Planbureau voorziet flinke groei economie m. 24 Doden bij roei-ongeval Veertig jaar popfotografie hangt te kijk in Rotterdam IRA wil praten na reeks van aanslagen 'Alleen asielzoekers ex-Joegoslavië binnen' Betere concurrentiepositie Nederland Staking bij personeel van Olau-lijn Dode baby in plastic zak Kievitsei gevonden Ouderenbond gaat ook VVD en D66 aanpakken 'Rocfc around the camera:' in Kunsthal 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WD-leider F. Bolkestein: HILVERSUM - Nederland moet alleen nog asielzoe kers toelaten uit oorlogsgebieden binnen Europa. Op dit moment komen daarvoor alleen vluchtelin gen uit het voormalige Joegoslavië in aanmerking. DEN HAAG - Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat de economie in 1995 flink zal aantrekken. Oorzaken zijn de toename van de wereldhandel en de bete re concurrentiepositie van Nederland. Dat staat in een concept van het Centraal Economisch Plan 1994, de vooruitblik naar de ontwikkeling van de economie. Dit plan heeft VVD-leider Bol kestein zondag in het tv- programma Brandpunt van de KRO gelanceerd. Bolkestein vindt dat Neder land de almaar aanzwellende stroom vreemdelingen niet langer kan beheersen. Ieder een die zegt dat het wel be heersbaar is, weet niet waar hij het over heeft", zei hij. De libe rale leider doelde hiermee vooral op de PvdA-ministers Pronk, Van Thijn en D'Ancona. Die vinden dat Nederland zijn grenzen ruimhartig moet open houden voor vluchtelingen. De lijsttrekker van de VVD vindt verder dat mensen terug moeten naar hu-n eigen land zo dra het daar weer veilig is. In Europees verband moet het ka binet zich inzetten voor een evenredige „verdeling" van de asielzoekers. Volgens Bol kestein neemt Nederland nu relatief meer buitenlanders op Volgens Sturkenboom zijn VVD en D66 net zo hard voor ouderen als het CDA en moeten zij eveneens „met de billen bloot". Sturkenboom heeft VVD-kamerlid Terpstra, die al tijd zegt op te komen voor de ouderen, inmiddels laten we ten dat zij zich moet „dood schamen". Volgens het D66-verkiezings- programma moeten 65-plussers 6 procent inleveren in de ko mende kabinetsperiode. Bij de VVD is dat 7 procent. Sturkenboom toonde zich te vreden dat het CDA zijn aow- In een verklaring die zondag avond werd uitgegeven zegt het IRA: „De voortdurende kans op vrede in Noord-Ierland mag niet worden weggegooid. Wij zijn bereid flexibel te zijn in het onderzoek naar de moge lijkheden voor vrede. De be trokken partijen mogen geen mogelijkheid onbenut laten." Het Ierse Republikeinse Leger reageert hiermee voor het eerst officieel op de vredesverkla- ring die de Britse en Ierse pre miers, Major en Reynolds, af gelopen december onderteken den. Daarin boden Londen en Dublin het IRA een plaats aan de onderhandelingstafel, als het de wapens neerlegt. Tot nu toe negeerde de verzetsbewe ging de verklaring van Dow ning Street. In de reactie van zondagavond verwerpt het IRA de verklaring als basis'voor on derhandelingen, maar zegt wel bereid te zijn een eind te ma ken aan het 25-jarige conflict in Noord-Ierland. Volgens de Ierse minister van buitenlandse zaken, Spring, bewijzen IRA en Sinn Fein, de politieke vleugel van de orga nisatie, met de mortieraanval len van afgelopen week de ZIERIKZEE 15 maart ROOMPOT BUITEN 15 maart BRUINISSE 15 maart dan andere landen. Hij wil voorts dat de vreemdelingen politie intensiever op zoek gaat naar illegalen. CDA en PvdA wilden zondag nog niet reageren, maar D66 liet weten dat het VVD-plan in strijd is met het Verdrag van Genève dat onderscheid tussen nationaliteiten verbiedt. Geschokt GroenLinks-lijsttrekker Rab- bae wijst het idee van Bol kestein resoluut af, maar is het met hem eens dat de Europese Unie afspraken moet maken over een opvangverdeling. Voorzitter Scholten van Vluch telingenwerk reageerde ge schokt. Hij noemde het „in triest" dat Bolkestein de eerste