r uw krant van n schouwen-duiveland Zierikzeesche Nieuwsbode viert het 150-jarig bestaan GRATIS ADVERTENTIE Minimale belangstelling korenavond ZIERIKZEESCHE BhT NIEUWSBODE lüf Stuur foto's voor boek bij jubileum 3 O 5 0 6 8 Cooman pakt indoortitel dé krant van schouwen - duiveland! j Van deugnietnaar serieus nieuwsblad open Tweede Krammer- jachtensluis T,%C8- Z% Ss ZIERIKZEESCHE ONIEUWSBODE MAANDAG 14 MAART 1994 150e JAARGANG NR 25529 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De Zierikzeesche Nieuwsbode, op de foto rolt de vrijdageditie van de pers, bestaat 150 jaar. Op ver schillende manieren wordt daar de komende maanden aandacht aan besteed. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het zal u ontgaan zijn. Het zij zo. U kunt tenslotte niet overal op letten. Maar al geruime tijd staat boven deze pagina de aanduiding: '150e jaar gang'. De Zierikzeesche Nieuwsbode, kortweg de Nieuwsbode, bestaat dit jaar anderhalve eeuw. Van deugniet tot serieus nieuwsblad; als het aan uitgeverij Lakenman Ochtman ligt, zal dit opmerkelijke jubileum van deze bijzondere krant u niet langer ontgaan. Op vele manieren wordt de ko mende maanden de aandacht gevestigd op het blad dat u mo menteel in handen heeft. De Zierikzeesche Nieuwsbode is onlosmakelijk verbonden met Schouwen-Duiveland en dus met u, zijn lezers. Daarom zal 'de lezer in nagenoeg alle festi viteiten worden betrokken. Want er wordt feest gevierd, dat spreekt voor zich. De mees te festiviteiten gaan plaatsvin den in september, wanneer de inwoners van Schouwen-Dui veland weer 'onder elkaar' zijn. De festiviteiten zullen hun hoogtepunt bereiken op zaterdag 1 oktober. Er wordt hard gewerkt om die dag on vergetelijk te maken. Verder leest u de komende maanden regelmatig wat over het belang van lokale nieuwsvoorziening in het algemeen en die van de Nieuwsbode in het bijzonder. Soms ook, gaat het over Schouwen-Duiveland of de dorpen of steden. Opmerkelijk daarbij zal steeds de naam van de schrijver onder het artikel zijn. Ondeugendheden Het is er niet meer aan af te zien, maar de Zierikzeesche Nieuwsbode dankt zijn be staan aan het journalistiek/li teraire woordenspel van enke le begaafde scribenten. We citeren H. P. Abrahams uit zijn in 1912 gepubliceerde boek 'De pers in Zeeland': ,,De Zie rikzeesche Nieuwsbode, in 1844 opgericht, had in den eersten tijd weinig nadeel aan den stadscourant (de Zierikzeesche Courant, red.) toegebracht, doch van lieverlede werd dit anders." ,,Het kleine blaadje van twee vierkante palmen wist er zich, door zijn lage prijs en ondeu gendheden, bij dé bewoners van Zierikzee en omliggende gemeenten zoo aardig in te werken dat het bij de verande ring van de zegelwet, in tegen stelling tot de andere confrère, zich kon staande houden, een plaats onder de couranten in nemen en dus als ernstig mede dingster van de Zierikzeesche optreden." De Nieuwsbode werd vooral populair door zijn beknopte en zeer pittig geschreven 'gemeng de berichten'. De humor school vaak in de combinatie van be richten. Een voorbeeld van vier gecom bineerde mededelingen: ,,De koning gaat naar Engeland. Een Nederlandse boer gaat naar de gevangenis omdat hij een waterzuchtige kip voor een vette kip verkocht heeft. De Nieuw-Zéelanders hebben hun koning geroosterd en opgege ten. De Oud-Zeelanders heb ben nog nooit zulk duur ge braad tussen de tanden geno men." Adellijke losbol In de beginjaren van de Nieuwsbode waren koning Wil lem II en vooral minister Van Hall onderwerp van genadelo ze kritiek. Een van de belang rijkste aanstichters hiervan was markies De Thouars, een adellijke losbol die bevriend raakte met de rechtzinnige en kerkelijke P. de Looze, uitgever te Zierikzee. Vanuit een Tilburgse gevange nis schreef de markies in ja nuari 1847 zijn vriend een lan ge brief waarin hij zich be klaagt over zijn opsluiting ten gevolge van opruiende schrif tuur. Abrahams geeft in zijn boek een omschrijving van de in houd van de Zierikzeesche Nieuwsbode: Buitenlandsch nieuws, Binnenlandsche be richten, Mengelwerk, Ingezon den stukken, Stadsnieuws, Marktprijzen van granen, Ver trek van beurtschepen, Afrij den van dilligences, Opgaaf van getrokken prijzen in de Staatsloterij, Advertentiën (soms één of geen) en - dit voor al niet te vergeten - Gemengde berichten." Toekomst De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft zich ontwikkeld van 'lite rair speelgoed' van enkele be voorrechten tot brenger van feitelijk nieuws uit het land en de regio. Door de vele fusies van landelijke en regionale dagbladen ontstaan er nieuwe kansen voor een krant als de Nieuwsbode, die het nieuws van dichtbij haalt en brengt. Anderzijds vormen recessie en 'ontlezing' van het publiek een bedreiging. Spraakmakende, actuele verhalen zijn het ant woord hierop van de redactie. Nieuws Beschimping van de koning, al dan niet gevolgd door gevan genisstraf, werd kritiek op de wethouder of zijn partij. Maar de