Fusie De Stove en 't Staepel'of op Westerschouwse raadsagenda Dubbelconcert in Brogum dichters Overval op postagentschap Watersport wil bij Voordelta overleg Mensen in Nood zamelt kleding in voor oorlogsslachtoffers Voorzieningen voor overstekende padden Ontwikkeling leerlingenaantal Serooskerke nauwlettend volgen'' Anywave 16 t/m 18 juni Woensdag 16 maart op Schouwen-Duiveland Wildbeheer eenheid aan de grote schoonmaak Overvallen 0) 0) DINSDAG 15 MAART 1994 NR 25530 5 't Staepel'of in Renesse wordt de hoofdvestiging, De Stove in Noordwelle de nevenvestiging. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Volgens het college van b en w van Westerschouwen is een fusie tussen OBS De Stove in Noordwelle en OBS 't Staepel'of in Renesse dè enige manier om het voortbestaan van beide scholen te verzekeren. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van maandag 21 maart prijkt een voorstel tot scholenfusie. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Per 1 januari 1994 werd de Wet Toerusting en bereikbaarheid van kracht. De bedoeling van de wet is om de groei van het aantal scholen te stoppen en een aantal al te kleine scholen te doen verdwijnen. Volgens de rekenregels in de nieuwe wet houdt dat voor de gemeente Westerschouwen in dat een school in die gemeente min stens 27 leerlingen moet heb ben om te mogen voortbestaan. Twee scholen in de gemeente Westerschouwen - De Stove in Noordwelle en De Schelphoek in Serooskerke - voldoen niet aan deze norm en zouden vol gens de nieuwe regels slechts mogen blijven bestaan tot 1 augustus 1996. Toekomst „Ongewijzigd beleid door de gemeente leidt er derhalve toe dat genoemde scholen op dat tijdstip gesloten zullen wor den", aldus het college van b en w van Westerschouwen in een toelichting op het voorstel om over te gaan tot een fusie tus sen De Stove en 't Staepel'of. De Renesser basisschool zou dan de hoofdvestiging worden met een nevenvestiging in Noordwelle. De Stove in Noordwelle telt nu 23 leerlin gen en voldoet derhalve niet' aan de in de nieuwe wet gestel de normen. „Een zelfstandig voortbestaan van de school is niet mogelijk", aldus b en w. „Het in stand houden van een nevenvestiging moet gepaard gaan met een fu sie". Door de fusie vervallen er vol gens het college in ieder geval tot 1996 geen arbeidsplaatsen. Als de fusie eenmaal een feit is houdt dat in dat De Stove een nevenvestiging wordt en der halve geen eigen directeur heeft. De huidige directeur van 't Staepel'of heeft de gemeente echter gevraagd om gebruik te mogen maken van de VUT- regeling. Het college van b en w van Wes terschouwen doet de suggestie om de huidige directeur van De Stove als de fusie eenmaal een feit is te benoemen tot direc teur van de nieuwe school. „Uit het overleg tussen de bei de scholen (personeel en ou ders) is gebleken dat men zich volledig in wil zetten voor de onderwijskundige integratie en dat de benoeming van de huidige directeur van De Stove tot directeur van de gefuseerde school van harte ondersteund wordt", aldus het college. Geconcludeerd wordt dat de wetgever uit is op de vorming van grote instituten voor basis onderwijs met een directie die zich met name bezig houdt net managementstaken en bijzon dere taken. „Het traditionele beeld van de onderwijzer die tevens belast is met het hoofd schap zal daarmee verdwijnen. Aan deze ontwikkeling zal de onderwijswereld in Wester schouwen ook niet kunnen ont komen", aldus het college. „Men kan zich daarbij een eindbeeld voorstellen voor de ze gemeente van één instituut voor basisonderwijs met circa 350 leerlingen, met een aantal vestigingen in de diverse ker nen". Nauwlettend volgen OBS De Schelphoek in Seroos kerke voldoet evenmin aan de regels zoals die in de nieuwe wet gesteld worden. De school telt nu 17 leerlingen. „En de prognose voor de komende ja ren kan tot geen andere conclu sie leiden dan dat de school op 1 augustus 199,6 ophoudt te be staan", aldus, hét college. Men