Plattelandstoerisme in Zeeland krijgt forse subsidie van gs Verkoping Welfare zeer matig deurloo intermeubel llQVQnSQ Vak schilder wordt 50 Jubileum PVV- voorzitter Henry Dunant Leukste winkel Oranjevereniging organiseert weer Zeskamp op Havenplein Gezondheid aangespoelde dolfijn is zeer slecht UW MEUBELVAKMAN HEEFT WAT U ZOEKT... VRIJDAG 18 MAART 1994 NR 25532 Verwachting t/m dinsdag 22 maart BRUINISSE - Met een stevig ingepakte Abra ham voor de deur, com pleet met verfbus en kwast op de knieën, een dikke sigaar en languit onderuitgezakt in een comfortabele stoel werd de Bruse bevolking van daag op de hoogte ge bracht van de viering van de 50ste geboorte- dag van vakschilder Ri- nus Capelle. Collega's van deze tot over de landsgrenzen be kende huisschilder in vaste dienst bij machine fabriek en Dokmij Pad mos droegen een steentje bij door deze feestelijke gebeurtenis aan hun dorpsgenoten kond te doen. De jarige werd er bovendien op geatten deerd dat hij vandaag re kening diende te houden met het op peil houden van de voorraad. Wat misschien niet iedereen had gedacht, de Abra ham trotseerde de hele dag de koude regen, al leen de sigaar verdaagde snel op de schoorsteen mantel. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidw. 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 maart Zop op 06.44, onder 18.47 Maan op 09.52, onder 01.29 20 maartZon op 06.41, onder 18.49 Maan op 10.44, onder 02.20 21 maartZon op 06.39, onder 18.51 Maan op 11.45, onder 03.04 Eerste Kwartier: 20 maart (13.15). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer is sterk wisse lend van karakter. Vannacht trekt een regengebieó boven Nederland naar het oosten weg. Morgenover- dag klaart het eerst op. Er wordt on stabiele lucht aangevoerd. Er ont staan dan gemakkelijk buien, soms met hagel of onweer. Tussendoor is de zon eventjes te zien. Het is fris met een middagtemperatuur van ongeveer 7 graden. Opvallend is de stevige wind, uit west tot noordwest. Boven land is deze matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, 6 7 Bft. Zondag verbetert het weer. De wind neemt dan beduidend af en zo ook de bui igheid. De zon komt geregeld door zodat het lenteachtig aanvoelt. Na het weekeinde wordt het weliswaar zachter maar het blijft aan de wis selvallige kant. BRUINISSE - Op woensdag 30 maart zal feestelijk worden stilgestaan bij het feit dat voorzitter drs D. J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten 25 jaar gele den zijn loopbaan bij de pu bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie voor de Nederlandse visserij is begonnen. Ter gele genheid van dit zilveren jubi leum wordt Langstraat die dag tussen 16.30 uur en 18.00 uur een receptie aangeboden in het Greenpark Hotel in Leidschen- dam. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHEKfï nieuwsbode!! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. BRUINISSE - Het motorhospi- taalschip Henry Dunant van het Nederlandse Rode Kruis komt dinsdag 22 maart op nieuw naar de haven van Brui- nisse. De gasten die 'tijdens de vaar tocht over de Zeeuwse stromen aan boord zijn, zijn afkomstig uit de provincie Gelederland. De weektocht leidt vanaf Wijk bij Duurstede via Rotterdam naar het oude mosseldorp. Ver volgens zal in Middelburg en Willemstad worden overnacht. De invulling van het avondpro gramma komt deze keer voor rekening van boerenkapel Stuitje Leut onder leiding van Bram van den Berg. ZIERIKZEE - In de periode van 21 tot en met 26 maart kan het winkelend publiek in het kader van 'de week van de win kel' in Zierikzee de leukste winkel kiezen. In 124 zaken van ZOC-leden (van winkels en horecabedrij ven tot dienstverlenenden be drijven) liggen kaarten waarop de consument kan invullen welke zaak in Zierikzee voor hem of haar de topper is. De kaarten kunnen tot en met za terdag 26 maart worden gede