Schouwse oogstwagen, wimpels, muziek en paardenpoep op straat Centrum Oosterland wordt vernieuwd deurloo intermeubel Sfeervol Strao-feest in Scharendijke Blauwe drijftonnen doen afbreuk aan landschap AbvaKabo-afdeling vecht voor het voortbestaan Stadion verbod Vergadering commissie sociale zaken Opening van museum De Blikvanger Postzegel DINSDAG 15 MAART 1994 NR 25530 3 SMttiGSSafci De essentie van het Strao-feest. de rit met versierde paarden door het zeewater. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHARENDIJKE - „Vandaag- ben ik met mijn vriendin mee gegaan op de wagen in de optocht. Maar ik heb zelf ook een paard. Volgend jaar rijd ik misschien zelf mee met de strao-rit." De dertienjarige Evelien Krab be uit Zierikzee bevond zich afgelopen zaterdag op de Schouwse oogstwagen die onderdeel vormde van de kleurrijke strao-stoet van versierde paarden in Scharendijke. Het Strao-feest in dit Grevelingendorp vol deed dit jaar aan alle verwachtingen. Het vond plaats bij prachtig zacht, voorjaarsweer, het ademde de sfeer van een authentiek dorpsfeest en er deed een recordaantal ruiters en amazones aan mee. BRUINISSE - De horizonblauwe kleur van de drijf tonnen boven de mossels van de hangcultuurbedrij- ven in de Zeeuwse wateren ontsieren het landschap. Daarom zal in de toekomst op eventuele nieuwe lo caties met een grijze kleurschakering geëxperimen teerd gaan worden. Dit concluderen de Stuurgroep Oosterschelde en het Grevelingenschap. Ledenvergadering in Hotel Terminus GOES - Op de algemene ledenvergadering van de af deling Oosterschelde van de AbvaKabo op dinsdag 22 maart in Goes wordt onder meer gesproken over het voortbestaan van de afdeling. De vergadering wordt gehouden in hotel Terminus en begint om 19.30 uur. ..Het zijn er 32, terwijl zich vo- rig jaar nog twintig deelne mers inschreven", meldde de voorzitter van het strao-comité Scharendijke, A. M. Hubregtse vol trots. Onder de straorijders bevond zich de 83-jarige M. Ge- leijnse uit Burgh-Haamstede, maar ook veel jongeren die on langs begonnen met paardrij den en voor het eerst deelna men aan een strao-rit. De mees te paarden waren voor de gele genheid prachtig versierd met slingers van crêpe-papieren of stoffen pompoenen. Bij enkele dieren was zelfs de staart op een fantasierijke manier ge vlochten. Het beoordelen van al die versieringen vormde om 12.00 uur het begin van het Strao-feest in de Dorpsstraat. De vertrouwde jury, bestaande uit de dames J. Cobussen, H. van der Linde en W. Dorreman kende daarbij de eerste prijs toe aan Llewellijn de Jonge, de tweede aan Bianca Koorneef en derde werd Bernadette Ra- via. Na de keuring vertrok de ver sierde ruiterstoet naar het strand voor de rit waarbij men ook door zee rijdt voor het tra ditionele wassen van de paar- devoeten. Traditioneel was ook het oponthoud bij restaurant De Wijde Wereld voor een bor rel of andere consumptie. On dertussen werd in de Dorps straat een wedstrijd ringste ken op de fiets gehouden voor de jeugd tot en met twaalf jaar. In de categorie van drie tot en. met zes jaar won Joey de Bie. In de categorie zeven tot en met negen jaar deed Edgar Louwer- se het het beste en in de oudste groep van t/en- tot twaalfjari gen ging Bobby van Baarle met de eer strijken. Om ongeveer 14.15 uur was de ruiterstoet terug in Scharendij- ke, waar men bij het sportveld werd opgewacht door de Schouwse oogstwagen vol met kinderen. Het voertuig werd- getrokken door het Zeeuwse trekpaard Evita dat werd ge mend door A. D. Constandse uit Zonnemaire. Uit Zonnemai- re kwam ook het