Herinrichting boerderijcomplex Molenberg Burgh begint in mei ZMO keert zich tegen verhoging van Landbouwschapsheffingen Daders vandalisme Dreischor gepakt Nieuwe voorziening met approach-golfbaan, speeltuin, restaurant Inbraak woningen Provinciegeld voor Zierikzeese projecten Boom feestdag- in Zierikzee Geloofs brieven nieuwe raadsleden ANWB in Zierikzee vanaf 24 maart 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De monumentale boerderij Molenberg wordt gerestaureerd en gedeeltelijk ingericht als restaurant. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Reeks enkele honderden jaren is de naam van de familie Blom uit Burgh verbon den met boerderij de Molenberg. Van generatie op generatie bewoonden zij het, uit de zeventiende eeuw da terende, gebouw aan de Hogeweg en bewerkten het land er omheen. De bijna 70-jarige Blom woont nog steeds in de monumentale boerderij. Maar van de elf hectare land erom heen wordt nog slechts drie hectare gebruikt voor het verbouwen van gewassen. De beheerders van het boerderijcomplex, zijn zonen S. en C. Blom hebben van gedeputeerde staten van Zeeland toestemming gekregen om in de schuur(van de Molen berg en op het land er om heen een aantal recreatieve voorzieningen te realiseren. Naar verwachting gaat eind april/begin mei de eerste spade in de grond en wordt de Molenberg nieuwe stijl in april 1995 voor pu bliek open gesteld. Het gaat om de aanleg van een approach-golfbaan, een grote speeltuin, een mini-camping en een restaurant in de schuur van de boerderij. Een ap proach-golfbaan is een golf baan van achttien holes waar van de afslagen dertig a vijftig procent korter zijn dan bij een 'gewone' golfbaan. (In plaats vanaf 200 a 300 meter slaat men de bal vanaf 50 a 100 meter naar de hole toe). De baan wordt achter de boerderij aan gelegd over een gebied.van vier a vijf hectare. Bij Me approach- golfbaan komt ook een dri ving-range; een apart gebied waar men de golfslag kan leren en oefenen. In de schuur van de boerderij wordt een restaurant gereali seerd met daaraan gekoppeld een terras. Daarop aansluitend wordt een flinke speeltuin ge realiseerd. ,,In deze omgeving zijn niet zoveel voorzieningen voor kleine kinderen. Terwijl pa en moe op het terras zitten kunnen de kinderen in de speeltuin spelen". Onderdeel van de recreatievoorziening wordt verder een mini-boerde rijcamping. Voor de boerderij woning, waarin de bijna 70- jarige heer Blom blijft wonen, blijft een gebied met grasland en drie hectare van het land rondom de boerderij blijft in gebruik als bouwland. Familie-erfstuk Centraal in al deze plannen staat de meer dan driehonderd jaar oude boerderij de Molen berg. Het familie-erfstuk, dat inmiddels zo is vervallen dat een grondige restauratie nodig is om het weer in oude glorie te herstellen. Daarvoor zou onge veer één miljoen gulden nodig zijn. Omdat de gebroeders Blom en ook de gemeente Wes- terschouwen het boerderij monument graag willen behou den, werden de afgelopen jaren de nodige plannen gemaakt en aan het provinciaal bestuur voorgelegd. Zo stelde men on der meer voor om rondom de boerderij een caravanpark aan te leggen. Een plan waarvoor men geen toestemming kreeg omdat het provinciaal bestuur het land schappelijk beeld van het open agrarisch gebied rondom de boerderij niet wil laten aan tasten. Na veel plannen en on derhandelen kwamen de ge broeders Blom en de gemeente Westerschouwen met het alter natief dat gs zagen zitten. Met de aanleg van een approach- golfbaan blijft het doorkijkje naar de Hogeweg behouden en1 daarmee het zicht op het unie ke overgangsgebied van dui nen naar open polder. Zeven jaar S. Blom toonde zich duidelijk opgelucht over de positieve reactie van gs. ,,We zijn zeven