Deel Dutchbat in Bosnië gaat mogelijk naar Tuzla dieeet- Voorstel van Bolkestein naar prullenbak verwezen Bukman tegen tracée hoge-snelheidstrein Verzet tegen verkoop onderzoekssehip Tyro Om Scandinavische VN-troepen te assisteren Franse kalimijnen dwarsbomen Rotterdam Geuzen penning voor Artsen zonder Grenzen Tanker verloor geen olie Smit-Tak naar brandend schip in de Bosporus Kamer baalt van steeds drukker verkeer Staking Olau duurt voort 'Alleen asielzoekers uit Europa opnemen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SREBRENICA - De leiding van de VN-vredesmacht in Bosnië heeft een andere bestemming op het oog voor een deel van het Nederlandse infanteriebataljon. De kans is groot dat een van de drie compagnieën van het bataljon voorlopig naar Noord-Bosnië gaat om de Scandinavische VN-collega's te assisteren. Het vliegveld van Tuzla wordt daarbij als meest voor de hand liggende optie genoemd. Via procedure bij Hoge Raad ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam ziet haar pogingen om een deel van de bagger- kosten in de Rotterdamse haven te verhalen op de Franse kalimijen opnieuw ernstig ver traagd. De Franse onderneming in Mulhouse is bij de Hoge Raad in cassatie gegaan te gen een beperkende uit spraak van het gerechtshof in Den Haag, eind vorig jaar. Daarin bepaalde het hof dat de mijnen geen an dere bedrijven mochten be trekken in de procedure die Rotterdam tegen de Fran sen heeft aangespannen. ,,Deze stap is pure tijdrek- kerij van de kalimijen. Deze stap betekent voor de hoofdprocedure een vertra ging van minstens een jaar", zo verwacht mr. K. Jurriëns,' hoofd van juridi sche zaken van het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotter dam (GHR). Jurriëns denkt dat cassatie zinloos is om dat de Hoge Raad alleen de gevolgde procedures in de gevoerde zaak beoordeelt, maar geen inhoudelijk oor deel uitspreekt. Een extern bureau heeft op verzoek van het GHR vast gesteld dat via grondlozin- gen op de Rijn door de kali- mijnen in Mulhouse jaar lijks 156.000 kubieke meter extra slib in de Rotterdam se haven terechtkomt. Het kost de gemeente Rot terdam ongeveer 2,5 mil joen gulden om dit slib op te baggeren. Nu is een deel van de specie zo smerig dat die in een spe ciaal reservoir (slufter) op de Maasvlakte moet worden bewaard. Stroomafwaarts Op hun beurt menen de Franse kalimijnen dat deze vervuiling vooral wordt veroorzaakt door bedrijven die verder stroomafwaarts aan de Rijn zijn gevestigd. Het zou dan gaan om onge veer tien fabrieken in Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Nederland. 'Aantasting van landschap DEN HAAG - Minister Bukman (landbouw, natuur beheer en visserij) weigert vooralsnog in te stemmen met de aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) door het Groene Hart. De bewindsman ziet in het voorge stelde traject een te zware aanslag op het landschap. Bovendien zou een gloednieuw kassengebied het veld moeten ruimen voor de lijn. Door de opstelling van de CDA- minister heeft de besluitvor ming binnen het kabinet ver traging opgelopen. Aanvanke lijk wilde de ministerraad af gelopen vrijdag een beslissing nemen over het traject. Dat is nu met een week uitgesteld. Begin vorige week bereikten de ministers Alders (ruimtelij ke ordening), Maij (verkeer) en staatssecretaris Gabor(natuur) overeenstemming over het zes tot zeven miljard kostende tra cé. De HSL kwam toch door het Groene Hart, maar werd wat strakker langs de rand van het gebied gelegd. Het kabinet had vervolgens vrijdag zijn goed keuring moeten hechten aan VLAARDINGEN - Een beetje beduusd kreeg dr. Ljiljana Maslesa maandag de Geuzen penning omgehangen door minister-president Lubbers. De Bosnische arts nam deze namens Artsen zonder Gren zen in ontvangst. De Stichting Geuzenverzet reikt de hoog aangeschreven onderscheiding jaarlijks uit aan mensen of instellingen die zich, net als de Geuzen uit de Tweede Wereldoorlog, verzet ten tegen onrecht en onder drukking. Maslesa is volgens voorzitter dr. Dick van Geldere van Art sen zonder Grenzen representa tief voor alle mensen die voor de organisatie actief zijn. Datum ZIERIKZEE 16 maart 17 maart ROOMPOT BUITEN 16 maart 17 maart BRU1NISSE 16 maart 17 maart WEMELDINGE 16 maart 17 maart het plan. Die goedkeuring