politicus in Europa is die de in ternationale overeenkomst over asielopvang kennelijk wil opzeggen. voornemens vrijdag heeft bij gesteld. Betreurd Ook oud-premier Zijlstra, die lid is van het CDA, is daarover verheugd. Voor de KRO/RKK- camera zei hij de aanpak van zijn partij „van meet af aan zeer betreurd te hebben". Hij verklaarde zijn uiterste best te hebben gedaan de aow-para- graaf terug te draaien. Zijlstra noemde het verder een „schan de" dat politieke partijen oudere kamerleden ^systema tisch weren". minachting die zij hebben voor het vredesproces. De Britse premier Major zei dat de acties van de afgelopen dagen erop wijzen dat het IRA verdeeld is. De Londense luchthavens Heathrow en Gatwick zijn zon dagavond na een bom-melding twee uur voor het vliegverkeer gesloten geweest. Er was alarm geslagen na een telefoontje met codes die door het IRA worden gebruikt. De politie sprak van een „cynische list van de IRA met de bedoeling onnodig pa niek en vrees onder het pu bliek t,e zaaien". Twaalf uur eerder, om 08.00 uur, was Heathrow voor de derde maal in vier dagen het doelwit van een mortieraanval, waarna pier 4 enkele uren dichtmoest. De vier projectielen explodeer den evenwel niet en er vielen geen slachtoffers. Het incident zorgde wel voor enorme storin gen in het luchtverkeer. De gra naten zijn afgevuurd met een onder struikgewas begraven raketlanceerder ten zuiden van de luchthaven. Een van de pro jectielen landde op het dak van een terminal. In tegenstelling tot enkele maanden geleden voorziet het planbureau dit jaar een winst herstel bij het bedrijfsleven. De economische groei komt daardoor op 2,5 procent uit in 1995. Bij de doorrekening van de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen ging het CPB nog uit van een groei van 1,75 procent. De uitvoer groeit volgens het CPB met 5,75 procent in 1995. De investe ringen nemen toe met 6 pro- VLÏSSINGEN - De veerboot Olau Hollandia is zaterdag avond niet uitgevaren door een staking onder een deel van de bemanning. De ongeveer vier honderd passagiers hebben de overtocht naar Engeland met andere veerdiensten gemaakt. Dat heeft een woordvoerder van Olau in Vlissingen zondag middag bekendgemaakt. Hij verwacht dat de staking zon dagavond nog niet zal zijn beëindigd. Voor ongeveer 400 passagiers zoekt Olau andere oversteekmogelijkheden. De directie van Olau is officieel niet ingelicht over de reden van de staking onder leden van de Duitse vakbond OTV. Zij neemt aan dat de oorzaak ligt in de voorgenomen veranderin gen bij de veerdienst. Enkele maanden geleden kondigde zij aan de twee schepen die nu va ren op de lijn Vlissingen- Sheerness te willen ruilen voor twee kleinere. Sindsdien vreest het personeel ontslagen. STADSKANAAL - In een berm in Stadskanaal is zater dag het lijkje van een pasgebo ren baby gevonden. Het li chaampje, dat in verregaande staat van ontbinding verkeer de, was verpakt in een plastic zak. De zak was verzwaard met gereedschap. Het stoffelijk overschot werd door een wandelaarster uit Stadskanaal aangetroffen bij een sloot die evenwijdig loopt aan het Gedempte Vledder- mond. Een visser heeft de zak vorige week zondag al zien drijven in het kanaal dat de verbinding vormt tussen het Stadskanaal en het AG Wilder- vankkanaal, zo is inmiddels uit politie-onderzoek geble ken. De man heeft de zak, waarin hij afval vermoedde, op het droge gehaald en in de berm gelegd in de verwachting dat de reiniging hem daar wel zou verwijderen. TJERKGAAST - Dieren arts P. Derksen uit Sint Nicolaasga heeft zater dagmiddag om 12.20 uur het eerste kievitsei van Friesland gevonden. Hij deed de vondst in een weiland bij het dorp Tjerkgaast in de ge meente Skarsterlan. Loco-commissaris van de koningin in Friesland, J. Walsma, heeft Derksen nog dezelfde middag de sulveren Ijip (zilveren kievit) uitgereikt. cent. Voor dit jaar verwacht het planbureau