Kosto wil 1200 man extra voor vreemdelingentoezicht Financiering van WOV is zo goed als rond &ee6L Efficiency bij TNO moet flink verbeterd België wil meer geld voor aanleg flitstrein waterstanden Coaster ramt strekdam in het Haringvliet Afscheid van Broadway Super computer SARA is gereed Speciale minister asielzoekers onwaarschijnlijk Binnenschip zinkt onder Moerdijk- brug Man dood door schot eigen wapen Van Gelder: Nog nooit zo dicht bij geweest Zoekactie naar vermist sportyliegtuig gestaakt Caoster ramt strekdam in het Haringvliet 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Na reorganisatie onderzoekcentrum DELFT (ANP) - Na een grootscheepse reorganisatie heeft de raad van bestuur van de onderzoeksorgani satie TNO besloten de efficiency van alle instituten te verbeteren. Alle onderdelen van de instelling moeten hun rendement minstens 10 procent zien te verhogen. Het bestuur wil dat het mana gement van de instituten, de stafleden van het concern en het facilitair bedrijf vóór 15 ju li concrete voorstellen doen om de doelmatigheid binnen hun onderdelen te verbeteren. Vóór 1 oktober moeten over de voorstellen besluiten worden genomen. De centrale onderne mingsraad krijgt de gelegen heid haar advies daarover te geven. In de zomer van 1995 moet de operatie „TNO in top conditie" rond zijn. Het bestuur constateert dat de onderzoeksinstelling sinds de reorganisatie van de afgelopen jaren beter is gaan functione ren en het rendement van de onderneming is verbeterd. Investeren Om de concurrentiepositie in de markt verder te kunnen ver sterken, te kunnen blijven in vesteren in technologie-, mark ten kennisontwikkeling en in de infrastructuur is volgens de leiding van TNO naast de reor ganisatie ook een verbetering van de efficiency noodzakelijk. De raad heeft het Adviesbu reau Arthur D. Little ingescha keld voor ondersteuning en ad vies. Miljard meer dan voorzien HILVERSUM (ANP) - Nederland moet met veel meer geld over de brug komen om de Belgen finan cieel te compenseren voor de aanleg van de hoge snelheidslijn langs de A16/E19 (Antwerpen-Breda- Rotterdam). Directeur E. Schouppe van de Belgische Spoorwegen (NMBS) noemde zondagavond voor de KRO-televisie een bedrag van 1,5 miljard gulden. Het Nederlands kabinet gaat uit van een bedrag van 500 tot 700 miljoen gulden. Dat is „on voldoende in vergelijking met de waarschijnlijke kosten", zei Schouppe. Volgens hem bedra gen die voor de aanleg in Bel gië in totaal zo'n 1,8 miljard gulden. De NMBS wil zelf niet meer dan 350 miljoen gulden op tafel leggen voor de aanleg van de HSL in België, zei Schouppe. De regering heeft nog geen overeenstemming bereikt met de Belgische overheid over het traject tussen Rotterdam en Antwerpen. Het kabinet wil het tracé langs de A16/E19 (Antwerpen-Breda-Rotter- dam). België geeft de voorkeur aan een tracé via Roosendaal. Minister Maij van verkeer en waterstaat zei afgelopen vrij dag dat Nederland taire\d is België financieel te compense ren voor het tracé langs de E19. WILLEMSTAD (ANP) - De on der Panamese vlag varende co aster Don Jaime II is in de nacht van vrijdag op zaterdag op een strekdam in het Haring vliet gevaren. Het 365 ton metende en 47 me ter lange schip was geladen met 100 ton scheeps- en ber gingsmateriaal. De coaster schoot over een onder water liggende dam en voer ongeveer 4 meter over en door een boven water liggende krib, voordat hij tot stilstand kwam. Het schip is door de Furie III uit Dintelsas van de dam ge trokken en naar Willemstad gebracht. Het is beschadigd, maar niet lek. Uit onderzoek van de politie te water in Willemstad bleek dat de Don Jaime II donderdag door de Scheepvaart Inspectie was aangehouden omdat het schip niet zeewaardig was. Waarom het in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Ha ringvliet voer, is niet bekend. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een combinatie van slecht zeemanschap, weste lijke storm (7-8 Beaufort) en een slechte interpretatie van de radarbeelden. Tegen de kapi tein, de stuurman en de eigena res van het schip is proces verbaal opgemaakt. WIJK AAN ZEE - Een nog on bekende man van 20 tot 25 jaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een man uit Bever wijk en zijn vriendin uit Heemskerk, beiden 70 jaar, op gewelddadige wijze beroofd. NEW YORK (ANP) - De musi cal Cyrano heeft zondagmid dag na 175 voorstellingen en een verlies van acht miljoen dollar voor een volle zaal af scheid genomen van Broad way. Joop van den Ende weet het fiasco van de Amerikaanse produktie van Cyrano vooral aan een vijandige pers en het slechte winterweer. Het pu bliek in de uitverkochte zaal reageerde zondag enthousi aster dan in de afgelopen we ken. Het beloonde de spelers met bravo-geroep. Ondanks de flop was de musi cal voor de spelers en hun car rière een succes, meende Paul Anthony Stewart, die de rol van Christiaan speelde. Van den Ende belooft vroeger of la ter terug te komen naar Broad way. AMSTERDAM (ANP) - Staats secretaris Cohen van onder wijs en wetenschappen stelt volgende week maandag in het Academisch Rekencentrum Amsterdam (SARA) de nieuwe nationale supercomputer offi cieel in gebruik. Dank zij het enorme geheugen en de verwerkingscapaciteit van 4 miljard berekeningen per seconde is de machine in staat nieuwe wetenschappelijke en technische problemen aan te pakken die een computer tot nu toe niet aankon. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 maart 10.15 113 03.45 -121 22.55 99 16.45 -115 ROOMPOT BUITEN 22 maart 09.25 105 03.50 -113 21.55 92 16.20 -107 BRUINISSE 22 maart 10.20 126 03.30 -126 22.55 110 16.55 -118 WEMELDINGE 22 maart 10.20 121 03.40 -124 23.00 106 16.45 -117 Doodtij: 22 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 HILVERSUM (ANP) - Staatssecretaris Kosto van justitie wil twaalfhonderd mensen extra voor de intensi vering van het binnenlands vreemdelingentoezicht achter de grenzen en in de grote steden. Hij denkt daar bij aan duizend man bij de vreemdelingenpolitie en marechaussee en tweehonderd man administratief per soneel. Dat zei hij zondag voor de NOS-tv. Vrijdag besloot het ka binet tot het opvoeren van het binnenlands vreemdelingen toezicht in de treinen die de grens passeren en op de eerste stations na de grenzen. Vreem delingen die toch niet tot Ne derland zouden worden toege laten, moeten vroegtijdig wor den geselecteerd, zodat ze de asielprocedures en de asielop vang niet onnodig belasten, is het idee. Kosto benadrukte zondag dat echte vluchtelingen welkom zijn in Nederland, maar economische emigranten niet. Hij gaf toe dat de steek proeven die de marechaussee achter de grens gaat verrichten geen sluitende controle zullen opleveren, maar het toezicht wordt er naar zijn idee wel be ter door. Het toerisme zal volgens Kosto geen last van de controles on dervinden. Er wordt immers niet aan de grens gecheckt. Dat zou in strijd zijn met Europese verdragen zoals het Verdrag van Schengen. In de grote steden wil Kosto het binnenlands vreemdelin gentoezicht vergroten om ille gale arbeid in de horeca en ate liers tegen te gaan. Er kan dan ook meer politie worden inge zet bij de uitgeleiding van ille gale vreemdelingen uit het land. Op dit moment werken' vierhonderd a vijfhonderd po litiemensen en marechaussees in het binnenlands vreemde lingentoezicht. Daarnaast zijn op Schiphol 528 marechaussees actief. Bewindsman Over het aanstellen van een coördinerend bewindsman voor het asielbeleid is Kosto afhoudend. Het betreft een idee van zijn eigen partij, de PvdA, waar premier Lubbers welwillend tegenover staat. Zo'n bewindsman zal net zo veel problemen tegenkomen als hijzelf en zijn „hardwer kende" collega's D'Ancona van wvc en Heerma van volkshuis vesting, aldus Kosto. Lege dop De Marechaussee Vereniging noemde in een reactie Kosto's wens een „lege dop". Volgens een woordvoerder is de mare chaussee eerder gediend met het opnieuw invoeren van de persoonscontrole aan de grens. „Vliegende brigades zijn op zich leuk en aardig, maar het gaat uiteindelijk om het oplos sen van het structurele pro bleem", meent de vereniging. ALPHEN - Bij een aanrijding zondagmiddag in Alphen (Noord-Brabant) zijn een 23- jarige vrouw uit Tilburg en haar 2-jarig zoontje om het le ven gekomen. Drie personen raakten licht gewond. MOERDIJK (ANP) - Het bin nenvaartschip de Adrianto, ge laden met 919 ton zand, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Hollands Diep gezon ken. Dat gebeurde pal onder de Moerdijkbrug