graanprijzen .vindt u nog steeds terug in onze kolom men. Is er eigenlijk nog nieuws on der de zon? De hoofdredactie ZIERIKZEE - Ongetwij feld een van de aardigste manieren waarop het 150-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuws bode wordt gevierd is de uitgave van een foto boek met historisch ma teriaal over Schouwen- Duiveland. Bij deze doet de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een beroep op zijn lezers om eens in de kast of op zolder die oude schoenendoos te voorschijn te halen. Als u een mooie, opmerkelij ke, ontroerende, aarts- lelijke, grappige of an derszins interessante fo to vindt die tussen 1844 en heden werd gemaakt op Schouwen-Duive land, aarzel dan niet. Schrijf er een paar regels uitleg bij en stuur de fo to op naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Een selectie uit de inge zonden foto's wordt ge plaatst in de krant en zal in december worden uit gegeven in een boek werk. Alle ingezonden foto's worden geretour neerd. VUILSTORTPLAATS Capaciteit van vuilstortplaats wordt niet helemaal be nut voor de verplichte sluiting op 1 januari 1995. OOSTERLANDS FANFARE 1 De muziekvereniging Oosterlands Fanfare presen teerde een jaaruitvoering op hoog muzikaal niveau. DE MOLENBERG Boerderij de Molenberg wordt een recreatie voorziening met approach-golfbaan en speeltuin. VOETBAL Bruse Boys brak op Thoolse grond de traditie dat Tho- len steeds wint. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Regen, minder wind HET WEER Veel bewolking en vooral In het zuiden perioden met regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Wind uit west tot noord west, matig, 4, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog hard, 7. Zowel uit het zwijgen als uit het zeggen-der couranten leert men de geest des volks kennen. Volksalmanak 1863 ZIERIKZEE - Nelli Cooman uit Nieuwerkerk heeft in Parijs haar zesde Europese indoortitel behaald. De Zeeuwse atlete snelde naar een tijd van 7.17 se conden op de 60 meter. De handbalformatie van ZHV/Delta' Sport heeft na de overwinning op UDSV (22-19) in sporthal Onderdak het be houd van de eerste divisie weer in eigen hand. John Jansen wil rust in de tent om zijn ploeg op timaal voor te bereiden voor hét cruciaal duel t J0en Groene Ster in Zevenbergen. Nadat SKNWK, WIK en Bruse Boys hun wedstrijd wonnen, zaterdagmiddag, ging Zierik zee zondagmiddag onderuit. DFS en Renesse blijven na de overwinning op respectievelijk Wolphaartsdijk en Dreischor, uitzicht houden op de kampi oenstitel. Zie sportpagina'8, 9 en 10. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. a f 177,00 jaarabonnement a f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bahk-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. BRUINISSE - De tweede jach- tensluis in de Philipsdam wordt 6 juni opengesteld voor de recreatievaart. Dat is twee maanden later dan oorspron kelijk gepland. Afgekeurde le veringen zijn oorzaak dat april niet gehaald wordt. ZIERIKZEE - De grote koor- en samenzangavond, die vrijdag werd gehouden in de Grote Kerk in Zierikzee, trok slechts enkele be langstellenden van Schouwen-Duiveland. De kerk werd vooral gevuld door leden en aanhang van de deelnemende koren; de jonge renkoren Jubilate uit Dordrecht en Cantilena uit Werkendam en het jeugdkoor Asdf uit Werkendam, bij elkaar ruim driehonderd zangers. Onder leiding van de dirigenten Cees Thijssen en Henriette van Maelsaeke presenteerden zij een programma van psalmen en geestelijke liederen dat werd begeleid door organist Miehei de Wit uit Goes. Het was voor het eerst dat op Schouwen-Duiveland een dergelijk evenement werd gehouden ten bate van (fe stichting Vrienden van het Gereformeerd Psychiatrisch Ziekenhuis (GPZ), een instelling die is gevestigd in Bilthoven en Zwolle. Organisator H. J. Minnaard vertelde dat de opbrengst van de koor- en zanga vonden vooral ten ten goede komt aan de actie psychiaters in opleiding. Kooravonden elders in Zeeland brachten daar het nodige geld voor op. Maar in Zierikzee was de opbrengst zelfs niet voldoende om de kosten te dekken. ..Wij kwamen hierheen om eens wat andere mensen te bereiken. Maar kennelijk is de animo op Schouwen-Duiveland voor kooravonden erg laag", aldus Minnaard. Hij vertelde dat zijn organisatie dan ook niet van plan is om een dergelijk evenement nog eens op Schouwen-Duiveland te houden. (Foto: Marijke Folkertsma). Eén recreatievaartsluis kan het grote scheepsaanbod in de zo mermaanden niet aan. Daarom is in 1991 met de afbouw van de tweede recreatiesluis begon nen. Tbt juni zijn er geen pro blemen in de verwerking van de recreatievaart. Een piek in de recreatie kan opgevangen worden door de beroeps vaartsluizen. Voor de drukke zomermaanden is de nieuwe re creatievaartsluis gereed. Tijdens de bouw van de Kram mersluizen (1980-1985) is ook de betonbouw van de tweede jach- tensluis gerealiseerd. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1