luMn Koninklijke Kunst Eer heeft ambitieuze plannen 'Angst voor intensieve veehouderijen ongegrond' Oude wilgen moeten geknot worden in Nieuwerkerk Basisschoolleerlingen helpen straatkinderen DISCO-HERT Geslaagde jaaruitvoering in Concertzaal CBTB-voorzitter R. J. van der Wekken SLZ zoekt vrijwilligers Dorkas-groep benadert basisscholen MAANDAG 21 MAART 1994 NR 25533 S 'Nog doller dan de dolste disco is de bejaar- densoos. Oe-oe!' Kleurrijke lichten flitsen aan en uit. De discodreun davert door het theater. Op het toneel bewegen flitsende figüren, uit gedost met hippe haarbanden en paarse prui ken. Wie zou vermoeden dat onder de dans ende discogangers zich keurige dames van boven de zeventig bevinden? Het Vlissiqgse Arsenaal staat eindelijk op z'n kop. De Zierik- zeese musical van de UW-vrouwen nadert het hoogtepunt. De afgelopen weken was er flink aan gewerkt om de muzikale jubileumshow van twee jaar geleden weer ten tonele te voeren. Het pu bliek in Vlissingen zou nog eens kunnen zien hoe het vrijwilligerswerk z'n ernstige, maar ook vrolijke kanten heeft. Alles was tot in de puntjes geregeld. Het zou een vlekkeloze op voering worden. Alles was geregeld, maar de zaal was vreemd en ook de vriendelijke geluidsman was vreemd. Vooral in het begin gebeurden er merkwaardige dingen. Op een onverwacht moment zette spontaan de muziek in. Toen ik op een stoel staande achter het gordijn gekke bekken stond te trekken naar de zangers om ze aan te moedigen vloog opeens het gordijn open en zag de zaal een vuurrode zot struike lend wegsnellen. Als het doek dicht ging was het een gejacht en gejaag van jewelste. Ra zendsnel werd het toneel voor de volgende scène ingericht. Maar juist toen het gordijn openging mieterde natuurlijk weer zo'n ellen dige klaptafel in elkaar. Daarnaast was het pu bliek onvoorspelbaar. Bij een lied waarbij de zaal altijd mee gaat klappen vertikten ze het om de handen maar even op elkaar te doen. In wanhoop begon ik van achter het gordijn maar het goede voorbeeld te geven, maar de hele zaal liet die onbekende dijenkletser ijs koud afgaan als een gieter. Het waren vreem de Vlissingers. Van een vallende knot wol raakten ze opgewonden en bij scènes waarbij een normaal mens dubbel ligt bleven ze sta ren alsof we een dagsluiting van de EO ver zorgden. Maar het ging steeds beter. Het ging zelfs zo goed dat we na een balend begin langzaam aan gingen geloven dat de hele uitvoering toch nog een succes zou worden. De klap- en lachspieren raakten steeds meer uit hun be vroren toestand. Het dolle discolied vormde de inleiding die naar een grootse climax van de avond zou leiden. Even meende ik onder het daverende applaus het begin van het dei nende slotlied te horen, maar de technicus zou ongetwijfeld zijn fout herstellen. Op het toneel stellen de spelers zich op voor de fina le. Het gordijn gaat langzaam open en dan da vert tot ontsteltenis van allen door het theater: 't Hijgend hert der jacht ontkomen.... Ik ren naar de interne geluidsverbinding en schreeuw dat dat hert moet ophouden, maar wat ik ook probeer, het beest blijft hijgen. Ik sla mezelf voor het hoofd. Dat heb je nu als je de muziek op een band zet waar nog wat ach terstaat. Dat is het gevolg als je op zondag een psalm en op maandag pop zingt. Het doek gaat weer dicht. In een sekonde besluiten we om het laatste lied met piano te begeleiden. Als een hert snel ik over het podium, maar he laas, het doek'gaat te vroeg open. Hijgend zoek ik naar het goede blaadje maar tussen de twintig die op de grond fladderen is het slot lied er natuurlijk