muziekgezel schap Nut en Uitspanning dat de ruiterstoet voorop ging tij dens een optocht door het dorp. Terwijl de paarden in de Dorpsstraat de nodige souve nirs achterlieten, werden de straorijders in het centrum van het dorp toegesproken door de voorzitter van het straocomité, Hubregtse en de burgemeester van de gemeente Middenschou- wen, W. den Boer. Hubregtse uitte zijn enthou siasme over de Schouwse oogstwagen die dit jaar voor de tweede keer deelnam aan het Strao-feest in Scharendijke. ,,Die wagen doet mij aan vroe ger denken, toen hier door het dorp ook zulke voertuigen re den. Zij brachten bieten en stro naar de haven." Burgemeester Den Boer sprak de,wens uit dat, het. Strao-fe^st, met zijn prach tig lenteweer, de voorbode mag zijn van een goed landbouw- en recreatieseizoen en een mooie en goede zomer. Hij herinnerde aan de stemmen die opgaan om het kalm aan te doen met de ontwikkeling van de recreatie. ,,In de landbouw komt steeds minder werkgelegenheid, in de recreatie daarentegen steeds meer. Het is daarom belangrijk om een juiste afweging te ma ken tussen het woon-, leefkli maat en de economische facto ren. Tenslotte zal het toch alle- worden zitjes gemaakt met bo men en bankjes. Naast de Rabo-bank worden vier parkeerplaatsen ge creëerd, die onderdeel uitma ken van de ongeveer dertig par keerplaatsen die in het cen trumgebied ruimte moeten bie- maal verdiend moeten wor den." De burgemeester kreeg uit handen van Hubregtse een schröösel; een bij het Strao- feest behorende koek die zater dag volop te koop was in Scha rendijke. Het hele gebeuren werd door filmer Josephine van Dongen uit Burgh-Haam stede op beeldband vastgelegd. Zij maakt in opdracht van een produktiebureau een film over het Schouwse straofeest. Het resultaat daarvan wordt over enkele maanden aangeboden aan de televisie-omroepen VPRO en VARA. en de VVV in Zeeland. Het .is d,us niet on waarschijnlijk dat de inwoners van Scharendijke en de andere kernen waar Strao-feesten worden gehouden, fragmenten van hun eigen dorpsfeest op te levisie krijgen voorgeschoteld. Het Strao-feest in Scharendij ke werd op traditionele wijze afgesloten met een wedstrijd ringsteken te paard in de Dorpsstraat. Het evenement werd gewonnen door Jeanette de Jonge, tweede werd Mario Giljam en Anne Vaane eindig de op de derde plaats. den aan de mensen die per auto inkopen, komen doen. De Markt blijft een open vlak te die door middel van korte, brede paaltjes wordt afgeslo ten voor autoverkeer. Ter hoog te van de supermarkt aan de Kerkstraat blijft een gedeelte Het gebruik van blauwe drijf tonnen door de zeven verschil lende hangcultuuronderne- mers in met name de noordelij ke tak van de Oosterschelde berust meer op toeval dan op een bewuste keus. De kleur van de boeien, die onder meer in de buurt van de Philipsdam rijke lijk voorkomen, had achteraf ook oranje of knalgeel kunnen zijn. In overleg met de Stuurgroep Oosterschelde en het Grevelin genschap heeft de Directie Vis- Nog maar kort geleden - in ok tober 1993 - ontstond de nieuwe afdeling Oosterschelde dopr samenvoeging van de afdelin gen Westerschouwen, Zierik zee, Bruinisse, Goes/Noord-Be- veland en Reimerswaal. De af deling telt nu circa 2200 leden. Sinds haar aantreden is het nieuwe afdelingbestuur aan de slag gegaan, vooruitlopend op de komende congresbesluiten van de bond, met de zogenaam de nieuwe groepenstructuur. Gewerkt wordt aan het opzet ten van een netwerk van con tactpersonen die samen met het afdelingsbestuur actieve afdelingsgroepen gaan vormen en bedrijfsledengroepen. Zowel de