GRATIS ADVERTENTIE Brouwershaven wil risico-fonds voor vervuilde grond die men nog vindt Seniorenfestival verdient steun luidt advies welzijnscommissie 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r 0 150 JAAR ^ZIERIKZEESCHE F"~1 NIEUWSBODE Ld - 3-2- Grondvervuiling bij Poortdijkdam kost gemeente 33.000 gulden Dit is over uvoor u en zonder u' Algemeen huurbeleid Te veel gedronken Inbraken in auto's 1^ dé krant van schouwen-duivelend! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BIBUOr/^ GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzèesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 15 MAART 1994 150e JAARGANG NR 25530 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het hele gebied tussen de vroegere tramremise (rechtsachter) en de stopplaats van de tram (voor garage Slager) zou vervuild zijn door olie en metaalflinters van de tram die daar tot 1953 reed. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Ruim 30.000 gulden voor het opruimen van de grond hij het voormalige landbouw museum in Dreischor, die vervuild bleek te zijn door oude loden waterleidingen. Ruim 33.000 gulden voor het verwijderen van de grond onder het tankstation van Garage Slager in Brouwershaven. Gtutïd die door drenkt was met olie, die daar tot 1953 dagelijks op de wiel-raderen werd gespoten van de tram die daar zijn stopplaats had. De gemeente Brouwershaven kwam de laatste tijd voor enkele onverwachte en onaangena me verrassingen ten aanzien van grondverontreiniging te staan. Daarom kwam burgemeester L. N. La- bruyère tijdens de openbare vergadering van de adviescommissie financiën en ruimtelijk beheer met het idee om een financieel risico-fonds te vormen voor mogelijke grondsaneringskosten in de toekomst. ,,We hebben dit nu een paar keer meegemaakt. Daar moe ten we wat mee doen. Het gaat om zaken waarvoor we ons moeten indekken." Labruyère wees daarbij op de mogelijk heid dat het hele gebied vanaf de vroegere stopplaats van de tram tot de tramremise (die in middels is verbouwd tot brand weergarage/gemeentewerk plaats) vervuild kan zijn. ,,Het is niet zeker dat het hele gebied langs de vroegere tramrails zo ernstig is vervuild als de grond die bij Slager werd aangetrof fen. Maar je schrikt van de be dragen die er aan te pas komen om de grond in zo'n groter ge bied te saneren." Tien gulden De burgemeester rekende voor dat men als gemeente bij een grote sanering tien gulden per inwoner moet betalen (onge veer 350.000 gulden) plus vijf procent van de resterende kos ten. De rest van het bedrag wordt betaald door hogere overheden als provincie en rijk. Hij vertelde dat het Brouwse college daarom in de begroting 1995 een risico-fonds wil opnemen waarin men voortaan jaarlijks een bedrag onderbrengt voor dergelijke calamiteiten. Rioolaansluitkosten Hoewel ze zich vóór de gelegen heid in zwarte kleding hadden gehuld, konden de inwoners van de Groeneweg/Heereweg in Noordgouwe, de Zuid weg en de polder Beldert die in groten getale de publieke tribune be volkten, toch tevreden huis waarts keren. De leden van de Brouwse ad viescommissie bleken gevoelig voor de argumenten waarmee ze protesteerden tegen de riool aansluitkosten die de gemeeh- te Brouwershaven hen in reke ning bracht. Twee tot vier jaar na de aansluiting van hun wo ning op de riolering, terwijl in dertijd (mondeling) was toege zegd dat ze niets hoefden te be talen. Uit de toelichting van R. Prager en A. van Rijn, die ge bruik maakten van het spreek recht, bleek dat ook fouten wa ren gemaakt in de wijze waar op de riolering werd aange legd. De commissieleden en ook La bruyère lieten blijken dat ze behoprlijk met de kwestie in hun maag zaten. ,,Dit is een van de onprettigste dingen die ik de laatste jaren heb meege maakt", aldus de burgemees ter. Hij legde uit dat het, gezien alle werkzaamheden die wer den verricht voor de aanleg van de riolering, onmogelijk was om geen aansluitkosten te vra gen. ,,We hebben die rekenin gen gestuurd omdat we ons als college volgens de regels moe ten gedragen. Daar komt nog bij dat in het betreffende ge bied een wethouder en een raadslid wonen. We wilden dus iedere schijn van bevooroorde ling vermijden. Maar aan de andere kant kun je je afvragen of het behoorlijk is om na zo'n lange tijd de kosten nog in te vorderen." Niet gerechtigd Het college van burgemeester en wethouders is niet gerech- tigd om die afweging te ma ken. Maar uit de reacties van de commissieleden bleek dat die er anders over dachten. Wellicht is het