tekent daar meteen bij aan dat het niet uitgesloten is dat in de komende twee cursusjaren het leerlingenaantal zodanig zal zijn dat alsnog wordt voldaan aan de criteria." Het college te kent daar wel meteen bij aan dat men dient te beseffen dat dit slechts een strohalm is. Tbch wil men er beleidsmatig rekening mee houden. Mocht het leerlingenaantal van De Schelphoek zich niet ontwik kelen zoals men hoopt dan dient overgegaan te worden tot een fusie met OBS De Kirre- weie in Haamstede. VLISSINGEN - Maandag rond 9.15 uur vond een gewapende overval plaats op een post agentschap aan de Papegaai enburg te Vlissingen. Rond die tijd kwamen twee ge maskerde overvallers de win kel binnen, waarin het agent schap is gevestigd en bedreig den acht aanwezigen met een vuurwapen. De voor de balie wachtende klanten werden ge dwongen op de grond te gaan liggen. De overvallers eisten geld van de cassière. Met een buit van zeker enkele duizen den guldens verlieten zij de winkel. De overvallers vlucht ten per fiets. Het betrof twee mannen met een donkere huid gekleed in een donkere jas. Een van de overvallers is tijdens zijn vlucht gevallen en door de watergang richting Kana- riesprenk gevlucht, waar hij achterop de fiets van de andere overvaler is gesprongen en zij beiden verder reden. Geen van dë aanwezigen werd tijdens de overval gewond/ Getuigen die de twee overvallers, waarvan een met een nat pak, hebben gezien wordt verzocht contact op te nemen met het politiebu reau in Vlissingen. ZIERIKZEE - Zaterdag 19 maart presenteert Stichting Brogum in Zierikzee een dubbelconcert met The Sunstonecruiser en The Serenes. De band The Sunstqnecruiser is een driemanschap dat bestaat uit Tjitse de Jong, Ria van der Wijk en ex-Serenes Paul Dokter. In de bio wordt de muziek van de band omschreven als atmosferische noise. Wie wil weten hoe dat klinkt moet dus zaterdag 19 maart naar Brogum. Bij The Serenes draait het volgens de bio om indringende nummers en oprechte emo tie. Het debuutalbum Barefoot en Pregnant werd alom onderkend als de meest welkome ontdek king van 1990. Een weloverwogen koersverandering resulteerde in de handzame triobezetting van Theo de Jong (zang en gitaar). Joan Hooghiemstra (drums) en Pyter Kuipers (bas). Het dubbelcoji- cert in Brogum begint om 23.00 uur. ZIERIKZEE - het jaarlijkse Anywave Festival in jongeren centrum Brogum wordt dit jaar gehouden op donderdag 16, vrijdag 17 en zaterdag 18 ju- Gedurende deze drie dagen treedt op de twee podia van Brogum een groot aantal Zeeuwse artiesten voor het voetlicht. Verder zijn dit jaar twee landelijk bekende groe pen aangetrokken om deel te nemen. De organisatoren van het festival zoeken contact met alle popgroepen, theater- of ca baretgroepen op Schouwen- Duiveland. Men roept hen op om deel te nemen aan Anywa ve. Opgave voor 5 april via het adres Brogum-Anywave, Post bus 95, 4300 AB Zierikzee. SCHOUWEN-DUIVELAND - De trui die een maatje te klein is geworden, het pakje dat een beetje uit de tijd is en de garderobe van zoon- of dochterlief die niet meer past. De Stichting Mensen in Nood weet daar een prima bestemming voor: de slachtoffers van het oorlogsgeweld in gebieden als Bosnië en An gola. Voor hen kunnen Schouwen-Duivelanders woensdag 16 maart op verschillende plaatsen in de regio kleding, maar ook dekens, schoeisel en huis- houdtextiel inleveren. De ravage is enorm, het land volledig verwoest door blind geweld. Geweld waarvan de ge wone man of vrouw en het kind dat nog van niets weet voor de zoveelste keer het slachtoffer worden. Op deze groep mensen, al dan niet op de vlucht voor dit oorlogsgeweld richt de Stichting Mensen in Nood dit jaar de aandacht. Dergelijke oorlogsslachtoffers zijn te vinden in Angola, een Afrikaans land, dat door de al achttien jaar durende burge roorlog totaal is ontwricht. Op verzoek van Caritas Angola wil de Stichting Mensen in Nood voor zo'n 250.000 mensen honderdduizend kilo kleding naar Angola