GOEDBIOEDAUTj Ontmoetingsavond voor de familie van psychisch zieken HOEVE DE TERP Citroën introduceert all purpose-automobiel w Deel mosselkwekers kraakt verdeelsleutel zaadvisplan Slavenkas stelt gratis zeereis beschikbaar Initiatief van interkerkelijke Stichting In Perspectief Ronde-tafeloverleg biedt geen alternatief Evasion: vrijuit a la carte VRIJDAG 18 MAART 1994 NR 25532 8 Voor de psychisch zieke bestaan er opvangmogelijkheden. Maar luat gebeurt er met familie of partner? (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Wie binnen zijn gezin of in haar omgeving met psychisch ziek-zijn te maken heeft, heeft vaak ervaringen die de buitenwereld maar moeilijk kan begrijpen. Het gaat bijvoorbeeld om ouders met een psy chisch ziek kind, kinderen met een psychisch zieke ouder of met een broer of zus die ernstig verward is. Of je hebt een zieke partner of vriend.... Voor de zieke zelf bestaan opvangmogelijkheden, al zou er altijd toch ook meer kunnen gebeuren. Maar wat gebeurt er met familie of partner? Op hen komt toch nog zo heel veel neer.... Er zijn een drietal 'zelfhulp-organisaties', die deze maanden gezamenlijk naar buiten treden: Vereniging Ypsilon, Stichting Labyrint en Stichting In Perspectief. Zij proberen, elk vanuit eigen signa tuur, door middel van contact-bevorderen en voorlichting de betrokkenen bij psychisch zieken uit hun isole ment te halen. Hun gezamenlijke actie heet: Keerpunt. Door middel van advertenties in dagbladen, interviews en er varingsverhalen worden men sen die het betreft op deze actie attent gemaakt. In de hoop op een keerpunt: van het alleen- met-de-sores-zitten naar het- kunnen-delen-van-j e-verhaal verhalen van anderen horen, enzovoort. Donderdagavond 24 maart wordt er een ontmoetings avond gehouden van familiele den van psychisch zieke men sen. Plaats: Christelijke Gere formeerde kerk te Zierikzee, Zevengetijstraat 11. Aanvangs tijd 20.00 uur. De leiding is in handen van ds. A. Gootjes te Bruinisse en is georganiseerd door de werkgroep van In Per spectief, interkerkelijke stich ting voor familieleden/vrien den van (ex-)psychisch zieken. Hieronder volgt als voorbeeld van waar het over kan gaan een ervaringsverhaal van een vrouw die op dit punt heel veel heeft meegemaakt. Vanzelf sprekend kan ze hierover in dit verband slechts heel summier vertellen. Wat u leest is maar het topje van een hele grote ijs berg, het is immers een erva ring die je de rest van je leven meedraagt.... Opnames Na jaren een normaal gezinsle ven met opgroeiende kinderen te hebben gehad, werd mijn man ziek. Hij stond steeds vaker voor het raam te turen, met een niets zeggende blik: niet aanspreek baar, onbereikbaar. Hij lag steeds vaker op bed. Zijn ge drag werd steeds abnormaler. Bijvoorbeeld: riep je hem voor het eten, dan kwam hij pas als je bijna klaar was. En hij lag al weer op bed, als wij nog moes ten bijbellezen en danken. Ging je een boodschap doen, dan kwam hij uit bed en dook de koelkast in. Later kwam er ook drank bij.... Meerdere opnames Er volgden meerdere opnames in het psychiatrisch zieken huis. Na elke opname, steeds Wisselend van tijdsduur, ver anderde zijn gedrag weer. Eén van de allerergste dingen was voor mij de dreiging van suïci de zelfdoding). Gelukkig is dat niet gebeurd.... Plaagziekte Mij werd verteld, dat mijn man lijdt aan een vorm van schizo frenie, het Ganser-syndroom. Het is een geestelijke plaag ziekte. Mijn man kon naar an dere mensen toe soms redelijk normaal overkomen. Maar als ik dan alleen met hem was, dan haalde hij de gekste dingen uit. Soms was hij volkomen krank zinnig in.zijn gedrag. Maar als dan de bel ging voor bezoek, sloeg hij helemaal om en ge droeg zich weer bijna nor