formeel juist dat zo laat nog nota's zijn ver stuurd. Maar met de manier waarop is zoveel mis gegaan dat ik vind dat de nota's moe ten worden ingetrokken", al dus CDA-commissielid J. Hei- nen. Hoewel de commissiele den P. Van der Meide (SGP/RPF) en M.' C. J. Mol (WD) ook aandacht vroegen voor de bestuurlijke en forme le kant van de zaak, waren alle commissieleden van mening dat de nota's moeten worden ingetrokken. The Trump Ook in deze commissievergade ring kregen de oprichters van de Brouwse jeugdsoos The Trump geen uitsluitsel over een onderkomen. Duidelijk werd dat de voorkeur van de commissieleden in grote lijnen uitgaat naar de ruimte boven de keuken van het Tonnenma- gazijn, waarin de Watersport vereniging Brouwershaven nu nog een onderkomen heeft. Om de periode te overbruggen tot de Watersportvereniging ver huist naar een nieuw clubhuis, wordt onderzocht of The Trump gebruik kan maken van het jeugdhonk van de ASV Brouwershaven of het zaaltje bij de Gereformeerde Kerk op het Bostonplein. ZIERIKZEE - Even leek het er maandagmiddag op dat het Seniorenfestival van 16 oktober een roem loos einde tegemoet zou gaan. De eerste geluiden binnen de Zierikzeese welzijnscommissie, die deze keer in het multifunctioneel centrum vergaderde, waren wat dat betreft niet hoopvol. De uitkomst van de discussie die daarna volgde gaf echter een andere uitkomst te zien. Met uitzondering van VVD- commissielid J. Bos die de zaak eerst met haar frac tie wilde bespreken gaf de commissie uiteindelijk toch zijn fiat aan de gevraagde 1200 gulden. Dit festival dat 16 oktober in sporthal Onderdak (Zierikzee) wordt gehouden vormt de fees telijke afsluiting van het voor lichtingsproject voor ouderen op Schouwen-Duiveland, een project dat drie jaar geleden begon en dat nu, volgens A. C. Schouw, voorzitter van de pro jectgroep Voorlichting aan Ou deren op Schouwen-Duiveland nu reeds in de vakliteratuur wordt aangehaald. Daarnaast is dit festival ook bedoeld als het startsein van de voorlich tingsactiviteiten die voor het nieuwe seizoen op het pro gramma staan en is het een goede mogelijkheid om oude ren te informeren over de mo gelijkheden om zo lóng moge lijk zelfstandig te blijven. Het festival richt zich met name op actieve ouderen en niet ,,op zie lige, sukkelende en hulpbehoe vende oudjes". Daarom is er niet alleen plaats voor zor ginstellingen en vrijwilliger sorganisaties maar ook voor stands met informatie over no tariële kwesties en bankzaken, reizen voor ouderen en andere mogelijkheden voor vrijetijds besteding. Dit alles in combi natie met podiumoptredens. Het moet immers een feestelij ke afsluiting van het project zijn. Zevenhonderd bezoekers De totale kosten van dit festi val bedragen zo'n 16.000 gul den. Door sponsoring en dona ties wil de organisatie (hier voor is een speciale werkgroep in het leven geroepen) zo'n 7500 gulden bijeen krijgen. Uit gaande van een bezoekersaan tal van zevenhonderd (x 5,-) moet de entreeheffing zo'n 3500,- opleveren en de verlo ting moet volgens de begroting 1500 gulden in het laatje bren gen. Dit alles levert zo'n 12.500,- op. Voor het resteren de bedrag 3500,-) hebben de organisatoren bij de Schou- wen-Duivelandse gemeenten aangeklopt. Aan Zierikzee is een subsidie van (minimaal) twaalfhonderd gulden ge vraagd, waarmee de huur van Onderdak kan worden betaald. De overige kosten kunnen dan op basis van het inwonertal over de andere gemeenten wor den verdeeld. Feest nodig? In eerste instantie leek de com missie niet enthousiast over dit Seniorenfestival. De commis sieleden H. Asma, R. Prager en J. Bos hadden om uiteenlopen de redenen zo hun bedenkin gen hierover. Asma toonde zich met name verbolgen over het feit dat dit festival wordt georganiseerd, zonder dat de ouderenbonden erbij zijn betrokken. ,,Het doet denken aan over u, voor u en zonder u" vond hij. Maar ook vroeg hij zich evenals J. Bos af of er nu speciaal een feest voor nodig is om mensen te informe ren over zo lang mogelijk zelf standig blijven. Een toe gangsprijs van vijf gulden voor een bijeenkomst waarbij informatie-overdracht centraal staat vond R. Prager iets te veel van het goede. In zo'n ge val moet er een lagere eigen bijdrage of zelfs geen eigen bij drage worden verlangd, was zijn standpunt. Op z'n smalst De andere commissieleden met J. van der Veer voorop toonden zich duidelijk voorstander van dit initiatief. Van der Veer haalde in dit verband fel uit naar zijn opponenten. ,,Als hier nu geen subsidie voor wordt gegeven, dan vihd