poneerd in de ZOC-bus op het Havenplein 4. Onder de inzen ders worden 25 paaspakketten verloot en direct na de actie week wordt bekend gemaakt welke zaak de meeste sympa thie oproept bij het publiek. ZIERIKZEE - De opbrengst van de jaarlijkse verkoping ten bate van het Welfare werk van het Rode Kruis gisteren, donderdag, was teleurstellend. Slechts 304 gulden brachten de zelfgemaakte truien, sokken en andere handwerkprodukten op tijdens de verkoop in de hal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Coördinator mevrouib A. C. KouwerGagestein: ..Het was stukken min der als voorgaande jaren. We vroegen ons wel af waar we mee bezig waren. Maar, misschien kwam het door het slechte weer of zo en is het volgend jaar weer meer." De opbrengst wordt gebruikt om weer nieuwe materialen te kopen voor de handwerkmiddagen die Welfare in Borrendamme en Onder de Wieken wekelijks houdt. De spullen die na drie jaar nog niet verkocht zijn, gaan naar een goed doel. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De Zierikzee sche Oranjevereniging zoekt bedrijven en verenigingen die mee willen doen aan de Zes kamp op het Havenplein tij dens Koninginnedag. De wedstrijden zullen gehou den worden op het Havenplein in Zierikzee van 19.00 tot 21.00 uur. De opzet zal iets anders zijn dan het vorige jaar. Met de Zeskamp 1994 zullen steeds zes teams een spel spelen, en als er veel inschrijvingen zijn zullen eventuele andere teams een spel moeten wachten, ongeveer 10 tot 15 minuten. Een team be staat uit vier heren en vier da mes, die ouder moeten zijn dan 16 jaar. Er mogen in een team wel meer dames mee doen maar niet meer heren. Verder zal er een captain moeten wor den opgegeven om deel te kun nen nemen en een scheidsrech ter, die niet deelneemt aan de wedstrijden. De captain mag ook teamlid zijn. De opgegeven captains worden op 30 april om 16.00 uur verwacht in Dans- en Balletschool Kramer. Hier krijgen zij instructies over de Zeskamp. Er kunnen maxi maal twaalf teams deelnemen, liefst van allemaal verschillen de clubs. De indeling geschiedt naar volgorde van binnen komst. Voor informatie over de inschrijving: Zeskamp 1994, '1 Vrije 2, 4301 JZ in Zierikzee. Te lefoon: 01110-13132. Advertentie 21/7-zits bank met vrolijke ruitstof bekleding 1.945,- (ook leverbaar als 2-zits bank 1 .745,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110*12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Het Landbouwmuseum in Dreisehor gaat in de toekorhst wellicht als start- en informatiepunt die- tien voor toeristische fietsroutes. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De plannen voor de ontwikkeling van het plattelandstoerisme op Schouwen-Duiveland zijn door gedeputeerde staten van Zeeland beloond met een subsidie van in totaal 75.000 gulden, verdeeld over drie jaren.'De plannen zijn ingediend bij gs door de Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Dui veland in samenwerking met onder meer Bedrijfscontact Zeeland Noord. Voor het totale project Plattelandstoerisme is een bedrag van 340.000 gulden uitge trokken. Het fenomeen plattelandstoe- wordt door de plannenmakers Agrarisch, Cultuurhistorisch, risme op Schouwen-Duiveland onderverdeeld in vier groepen: Sportief en Natuurlijk. Bij Agrarisch wordt gedacht aan evenementen als de Paarden- keuring, Vlasdag en de Boeren- markt. Op cultuurhistorisch gebied worden de bestaande toeristische en educatieve rou tes verder gestalte gegeven en uitgebreid met gedetailleerde informatie. Vissen, fietsen, ka novaren, paardrijden, huifkar ren en sporttoernooien vormen de ingrediënten voor het spor tieve Schouwen-Duiveland. Tenslotte biedt het programma Natuurlijk Schouwen-Duive land een overzicht van de flora en fauna. Hier zal worden sa mengewerkt met natuurbe- heersorganisaties en particu lier initiatief. Het Streekland- bouwmuseum