maal.... Ik kwam in een groeiend isole ment, door het onbegrip van onder meer de familie en van de kerk. Het zal wel meevallen, dacht men. Ze geloofden me (eerst) niet. Gelukkig heb ik wel heel veel steun van hulp verleners, van huisarts en van de Riagg, ondervonden. Ik ben ze daar nog dankbaar voor. De predikant had zoiets nog nooit eerder meegemaakt, dus dat viel niet altijd mee. Later is het contact gelukkig wel verbe terd. Het gedrag van mijn man werd zó erg, dat ik in een andere slaapkamer ben gaan slapen, met de deur op slot. Mijn oud ste zoon bemoeide zich wel eens met ons, stuurde mijn man soms naar zijn eigen bed. Maar als mijn zoon weer sliep, kwam mijn man weer naar me toe... Door de bedreigingen was het op den duur niet meer aan vaardbaar onder één dak met hem te blijven leven. Op aanra den van de hulpverleners ben ik uit huis gegaan. Maar dan komen de schuldge voelens: je hebt gefaald als vrouw. Ook wat je geloof be treft: Trouw '....in voor- én te genspoed'.... Hij kon,er toch niets aan doen? Hij is .toch ziek?... Niet alleen Toen ik jaren terug in contact kwam met In Perspectief - één van de organisaties achter Keerpunt - was dat een hele er varing. Het was een ontmoe tingsavond voor familieleden van psychisch zieke mensen. Daar kon ik mijn verhaal kwijt, alle woede, verdriet, er varingen van onbegrip enzo voort kon ik daar vertellen. Dat luchtte enorm op. Dac voel je dat je nu eens niet tegen do vemansoren praat, maar met mensen die ook zoiets derge lijks meegemaakt hebben - al is het soms in andere vormen van ziek zijn. Aanraden Ik heb deze avonden nog vele malen bezocht. Soms ook weer een tijdje niet, want de behoef te wisselde ook sterk. Maar ik. zou iedereen willen aanraden: blijf er niet alleen mee door gaan! Voor meer informatie: ds. A. Gootjes, telefoon 01113-1888. De koeiestallen leveren niets verdachts op. Nu dan vlug die van de paarden doornemen. Met paarden voelt Jannie, die haar jeugd al mèt en tussen de paarden op het bedrijf van haar vader heeft doorgebracht, zich veel beter op dreef. Diana houdt haar zijn hoofd met de witte bles voor. Ze krabbelt haar eens over haar neus, dan loopt ze snel verder. Bewonderenswaard zo netjes als de boel is opgeruimd! Of Gijsbert haar op een of andere manier toch al is voor geweest, moet ze onwillekeurig denken. Als ze in de betrekkelijk nieuwe stal komt, de stal, waar Dirks laatste aan winsten hun mees't tijdelijk onderdak hebben, toeft ze één ogenblik bij Alla- din, de Arabier. Ze ziet het direct: hij is nog niet rustig. Op een of andere ma- niere moet ze, straks als Gijs in haar buurt komt, het nog maar eens zeggen. Het dier is uiterst nerveus, krabt met zijn voorbenen over de vloer. Op dit ogenblik is ze bijna blij dat hun tweede zoon nog veilig en wel in het zieken huis ligt. Han kent met paardrijden geen angst. Waar hij er in zoveel andere dingen al gauw genoegen mee neemt, er zich bij neerlegt, als iets hem wordt verboden, daar kent hij als het om paardrijden gaat geen enkele terug houding. Integendeel! Juist als het dier zijn eigen wil zou willen doorzetten, ontwaakt in Han de lust het naar zijn hand te zetten. Rustig, welbewust, maar nimmer op een brute manier, zo als dat bij Dirk Jan direct het geval is. Ineens is er dan een zo heel andere Han. Niet de wat dociele, jongere broer van Dirk Jan, die zich maar wat laat betuttelen. Juist het andere. Toch de heersersnatuur, die het haar schoonva der zo moeilijk had gemaakt terug te moeten treden? Die het in de jaren, waarin hij nog in de kracht van zijn le ven was, zijn twee dochtes en zijn enige zoon niet altijd gemakkelijk had ge maakt? Dirk had er gelukkig twee din gen tegenover kunnen stellen. Zijn vas te wil om