ik dit Schouwen-Duiveland op zijn smalst". Dit gezien de grote in zet van de vele mensen die aan dit project hebben meege werkt. Een feestelijke afsluiting vond Van der Veer dan ook op zijn plaats, want ,,hier moet je niet klein over doen". Op zich had CDA-commissielid W. de Oude er geen moeite mee om het festival te subsidiëren, maar wel vond hij dat Zierikzee veel moest bijdragen. De Oude had liever gezien dat de subsidië ring helemaal op basis van het inwonertal zou zijn berekend. Hoewel er dus binnen de com missie wel degelijk bedenkin gen waren was dat geen reden om een streep door het subsi dieverzoek te zetten. Integendeel ,het belang van een goede voorlichting aan ou deren (in het bijzonder ook over hun rechten) was voor een ruime meerderheid reden om ja tegen dit verzoek te zeggen. Alleen de VVD onthield zich maandagmiddag nog van een definitief advies, omdat Bos eerst ruggespraak met haar fractie wilde hebben. Werkgroep Voor het verder invullen van de sociale vernieuwing bestaat er in Zierikzee een aparte werk groep (onder voorzitterschap van D. van der Wekken) die na gaat welke mogelijkheden er voor sociale vernieuwing in Zierikzee zijn. Voor dit jaar be schikt Zierikzee over een bud get van 147.000,- voor sociale vernieuwing. Veruit het groot ste gedeelte van dit budget gaat op aan reeds lopende ver plichtingen zoals het jeugd werkgarantieplan, het HALT- bureau, het Drugspreventie project en de banenpools. Al met al resteert er volgens wet houder D. van der Wekken een vrij te besteden bedrag van on geveer veertigduizend gulden. Daarvoor heeft de werkgroep wat ideeën uitgewerkt. Te den ken valt daarbij aan het aan brengen van verlichting bij achterpaden. Dit in verband met de sociale veiligheid. Maar ook is het mogelijk om met een gedeelte van dit bedrag een bu reau in te schakelen dat een op maat gesneden plan van aan pak kan leveren. Die voorstel? len van de werkgroep komen woensdag 16 maart Ier sprake binnen de commissie sociale zaken. Zuinigheid, als de bodem al zichtbaar is, komt te laat. Seneca Enkele buien HET WEER Wisselend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur om streeks 2, middagtemperatuur on geveer 7 graden. Westenwind, matig, 4, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7. 2 BOSNIË Deel van Nederlands bataljon in Bosnië zou naar Tuzla moeten. 3 STRAO Scharendijke vierde sfeervol Straofeest met record aantal ruiters. 5 SCHOLENFUSIE Een fusie tussen de basisscholen in Noordwelle en Renesse is nódig volgens minister. 8 VOLLEYBAL WEA/MEVO'80 uit Zierikzee is nog steeds in de race voor promotie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de ouderenwerk- groep UGO-FNV en de CNV- Senioren wordt in Haamstede een themamiddag over alge meen huurbeleid gehouden. Het evenement is op woensdag 23 maart in Dorpshuis de Schutse en begint om 14.00 uur. Het onderwep wordt ingeleid door de heer Tange Ypn de wo ningbouwvereniging Beter Wo nen en de Westerschouwse wet houder G. J. van der Salm. Na beide inleidingen kunnen vra gen worden gesteld. Onder meer over de jaarlijkse huur verhoging, huuraanpassingen 1993 en servicekosten. ZIERIKZEE - Maandag om on geveer 24.00 uur signaleerde de politie op de Laan van Saint Hilaire te Zierikzee een auto mobilist die te veel alcohol had genuttigd. Het bleek een 45-jarige man uit Brouwershaven te, zijn. Hij werd overgebracht naar het po litiebureau voor een ademana lysetest. Daaruit bleek dat hij 350 ug/1 alcohol in zijn lichaam had, terwijl de maximaal toe gestane hoeveelheid bij het be sturen van een auto 220 ug/I is. Hem werd een boete van 400 gulden opgelegd en een tijde lijk rijverbod. OOSTERLAND/BRUINISSE - In de nacht van zondag op maandag werd in Oosterland en in Bruinisse een personen auto opengebroken. In Oosterland waren de dieven actief aan de Sint Joostdijk waar de auto van een 23-jarige vrouw uit Oosterland stond ge parkeerd. Het linkerportier van het voer tuig werd beschadigd toen een schroevedraaier tussen het por tier en de portierstijl werd gewrikt en het portier met grof geweld werd opengebogen. Uit de auto werd een autora dio/cassettespeler gestolen. In Bruinisse werd een 27-jarige man uit het vissersdorp de du pe. Zijn auto stond aan de Prin ses Wilhelminalaan. Onbeken den forceerden het slot van het rechterportier en namen de au toradio mee. 1 8 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. ~1 JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z3BZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1