dit soort dingen leren we op de cursus. Niet alleen het theorie- gebeuren is belangrijk. Ook de praktijklessen moet je serieus volgen", aldus Goudzwaard. De afgelopen drie dagen heeft Goudzwaard in Assen zijn eer ste voorbereiding afgesloten voor het zware wegraceseizoen. Naast het examen kwam hij zo wel zaterdag als zondag in ac tie bij de voorjaarstrainingen. Bovendien konden geïnteres seerden een kijkje nemen in het rennerskwartier. Met start- nummer 82 start Goudzwaard op 30 april en 1 mei in de eerste wedstrijd tijdens een straten- circuit in de Eemshaven in Gro ningen. 'S-HEERENHOEK - De nacht na de brutale overval in zijn eigen huis in 's-Heerenhoek hebben Jan Raas en zijn gezin geen seconde geslapen. De oud wereldkampioen wielrennen joeg in razernij de twee overvallers op de vlucht. Zij worden nog steeds door de politie gezocht. „Een heb ik flink geraakt met een moker", vertelde de 42-jarige zondagmiddag. Twee gewapende en met bivak mutsen gemaskerde mannen drongen zaterdagavond de wo ning van Raas in het Zeeuwse dorpje 's-Heerenhoek binnen. De ploegleider van WordPer fect was op dat moment nog op de terugreis van de klassieker Milaan-San Remo. In afwachting van zijn komst gijzelden de overvallers, vol gens de politie naar schatting 16 tot 20 jaar oud, Raas' echtge note Anja, hun oudste zoon (16) en een vriend (19). Zij drongen het huis binnen door de zoon en de vriend toen zij thuiskwa men te bedreigen met een pistool. „Ik dacht dat een grap met me werd uitgehaald", ver telde Anja Raas. „Een misplaatste grap." Raas' twee de kind (14) was niet thuis. De jongste (7) lag te slapen. „Ge lukkig heeft die er niets van gemerkt." Na een half uur arriveerde Raas. Hij merkte niet dat iets bijzonders aan de hand was, hoewel de gordijnen waren ge sloten. „Die doen we normaal nooit dicht", aldus Anja Raas. Bij Raas' binnenkomst ont stond direct een worsteling met de overvallers. De ploegleider kreeg met een pistoool enkele klappen tegen het hoofd. Raas raakte licht gewond. De over vallers eisten geld en waarde volle spullen. Jan en Anja Raas gaven hun portemonnee en hor loge af. De ploegleider moest ook zijn attaché-koffertje openmaken waarin hij geld van zijn wielerploeg bewaarde. De overvallers brachten voor hun eventuele sloopwerk een moker mee. Raas kreeg die plotseling in zicht, greep hem en begon zie dend van woede op de belagers van zijn gezin in te slaan. Eén sloeg onmiddellijk op de vlucht, de tweede incasseerde harde klappen voor hij er, met de buit, vandoor ging. Er werd niet geschoten. Anja Raas stond versteld van het geweld dat haar echtgenoot ontwik kelde. „Ik ken hem al twintig jaar, nooit heb ik hem zo ge zien." „Ik wist ook niet dat ik zo kon reageren", zei Raas. „Het zal wel gekomen zijn doordat ik zo'n ongelooflijke situatie in mijn eigen huis aan trof. Raas nam de hamer op te gen twee gewapende mannen. „Dat doe je normaal gesproken niet." Spijt van zijn drift had Raas niet. „Wat is goed hande len in zo'n situatie? Ik had vroeger moeten thuis komen en ik had hem beter moeten ra ken." „Het leven gaat verder, maar je wilt toch niet dat dit nog eens gebeurt. Ik moet straks weer achter mijn wielrenners aan in de klassiekers en dan wil ik wel dat mijn gezin in een veili ge situatie achterblijft. Hon derd procent beveiligen kan niet, dat besef ik, maar dit mag mijn gezin natuurlijk nooit meer overkomen." De beroving in zijn huis maak te het leven van Jan Raas nog bewogener. Als wielrenner haalde hij de top. Hij won zo veel klassiekers (Milaan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Amstel Goldrace) dat hij de bijnaam „klassiekerkoning" kreeg. In 1979 werd hij in Val kenburg wereldkampioen. Hij moest zijn actieve wielerloop- baan in 1984 voortijdig beëin digen door een val tijdens Milaan-San Remo. Een aantal jaren geleden brandde zijn huis in 's-Heerenhoek op oude jaarsdag tot de grond af. STRIJEN - „We moeten alleen de drie resterende wedstrijden winnen. Dan is het 3e divisieschap waarheid", liet WEA/MEVO'80 trainer Ton Baas vanuit zijn wo ning in Strijen weten. In de promotieklasse van het district Rotterdam ging zaterdagavond koploper Vollido onderuit tegen Vriend Nuijen in Bergschen- hoek. Onder toeziend oog van Ton Baas en een aantal spelers van het eerste he renteam WEA/MEVO'80 verloor Vollido met 3-0. Een paar dagen eerder won MEVO'80 wel haar wedstrijd tegen HJPV in Rotterdam met 0-3. wat resulteerde in slechts één overwinning. Ad de Graaf speelde een goede wedstrijd, had de pech een kantbal te krij gen bij 19-19 in de 3e game te gen Sander Littel. Hierdoor ging de partij alsnog verloren. Zijn overige twee partijen won De Graaf makkelijk