overbrengen. Dit om de mensen die met achter lating van al hun bezittingen zijn weggevlucht opnieuw in de kleren te steken of te voor zien van andere noodzakelijke levensbehoeften. Zo'n kleding- transport is een kostbare zaak en kost alles bij elkaar zo'n 3,5 ton. Behalve Angola is ook Bosnië zo'n rampgebied, waar voor kleding wordt ingeza meld. Die kleding wordt of naar der gelijke rampgebieden verzon den of wordt verkocht aan kle- dingsorteerbedrijven. Met de opbrengst daarvan (jaarlijks zo'n twee miljoen) kunnen de transporten worden betaald en kunnen ook andere hulpgoede ren voor mensen in noodsitua ties worden gekocht. Voor hen zamelt Mensen in Nood woens dag 16 maart op verschillende plaatsen op Schouwen-Duive land kleding, schoeisel, dekens en huishoudtextiel in. Dit alles kan, stevig verpakt in plastic zakken op verschillende plaat sen worden ingeleverd. In Zierikzee kan men hiervoor tussen 09.00 en 17.00 uur te recht in het Nederlands Her vormd kerkcentrum (naast Xe- nos). In Noordgouwe kan tot woensdag 16 maart kleding worden ingeleverd op het adres Mar. Visstraat 7. Woensdag 16 maart kan men tussen 09.00 en 17.00 uur ook terecht in de Ne derlandse Hervormde kerk in Dreischor en op het adres Dijk van Bommenede 18 in Zonne- maire. In Brouwershaven ge beurt het inzamelen woensdag 16 maart in de Gereformeerde kerk in Brouwershaven en wel van 10.00 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Diezelfde dag is het ook in de Putmeet in Scharendijke inzamelen. Ook in Haamstede staan de deuren van de Nederlandse Hervormde kerk woensdag tussen 13.30 en 16.30 uur voor dit doel open. Nieuwerkerkers die kleding willen afstaan kunnen „hun vrachtje" tussen 10.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur inleveren in gebouw De Schakel aan de Badhuisstraat. Voor Ooster- land fungeert woensdag 16 maart de Oosterhof als kle dingdepot en wel van 09.00 tot 17.00 uur. Tot woensdag 16 maart kan men in Renesse kle ding inleveren op het adres Hoogezoom 105. In Burgh en Bruinisse wordt de kleding al op dinsdag 15 maart ingeza meld en wel in de Nederlandse Hervormde kerk (Burgh) en op het adres Kerkstraat 2. In Burgh kan dit tussen 13.30 en 16.30 uur gebeuren. In Schud- debeurs tenslotte kan men het gehele jaar door kleding inle veren op het adres Donkereweg 15. DREISCHOR - Zaterdag 19 maart houdt de Wildbehee reenheid (WBE) De Gouwe uit Dreischor grote schoonmaak in de terreinen die vallen bin nen het werkgebied van de eenheid. Onder het motto De natuur hou je natuurlijk schoon wordt zwerfafval opge ruimd. Het gaat om een actie in het ka der van de Nationale Natuur Schoonmaakdag, een initiatief van de Koninklijke Nederland se Jagers Vereniging en de Stichting Nederland Schoon. Aan een opgeruimd terrein kan volgens de wildbeheereenheid een positieve waarde worden toegekend. „Immers, in een schone omge ving voelt iedereen zich pret tig", aldus de WBE in een pers bericht over de actie. „Mensen zijn dan ook eerder geneigd een bijdrage te leveren aan het schoonhouden van een terrein". Groot aantal deelnemers Voor de actie, waarvoor ook de vereniging van sportvissers is uitgenodigd, heeft zich inmid dels een groot aantal deelne mers gemeld, maar vrijwilli gers zijn desalniettemin van harte welkom. Zij kunnen zich melden op het verzamelpunt bij restaurant' De Vier Bannen bij Ouwerkerk. De actie start om 9.00 uur en duurt tot 12.30 uur. WBE's zijn samenwerkingsverbanden van lokale jachthouders. WBE De Gouwe heeft als werkgebied alle gronden in de gemeente Brouwershaven, tachtig pro cent van de gronden in de ge meenten Zierikzee en Duive- land en een klein gedeelte in de gemeente Middenschouwen. De oppervlakte van dit werk gebied bedraagt ongeveer 7000 hectare, waarvan ongeveer 4400 hectare in beheer bij 60 leden en begunstigers van de WBE De Gouwe. Voor ijsbaan Schuddebeurs SCHUDDEBEURS - Een zebrapad is het niet, maar er zijn wel vrijwilligers nodig oin de padden over de weg