die het weg verkeer gebruikt. De bemanning van een passe rende tanker redde de schip per, A. Leijten 'uit Raams- donksveer. De scheepshond wordt vermist. Het schip was onderweg van Vessem naar Standdaarbuiten. Tbr hoogte van de Moerdijkbrug haperde de motor. De schipper besloot terug te keren naar Lage Zwa- luwe. Tijdens het draaien begaf de motor het helemaal. Het schip lag op dat moment dwars op de zware golfslag. Het overslaande water verniel de de dekluiken, waardoor de boot vol water liep. Pogingen van de tankerbemanning om de Adrianto op sleeptouw te nemen mislukten omdat de sleeptros het begaf. Toen dui delijk werd dat het schip niet meer was te redden, is de schip per met een boei overboord gesprongen. De tanker kon hem korte tijd later oppikken. STEENBERGEN (ANP) - Een 24-jarige man uit Nieuw Vossemeer is het afgelopen weekeind om het leven gekomen, na te zijn getroffen door een schot uit een zelfge maakt vuurwapen. De politie heeft dit mee gedeeld. De man wilde het wapen vrijdagavond samen met een vriend uitproberen in een pol der in Steenbergen. Daarbij is een schot ge vallen waardoor hij zwaar gewond raakte. Het slachtoffer overleed later in een ziekenhuis. Wat er precies is ge beurd, weet de politie niet. In het belang van het onderzoek wil de po litie geen verdere mede delingen doen. MIDDELBURG (ANP) - De financiering van een verkeerstunnel onder de Westerschelde is nagenoeg rond en alle financiële risico's lijken ge dekt. Het enige gevaar dat nog dreigt is een voor de provincie Zeeland negatieve Kroonuitspraak in een geschil met de gemeente Borsele. Af hankelijk van de argumentatie zou dit zoveel tijd kunnen gaan kosten dat het hele plan op losse schroeven komt te staan. Tijdens een informatiebij eenkomst vrijdag voor de leden van Provinciale Sta ten over de Westerschelde Oeververbinding (WOV) toonden commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder en gedeputeerde J. Hennekeij.zich echter niet echt ongerust over de reali satie van de zeven kilometer lange tunnel. „In de dertig jaar dat er in Zeeland avg^reeh WOV ge praat wordt, zijn we er nog nooit zo dicht bij geweest", aldus een optimistische Van Gelder. De gemeente Borsele wil planologisch niet meewer ken aan de verbinding. Dit zou onder meer landschap pelijk een te grote inbreuk vormen. De gemeente vindt dat ze al genoeg op haar bordje heeft gekregen met een kerncentrale, opslag van radioactief afval en gro te industrie. De dwang die de provincie hierop aankondigde in de vorm van een zogeheten aanwijzingsprocedure, is door Borsele bij de Kroon aangevochten. Aanleg De Westerschelde Oeverver binding moet in het jaar 2000 gereed zijn, omdat dan de schepen op de beide veer diensten over de Wester schelde en de aanleginrich- tingen aan vervanging toe zijn. Om dat te halen zou de aanleg van de tunnel in 1995 moeten beginnen. Tol De tunnel van twee buizen met twee rijbanen elk, gaat 1,7 'miljard gulden kosten. Minister Maij heeft een rijksbijdrage van 54 mil joen gulden per jaar toege zegd, de provincie trekt 4 miljoen gulden per jaar uit. De rest moet uit tolin- komsten komen. Mogelijk neergestort in Waddenzee IJMUIDEN (ANP) - Twee Orion-verkenningsvlieg- tuigen van de Koninklijke Marine hebben zaterdag boven de Waddenzee en de Noordzee urenlang ver geefs gezocht naar een sinds vrijdag vermist Neder lands sportvliegtuigje. De zoekactie is tegen het val len van de avond gestaakt. Dat heeft een woordvoerder van het Kustwachtcentrum in IJmuiden meegedeeld. Een zeegebied van honderden vierkante kilometers is vrijdag en zaterdag doorzocht zonder dat een spoor van het vermiste toestel is gevonden. Volgens de kustwacht zouden wrakstuk ken overigens nauwelijks te vinden zijn wanneer het vlieg tuig een steile duik in het wa ter heeft gemaakt. Gerichte zoekacties blijven achterwege maar wel zal tijdens de regulie re luchtpatrouilles door de ma rine en de kustwacht naar het toestel worden uitgekeken. De gehuurde éénmotorige Ro bin vertrok vrijdagmorgen te gen 10 uur van het vliegveld Eelde voor een vlucht naar de Waddeneilanden. Het toestel is waarschijnlijk vrijdag tegen het middaguur nabij Ameland voor het laatst gezien. Of het daarbij inderdaad de vermiste Robin betrof