bleef echter uit. Met zijn weigering overtroeft Bukman zijn eigen staatssecre taris Gabor. Kassengebied De HSL doorsnijdt straks het kassengebied Oostmeerpolder, tussen Berkel-Rodenrijs en Pijnacker. De verplaatsing van de nieuwe tuinbouwbedrijven aldaar gaat handenvol geld kosten. Bovendien is het maar de vraag of de betrokken tuin ders zich zomaar laten wegko pen. Bukznan wil daarom eerst dat wordt berekend wat de sloop van de kassen gaat kos ten. LEMMER - D.e olietanker Lem- na, die maandagmiddag ter hoogte van de Rotterdamse Hoek tussen Urk en Lemmer op het IJsselmeer deels zonk, heeft geen olie verloren. Dit maakte een woordvoerder van rijkswaterstaat dinsdag be kend. Het inspectievaartuig Elise van de dienst verrichtte in de nacht van maandag op dinsdag voortdurend metingen en nam watermonsters in de buurt van de tanker. Bij het overpompen van 100.000 liter gasolie en tij dens het verslepen van de Lem- na naar de Prinses Mar grietsluizen bij Lemmer, is geen olie verloren. Na het overpompen van de die sel is de tanker boven water ge haald. Door het water uit het schip te pompen ging het van zelf weer drijven. De legering van een compagnie in Zepa zou daardoor op de lan ge baan worden geschoven. De Oekraïeners die nu in Zepa zijn, blijven in dat geval lan ger. Het Scandinavische bataljon (Noren, Zweden en Denen) kampt met een tekort aan per soneel om de taken in het hen opgedragen gebied goed te kunnen uitoefenen. Naast de overname door de VN van het vliegveld van Tuzla proberen de Scandinaviers op aandrin gen van de VN-bevelhebber ge neraal Rose ook de zogenoem de Route Mario open te krijgen voor konvooi-verkeer. Gebruik van deze weg bespaart de VN- kolonnes veel tijd en ergernis. Rose mikt erop de route voor 17 maart open te stellen. ROTTERDAM - Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit- Tak heeft opdracht gekregen de brandende tanker Nassia in de Bosporus te bergen. Vandaag, dinsdag, zijn acht bergers en vier brandbestrij- ders het gevecht met het vuur aangegaan. Volgens een woord voerder van Smit-Thk duurt het zeker 14 dagen voor het schip aan de Griekse eigenaar Eurotankers kan worden over gedragen. Afgelopen zondagavond kwam de tanker, geladen met 96.000 ton ruwe olie, in de nauwe zeestraat in aanvaring met het eveneens onder Cypriotische vlag varende vrachtschip Ship Broker. Daarna brak-een enor me vuurzee uit waarbij bran dende olie uit drie van de vijf tien tanks van de. Nassia stroomde. De nog steeds brandende tan ker werd maandag naar het midden van de zeestraat gesleept om te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de wal. DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft maandag stevige kritiek geuit op het verkeers- en vervoersbeleid van het ka binet. Dat gebeurde tijdens het laat ste grote milieudebat van dit 'kabinet. De diverse fracties constateerden mistroostig dat de groei van het verkeer niet te stuiten is. Maar liefst vier ministers mochten maandag opdraven om het Tweede Nationaal Milieubeleidsplan (NMP2) te verdedigen. De ministers Al ders (milieu), Bukman (land bouw) en Andriessen (economi sche zaken) mochten de nodige complimentjes van de Kamer in ontvangst nemen. De zo ge plaagde minister Bukman werd bijna de hemel in gepre zen voor hetgeen op agrarisch gebied is bereikt. Minister Maij daarentegen kreeg de wind van voren, om dat het verkeer maar blijft groeien. Woordvoerder Tbm- mel (D66) bestempelde dat zelfs als ,,de meest ernstige te genvaller" op milieugebied. Een derde aanslag op de be schikbare mankracht van het Scandinavische bataljon is de ophanden zijnde halfjaarlijkse aflossing. Brandhaarden Het Bosnische gebied dat het Scandinavische bataljon bestrijkt, kent vele brandhaar den. De Nederlandse eenheden zijn de enige die in de directe omgeving assistentie kunnen verlenen. Generaal Rose pro beert de problemen in het ge bied stuk voor stuk op te los sen door er troepen te concen treren. De Scandinavische commandant Henricson heeft al om assistentie gevraagd bij zijn Nederlandse collega's. Een Ook de PvdA reageert bij mon de van woordvoerder Van Traa „onthutst" op de selectiecrite ria die de VVD aan asielzoe kers wil stellen. De PvdA'er wijst erop dat woensdag in de Tweede Kamer mondeling overleg plaatsheeft