niet bij. Maar dan gebeurt het wonder. Het slotlied slaat in als een bom. De zaal met Zeeuwen klapt mee als was het een Brabants carnaval. Bij de laatste tonen geeft men een staande ovatie en nogmaals wordt het lied aangeheven. En het hele arsenaal Vlis singers deint mee. Na afloop zijgt de unie van vermoeiden snakkend naar adem neer aan de bar. De dag daarna begin ik op onverwachte momenten spontaan te hinniken als ik weer aan het hert denk. Toch leuk, vrijwilligers werk. Niks voor u? MARZAS De Koninklijke Harmonie Kunst Eer uit Zierikzee, die zaterdag haar jaaruitvoering gaf, heeft ambitieuze plannen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Na jaren van bouwperikelen zet het bestuur van de Koninklijke harmonie Kunst Eer alle kaarten in op kwaliteitsverbetering. Op het concours 4 juni in Middelburg hoopt de harmonie te promove ren naar de afdeling uitmuntendheid. Zaterdagavond gaven harmonie, tamboerkorps en leerlingen- ensemble hun jaaruitvoering in de Zierikzeese Concertzaal. Het werd een geslaagde uitvoe ring tegenover een zaal waar - inclusief burgemeester J. As- selbergs - ongeveer driehon derd man publiek zat. Kunst Eer speelt in de eerste afde ling, maar schuwt het repertoi re van uitmuntendheid of ere- afde\ing bepaald niet. Dat bleek zaterdagavond onder meer door de vertolking van de toch als moeilijk te boek staan de Sloveense Rapsodie. Met de begin deze maand gehouden le denvergadering sloot de har monie een jaar af vol bouwpe rikelen. Inclusief 150.000 gul den gemeentesubsidie, in vesteerde de harmonie onge veer een kwart miljoen gulden in het verenigingsgebouw. Dat heeft veel tijd, energie en crea tiviteit gevergd, zo meldt het bestuur in het jaaroverzicht. Soms ook tot irritatie. „Maar," zo meldde vice-voorzitter me vrouw E. Grinwis-Koss zater dag, „het uitpraten van me ningsverschillen heeft de on derlinge band alleen maar hechter gemaakt." In de ex ploitatie van de verbouwde voormalige gymzaal aan de Kaersemakerstraat heeft de harmonie overdag nog ruimte voor verhuur aan bijvoorbeeld een bridge- of damvereniging. Het bestuur zegt daarbij na drukkelijk de gemeente niet in de wielen te willen rijden voor wat betreft de exploitatie van het multifunctionele centrum in Malta. Ere-voorzitter In het bestuur nam Th. Raayen het secretariaatswerk over van zijn echtgenote R. Raayen- Blauw en maakte algemeen be stuurslid C. van Geesbergen plaats voor K. Rijn. Statutair aftredend voorzitter H. Asma werd ere-voorzitter en C. Gees bergen erelid. In P. van Lint heeft het 164-jarige muziekge zelschap een nieuwe voorzitter. En die heeft een boodschap: „De komende tijd gaan we ons volledig inzetten voor kwali teitsverbetering." Muziekdag „Op vier, juni in Middelburg doen we voor het eerst in drie jaar weer mee aan een con cours, waarop we mogelijk kunnen promoveren. Verder zullen we op 28 mei op het Ha venplein de eilandelijke mu ziekdag organiseren. In het ka der van het 175-jarig bestaan van de Nutsspaarbank Zierik zee zal de muziekdag dit jaar in Zierikzee worden gehouden." Hoewel de kersverse voorzitter beseft dat dat beslag op veel vrije tijd van de leden zal leg gen, leidt kwaliteitsverbete ring onherroepelijk tot meer optredens van de harmonie. De eilandelijke mzuiekdag wordt beschouwd als generale repeti tie voor het concours in Mid delburg. Het projgramma zater dagavond liep wat uit, waar door de pauze een half uur werd uitgesteld. Behalve het personeel van Mondragon had daar niemand hinder van. Onde leiding van G. Jordans (harmonie), A...de,Vos (leerlin genorkest) en C. Struijk (drum band) werkte Kunst Eer zich door een programma dat va rieerde van licht klassiek tot swingend modern. De avond werd gepresenteerd door me vrouw S. Eggink. Ome Jan In zijn slotwoord had voorzit ter Van Lint bijzondere aan dacht voor de bijna 84-jarige Jan Lems. Na 72 jaar in de mu ziek hing hij dit jaar zijn trom bone aan de wilgen. 