Brinkman wil verlaging van ziektekostenpremie aow'ers 'Rivierslang in plaats van aanleg Betuwelijn' fleeéL Politierechter legt V&D hoge boete op waterstanden Nauwelijks hulp voor verslaafde asielzoeker Verplaatsing PvdA-woordvoerder Melkert: Plan onuitvoerbaar Afschrijving zeeschepen op proef vrij Nauta wint muziek concours Benzine een cent duurder Honderden meters lange keten van boten Muziekgezelschap Forum weer in crisissituatie Weer kazernes asielzoekers HHUHi DEÜRLOO B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Waarschijnlijk veel verslaafden AMSTERDAM (ANP) - Asielzoekers die hun toevlucht hehben gezocht in Nederland vormen een verwaarloosde groep binnen de drugshulp verlening. De reguliere hulpverleners en de verslavingszorg heb ben nauwelijks contact met verslaafde, vluchtelingen, terwijl qr sterke aanwijzin gen zijn dat het gebruik van verdovende middelen of me dicijnen voor een fore aan tal asielzoekers tot proble men leidt. Dat blijkt uit de eerste re sultaten van een onderzoek dat de Wetenschapswinkel van de Universiteit van Amsterdam tussen novem ber 1993 en april 1994 uit voerde in Amsterdam en Arnhem. Het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) in Utrecht noemt het zorgwekkend", dat asielzoekers niet ,,op de agenda staan" van de hulp verlening, omdat er in de loop van het jaar verspreid over het hele land zeker 50.000 vluchtelingen wonen. Cultuur Er zijn meerdere redenen voor de kloof tussen de ver slaafde asielzoekers en de reguliere hulpverlening. De verschillen in taal, cultuur en gewoonten en de inge wikkelde verwevenheid van traumatische ervaringen van de verslaafden spelen een belangrijke rol. In sommige gevallen waren deze mensen in het land van herkomst al verslaafd. Maar voor velen is de afhan kelijkheid van drugs pas in Nederland ontstaan als ge volg van het traumatische verleden, de onzekerheid over de positie in Neder land, heimwee, eenzaam heid en gebrek aan toe komstperspectief. Studiedag Het NIAD en de Stichting Pharos (Steunpunt Gezond heidszorg Vluchtelingen) houden op 24 maart in Utrecht een studiedag, die tot doel heeft om een beleid voor de betrokken groep te ontwikkelen en te voorko men dat meer vluchtelingen verslaafd raken. Wegens onhygiënische toestanden AMSTERDAM (ANP) - Onhygiënische ijsmachines, kaas met teveel micro-organismen, en smerige voed selbereidingsruimtes. Een paar voorbeelden van overtredingen, waarvoor warenhuisketen Vroom Dreesmann zich donderdag voor de politierechter in Amsterdam moest verantwoorden. In tal van hun restaurants was viezigheid aangetroffen. Offi cier van justitie mr. A. Fransen achtte de 27 ten laste gelegde feiten bewezen en eiste een boete van 202.500 gulden. Hij hield daarbij rekening met de omvang van het concern. De politierechter besloot echter al le feiten niet op ééi\ hoop te gooien en deelde per geval een boete uit. In totaal kwam hij uit op een bedrag van 117.500 gulden. ,,Een bloemetje langs de af grond", zo typeerde politie rechter J. Splint donderdag middag het zogenoemde ..marktrestaurant" van waren huisketen Vroom Dreesmann. Afgevaardigde en directielid van V&D, E. Randag, verklaar de na afloop niet ontevreden te 1 zijn met de uitspraak. ,,De rechter heeft in zijn straf dui delijk gemaakt dat hij oog TILBURG - Veel ondernemers overwegen delen van hun acti viteiten te verplaatsen naar Oost-Europa. Uit een enquête van de christelijke werkgevers organisatie NCW blijkt dat de helft van 200 ondervraagde on dernemers dergelijke plannen koestert, omdat de loonkosten in de voormalige Oostbloklan den veel lager zijn. heeft voor de nieuwe ontwik kelingen binnen ons bedrijf. Onze nieuwe formule, het marktrestaurant, heeft zijn kracht bewezen, dat blijkt wel uit de bezoekereaantallen. Met deze nieuwe formule balance ren we soms een beetje op de rand van de Warenwet, maar uit zijn opmerking van dat bloemetje langs de afgrond blijkt wel dat hij vindt dat we door moeten gaan met ons con cept." Gezellig Tijdens de zitting werd met een video getoond wat het „mark trestaurant" inhoudt. Het idee van een centrale keuken wordt losgelaten en her en der in het restaurant wordt het voedsel bereid onder het toeziend oog van de klant. Misschien wel ge zellig, maar het levert volgens onderzoek van de Keurings dienst van Waren nog veel pro blemen op. Salade Zo werd er in 1992 en 1993 een flink aantal overtredingen van de Warenwet geconstateerd die varieerden van een salade met een te hoge temperatuur tot fri tuurvet waarvan de zuurgraad te hoog was. V&D moest zich ook verantwoorden voor twee zwaar vervuilde bakkerijen. Die twee overtredingen vond de rechter ernstiger. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE WEMF.LDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 19 maart 07.10 144 00.50 - 137 19.30 132 13.10 - 138 20 maart 07.55 133 01.25 - 134 20.20 118 13.55 - 129 21 maart 08.55 120 02.20 - 126 21.25 103 15.10 - 117 19 maart 05.45 145 12.10 - 133 18.10 130 - 20 maart 06.35 128 00.25 - 129 19.05 109 13.00 - 122 21 maart 08.15 108 01.25 - 119 20.45 93 14.15 - 108 19 maart 07.10 153 00.50 - 146 19.30 141 13.15 - 147 20 maart 07.55 141 01.35 - 143 20.30 126 14.00 - 138 21 maart 09.10 129 02.25 - 135 21.45 114 15.00 - 124 19 maart 07.15 151 00.50 143 19.35 138 13.10 - 144 20 maart 07.55 139 01.30 - 140 20.25 123 13.55 - 134 21 maart 09.05 126 02.25 - 131 21.35 109 15.05 - 121 Doodtij: 22 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer komt met een plan om de premies voor ziekte kostenverzekeringen van ouderen te verlagen. Samen met de al eerder aangekondigde verlaging van de eer ste schijf in het belastingtarief en verlaging van de AWBZ-premie wil het CDA hiermee de koopkracht van aow-ers en andere minimum-inkomens enigszins ontzien. PvdA-kamerlid Melkert liet donderdag in Tilburg, waar hij in debat ging met mede-auteur Kolnaar van het CDA- verkiezingsprogram, geen spaan heel van het AWBZ-plan van het CDA. Volgens Kolnaar moet dit ouderen 62 gulden per maand opleveren. Melkert stel de echter dat de nominale AWBZ-premie, die het CDA wil verlagen, nog slechts 12 gulden bedraagt in 1998. Het plan van het CDA is dus onuitvoerbaar, zo stelde hij. Het CDA heeft voor de AWBZ- operatie 450 miljoen uitgetrok ken. Melkert citeerde uit een geheime notitie van het CPB, waaruit blijkt dat hiervan 100 tot 150 miljoen verdwijnt aan uitvoeringskosten, omdat het CDA moet achterhalen welke groep ouderen voor extra steun in aanmerking komt. Kolnaar verklaarde dat nog nader met de ouderenbonden wordt over legd over de besteding van de 450 miljoen. Het plan om de premies voor ziektekostenverzekeringen te verlagen, kan wel op instem ming van de PvdA rekenen. Het plan houdt in, dat bejaar den met een particuliere polis voortaan evenveel premie beta len als ziekenfondsverzeker den. De CPA-fractie zal dit voorstel volgende week indie nen bij de behandeling van het initiatiefwetsvoorstel van PvdA'er Van Otterloo. Volgens Brinkman scheelt dat gehuwde bejaarden zo'n 2500 gulden per jaar en ongehuw- den zo'n 1600 gulden. Aow'ers met een particuliere verzeke ring hoeven dan niet gedwon gen in het ziekenfonds te wor den opgenomen, zoals Van Ot terloo heeft voorgesteld. DEN HAAG - Minister Ritzen van Onderwijs is er ee^n „groot voorstander" van dat leerlin gen worden betrokken bij de beoordeling van leraren. Die beoordeling mag nooit van doorslaggevende betekenis zijn. DEN HAAG (ANP) - Investe ringen in zeeschepen mogen per 1 januari 1995 bij wijze van proef voor de helft in één keer worden afgeschreven voor de belastingen. Bestendiging van deze regeling ligt bij gebleken succes voor de hand. De vrije afschrijving, waarmee in 1995 zestig miljoen gulden is gemoeid, komt in de plaats van de bestaande zee- scheepvaartaftrek- en premie regeling. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën kondigt dat aan in een reactie op een voorstel van de Tweede Kamer bij behandeling van de Wet sti mulering zeescheepvaart. De vrije afschrijving is bedoeld om het „uitvlaggen" van Ne derlandse zeeschepen, het op zoeken van een milder be lastingklimaat, af te remmen. De vrije afschrijving wordt be perkt tot de financiële ver plichtingen die opdrachtgevers (reders) in 1995 aangaan, dan wel de kosten die een scheeps bouwer maakt op de bouw van nieuwe schepen. DEN HAAG (ANP) - Folke Nauta (20) heeft het Schevenin- gen Internationaal Muziek Concours 1994 voor piano ge wonnen. De Chinees Taihang Du werd tweede en de Neder landse van Bulgaarse afkomst Marieta Petkova derde. Het was voor het eerst in de ze venjarige geschiedenis van het concours dat een Nederlander de hoofdprijs in de wacht sleepte. Nauta kreeg ook de prijs van de muzlekpers, zo bleek donderdag na de tweede finale-avond in de Haagse Nieuwe Kerk. De eerste prijs bestaat uit een bedrag van 25.000 gulden en en kele recitals en concerten. Nau ta maakte grote indruk met de uitvoering van de moeilijke etudes van György Ligeti uit 1985 en enkele etudes van Alexander Skriabin, aldus het juryrapport. DEN HAAG (ANP) - Marktlei der Shell verhoogt met ingang van zaterdag de prijs van ben zines met één cent. De prijzen voor andere brandstoffen blijven ongewij zigd. Dit heeft Shell donderdag bekendgemaakt DORDRECHT (ANP) - Een elegante keten van wendbare laadbakken, bestuurd via hoogwaardige communicatiemiddelen, die als een rivier- trein van de Rotterdamse haven containers naar het Duitse achterland vervoert. Met dit project getiteld RiverSnake, denkt architect Freek Prins uit Dordrecht het ultieme alternatief voor de Betuwelijn te heb ben uitgebroed. Donderdagavond heeft de Dordtse uitvinder zijn plan nen voor de riviertrein toe gestuurd aan de ver- voerespecialisten van de po litieke partijen in de Eerste Kamer. Begin deze week al ontvouwde hij zijn ideeën op het ministerie van ver keer en waterstaat. Zo hoopt Prins nog enige in vloed te kunnen uitoefenen op de definitieve besluitvor ming over de Betuwelijn. Het onderwerp staat voor 29 maart op de agenda van de Eerste Kamer. De Dordtenaar is directielid van het kantoor EGM archi tecten en heeft met de Ri verSnake een'geheel nieuw vervoerssysteem bedacht. Volgens de ontwerper kan Nederland met de uitvoe ring van dit project met één sprong in de 20e eeuw be landen. ,-,Ik wil aantonen hoe verouderd het vervoer per spoor eigenlijk is," zegt Prins. De brochure die de architect heeft laten maken, toont wat het plan RiverSnake behelst. Het gaat om een sy steem van laadbakken en dieselmotoren, die gekop peld zijn via grote kogel gewrichten. De laadbakken zijn dubbelwandig uitge-' voerd en worden onafhan kelijk van hun inhoud, op gelijke diepte afgezonken. De kop van de riviertrein bestaat uit een koepel voor zien van de modernste navi- gatieapparatuur. Door de soepelheid van de construc tie kan de riviertrein moei teloos alle bochten van vaarwegen nemen. „Door gebruik te maken van bestaande boord- en walradartechnieken, die via een beeldscherm de plaats op de vaarwegen aan geeft, is het systeem zeer veilig," zegt Prins. Lengte „Onder alle weersomstan digheden kan de RiverSna ke varen, ook bij mist en in het donker. De lengte van de riviertrein kan variëren van 300 tot 450 meter en hij is smaller dan de dubbele duwbakken die nu in ge bruik zijn. Door een aantal van deze systemen te laten pendelen, bereik je een nieuw, permanent vervoers systeem voor het container transport." Ontslagen of faillissement ENSCHEDE (ANP) - Bestuur en directie van het muziek- en operagezelschap Forum hebben donder dag een beroep gedaan op~48 medewerkers om vrij willig in te stemmen met gedeeltelijk ontslag. Willen ze dat niet, dan laat het bestuur van Forum het minis terie van wvc weten geen kans te zien om met het beschikbare geld een levensvatbare Natio nale Reisopera op te zetten en een filharmonisch orkest in stand te houden. Dat kan lei den tot het faillissement. Bij het orkest en de opera werken in totaal 180 mensen. Forum is in deze dramatische situatie beland, doordat het Gewestelijk Arbeidsbureau op grond van een wettelijke regel niet akkoord is gegaan met het grote aantal deeltijd- pntslagen. Het gezelschap heeft volgens het arbeidsbu reau de noodzaak daarvan on voldoende aangetoond. Be stuur en directie betreuren de opstelling van het arbeidsbu reau. „Willen we voldoen aan de opdracht van wvc om jaar lijks drie miljoen gulden te be zuinigen én per seizoen vier hoogwaardige operaproduk- ties te brengen, dan ontkomen we er helaas niet aan medewer kers in deeltijd te laten wer ken", zo