ip Dreisehor is een spilfunctie toebedacht. Het zou dan bijvoorbeeld kunnen dienen als start- en informatie punt voor toeristische fietsrou tes Bed and Breakfast De plannen zijn gemaakt op verzoek van gedeputeerde sta ten van Zeeland en resulteer den in de indiening van twaalf plannen die werden beoor deeld op: medefinanciering door de regio zelf (50 procent) landelijke voorbeeldfunctie (dit is een eis van de ministe ries van economische zaken en van landbouw, natuurbeheer en visserij) en tenslotte de praktische uitvoerbaarheid op een ternpjn van drie jaar. Uitbreiding imkerij Ook de Streek-VVV Walcheren- promotie kreeg een deel van de subsidie. Hier zal onder meer het accent gelegd worden op de Imkerij Poppendamme welke uitgebreid zal worden met een boerentuin en een rust- en ver versingsplaats voor ruiters en een kanoverhuurbedrijf bij molen De Hoop. Koffiekamer De Stichting educatief toe risme Oranjezon is van plan het cursusaanbod uit te brei den met de richting Platte landstoerist en het Zeeuws bio logisch Museum in Oostkapel- le wil een traditionele koffie kamer inrichten, geheel in de sfeer van een Orangerie. Het ligt verder in de bedoeling toe risten te trekken door een aan bod van boerderijen waar gelo geerd kan worden in de stijl van Bed and Breakfast. Zuid- Beveland gaat het gekregen geld besteden aan een toeris tisch netwerk met als elemen ten bezoekerscentra, fiets-, wandel- en ruiterroutes, excursie-boerderijen en mo lens. Het museum voor fruit teelt in Kapelle, het schaal- en schelpdierenmuseum in Yerse- ke, het Milieu-educatief cen trum in Goes en de Schaaps kooi in Nisse zullen bezoeker scentra worden. Het platte landstoerisme is in het Provin ciaal beleidsplan 'Recreatie en Tberisme in Evenwicht' als te ontwikkelen project opgeno men. De aanleiding hiertoe was de behoefte om aandacht te besteden aan andere gebie den in Zeeland dan alleen de kustgebieden. HARDERWIJK - De gezondheid van de witsnuitdol- fijn, die gisteren op het strand van Westenschouwen aanspoelde, is kritiek. Het hoofd voorlichting van het Dolfinarium in Harderwijk, mevrouw M. Ho ven, kon nog niet vertellen wat het dier precies man keert. Totdat er verbetering optreedt in zijn toe stand, wordt hij 24 uur per dag in de gaten gehouden door deskundigen. i v ,r Ondanks het feit dat politie agenten en medewerkers van Staatsbosbeheer de dolfijn constant nat hielden met em mers water, is toch de huid ver brand. Mevrouw Hoven: ,,De huid is zeer gevoelig. Als een aangespoelde dolfijn hierheen gebracht wordt, smeren we hem gelijk met zinkzalf in. Daarnaast, omdat het voor het dier een enorme stresstoestand is, krijgt hij een kalmerende injectie. Vervolgens kijken we of hij honger heeft. Alhoewel deze dolfijn sterk vermagerd is, wilde hij nauwelijks wat eten." De kalmerende injectie kreeg de dolfijn op het strand al van een medewerker van het Dolfinarium. Nadat hij gron dig onderzocht was, werd het dier in natte theedoeken ver pakt en voorzichtig op een brancard' met een sbort kam- peermatrasje gelegd en vervol gens in een speciaal aange paste bestelwagen geschoven. Om te voorkomen dat de on derste vinnen beschadigen zijn in deze brancard gaten ge maakt waar de vinnen precies doorheensteken. Momenteel zijn medewerkers van het labo ratorium bezig met allerlei On derzoeken om de oorzaak van het aanspoelen te achterhalen. Mevrouw Hoven: ,,AlS een dol fijn aanspoelt is zijn gezond heid altijd slecht. Dat is de re den dat het gebeurt. Maar de oorzaak kan van alles zijn, ook ouderdom of een normale ziek te. Het hoeft niet altijd vervui ling of gif te zijn. Maar uiter-, aard is het van zeer groot be lang om te weten wat. de oor zaak is." Ondanks dat politieagenten de aangespoelde witsnuitdolfijn onafgebroken nat hielden, is toch de huid verbrand. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3