over de problematiek. Daar zal hij de VVD aanspreken op het plan. Ook D66-fractievoorzitter Van Mierlo kwalificeert de uitlatin gen van zijn liberale collega als .onaanvaardbaar.'i Bolkestein zei maandag in een reactie op de kritiek dat zijn voorstellen „zeker niet zijn in gegeven door een jacht op de aanhang van de Centrumdemo craten. Als er geen verkiezin gen waren geweest, zou ik pre cies hetzelfde hebben gezegd". De VVD-aanvoerder ziet daar om geen enkele aanleiding om na het gerezen verzet „van ge dachten te veranderen". Zowel CDA als PvdAerkent dat er met de toenemende stroom asielzoekers sprake is van „een groot probleem". De De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) wil het van de hand doen wegens de financië le risico's. De onderzoekers vrezen dat dan de hoge kwali teit van het zee-onderzoek te niet wordt gedaan. De Amsterdamse bioloog (planktonspecialist) prof. dr. S. van der Spoel zet zich in om de Tyro voor de Nederlandse we tenschap te behouden. „Het is een oude knar maar wel uniek", zegt hij liefkozend. Op de Tyro kunnen drie onderzoe ken tegelijk worden gedaan. Het biedt plaats aan zo'n twin tig wetenschappers, hun labo ratorium en aan de beman ning. Het vroegere vrachtschip is in ternationaal vermaard wegens dezer dagen praat de hoogste Nederlandse militair, generaal Van der Vlis, daarover op het VN-hoofdkwartier met gene raal Rose. Ongelegen Het schuiven met VN- eenheden komt de comman dant van het Dutchbat, luitenant-kolonel Vermeulen, zeer ongelegen. Vermeulen zit met één compagnie in Srebre nica. Hij vindt dat te weinig om zijn werk goed te kunnen doen. Het Dutchbat zou twee compagnieën legeren in Sre brenica en één in Zepa. Hoogste tijd Volgens Vermeulen is het de een aantal belangwekkende ex pedities naar bij voorbeeld In donesië (de Snellius II- expeditie) en de Indische Oceaan. Nederland is mede daardoor een toonaangevend land geworden op het gebied van onderzoek naar maritieme ecosystemen en de invloeden van het broeikas-effect. Maar, de overheidsorganisatie NWO heeft al enige tijd gele den berekend dat de kosten voor een opknapbeurt van de „oude knar" het eigen budget te boven gaan. NWO besloot daarom het schip te verkopen. Dat besluit leek zijn beslag te krijgen, totdat begin dit jaar scheepsbouwer Verolme, sa men met reder Anthony Veder met een reddingsplan tc voor schijn kwam. hoogste tijd dat er een tweede compagnie naar Srebrenica komt. Deze verblijft nu nog voor een deel in het Kroatische Brela en voor een deel in Luka- vac, op de logistieke basis van het Dutchbat. Terreinwagen op mijn De omgeving van Srebrenica is nog steeds onrustig. De afgelo pen dagen is er aan de grens van de enclave stevig gescho ten. Er kwamen ook enkele granaten op de .stad zelf te recht. De Nederlandse kampe menten bleven -buiten schot, maar een terreinwagen van het Dutchbat liep op een mijn. Daarbij vielen geen gewonden. VLISSINGEN - De staking van het Duitse personeel op de Olau Hollandia duurt voort. Ook vandaag, dinsdag, krijgen mensen die een overtocht voor 's avonds boekten van Vlissin- gen naar Sheerness, een ver- vangende vaart op een andere lijn aangeboden. Volgens een woordvoerder van de Olau in Vlissingen is de ver dere gang van zaker^ afhanke lijk van de resultaten van on derhandelingen vanmiddag in Hamburg, tussen de directie van moedermaatschappij TT- line en de Duitse vakbond ÖTV over de toekomst van de Olau- line. Het is de bedoeling dat dins dag, hoe laat is nog niet be kend, de Olau Brittannia uit het dok in Rotterdam vertrekt naar Vlissingen. De Olau zou dit tweede schip op de lijn Vlissingen-Sheerness, dat een onderhoudsbeurt achter de rug heeft, woensdag weer willen inzetten voor de middagdienst (12.00 uur). Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 05.50 166 11.55 -152 18.05 156 - 06.20 159 00.00 -139 18.35 148 12.20 -147 04.10 176 10.30 -150 16.30 166 22.40 -135 04.45 167 10.55 - 144 17.00 156 23.00 - 134 05.50 174 11.55 -161 18.10 166 - 06.20 168 00.05 - 147 18.35 158 12.20 -155 05.55 173 11.55 -158 18.15 164 - 06.20 167 00.05 - 144 18.35 156 12.25 -152 door Mare Legendre PvdA vraagt zich evenwel af waarom asielzoekers uit bij voorbeeld Afrika anders zou den moeten worden behandeld dan Bosniërs. De partij is wars van het maken van onder scheid tussen witte en zwarte vluchtelingen, zegt PvdA'er Van Traa. Aantal Brinkman erkende op een par tijbijeenkomst in Scherpenzeel dat het terecht is dat de vraag wordt gesteld of het aantal mensen dat in Nederland aan de deur klopt, niet te groot wordt. Daarom is het volgens hem terecht dat het kabinet de asielzoekersprocedure evalu eert „Maar het kan niet zo zijn dat een christen-democraat zegt: 'U i bent weliswaar ver volgd in Afrika, maar u moet daar toch maar blijven". Derhalve doen de uitlatingen van Bolkestein Brinkman te veel denken aan een idee van: „Laat Europa maar voor de Eu ropeanen zorgen en Afrika voor de Afrikanen". VVD-fractiegenoot Dijkstal toont zich met het hoofdpunt „Europa" van Bolkesteins op vattingen „zeer gelukkig". Hij zegt de indruk te hebben dat dat ook geldt voor de rest van de fractie. Dijkstal vindt wel dat zijn fractieleider „een beet je vlug naar buiten is getreden met het plan, omdat de fractie nog bezig is om het nader uit te werken". Maar Dijkstal haast zich eraan toe te voegen dat hij inhoudelijk geen bezwaren koestert tegen wat Bolkestein naar buiten heeft gebracht. Beleid PvdA-staatssecretaris Kosto van justitie verwerpt niet het hele plan, omdat een deel er van kabinetsbeleid is. „Het is een combinatie van wat we al doen en van wat niet kan", al dus de bewindsman. Oude knar, maar wel uniefe' DEN HAAG - De zee-onderzoekers in ons land zijn in opstand gekomen tegen de dreigende verkoop van het oceanografisch onderzoekssehip de „Tyro". DEN HAAG - De regeringsfracties CDA en PvdA wijzen het idee van VVD- leider Bolkestein van de hand om in Nederland uitsluitend nog asielzoekers op te nemen uit oorlogsgebieden binnen Europa. CDA-fractieleider Brinkman doet het idee van de VVD-lijsttrekker te veel rieken naar een „Europa voor de blan ken". Doodtij: 22 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Dinsdag 15 maart Zierikzee Officiële ontvangst L. M. A. Noordhoek. Stadhuis. 16.30 uur. Vergadering CPB met Oranje kruis. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Informatie-ochtend textielver ven. Ons Dorpshuis. 09.00-12.00 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Commissievergadering sociale zaken en volkskredietbank in stadhuis. 16.00 uur. Start ZVU-cursus antiek in ge bouw Vismarkt. 19.30 uur. Ledenvergadering Nederland se Christen Vrouwen Bond. Zaal Christelijke Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Mini-symposium toerisme in multifunctioneel centrum. 20.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Scharendijke Ledenvergadering CBTB. De Putmeet. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Themamiddag ANBO-Zierik- zee in de Paternoster over het gezichtsvermogen. 14.00 uur. Verkoping Welfare- handwerken. Hal Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis. 14.30 tot 20.00 uur. Jaarvergadering UW. Mon- dragon. 17.30 uur. Inleveren pakketten voor Po len. Zijpestraat 7. 18.00 tot 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering Duivelandse ad viescommissie financiën. Ge meentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 18 maart Zierikzee Kleding inleveren voor voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. 19.30 tot 21.30 uur. Culturele manifestatie. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Theatersportwedstrijd Kiekie- res - Utrecht. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Tulpenactie Plexat. Huis-aan- huis. Van 18.00 tot 21.00 uur. Noordwelle Bingo-avond. Dorpshuis. 19.15 uur. Sirjansland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Voorjaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. 10.00 tot 11.30 uur. Passieconcert vocaal ensemble Quodlibet. Ars Musica. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Jaarconcert Kunst en Eer. Con- certzaal. 20.00 uur. Dubbelconcert the Sunstone- cruiser en the Serenes. Bro- gum. 23.00 uur. Kerkwerve Noordgouwe Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Kinderkleding- en speelgoed beurs in peuterspeelzaal De Blokkendoos. Van 10.00 tot 11.30 uur. Feestavond sportvereniging Brouwershaven. Tbnnenmaga- zijn. 20.00 uur. Ouwcrkcrk Schoonmaakactie Wildbeheer eenheid. Vanaf restauarant Vier Bannen. 09.00 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2