in twee games. Het dubbel De Graaf/Von Berswordt lijkt een goede combinatie, ze hebben in de competitie nog geen dubbel verloren, en dat zou ook tegen Oudelande niet gebeuren. Een prima 5-5 eindstand werd be haald, waardoor Scaldina 2 de vijf punten voorsprong op Ou delande 2 behoudt. In de uitwedstrijd tegen Big Smash 3 moesten Ad de Graaf, Jan Kik en Alex von Bers wordt alles uit de kast halen om een goed resultaat neer te zetten. Ad de Graaf, toch bezig aan een sterk seizoen, was de beste man met drie overwin ningen, gevolgd door Jan Kik met twee overwinningen. Bij Alex von Berswordt lukte het helemaal niet, en ging dan ook drie keer ten onder, maar wist wel met De Graaf het dubbel te winnen, zodat toch nog een 4-6 overwinning werd behaald. Scaldina 3 Het derde team van Scaldina behaalde een moeizaam gelijk spel tegen 't Zand 8: 5-5. Gerrit van de Bosch en Arthur Schenk wonnen allebei twee keer hun enkelspel, en ook sa men het dubbel. Bij Rob van de Noord wil het nog niet echt lukken in de vierde klas, ook nu weer verloor hij alle drie zijn partijen. Scaldina 4 blijft verliezen, nu werd er verloren van Oudelande 5 en Arnemui den 7 met 3-7. De drie punten tegen Oudelande werden ge scoord door twee keer Van Po- pering en één keer De Jong. Tb- gen Arnemuiden wisten Dick Kouwenberg, Jeroen van Pope- ring en Bert de Jong een partij te winnen. „Dit was echt een verrassing voor ons. We hadden al weinig hoop gevestigd dat Vollido nog in de fout zou gaan. We dachten dat zij in een fauteuil kam pioen zouden worden en wij aangewezen werden op de pro motiewedstrijden. Natuurlijk zijn we er nog niet. We moeten nog drie wedstrijden spelen, maar we hebben in ieder geval twee punten voorsprong op Vollido", aldus een gelukkige Ton Baas. Programma Het programma van WEA/ME- VO'80 is niet eenvoudig. Zater dag 26 maart wordt Vriend Nuijen ontvangen in sporthal Onderdak. Daarna komt Slie- drecht Sport op visite en de laatste wedstrijd is uit bij DVO in Oud-Beijerland. „Vooral de wedstrijd tegen Vriend Nui jen wordt nu ontzettend be langrijk. Ze plaagden ons al bij de wedstrijd tegen Vollido. Ze zeiden dat ze ons wel even ko men inmaken. Daarom hoop ik dat het publiek massaal komt kijken in sporthal Onderdak zodat we met die steun kunnen winnen." Tbn Baas vond het meer dan te recht dat Vollido onderuit ging in Bergschenhoek. „Ze spelen een risicoloos spelletje. Als er geen ploeg de servicedruk op voert dan is Vollido niet te ver slaan. Ik vond Vollido trou wens een matte indruk maken. WEA/MEVO'80 kwam afgelo pen week al eerder in het strijdtoneel terecht. De ploeg moest in Rotterdam tegen HJPV spelen. Die volleybal- ploeg was een seizoen daarvoor gedegradeerd uit de 3e divisie en staat nu op het punt om te degraderen. Tbvens is het pu bliek in Rotterdam luidruchtig en roept steeds persoonlijke dingen tegen de spelers van Tbn Baas. „Ach, mijn spelers zijn zo langzamerhand wel wat gewend. Het heeft juist een averechts effect. We gingen er alleen, maar beter door spe len." Nadat in de eerste set een 5-3 achterstand was weggewerkt won MEVO'80 gemakkelijk met 5-15. „We wonnen alleen op fouten van de tegenstander." In de tweede set moest MEVO'80 blijven knokken, maar het sco rebord gaf na een half uur spe len toch een 10-15 winst aan. De derde set ging moeizaam. De wedstrijd ging gelijk op tot 12- 12 en daarna moest MEVO'80 een 13-12 achterstand wegwer ken. Reginald Weeber, die niet in zijn beste doen was, scoorde het belangrijke punt. Van 14-13 kwam MEVO'80 op 15-15. Na dat de service steeds heen en weer ging zonder dat er punten werden gescoord was het ME- VO'80 dat via een setpoint de 15-17 op het scorebord kreeg. „Je blijft favoriet en die bal last draag je steeds met je mee. Wij pakken toch steeds punten en dat is belangrijk. Het enige wat je nu leert is dat je met druk leert omgaan. Daarom moet Vriend Nuijen te ver slaan zijn. We hebben het ge woon weer in eigen hand. Nu moeten we onze kansen pak ken want de 3e divisie is nog, maar een stap verwijderd", vertelt Tbn Baas die een succes vol seizoen lijkt mee te maken bij de Zierikzeese volleybal vereniging. Uitslagen HJPV 1 - WEA/MEVO'80 1 0-3 Hou Stand 1 - Slie. Sport 2 3-2 IBIS 1 - DVO 1 3-0 Ekspalvo 3 - Futora 1 3-0 Spreng./Swift 1 -Spivo 1 3-1 Vriend&Nuijen - Vollido 3-0 Heren promotieklasse WEA/MEVO'80 1 19 50 Vollido 1 19 48 DVO 1 19 37 Slie.Sport 2 19 34 Vriend&Nuijen 1 18 31 Ekspalvo 3 19 28 Spivo 1 19 21 IBIS 1 19 21 Hou Stand 1 19 18 Spreng./Swift 1 18 18 Futora 1 19 17 HJPV 1 19 16 De herenploeg van volleybalvereniging WEA/MEVO'80 is nu trotse koploper in de promotieklasse. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6