'Ome Jan' kreeg de ingelijste tekst van het lied dat Kunst Eer vorig jaar zong bij het 60-jarig huwe lijk van Lems. NIEUWERKERK - De bezigheden van de werkgroep Aktief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland hebben een tijdje op een laag pitje gestaan, maar nu worden weer vrijwilligers opgeroepen voor het knotten van wilgen. Op Schouwen-Duiveland zijn ze hier en daar nog te vinden: rijen oude knotwilgen, soms met grillige stammen, grote ga ten in de knotten en voorzien van een mooie pruik takken. Afhankelijk van standplaats en groeisnelheid moeten ze om de vier tot zqs jaar geknot wor den. Tot voor enkele jaren knotte de werkgroep Aktief Terreinbeheer vele van deze bo men. Verder zette de groep zich in voor het snoeien van hoog- stamfruitbomen, het beheer van dijkbermen en het creëren van enkele waardevolle duin graslandjes. De1 werkzaamhe den stonden de laatste jaren op een laag pitje, maar naar aan leiding van de vele positieve reacties op de afgelopen winter gehouden actie 'Knokken voor knotten' wordt het vrijwilli gerswerk weer nieuw leven in geblazen. De Stichting Land schapsverzorging Zeeland (SLZ) in Goes heeft in samen werking met enkele leden van de Natuur- en Vogelwacht het initiatief genomen om de werkzaamheden van Aktief Tbrreinbeheer wéér op te star ten. Erwtensoep Komende zaterdag, 26 maart, worden wilgen geknot bij de familie Van de Hoek aan de Oude Nieuwlandweg 5 in Nieu werkerk. Het werk begint om 9.30 uur en iedereen die de han den uit de mouwen wil steken is daarbij welkom. De stich ting zorgt voor voldoende ge reedschap en de familie Van de Hoek voor koffie en erwten soep. Vrijwilligers dienen wel laarzen, regenkleding en een lunchpakket mee te nemen. Informatie Voor informatie kan worden gebeld naar F. Minnaart of R. Geus van de Stichting Land schapverzorging Zeeland: 01100-30936. SCHARENDIJKE - De angst van het provinciaal bestuur en een aantal gemeen ten voor de vestiging van intensieve veehouderijen in Zeeland is niet terecht. Dat bracht de voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelij ke Boeren en Tuinders Bond, R. J. van der Wekken naar voren tijdens de algeme ne ledenvergadering die werd gehouden in dorpshuis De Putmeet in Scharendij- ke. vervoer zeer belastend is voor het milieu." In verband met de uitvoering van Plan Tureluur moet de CBTB de komende tijd heel alert zijn, aldus Van der Wek ken. „Bij die invulling zal uit komen wat de beiofte van goed nabuurschap inhoudt die door de provincie werd gedaan. Ze ker wanneer de grondwater standen in de polder worden aangepast moeten adequate maatregelen worden genomen, zodat de negatieve gevolgen van deze maatregelen niet op de buren worden afgewenteld." De voorzitter besteedde in zijn toespraak ook aandacht aan de zorgelijke toestand in de ak kerbouw, tuinbouw en inten sieve veehouderijen, met name de varkenshouderijen. „De Mc Sharry compensatie, zoals wij die nu kennen is onvoldoende. „Ons werd voorgehouden dat de prijsdaling van tarwe volle dig gecompenseerd zou wor den. Dat blijkt niet zo te zijn. Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk dat de minister ons laat vallen." Hij adviseerde de CBTB-leden om zich goed op .de hoogte te houden van nieuwe ontwikke lingen. „Er zitten best kleine gaten in de markt, we moeten ze alleen opsporen en er ge bruik van maken." Hij riep de boeren en tuinders daarom op om inventief te zijn en in te spe len op elke mogelijkheid. „Zo dat onze bedrijven kunnen overleven tot er betere tijden komen." ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Kinderen in ons land kunnen het zich haast niet voorstellen: Dat je geen huis hebt om in te wonen. Dat je vader en moeder geen geld meer hebben om voor je te zorgen en dat je zomaar over straat moet zwerven. Mede werkers van Dorkas Hulp Internationaal hielden op twee basisscholen een actie om de straatkinderen uit Addis Abeba, Ethiopië te helpen. De actie lever de ruim 1600,- en een grote hoeveelheid kleding, speelgoed, knuffeldieren, zeep en voedsel op. De groepen zeven en acht van basisschool Onder de Wieken waren de afgelopen weken druk in de weer geweest met een project: Wonen en niet wo nen. Groep zeven hield zich be zig met onderwerpen als vluch telingen, wonen vroeger en nu en financiën. De kinderen knutselden kartonnen huizen in elkaar, compleet met inrich ting en praatten met de onder wijzer over het huren of kopen van een huis. In groep acht mochten de kinderen zelf uit een aantal onderwerpen kiezen en werkten hier in groepjes aan. Het resultaat was een uit gebreide tentoonstelling met maquettes, folders, foto's, ech te interviews, bouwmateria len, water, gas en elektriciteit en ook dakloze mensen onder een kartonnen doos. Dit pro ject was voor de Dorkas-groep Schouwen-Duiveland aanlei ding om de school te benaderen en aansluitend op het project iets over straatkinderen te ko men vertellen. Het leven van straatkinderen Een Dorkas-medewerker uit Andijk kwam hiervoor naar Burgh-Haamstede en vertelde over het leven van straatkinde ren en liet dia's zien over deze kinderen uit Addis Abeba in Ethiopië. Het project werd af gesloten met een grootscheepse huis-aan-huis stroopwafel ver koop waar alle leerlingen en een aantal ouders afgelopen vrijdagmiddag aan mee deden. De opbrengst was ruim 1600 gulden. Willibrordusschool Op de Willibrordusschool in Zierikzee werd ook een actie gehouden. Hier kwam even eens een medewerker van Dor kas Hulp Internationaal uit Andijk om dia's te laten zien en vragen van de kinderen te beantwoorden. Om ook daad werkelijk iets te kunnen doen werd aan de kinderen ge vraagd iets van henzelf mee te brengen voor een straatkind. Dit leverde een grote hoeveel heid speelgoed, knuffeldieren, zeep, voedsel en kleding op. Al les zal binnenkort opgehaald worden en verder verzonden worden. Dorkas Hulp Interna tionaal heeft in 1993 iedere werkdag één container vol met hulpgoederen kunnen verstu ren naar verschillende projec ten in diverse landen. Alle kinderen van basisschool Onder de Wieken in Burgh- Haamstede gingen op pad om zoveel mogelijk stroopwafels te verkopen. (Foto: Joop van Houdt). De voorzitter wees erop dat het niet uitmaakt of overbe mesting van Zeeland in de ei gen regio geschiedt of via aan voer van meststoffen van el ders. „Uit milieu-overwegin gen verdient het echter de voor keur dat de mest hier wordt ge produceerd omdat ook het Volgens Van der Wekken is de angst voor de vestiging van veehouderijen niet terecht om dat de wetgeving zodanig wordt aangepast dat die be drijven door middel van een speciale boekhouding moeten aantonen hoeveel mineralen op het bedrijf worden aan- en af gevoerd. „Op die manier kan elk bedrijf verantwoordelijk worden gesteld voor mogelijke vervuiling."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3