nog geen afname van de werkloosheid, volgend jaar treed een stabilisatie op. In 1994 daalt de werkgelegen heid nog met 32.000 arbeidsja ren. Door een toename van deeltijdarbeid blijft de daling van de werkgelegenheid be perkt tot 8.000 banen. Als ge volg van de toename van de be roepsbevolking neemt het aan tal werkzoekenden zonder baan echter toe van 550.000 tot Aan de hand van honderden, vaak nooit vertoonde foto's, wordt de ontwikkeling van het fotogenre van de jaren vijftig tot heden geschetst. Afgezien van de kiekjes zijn er ansicht kaarten, tijdschriften en pla tenhoezen. „Rock around the camera" loopt van 21 mei tot en met 3 juli in de Kunsthal Rot terdam. De foto's uit de jaren '50 en be gin '60 zijn eigenlijk geen echte popfoto's omdat in die tijd nog geen sprake was van popmu ziek. Er waren orkestjes, zan gers en zangeressen die door veelal anonieme nieuwsfoto- grafen nogal plichtmatig op de plaat werden gezet. Het zijn vakkundig gemaakte opnamen van artiesten die in opdracht van de fotograaf even „iets leuks" deden; een kopje thee drinken bij moeder, een brood kopen bij de bakker of HARDERWIJK - Bij een roei- ongeval op het randmeer Wol- derwijd bij Harderwijk en Zeewolde zijn zaterdag zeker twee mensen omgekomen. Twee anderen werden zondag avond nog steeds vermist. De vijfde opvarende overleefde het ongeluk. Volgens de overle vende, de 44-jarige Dascha van 630.000. Het aantal werkloos heidsuitkeringen stijgt van 665.000 tot 735.000. Banen Volgend jaar stijgt het aantal banen weer met 59.000 en neemt het aantal werklozen nog met slechts 10.000 toe. Ook de verhouding tussen actieven en niet-actieven stabiliseert volgend jaar, al komt het ni- op een bepaalde manier hun in strument vasthouden. Uitzonderingen hierop zijn de jazzreportages van Ed van der Elsken, de fotoserie van Corry Brokken door Maria Austria, en de reportage die Nico Stam maakte van het legendarische Rolling-Stonesconcert in het Kurhaus in Scheveningen. Vak Pas later in de jaren zestig ont staat in Nederland het vak van de popfotograaf. Bekende na men zijn Wim van der Linden, Laurens van Houten en Claude Vanheye. De foto's verschijnen in popbladen als Muziek Ex pres, Popfoto en Hitweek, maar ook in de week- en dag bladen. Aan het begin van de jaren '80 werken de popfotografen meer der Maat uit Zeewolde, is de roeiboot „plotseling volgelo pen". De bemanning draaide het vaartuig om, omdat het dan langer kon blijven drijven en houvast kon bieden. Onderkoe ling veroorzaakte echter de dood van de twee geborgen roeisters en hoogstwaarschijn lijk van de twee vermisten. De veau waarbij de uitkeringen aan de lonen gekoppeld kun nen worden bij lange na niet in zicht. Lastendruk Ondanks de forse lastenver lichting die het kabinet in het vooruitzicht heeft gesteld raamt het CPB de collectieve lastendruk (som van belastin gen en premies) voor dit jaar op 54,25 procent van het natio naal inkomen. Dat is ruim bo ven de doelstelling in het re geerakkoord. Ook het financie ringstekort blijft met 4 procent boven het afgesproken niveau van 3,25 procent. dan voordien aan een persoon lijke stijl. Fotografie en later ook videoclips zijn belangrijk voor de vormgeving en ver koop van de popprodukten. Er ontstaan dan ook vaste samen werkingverbanden tussen mu zikanten en fotografen en tus sen de media en fotografen. Zo laten tijdschriften als OOR en Vinyl zich bijvoorbeeld voor staan op hun esthetisch verant woorde fotografie die door een selecte groep van popfotogra fen wordt verzorgd. De Nederlandse fotografen die de afgelopen vijftien jaar be kend zijn geworden,'krijgen op de tentoonstelling de meeste aandacht. Er is werk van An ton Corbijn, Kees Tabak, Gijs- bert Hanekroot, Roy Tee, Wim van der Hulst, Maarten Cor bijn, Lex van Rossen, Frahs Jansen, Erwin Olaf en Niels van Iperen. wind heeft het zoeken naar de vermisten, een man en een vrouw, zondag ernstig bemoei lijkt. De slachtoffers waren lid van de roeivereniging van Zeewol de. Ze maakten een tocht van Zeewolde naar Harderwijk en terug, samen met een andere roeiboot. Maandag 14 maart Zierikzee Commissievergadering welzijn in het multifunctioneel ge bouw in Malta. 