jaar bezig geweest eer we toe stemming kregen voor een plan. Ik ben heel blij dat de druk nu van de ketel is. Nu het eindelijk kan gaan we hard aan de slag." Blom is op dit moment bezig-met de diverse bestekken.' Onder meer een be rekening van de precieze kos ten voor restauratie van de boerderij. Volgens een woord voerder van de gemeente Wes terschouwen betaalt de rijks overheid via de Rijksdienst voor de Monumenten en het be lastingvoordeel ongeveer zestig procent van de restaura tiekosten. Het provinciaal bestuur zou vijftien procent bijdragen en de gemeente Westerschouwen 12,5 procent. De eigenaren van het monument, de familie Blom, zou 12,5 procent moeten betalen aan de restauratie. Sa men met de andere investerin gen voor de recreatieve voor zieningen een miljoenen-inves tering. ,,We zijn heel blij dat op deze manier de boerderij be- waai'd kan blijven en een ande re opzet krijgt, want boeren, dat gaat niet meer." ZIERIKZEE - Het moet afgelopen zijn met de voortdurende verhogingen van de Landbouwschapsheffingen. Dat onderstreepte het hoofdbestuur van de ZMO. Aanleiding was een noodkreet uit de sectorcommissie tuinbouw. De commissie vindt dat met name de heffing voor de glasgroentesector de pan uitrijst. Er is in deze sector zelfs sprake van meer dan een verdubbeling van de lasten. De verhogingen zijn vooral een gevolg van het feit dat de over heid zich uit steeds meer voor zieningen terugtrekt en het landbouwbedrijfsleven zelf voor de kosten laat opdraaien. Juist nu het op veel agrarische bedrijven slecht gaat, kunnen de extra lasten er niet meer bij. ,,Voor 1994 kunnen we niets meer terugdraaien, maar vanaf 1995 moet het echt anders," al dus voorzitter J. G. van Leeu wen. ,,We moeten in de diverse commissies en afdelingen van het Landbouwschap waak zaam zijn dat er niet nog meer verhogingen doorgevoerd wor den. De grens is bereikt". Vice-voorzitter Van der Maas zei in het verleden in de hoofd afdeling akkerbouw regelma tig tegen verhogingen te heb ben gestemd, maar daarin meestal alleen te hebben gestaan. Daarbij is ook aange geven welke zaken zouden kun nen worden geschrapt. De ver hogingen gingen echter gewoon door. Het Landbouwschap heeft on langs de eerste 'aanslagen' de deur uitgedaan. Er ontstond al meteen veel beroering over de hoogte van de heffingen. Be halve de algemene heffing (2,5 procent hoger) zijn ook allerlei bestemmingsheffingen voor bijzondere diensten opge- schroefd. Vooral de veehoude rij moet meer gaan betalen me de als gevolg van de hogere kosten van dierziektebestrij- ding. Deze kosten zijn in drie jaar met ongeveer dertig pro cent gestegen. In de akker- en tuinbouw druk ken vooral de onderzoekscen tra zw^ar op de begroting. Tuinbouwcommissievoorzitter A. Versteeg zei in het hoofdbe stuur dat wat hem betreft kan worden volstaan met drie on derzoeksinstellingen voor de tuinbouw in Nederland. De voorzitter van de kring Zeeland-Noord, P. Vis, maakte melding van het feit dat op Schouwen-Duiveland een actie is gestart om alle Landbouw schapsheffingen door te spit ten. De franje moet er uit en de belangenbehartiging van het schap moet veel beter, zo vin den de Schouwse boeren. Kritiek In het ZMO-hoofdbestuur is kritiek geleverd over de opzet en het verloop van de akkcr- bouwmanifestatie, die op 24 fe bruari in Dronten is gehouden. In de discussie met de minister en de Kamerleden zijn de echte oorzaken van de crisis in de ak kerbouw nauwelijks aan de or de gekomen. De manifestatie werd bezocht door circa dui-- zend akkerbouwers. .Volgens de voorzitter van de akkerbouwcommissie van de ZMO, J. Geluk, waren er te veel speerpunten in het eisenpak ket opgenomen, waardoor de politici de kans kregen over al lerlei marginale zaken