is. onzeker. Het sportvliegtuigje was volgens een ooggetuige nabij Ameland aan het stunten. Omdat de luchtverkeersleiding geen radiocontact meer met het toestel kreeg .werd tegen 13.30 uur alarm geslagen. De Robin had brandstof voor drie vlieguren aan boord. Vol gens de kustwacht is dat ruim voldoende om een groot aantal Europese landen te bereiken. De kustwacht en de luchtvaar tautoriteiten houden rekening met een noodlanding ergens in West- Europa, waarna de vlie ger mogelijk niet in staat is ge weest zich te melden. De enige inzittende was een redelijk er varen piloot. Navraag op een groot aantal vliegvelden heeft niets opgeleverd. WILLEMSTAD (ANP) - De on der Panamese vlag varende co aster Don Jaime II is in de nacht van vrijdag op zaterdag op een strekdam in het Haring vliet gevaren. Het 365 ton metende en 47 me ter lange schip was geladen met 100 ton scheeps- en ber gingsmateriaal. De coaster schoot over een onder water liggende dam en voer ongeveer 4 meter over en door een boven water liggende krib, voordat hij tot stilstand kwam. Het schip is door de Furie III uit Dintelsas van de dam ge trokken en naar Willemstad gebracht. Uit onderzoek van de politie te water in Willemstad bleek dat de Don Jaime II donderdag door dé Scheepvaart Inspectie was aangehouden omdat het schip niet zeewaardig was. Waarom het in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Ha ringvliet voer, is niet bekend. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een combinatie van slecht zeemanschap, weste lijke storm (7-8 Beaufort) en een slechte interpretatie van de radarbeelden. door Mare Legendre Maandag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Ledenvergadering Oranjever eniging. Sport en recreatiecen trum Westerschouwen. 20.00 uur. Dinsdag 22 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV Schou- wen-Duiveland. Multifunctio neel centrum. 19.30 uur. Ledenvergadering ZOC. Foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve *v Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 23 maart Zierikzee Crea-middag paas-activiteit. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Mini-instuif. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Themamiddag: Algemeen huurbeleid. Ouderengroep FNV-UGO en CNV-senioren. De Schutse. 14.00 uur. Jaarvergadering streekdracht- vereniging De Arke in Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Oprichtingsvergadering ZMO- kring in restaurant Grevelin- gen. 20.00 uur. Donderdag 24 maart Zierikzee Contactmiddag PCOB. Multi functioneel centrum. 14.15 uur. Nieuwerkerk Officiële opening Steen- zwaenshof. Burgemeester van Eetenstraat. 15.00 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 25 maart Kerkwerve Filmavond CPJ en PJZ. Dorps huis 't Zuudèndè. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Uitvoering Lijdenscantate. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Uitvoering van De goede dok ter door toneelvereniging Ouwerkerk. 20.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Snuffelmarkt. Sporthal On derdak. 09.00 tot 17.00 uur. Open dag scouting. Rond scou- tinggebouw Van Veenlaan. 14.00 tot 17.00 uur Circus Rijn en Trijn. Multi functioneel centrum. 15.00 uur. Burgh Open dag scouting. Rond scou ting aan W. G. Bootlaan. 15.30 tot 17.30 uur. Brouwershaven Open dag scouting. Op de Markt. 14.00 tot 16.00 uur. Dreischor Rondwandeling Gidsendienst Zeeland. Vanaf locatie voorma lig Landbouwmuseum. 14.00 uur. Ouwerkerk Uitvoering van De goede dok ter door toneelvereniging Ouwerkerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Wilgen knotten bij fam. v. d. Hoek aan de Oude Nieuwland- seweg 5. 9.30 uur. Bruinisse Open dag scouting. Neder lands Hervormd Verenigings gebouw. 14.00 tot 17,00 uur. Maandag 28 maart Brouwershaven Vergadering gemeenteraad in het stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Coöperatie ve Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen en Machines. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Circus Rijn Trijn. Studio Huybertstraat 35. 15.00 uur. Dinsdag 29 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Brouwershaven Paas-instuif NBvP. Tbnnenma- gazijn. 13.30-16.00 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 12