Zang, nostalgie en toneel op avond van Bruse Visserskoor Vuilstortplaats wordt niet helemaal volgestort voor sluiting in januari deurloo intermeubel Inbraak in Zierikzee Snelkraak bij juwelier Aanrijding Door rood Aanrijding bij Bruinisse MAANDAG 14 MAART 1994 NR 25529 3 Extra inkomsten voor verhuizing naar Zierikzee onzeker Het "lossewegwaaiende afval geeft de vuilstortplaats een surrealistisch aanzien. Volgens directeur Eilers is dit heeld over ongeveer zes weken verleden tijd omdat men dan begint met het afval aan de achterzijde van de stortplaats te storten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Provinciale Afvalverwerking (PROAF) Zuid-Holland en de Zuid-Hollandse milieu-gede puteerde willen geen enkele toezegging doen over de aanvoer van extra afval vanuit Zuid-Holland naar de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke. Dat betekent dat de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland geen zekerheid heeft over de extra inkomsten van 3,5 a 4 miljoen, die men via de aanvoer van dat extra Zuid-Hollands afval binnen hoopte te krijgen. Het houdt ook in dat de vuilstortplaats voor de verplichte sluiting in januari 1995 niet helemaal kan worden volgestort. Het gedeelte, waar nu nog de be drijfsgebouwen van de dienst staan, zal waarschijnlijk nooit worden geprepareerd voor het storten van af val. Dat alles werd duidelijk tij- dens een openbare vergadering van het algemeen bestuur van de Reinigingsdienst in 't Zuud- ènde in Kerkwerve. De te leurstellende boodschap waar mee voorzitter W. den Boer moest komen, maakte de be slissing over de verhuizing van de reinigingsdienst naar het in dustrieterrein in Zierikzee niet eenvoudiger. Die beslissing werd vorige maand reeds uit gesteld omdat de bestuursle den eerst zekerheid wilden over de extra aanvoer van Zuid- Hollands afval én daarmee ex tra geld voor de verhuizing. De beslissing om op het indus trieterrein in Zierikzee 1,2 hec tare grond aan te kopen moest nu grotendeels worden geno men op basis van de optimisti sche verwachting van Den Boer dat het huidige contract met de PROAF voor de storting van 'tenminste' 140.000 ton afval met zo'n 50.000 ton zal worden overschreden. De voorzitter wees ook op het feit dat de rei nigingsdienst zo'n half miljoen aan 'investeringen uitspaart wanneer het niet nodig blijkt om een extra gedeelte van dé vuilstortplaats (via een gron- dafdekkingslaag) geschikt te maken voor het storten van af val. Desondanks had een aantal be stuursleden de nodige moeite met de beslissing voor grond aankoop in Zierikzee. C. W. Veerhoek stelde voor meer af val uit Zuid-Holland binnen te halen door de prijs die men daarvoor meer concurerend te maken. Momenteel is in Neder land een groot aanbod aan stortcapaciteit vanwege de ruimte die nog aanwezig is op alle vuilstortplaatsen die in ja nuari 1995 dicht moeten. J. C. Hendrikse was van me ning dat alle zaken op een de gelijke manier moesten wor den geregeld voor de beslissing over grondaankoop kon wor den genomen. Ook J. Geleijnse betwijfelde of het verstandig was om nu reeds tot grondaan koop over te gaan. Na ampele discussie nam het algemeen bestuur de beslissing om met de gemeente Zierikzee te gaan onderhandelen over grondaankoop onder bepaalde condities en voorgaarden. Op die manier wil men de zeker heid inbouwen dat de koop on gedaan kan worden gemaakt wanneer blijkt dat de verhui zing naar Zierikzee niet door kan gaan, bijvoorbeeld omdat men de benodigde vergunnin gen niet kan krijgen. Bij de discussie over de aan vraag van vergunningen voor het nieuwe overslagstation bracht Geleijnse naar voren dat goed moet worden uitge kiend hoe stankoverlast, bij voorbeeld door de groenver- werking, kan worden voorko men. Voorzitter Den Boer stel de hem gerust door de verzeke ring dat het onderdeel groen- verwerking zo uit het plan gelicht kan worden wanneer de manier waarop dat is gepland niet wordt goedgekeurd door het provinciaal bestuur. In dat geval moet het snoeiafval van gemeenten en grotere bedrij ven direct naar de afvalverwer king Midden-Zeeland worden vervoerd. Schoonhouden vuilnisbelt Tijdens de vergadering maak ten de bestuursleden de nodigè opmerkingen over de vervui ling rondom de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. Het rondd warrelende papiei4 en plastic geeft de stortplaats aan de zij de