uit te weiden. Het ZMO-bestuur stelde zich opnieuw achter het plan van de Brede Initiatiefgroep Akker bouw, waarvan herstel van het graanrendement het kernpunt is. Daarnaast vindt de ZMO dat niet alle pijlen op Brussel moeten worden gericht. Ook in Den Haag moet gerichte steun voor de akkerbouw worden af gedwongen. ,,We moeten de spanning er op houden. Dit plan mag niet in de onderste la terecht komen en doodbloe den", aldus vertolkte voorzit ter J. G. van Leeuwen de êevoe- lens van het hoofdbestuur. AMSTERDAM - De Nederland se Woonbond stelt vandaag, maandag, de„Huurderslijn" in gebruik, een telefoonnum mer voor individuele huur ders. Via telefoonnummer 06- 91091098 kunnen huurders voor vijftig cent per minuut allerlei informatie krijgen. DEN HAAG - Er dreigt een te kort aan ergotherapeuten te ontstaan. Wanneer maatrege len uitblijven, worden grote groepen ouderen, gehandicap ten en chronisch zieken hier van de dupe. Die conclusie trekt de Nederlandse Vereni ging voor Ergotherapie (NVE) ROTTERDAM - Het museum Boymans-Van Beuningcn in Rotterdam heeft een zeldzaam zeventiende-eeuws terracotta beeld van de Leidse beeldhou wer Pietcr Xavcrij aangekocht. Het beeld uit 1671 is woensdag toegevoegd aan de lopende ten toonstelling. GIETHOORN - De landbouw in Noordwest-Overijssel moet de komende twintig jaar plaatsmaken voor de natuur. Op grote schaal worden pol ders veranderd in moerasge bied. Het gebied wordt belang rijker voor recreatie, toerisme en waterwinning. RENESSE - Tijdens afwezig heid van de bewoners werd in gebroken in twee woningen in Ren esse. Tussen zaterdagmiddag en zon dagmorgen drongen onbeken den binnen in een woning aan de Scholderlaan en een woning aan de Mauritsweg. Uit de wo ning aan de Scholderlaan werd een kleurentelevisie gestolen, uit de woning aan de Maurits weg kleding, een (nog onbe kend) bedrag aan contant geld en een theeservies. ZIERIKZEE - Enkele jaren ge leden is de riolering in de Ba lie en het Kerkhof in Zierikzee vernieuwd en aangepast. De gemeente Zierikzee kreeg on langs bericht dat de bijdrage van de provincie Zeeland uit het fonds stads- en dorspver- nieuwing is vastgesteld op 75.000,- De gemeente heeft daarmee het hoogst haalbare bedrag binnen weten te halen. Alles bij elkaar heeft het project 395.000,- ge kost. In 1993 is in het kader van de sanering van wegver- keerslawaai het project West straat uitgevoerd. Zierikzee krijgt hiervoor van het voor het samenwerkingsverband Zeeland door het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer beschikbaar gestelde budget 1993 een bedrag van 144.744,35. ZIERIKZEE - Woensdag 23 maart wordt ook in Zierikzee de jaarlijkse Boomfeestdag ge houden. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs plant om 8.30 uur de eerste boom op het ter rein rond de algemene begraaf plaats aan de Stapelshofweg. Voor deze locatie is gekozen omdat aan de Stapelshofweg en aan de achterzijde van de begraafplaats door storm en de iepziekte nogal wat openingen zijn ontstaan. Thema van de Boomfeestdag is dit jaar Bo men en cultuurhistorie. Dit thema past goed bij deze omge ving omdat hier oude bomen en een eeuwenoude muur staan, en omdat er dijklicha- men en een voormalige vaar weg in de buurt zijn. De werk groep Schoolbiologie heeft voor de tiende keer een educa tieve wandeling voor de zes Zierikzeese basisscholen sa mengesteld. De wandeling wordt in kleine groepjes ge maakt nadat er per school één boom - een eik - is geplant. BRUINISSE - De geloofsbrie ven van de raadsleden, die via de gemeenteraadsverkiezin gen zijn gekozen voor de nieu we raadsperiode, staan cen traal tijdens een gemeente raadsvergadering in Bruinis- Het Bruse gemeentebestuur komt daarvoor bijeen op don derdag 17 maart in het gemeen tehuis. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op dinsdag 12 april wordt in het VVV- kantoor in Zierikzee officieel een ANWB-vcstiging geopend. Dc dienstverlening van de ANWB in Zierikzee begint ech ter al op donderdag 24 maart. Vanaf die datum kan het pu bliek bij wijze van proef zowel voor VVV- nis ANWB-netivitci- ten in het kantoor aan de Ha venpark terecht. Vanaf 12 april zal dat officieel hot geval zijn. de officiële opening van dc ANWB-vcstiging op die dag zal worden omlijst door de nodige feestelijkheden. Het VVV-kan toor is voortaan van oktober tot mei geopend van maandag tot en niet vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. In dc periode van 1 mei tot 1 oktober is dat door de weck van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur. DREISCHOR- De politie heeft de daders van de ver nielingen op de algemene begraafplaats in Drei schor in de kraag gegrepen. Een 15-jarige jongen uit de gemeente Zierikzee en een leeftijdsgenoot uit Dreischor werden aangehouden. Naar aanleiding van de vernie lingen op de begraafplaats in Dreischor vorige week werd door de politie een uitgebreid onderzoek gestart. Dat onder zoek resulteerde in de aanhou ding van de twee jongens die inmiddels hebben bekend. Zij zeiden de vernielingen te heb ben gepleegd uit baldadigheid, verveling en onder invloed van soft drugs. Tevens gaven zij toe vernielingen te hebben ge pleegd op het nabij de algeme ne begraafplaats in Dreischor gelegen volkstuinencomplex en aan brievenbussen van om wonenden. Tegen de jongens werd proces-verbaal opge maakt. Zij zullen de door hen aangerichte schade moeten ver goeden. De buitendienst ge meentewerken van de gemeen te Brouwershaven heeft inmid dels de brokstukken op de be graafplaats opgeruimd en de omver getrapte grafstenen weer rechtgezet. ZIERIKZEE Fietsenkijkdag Zaterdagmorgen werd op het politiebureau in Zierikzee een fietsenkijkdag gehouden. Er werden door de belangstellen den geen fietsen herkend. Ledenvergadering NCVB De maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond staat op woensdag 16 maart in het teken van Pasen. De bijeenkomst wordt gehou den in de zaal van de Christelij ke Gereformeerde kerk aan de Zevengetij straat in Zierikzee en begint om 19.45 uur. Verkoping Welfarehandwerken In de hal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee wordt donderdag 17 maart een verkoping gehouden van Wel farehandwerken. Het gaat om artikelen die zijn gemaakt door ouderen en gehandicap ten. De verkoping is van 14.30 tot 20.00 uur. BURGH-HAAMSTÏDE .-- .- V' Creatieve cursussen Op woensdag 16 mairt gaat in atelier galerie Joseüne aan de Weststraat 25 in Burgh-Haam-' stede een aantal cr«atieve cur sussen van start. Het gaat om de cursussen verftechnieken, decoreren met pelfhardende klei en decoupage. Decoupage is een knip- en compositietech niek waarmee onier meer hou ten dozen en dienbladen wor den beplakt en dsarna beschil derd en gecraqueleerd. Bij de cursus decoreren met zelfhar- dende klei word: aan lijsten, aardewerk, plaslic potten en kleine meubelei een ander uiterlijk gegever door middel van klei. De cursussen worden in groepjes van zes gehouden op woensdag, conderdag en vrijdag. Voor nadere informa tie kan men telefonisch contact opnemen via 01115-2791. Predikant uit Pauluskerk Op zondag 20 maart komt de predikant van de Pauluskerk in Rotterdam, ds H. Visser naar Haamstede on daar voor te gaan in een dienst in de Ge reformeerde kerk. Visser kreeg landelijke bekendheid vanwe ge de vluchtelingen die hij in zijn kerk opvangt en zijn werk zaamheden op perron 0 in Rot terdam ten bate van mensen die niet meer in de samenle ving lijken te passen. De kerk dienst waarin