later de opvolger op het be drijf te worden. Weliswaar een her nieuwd bedrijf, waar naast de veesta pel de beste rijpaardeh hun plaats zou den krijgen. Maar gelukkig ook zijn zin voor humor, zijn optimisme, dat hem aan veel dingen niet zo zwaardeed tillen. Janet, zijn jongste dochter, die nu in Alkmaar woonde, kwam af en toe eens over. Haar man vergezelde haar alleen, als hij er beslist niet onderuit kon. Zijn drukke tandartspraktijk was altijd een geldig excuus. Meta liet het zo ongeveer helemaal af weten. Ook zij had een uitgesproken Deel vier: Het conflict is geboren Door MIEN VAN 'T SANT 94 heersersnatuur. Tbt aan haar volwas senheid had ze haar hoofd min of meer moeten buigen; had zich daarna voor genomen zo min mogelijk meer thuis te komen. Jammer voor moeder! Maar och! Als die alles op alles zette zou ze best eens een paar dagen weg kunnen. Ze gunde het moeder een poosje van vader weg te zijn, eens helemaal te kunnen doen wat zij wilde. Nu dan nog de.grote ruimte, waar de machines waren opgeborgen. Het had vanzelfsprekend weinig zin het zover te zoeken. Maar Jannie is veel te pre cies om, nu ze toch op onderzoek uit is, dit halfbakken te doen. Kijk! Daar in de hoek liggen wat dak pannen. Netjes opgestapeld. Alleen van één liggen nog wat kleine stukjes op de bloer ernaast. Of er iemand te genaan is gelopen. Als ze goed kijkt, ontdekt ze ook nog een scherf die tussen de muur en het stapeltje gave pannen is gegleden. De rest? Dat moet dan het stuk zijn dat het noodlottige ongeluk heeft veroor zaakt. Opzettelijk loopt ze, als ze de deur weer heeft gesloten, nog even achter om, ontdekt daar nog een stuk, dat wel zeker tot de gebroken pan heeft be hoord. (wordt vervolgd) BRUINISSE - Zestien van de 88 vergunninghouders in de mosselsector zijn in het geweer gekomen om per bedrijf een ondergrens van een procent van de op te vissen hoeveelheid mosselzaad te claimen. Daarvoor werd in Bruinisse en Yerseke eerder deze week een handtekeningenactie gehouden, die heel wat dei ning in de mosselwereld veroorzaakte. Gisteren, donderdag, werd een delegatie van de verontruste kwekers bij het bestuur van de Producentenorganisatie voor de Nederlandse mosselcultuur uitgenodigd om het ongenoe gen over het gereguleerde visplan van Zevibel uiteen te zetten. Een woordvoerder van deze groep, in Bruinisse ver klaarde na afloop dat het ge sprek geen perspectieven voor hen heeft opgeleverd. De zestien vergunninghouders (acht uit Yerseke en acht uit Bruinisse) vinden het onaan vaardbaar dat zij met minder dan een procent van het totale op te vissen zaadaandeel ge noegen moeten nemen. Una niem kiezen zij voor een even redige verdeling, namelijk 1/88 deel van het aan de totale sector toegewezen zaad bestand. Vanaf het moment dat Zevibel na intensief overleg met ambtenaren van het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij een regeling op poten had ezegd op basis van het aanvoerpercentage over de afgelopen 23 jaar gerelateerd aan het individuele kweekper- celenareaal groeide het onge noegen bjj de overwegend klei ne kweekbedrijven. ,,Met min der dan een procent vangstaan deel is het voor ons in de toe komst onmogelijk om het hoofd boven water te houden. De verdeelsleutel die bij het huidige zaadvisplan wordt ge hanteerd vinden wij onrede lijk. We pleiten voor een onder grens van minimaal een pro cent waar later niet meer aan getornd kan worden", aldus de Bruenaar. Voor de goede orde onderstreept hij dat bij de ac tievoering het behoud van de eendracht hoog in het vaandel blijft staan. Kosten Mosselsector-voorzitter Jan Louwerse reageerde in eerste instantie verbolgen en teleur gesteld. Alle inspanningen die in de achterliggende jaren door de plannenmakers