heen te helpen. De gemeente Brouwershaven legt tegenover de ijsbaan bij het landgoed Mon Plai- sir in Schuddebeurs voorzieningen aan voor de pad den die de Donkereweg over willen. De dieren trekken in groten ge tale naar de vijver voor het landgoed om daar in het water voor nakomelingen te zorgen. Om te voorkomen dat de pad den tijdens hun oversteek over de Donkereweg worden dood gereden door passerende auto's laat het Brouwse gemeentebe stuur door de buitendienst ge meentewerken gaas ingraven langs de wegberm. Daartussen worden emmers in de grond in gegraven waar de padden in hun poging om een doorgang naar de overkant tc vinden in vallen. Het is de bedoeling dat vrijwilligers de dieren een paar keer per dag uit de em mers halen en veilig de weg overbrengen. Mensen die hier aan willen meewerken kunnen dat melden bij het Brouwse ge meentehuis. Telefoon 01119- 1651. ZIERIKZEE - Voor het eerst na de totstandkoming van het Beleidsplan Voordelta heeft overleg plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de Stuur groep Voordelta en vertegenwoordigers van landelij ke en regionale organisaties en ondernemers uit de recreatieve en toeristische sector over de uitwerking van het Actieplan Voordelta. Tijdens de bijeenkomst is door de heer A. A. van Overveld, voorzitter van de NWS, aan de heer Tromp, voorzitter yan de stuurgroep en HID directie Noordzee van Rijkswaterstaat, een petitie aangeboden na mens de samenwerkende orga nisaties uit het Watersportbe- raad en een aantal andere orga nisaties en instellingen uit de recreatief-toeristische sector. De petitie is door 24 organisa ties onderschreven. In deze petitie wordt aan de Stuurgroep gevraagd de sector via een gestructureerd overleg te betrekken bij de uitwerking van het beleidsplan. Via deze uitwerking van het beleids plan zullen de verschillende verantwoordelijke overheden maatregelen treffen zoals bij voorbeeld het afsluiten van ge bieden voor recreatieve activi teiten en het verplaatsen of op heffen van voorzieningen. Het veilgstellen van natuurwaar den, zoals voorzien in het Be leidsplan Voordelta, wordt door de recreatief toeristische sector van harte onderschre ven. Via verweving van func ties kan aan doeleinden van natuurbehoud en ontwikke ling een breder draagvlak wor den gevonden dan door uitslui ting van recreatieve activitei ten. Door de Stuurgroep is tijdens het overleg gevolg gegeven aan de aanbevelingen vanuit de sector hen structureel te be trekken bij de uitwerking van het Actieplan Voordelta. Een eerste structureel overleg zal reeds plaats gaan vinden voor de eerstvolgende vergadering van de Stuurgroep op 8 juni aanstaande. Over de vorm waarin dit structureel overleg gegoten zal worden zal op kor te termijn worden beslist. De sector is gevraagd om met voorstellen voor de gewenste structuur te komen. Tevens is door de Stuurgroep toegezegd de sector te betrekken bij de onderzoeken die in kustgebie den zullen plaatsvinden naar mogelijke verstoringen van na tuurwaarden ten gevolge van recreatieve activiteiten. DEN HAAG - De junks in Rot terdam hebben een ander jachtterrein gekozen en hun methoden zijn agressiever ge worden. De politie van de Maasstad signaleert een schrikbarende stijging van overvallen op detailhandela ren. Storm De noordwester blies over 't strand, en verzette eerst vele korrels zand. Daar kwamen de kolkende golven aan. toen was 't snel met de duinen gedaan. En hoger, en hoger zwiepte 't ziltenat op. zelfs tot boven aan de top. 't Woeste water nam, trap en stenen duindoorn en de helm mee naar beneden. De duinovergang is er niet meer, want de golven gingen flink te keer. De zee die geeft! en de zee die neemt! maar van de nieuwe duinen steeds 't meest C. Dalebout-v. Zalm, Noordwelle 28-1-1994 Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek tc presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet tc plaatsen Wi/zigingcn worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5