16.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ro en financiën. Stadhuis. 19.30 uyr. Dinsdag 15 maart Zierikzee Officiële ontvangst L. M. A. Noordhoek. Stadhuis. 16.30 uur. Vergadering CPB met Oranje kruis. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Informatie-ochtend textielver ven. Ons Dorpshuis. 09.00-12.00 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Commissievergadering sociale zaken en volkskredietbank in stadhuis. 16.00 uur. Start ZVU-cursus antiek in ge bouw Vismarkt. 19.30 uur. Ledenvergadering Nederland se Christen Vrouwen Bond. Zaal Christelijke Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Mini-symposium toerisme in multifunctioneel centrum. 20.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Scharendijke Ledenvergadering CBTB. De Putmeet. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Themamiddag ANBO-Zïerik- zee in de Paternoster over het gezichtsvermogen. 14.00 uur. Verkoping Welfare- handwerken. Hal Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis. 14.30 tot 20.00 uur. Jaarvergadering UW, Mon- dragon. 17.30 uur. Inleveren pakketten voor Po len. Zijpestraat 7. 18.00 tot 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. 14.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 18 maart Zierikzee Kleding inleveren voor voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. 19.30 tot 21.30 uur. Culturele manifestatie. Res- taurant Mondvagon. 20.00 uur. Noordwelle Bingo-avond. Dorpshuis. 19.15 uur. Sirjaiisland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Voorjaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. 10.00 tot 11.30 uur. Passieconcert vocaal ensemble Quodlibet. Ars Musica. Nieu we Kerk. 20.00 uur. J aarconcert Kunst en Eer. Con certzaal. 20.00 uur. Dubbelconcert the Sunstone- cruiser en the Serenes. Bro- gum. 23.00 uur. Kerkwerve Noordgouwe Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Renesse Stijldansavond Dorps huis. 20.00 uur. Brouwershaven Kinderkleding- en speelgoed- beui-s in peuterspeelzaal De Blokkendoos. Van 10.00 tot 11.30 uur. Feestavond sportvereniging Brouwershaven. Tonnenmaga- •zijn. 20,00 uur. Ouwcrkerk Schoonmaakactie Wildbeheer eenheid. Vanaf restauarant Vier Bannen. 09.00 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteoccnlrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater tijd stand 05.20 170 17.40 164 03.40 180 15.55 175 05.40 176 17.50 172 05.30 176 17.45 171 Laagwater tijd stand 11.25 -156 23.30 -140 10.00 -157 22.15 -138 11.25 -166 23.40 - 150 11.25 -162 23.35 - 146 n 06-91122353 door Mare Legendre t&PLicHr&ó eü üUJ Acmj?urCfZi(' uatfeK>.e£AAJOSO Mier.'Qtf&MT'J (maf -& j Q WEMELDINGE IS maart 05.30 176 11.25 17.45 171 23.35 Doodtij: 22 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Na aow-conflict met CDA DEN HAAG - De grootste Nederlandse ouderen bond, de Unie KBO, gaat komende week VVD en D66 „hard aanpakken" wegens hun ouderenbeleid. Bestuurslid J. Sturkenboom kondigde dat zondag avond aan voor de KRO/RKK-televisie. Mortieraanvallen op Heathrow BELFAST/LONDEN - Het verboden Ierse Republi keinse Leger, IRA, heeft na een reeks van niortier- aanvallen op de Londense luchthaven Heathrow aangedrongen op hervatting van de vredesbespre kingen met de Britse regering. Sjako! Een foto van Roy Tee, van wie ook werk te zien is in de Rotterdamse Kunsthal. ROTTERDAM - „Rock around the camera. 40 jaar popfotografie in Nederland 1954 -1994" is de titel van de eerste overzichtstentoonstelling over de geschiede nis van de Nederlandse popfotografie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2