zijn verricht om een collectief visplan op de rails te krijgen zag hij in het water vallen. Tijdens de bespreking van gis teren gaf hij de verontruste af gevaardigden opnieuw te ver staan dat de meest uiteenlo pende mogelijkheden door Ze vibel zijn onderzocht. Volgens hem is het onmogelijk dat een betere optie, waarmee elke on dernemer uit de voeten kan, uit de bus kan worden getoverd. Voor Zierikzeese jongeren ZIERIKZEE - De Slavenkas Zierikzee stelt ook dit jaar een gratis zeereis met het zeilschip De Een dracht beschikbaar voor een jongere uit Zierikzee. Jongeren van 16 tot 26 jaar die van deze kans gebruik willen maken moeten een aantal vra gen beantwoorden dat via een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode bekend wordt ge maakt. Ook dienen zij een slagzin af te maken. Via de goe de antwoorden en de meest ori ginele slagzin selecteren de commissarissen van de Slaven kas de jongere aan wie de reis wordt aangeboden. De winnaar wordt op dinsdag 26 april in het stadhuis in Zie rikzee bekend gemaakt door burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs. De Slavenkas wil dit jaar ook vaartochten met sche pen uit de Museumhaven orga niseren voor de hoogste klas sen van de Zierikzeese basis scholen. De Slavenkas is een organisa tie die in 1735 werd opgericht om geld te reserveren voor het vrijkopen van Zierikzeese zee lieden die in den vreemde ge vangen werden genomen als slaven. Een deel van dat kapi taal is nog steeds bewaard ge bleven. De rente ervan ge bruikt de Slavenkas voor acti viteiten die de maritieme be langstelling van Zierikzeese jongeren bevorderen. Citroën introduceert in Genève de Evasion; een ruime auto voor maximaal acht personen. Op de foto de Evasion VSX. ZIERIKZEE - Op de autotentoonstelling van Genève, die tot 20 maart duurt, presenteert Citroën een geheel nieuwe auto: de Citroën Evasion. De Citroën Evasion is een APV (all purpose vehicle) waarvan het ruime, variabele interieur plaats biedt aan maximaal acht personen. Door de com pacte vormgeving van de car rosserie (lengte 4,46 m) is de auto uitermate geschikt voor het stads- verkeer. De Evasion heeft het rijcomfort en bedie ningsgemak van een personen auto uit het topsegment; de achteras is nieuw en heeft een meesturend effect; de versnel lingshendel is in het dashboard geïntegreerd. Gekozen kan worden uit twee benzinemoto ren, respectievelijk een 2 liter (1998 cm3) motor en een 2 1. tur bo C.T. (1998 cm3) motor, be kend uit dc Citroën XM. De nieuwe APV is ontstaan uit de samenwez-king tussen PSA Peugeot Citroën en Fiat, en wordt geproduceerd in een nieuwe fabriek bij Valencien nes. Markt In een sterk gedaalde Europese markt (-15,1% ten opzichte van 1992) heeft PSA Peugeot Ci troën vorig jaar slechts 6.2% ingeleverd. In het vierde kwar taal van 1993 registreerde het concern zelfs een kleine stij ging van 0,4%. Met een totaal van 1.399.500 registraties van personenauto's in 1993 heeft PSA Peugeot Citroën zijn der de plaats op de Europese markt weten te behouden en zijn positie zelfs iets versterkt, nl. tot 12,3%. Service Sinds kort biedt Citroën Ne derland via Citroën Assistance Nederland een 24-uurs dienst verlening aan de berijders van een nieuwe Citroën: verlening aan de berijders van een nieuwe Citroën: Aan iedere nieuwe auto van het merk die verkocht is door de Citroënim- porteur of -dealerorganisatie in Nederland en geregistreerd is vanaf 1 februari 1994, ver leent de Assistance hulp bij pech onder weg. Advertentie Citroëndealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Citroën Business Center 0UDEWEG 1 4301 TC ZIERIKZEE TELEFOON 01110-14951 TELEFAX 01110-15124 4 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5