vorming van de nieu we grotere afdeling als het op zetten van de afdelingsgroepen, zijn kenmerkend voor de toe komstige bondsstructuur waarover het congres van de AbvaKabo van 28 tot en met 31 maart spreekt. Het steekt het afdelingsbestuur daarom des te meer dat in één van de bij la- BREDA - De politierechter heeft maandag in Breda tij dens een snelrechtzitting in Breda vier voetbalsupporters van Feyenoord en NAC veroor deeld tot een stadionverbod voor de rest van het seizoen. van de Markt wel toeganke lijk. Dit gebied is bedoeld als standplaats voor de winkelwa gens die regelmatig in het cen trumgebied staan. De Kerkstraat wordt een ge bied voor voetgangers en fiet sers. Via paaltjes in het mid den van de straat wordt voor komen dat auto's de straat kunnen inrijden. De Korte Achterweg wordt bij de aan sluiting op de Markt iets bre der gemaakt, waardoor laden en lossen ten behoeve van de daar gelegen bedrijven moge lijk wordt. Het wordt een een- richtingsweg waardoor het ver keer alleen in de richting van de Markt mag rijden. De herinrichting kost- bijna 800.000 gulden. Een flink ge deelte daarvan wordt in het ka der van het dorpsplan betaald door het provinciaal bestuur. De werkzaamheden beginnen bij het Tbrenplein en verplaat sen zich in de komende maan den via de Kerkstraat naar de Markt. serijen vastgesteld dat de blau we kleur niet in de 'belevings wereld van de Oosterschelde past'... Het gaat om natuurge bieden en daarom zoeken we naar een kleur die het best te gen de achtergrond wegvalt. Als er in de toekomst nieuwe locaties worden uitgegeven streven we in elk geval naar drijftonnen die minder opval lend zijn", verklaart be leidsmedewerker J. van Dijk van de Directie Visserijen des gevraagd. Proeven met grijze tonnen zijn in het verschiet. gen wordt uitgegaan van op heffing van de afdeling Ooster schelde van de AbvaKabo. Dit terwijl de oprichting ervan pas nog is goedgekeurd door het bondsbestuur. Het afdelingsbestuur erkent dat op het komende congres de gebiedsindeling op zich nog niet aan de orde is, maar pas later door het bondsbestuur zal worden vastgesteld. Toch stelt het afdelingsbestuur voor om op de komende ledenvergade ring alvast te besluiten om het bestaan van de afdeling te ver dedigen, met als belangrijkste argument dat dat het beste is voor de belangenbehartiging van de leden in deze regio. Behalve over de toekomstige structuur van de bond wordt op de ledenvergadering van de AbvaKabo-afdeling in Goes ook gesproken over het Abva Kabo Beleidsprogramma 1994- 1998. Dïstrictsbestuurder J. W. Dieteri voert het woord over dit onderwerp. ZIERIKZEE - De commissie sociale zaken en volkskrediet bank komt woensdag 16 maart vanaf 16.00 uur in vergadering bijeen. Deze vergadering wordt gehouden in het Zierik- zeese stadhuis. Een van de punten die deze ver gadering worden aangesneden betreft de uitvoering van het cultureel noodfonds. Een fonds waaruit de minima een vergoe ding kunnen krijgen voor za ken als het volgen van cursus sen en lidmaatschappen van bi bliotheek en verenigingen. Af gelopen jaar zijn daarvoor bij de ISD 33 aanvragen binnenge komen, waarvan er dertig zijn toegewezen. Dit betreft een to taalbedrag van 4635,74. Daar door bedraagt de reserve so ciaal cultureel noodfonds 67.200,-. Verder buigt de commissie zich over een, aantal voorstellen voor het besteden van een bij drage uit het fonds voor sociale vernieuwing. Daarvoor is nog 47.832 gulden beschikbaar dat, afhankelijk van de wensen van de commissie, besteed zou kun nen worden aan zaken als schoolcriminaliteitspreventie, een wijkgerichte aanpak van Poortambacht en de aanpak van sociaal onveilige plaatsen. Verwachting tlm zaterdag 19 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht noordw. 