ds Visser in Haamstede voorgaat begint om 19.00 uur. Na afloop wordt tij dens een discussiebijeenkomst de gelegenheid geboder om de dominee vragen te stellen. Aanvang 20.15 uur Vergadering Oranjevereniging Dc Oranjevereniging Voor Vorstenhuis en Vaderland uit Burgh-Hnnmstede houdt op maandag 21 maart haar jaar lijkse algemene ledenvergade ring. Het evenement wordt ge houden in Sport- en recreatie centrum Westerschouwen en begint om 20.00 uur. Op de agenda staat een bestuursver kiezing en een aantal huishou delijke punten, ideeën voor dc Koninginnedagviering kunnen tijdons dc vergadering of tevo ren via de voorzitter van de vereniging naar voren worden gebracht. Hiervoor en ook bij vervoersproblemen kan con tact worden opgenomen vja 01115-3459. Huurbeleid Op woensdag 23 maart wordt in dorpshuis De Schutse in Haamstede een bijeenkomst gehouden waarbij het algeme ne huurbeleid centraal staat. Het gaat om een themadag van de ouderengroep van de FNV- UGO (Uitkeringsgerechtigden en Ouderen) en CNV-senioren. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. NOORDWELLE Muzikale bingo-avond Op initiatief van basisschool De Stove wordt vrijdag 18 maart in Noord welle een bingo-avond voor jong en oud gehouden. Het evenement om vat negen ronden. De op brengst is bestemd voor de aanschaf van materiaal voor de school. Tussen de bingoronden door treedt het muzikale duo De Peddels op, dat wordt ge vormd door Eric Holm en Peter Adriaanse. Ze presenteren een gevarieerd liedjesprogramma in drie blokken van een half uur. De bijeenkomst begint om 19.15 uur en kan door iedere be langstellende worden bijge woond. Tbegang gratis. KERKWERVE Film PJZ en CPJ Óp vrijdag 25 'maart wordt in dorpshuis 't Zuudènde in Kerk- werve de succesvolle Neder landse film Het is een schone dag geweest, vertoond. De film is een portret van het agrari sche leven zoals dat langzaam maar zeker verdwijnt. Kassa open om 19.30 uur. Aanvang: 20.00 uur. NIEUWERKERK Vergadering coöperatie Maandag 28 maart houdt de Coöperatieve Vereniging tot Exploitatie van Landbouw werktuigen en machines W. A. haar algemene ledenvergade ring. De vergadering wordt ge houden in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk en begint om 20.00 uur. Op de agenda onder meer een bespreking van de jaarstukken 1993 en het verslag van de financiële commissie. TERNEUZEN Foto-tentoonstelling Op initiatief van de Stichting Vlaams Zeeuws Ouderenjaar wordt een foto-tentoonstelling ingericht met als titel Oud en jong geflitst. Op deze expositie zijn ongeveer 40 foto's te zien die op de een of andere manier ontmoetingen en contacten van ouderen met jongeren verte genwoordigen. Vanaf 21 mei is deze expositie te zien in het stadhuis van Thrneuzen. Alle fotografen die aan de totstand koming van de expositie heb ben meegewerkt zijn of zelf af komstig uit de ouderenbonden of zijn nadrukkelijk door de ouderenbonden om hun mede werking gevraagd. De exposi tie is later dit jaar ook te zien in Middelburg dat tevens het vertrekpunt vormt voor deze reizende tentoonstelling. Ge meenten. instellingen en oude- renorganisaties in heel Zee land en Vlaanderen kunnen over de expositie beschikken en er naai- keuze allerlei activi teiten aan vastknopen. Een handreiking voor gebruik wordt meegeleverd. GOES Vergadering Waterschapsbond Het bestuur van de Zeeuwse Waterschapsbond vergadert op maandag 14 maart in het wa terschapshuis van het water schap Noord- en Zuid-Beve land. Nassaulaan 8 in Goes. Op de agenda staan onder meer de onderhandelingen tussen Bel gië en Nederland en de leges voor de vergunningverlening aan PTT Tblecom betreffende het uitvoeren van ka bel wer ken. Aanvang 14.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6