van de Rijksweg N59 een surrealistisch beeld. Het lijkt een scène uit een sciencefiction film over de sombere toekomst van een overvolle en vervuilde wereld. Volgens de directeur van de reinigingsdienst, N. J. Eilers is deze bende van tijde lijke aard. Het Zuid-Hollandse afval, dat op de vuilstortplaats mag wor den gestort, wordt in deze pro vincie in een speciale installa tie gescheiden in licht en zwaar afval. Het lichte vuil wordt in elkaar geperst en met vracht wagens naar Serooskerke ver voerd. Door de grote hoeveel heden afval en de harde wind van de afgelopen maanden raakten de pakken los en be gon alles rond te waaien. Het bleek onbegonnen werk om het terrein schoon te houden. Op dit moment is de afvalberg aan die kant van de stortplaats bijna op maximale hoogte, de zelfde hoogte als de zeedijk. De opgestapelde pakken vuil langs de rand, die als een soort dijk het wegwaaien van afval moeten voorkomen, worden binnenkort bedekt met grond. Volgens Eilers zal de stank en de rommel dan een stuk min der zijn en kunnen de ontelba re meeuwen, die zich bij de vuilstortplaats ophouden de pakken nietpneer los peuteren. Over ongeveer zes weken be gint men met het storten van het afval aan de kant van de zeedijk. Exclusieve show Zeeuwse klederdrachten BRUINISSE - „Onbewust draagt u bij aan de ontspanning voor langdurig zieken in de regio. Dan weet u als donateurs waar uw geld blijft". Met deze woorden onderstreepte voorzitter Jaap Huizer van het Bruinis- ser Visserskoor afgelopen zaterdag in zijn openingswoord dat het 58-leden tellende Bruse mannenkoor in ziekenhuizen en onder meer het hospitaalschip Henry Dunant van het Rode Kruis gratis optredens ver zorgt. Een van de hoogtepunten op deze avond was de exclusieve Zeeuwse klederdrachtshow, die deskundig werd becom mentarieerd door Marietje Dijkstra-de Koning. In zijn welkomstwoord noemde Hui zer het een goede zaak dat de band tussen het Visserskoor en de begunstigers stevig wordt aangehouden. Voor de .norma le" optredens wordt weliswaar een financiële vergoeding ge vraagd, sommige „buitenland se" uitstapjes doen de Bruse zangers pro deo. Tijdens de muzikale bijeen komst in jeugdherberg De Stoofpolder in Bruinisse leek het alsof de klok minstens een halve eeuw was teruggedraaid. De aanwezigheid van de koor leden (uiteraard in werkkie len, op klompen en met schip perspet) en een tiental dames, enkele kinderen en een heer in diverse Zeeuwse klederdrach ten droegen een belangrijk steentje bij aan de herleving van de nostalgie. Cultuur Plechtig en pok een beetje ont roerend stat het koor van wal met het lied over de Schouwse vuurtorenwachter. Het lied over het baken in de zee werd gezongen ter herinnering aan het trouw koorlid Lou Knop, die een week voorafgaande aan de bijeenkomst plotseling was overleden. „Tbr nagedachtenis opgedragen aan Lou Knop die ook altijd waakte over ons koor", aldus Huizer. Vervol gens genoot de goed bezette zaal van diverse tijdloze liedjes als de Zuiderzeeballade en Ke telbinkie. Luisterrijk waren ook de bijdrages van de accor- deonnisten Lei IJzelenberg en Ton Gebraad en niet minder van de solisten Henk van Klin ken en Gijs Coppoolse. Niet eerder vertoond in het oude mosseldorp was volgens voor zitter Huizer de show van di verse Bevelandse en Schouwse klederdrachten. Ondanks het enthousiasme waarmee de deelnemers hun kledij etaleer den zijn er volgens Marietje Dijkstra geen serieuze signa len ontvangen waardoor een culturele omwenteling in het Bruse straatbeeld in het ver schiet zou kunnen liggen. Me vrouw Dijkstra was voor deze gelegenheid gekleed in een Bruse rouwdracht, met een kanten muts uit de negentien de eeuw. De onderrok „waar echt geen kou door komt" da teert uit 1850. Ook zakkenrol lers hebben volgens haar geen schijn van kans. Omdat de pij pen van de onderbroeken aan de lage kant waren bleek het tevens verantwoord om de on derbroeken te showen. Na de pauze was de beurt aan kaste lein Leo Huibers, de Ameri kaanse negotiant Piet Neele en mosselschipper Teun in de per soon van Jan van der Have. De capriolen die het drietal in de klucht Dun in de negotie uit haalde werd een groot succes. i' Onder toeziend oog van de kastelein deed de oude Bruse mosselschipper, in het door de Amerikaan gebezigde café De Stiefpielder, voor honderden dollars nagenoeg al zijn werk kleding aan de overzeese han delsreiziger van de hand. ZIERIKZEE - Een bewoner van een huis aan de Mantel- meeuwstraat in Zierikzee be merkte bij zijn thuiskomst in de nacht van zaterdag op zon dag dat er tijdens zijn afwezig heid vanaf donderdag was in gebroken in zijn woning. De woning werd door de inbre kers) geheel doorzocht. Gesto len werd een kleurentelevisie. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Zondagmorgen om streeks 04.00 uur werd een snelkraak gepleegd bij een juwelierszaak aan de Noordstraat in Haamstede. De omvang van de schade is bij de politie nog niet bekend. De snelkraak werd ge pleegd door twee van bi vakmutsen voorziene personen. Na hun daad vluchtten zij te voet rich ting Kloosterweg. Of zij daar een vervoermiddel hadden staan is nog on bekend. De politie is een uitgebreid onderzoek be gonnen. Ontvreemd is een aantal horloges. De eigenaar van de juwe lierszaak en enkele om wonenden werden door het afgegane alarm en het lawaai van de in braak gewekt. NIEUWERKERK - Bij een aanrijding vrijdagavond bij Nieuwerkerk raakten twee auto's zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen een 26-jarige inwoonster van Nieu werkerk komende vanuit de Ribesstraat de parallelweg langs de N59 op wilde rijden in de richting van Zierikzee. Daarbij zou zij volgens de poli tie, geen voorrang hebben ver- leénd aan een-uit de richting Ziérikzeè over de parallelweg naderende 22-jarige inwoner van Zierikzee die vanaf de pa rallelweg de Ribesstraat in wilde rijden. De schade was aanzienlijk. NIEUWERKERK - Negen au tomobilisten werden vrijdag door de politie betrapt op het negeren van een rood verkeers licht. De politie controleerde vrij dagmorgen van 07.00 tot 08.00 uur bij de verkeerslichtenin stallatie op de hoofdrijbaan van de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. Het negeren van het rode licht komt de overtre ders op een boete van 150,- te staan. BRUINISSE - Twee auto's raakten zaterdag zwaar be schadigd bij een aanrijding op de Staphorsterkruising bij Bruinisse. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde zater dagmiddag om 13.00 uur toen een 71-jarige inwoner van de Amerikaanse staat Michigan vanaf de Rijksstraatweg de N59 over wilde steken met zijn auto. Hij zou daarbij volgens de politie geen voorrang heb ben verleend aan een in de richting van Zierikzee over de N59 rijdende personenauto, be stuurd door een 81-jarige inwo ner van Den Haag, De materië le schade was groot. Advertentie Tijdens de donateursavond van het Bruse Visserskoor werd een Zeeuwse klederdrachtshow gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma). Kwaliteit.....en betaalbaar. Bankenset bekleed met kwalitcitsstof. 217-zits bank 1.845,- 2-zits bank 1.650,- Salontafel 1.375,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Verwachting t/m vrijdag 18 maart. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 5 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noordw. 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 15 maart Zon op 06.53, onder 18.40 Maan op 07.37, onder 22.29 Eerste Kwartier: 20 maart (13.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen wordt het merkbaar kouder. De wind draait naar west tot noordwest en koudere lucht stroomt dan ons land binnen. Werd het vandaag nog plaatselijk 14 graden, morgen zullen we het met 8 graden moeten doen. Komende nacht ligt de minimum temperatuur rond 3 graden, maar ook dat wordt deze week minder. Vanavond en vannacht is het over wegend bewolkt en in het zuiden blijft het af en toe regenen. Morgen overdag passeert een actieve re genstoring. Het regent dan in het hele land. De wind komt uit west tot noordwest en is meest matig tot vrij krachtig, 4 a 5 bft. In het noordelijk kustgebied staat vanavond eerst nog een stormachtige wind, 8 bft, die geleidelijk afneemt. De komen de dagen wordt de lucht onstabiel en vallen er geregeld buien. Later in de week krijgen ze een winters ka rakter. Een hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan bouwt op in de richting van IJsland. Hierdoor komt een aanvoer op gang van kou- de'lucht uit het noorden die via de Noordzee ons land bereikt. Advertentie zierikzeescheü nieuwsbodeé1 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 1800 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.TW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3