6 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht west 5 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noordw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 16 mrt. Zon op 06.51, onder 18.42 Maan op 08.02, onder 23.32 17 mrt. Zon op 06.48, onder 18.44 Maan op 08.32, onder - Eerste Kwartier: 20 maart (13.15) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen guur weer. De regen van van daag viel op de scheidingslijn tussen zachte lucht boven het zuiden van Europa en koude lucht in het noor den. Vanavond wint de koude lucht terrein: de regen trekt naar het zuid oosten weg en er komen enkele op klaringen voor. De wind waait uit richtingen tussen west en noordwest en is matig, kracht 4, langs de kust neemt de wind toe tot hard, wind kracht 7. De minimumtemperatuur ligt rond 3 graden. Morgen overdag vallen in het hele land enkele buien. In de aangevoerde lucht komen ook opklaringen voor, zodat geregeld de zon te zien is. Landinwaarts waait een vlagerige westenwind, meest rond kracht 4. Langs de kust is de wind hard, kracht 7, mogelijk nu en dan stormachtig, windkracht 8. De wind in combinatie met een maxi mumtemperatuur van ongeveer 7 graden zorgt ervoor dat het weer een guur karakter heeft. Na morgen wordt de aangevoerde lucht nog wat kouder en neemt de kans op hagel en natte sneeuw toe. Van tijd tot tijd waait het flink; het blijft dus guur. RENESSE - Blik, blik en nog eens blik. Wie een blik op al dit blik wil werpen kan daar voor in Renesse een bezoek brengen aan het nieuwe mu seum De Blikvanger. Dit museum van Annemarie Heiligers wordt vrijdag 25 maart om 20.00 uur geopend door burgemeester H. Tees. De opening wordt voorafgegaan door de heer A. Damman, voor zitter van de Stichting Wester schouwen Kultureel. WAGENINGEN - PTT Post geeft vandaag, dinsdag, een nieuwe postzegelserie met het motto „Natuur en Milieu" uit. Op dè zegels staat onder meer de in Nederland bijna uit gestorven roggelelie. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A, van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar 1 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk géschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen OOSTERLAND - Op het Torenplein in Oosterland is maandag een begin gemaakt met de werkzaamheden die het centrumgebied van Oosterland een nieuw aanzien zullen geven. De werkzaamheden die de komende vier a vijf maanden worden uitgevoerd concentreren zich rondom het Torenplein en de Markt. Ook de daar tussen gelegen verbindingsweg Kerkstraat ondergaat éen gedaanteverwisseling. Het straatniveau in het groot- ste gedeelte van het gebied wordt opgetrokken tot het ni veau van het trottoir. Van gevel tot gevel wordt het gebied bestraat met rode en gele ge bakken klinkers waarbij de rijstroken in visgraatmotief en de voetgangersgebieden in halfsteensverband worden ge legd. De niveauverschillen bij de aansluitingen met het oude gedeelte worden opgevangen via kleine glooiingen in de straat. Tegenover het Torenplein en op de hoek Markt/Groenendaal Advertentie De werkzaamheden begonnen op het Torenplein in Oosterland. (Foto: Joop van Houdt). En nog veel meer te zien bij.. 2,7-zits bank met zeer aangename zit. Leverbaar in diverse kleuren bekledingsstoffen 3.295,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Vrijdag Zaterdag Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3