licht mevr. S. Sorgdra- ger als vice-voorzitter van het bestuur toe. Het terugbrengen van de perso neelskosten door volledig ont slag van meer personeel biedt volgens directeur J. Bal van Fo rum geen oplossing: „Voor een voetbalteam heb je, ongeacht het aantal wedstrijden, een be paald aantal spelers nodig. Datzelfde geldt voor een muziek- en operabedrijf." Bonden Gezien de noodtoestand bij Fo rum zijn de bonden bereid ko mende dinsdag met de directie de mogelijkheden te bespreken om uit de impasse te raken. Een dag later komt het bestuur van Forum bijeen om zich na der te beraden. DEN HAAG - Het financie ringstekort van het Rijk komt dit jaar uit op 4,1 procent, dat is 0,2 procent meer dan minis ter Kok van financiën eind 1993 raamde. DEN HAAG - Slechts 16 pro cent van de mannelijke kiezers heeft bij de afgelopen gemeen teraadsverkiezingen op een vrouw gestemd. Bijna een op de drie vrouwen stemde op een vrouw (29 procent). In totaal gaf 23 procent van de kiezers de voorkeur aan een vrouw in de gemeenteraad. DEN HAAG (ANP) - Defensie heeft een lijst met veertien mi litaire lokaties opgesteld die gebruikt kunnen worden voor de opvang van asielzoekers. Staatssecretaris Frinking heeft vanochtend, vrijdag, het overzicht per brief aangeboden aan minister D'Ancona van WVC, die daaruit een keuze zal maken. Het gaat om kazernes, maar ook om magazijnencomplexen en terreinen waar stacaravans en tenten voor de asielzoekers opgezet kunnen worden. „Wij verwachten niet dat WVC van alle terreinen gebruik zal ma ken", aldus defensie. Minister d'Ancona had defen sie om een overzicht van loka ties gevraagd die op korte ter mijn beschikbaar zijn. Als de terreinen door WVC geschikt bevonden zijn, worden de be trokken gemeenten gepolst over de opvang van eventuele asielzoekers. door Mare Legendre Donderdag 17 maart Zierikzee Themamiddag ANBO-Zierik- zee in de Paternoster over het gezichtsvermogen. 14.00 uur. Verkoping Welfare- handwerken. Hal Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis. 14.30 tot 20.00 uur. Jaarvergadering UW. Mon- dragon. 17.30 uur. Inleveren pakketten voor Po len. Zijpestraat 7. 18.00 tot 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering Duivelandse ad viescommissie financiën. Ge meentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 18 maart Zierikzee Kleding inleveren voor voor- jaarskinderkledingbeure. 't Kofschip. 19.30 tot 21.30 uur. Culturele manifestatie. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Theatersportwedstrijd Kiekie- res - Utrecht. Concertzaal. 20.00 uur. Neeltje Jans Opening jubileum-tentoonstel ling Zee-land-water-wind. Del ta Expo. 19.30 uur. Brouwershaven Tulpenactie Plexat. Huis-aan- huis. Van 18.00 tot 21.00 uur. Noordwelle Bingo-avond. Dorpshuis. 19.15 uur. Sirjansland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Voorjaarekinderkledingbeurs. 't Kofschip. 10.00 tot 11.30 uur. Passieconcert vocaal ensemble Quodlibet. Are Musica. Nieu we Kerk-. 20.00 uur. Jaarconcert Kunst en Eer. Con certzaal. 20.00 uur. Dubbelconcert the Sunstone- cruiser en the Serenes. Bro- gum. 23.00 uur. Kerkwerve Noordgouwe Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Serooskerke Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Burgh-Haamstede Oliebollenverkoop Gerefor meerde Gemeente. Wester- en Middenschouwen. Vanaf 09.00 uur. Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Kinderkleding- en speelgoed beurs in peuterspeelzaal De Blokkendoos. Van 10.00 tot 11.30 uur. Feestavond sportvereniging Brouwershaven. Tonnenmaga- zijn. 20.00 uur. Ouwerkerk Schoonmaakactie Wildbeheer eenheid. Vanaf restauarant Vier Bannen. 09.00 uur. Bruinisse Discjockeyverkiezing. Jeugd soos De Pul. 20.00 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Ledenvergadering Oranjever eniging. Sport en recreatiecen trum Westerschou wen20.00 uur. Dinsdag 22 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV Schou- wen-Duiveland. Multifunctio neel centrum. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 23 maart Zierikzee Mini-instuif. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUHS TEL OmO-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2