De campings willen zelf hun tuinafval composteren Opknapbeurt van het voetbalveld vóór 1 mei Aanpassing van kruising Vissersweg/Rijksweg N59 Nelleke Noordervliet spreekt in Zierikzee over haar werk Hekje langs Oude Haven? Nieuw moeras DONDERDAG 10 MAART 199ft NR 25527 5 ZIERIKZEE Open huis Holty In plaats van met de gebruike lijke modeshows presenteert Holty Mode uit Zierikzee haar nieuwe voorjaarscollectie via open dagen. In de week van 7 tot 12 maart staat voor iedere bezoeker een kopje koffie of een drankje klaar in de win kel. Op donderdag 10 en zater dag 12 maart zijn de manne quins Caroline en Sefanja de hele dag in de zaak aanwezig om aan de bezoekers de nieuw ste mode te tonen. Gemeentepolitiek Op initiatief van de afdeling Zeeland van de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) wordt vrijdag 11 maart in Zierikzee een cursus ge meentepolitiek gehouden. De bijeenkomst is in restaurant Mondragon en is bedoeld voor iedere jongere met een liberale inslag. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan de ge meente en haar organen, de specifieke problemen van de gemeente, de werkwijze van de gemeente en de participatie mogelijkheden in de gemeente raad. Tfenslotte wordt een ge meenteraad nagespeeld in de vorm van een rollenspel. De cursus begint om 19.30 uur. Na dere informatie is verkrijg baar via telefoonnummer 01112-1895. ZVU-cursus De Zeeuwse Volksuniversiteit begint woensdag 16 maart met een cursus Antiek. Deze cursus bestaat uit vijf avonden en wordt gegeven door antiquair B. Witte uit Middelburg. De lessen worden in het gebouw tje aan de Vismarkt in Zierik zee gegeven en beginnen steeds om 19.30 uur. De eerste les staat in het teken van de verschillen de stijlen, vanaf de late Renais sance tot en met de Empire- stijl. In de tweede les staat Hollands zilver centraal en zal Witte ingaan op de verschillen de merktekens. De derde les komen de Zeeuwse kleder drachten aan bod, waarbij ook de nodige aandacht aan de streeksieraden wordt besteed. Evenals bij de eerste twee les sen illustreert Witte zijn ver haal met dia's. De vierde avond heeft een meer algemeen ka rakter. Tijdens deze bijeen komst komen zaken als koper, brons, glas, porselein, aarde werk en schilderijen aan bod. De cyclus wordt afgesloten met een soort kunst en kitsch- avond tijdens welke Witte de meegebrachte artikelen zal toelichten en taxeren. Voor meer informatie en/of aanmel ding van de cursus kan men zich richten tot Ria Meintema, telefoon 01110-14691. Paaspakketten voor Polen Op het adres Zijpestraat 7 in Zierikzee kunnen donderdag 17 maart van 18.00 tot 20.00 uur pakketten worden ingeleverd voor vrienden en familie in Po len. De pakketten worden voor Pasen op de plaats van bestem ming afgeleverd. Ook geduren de de rest van het jaar kunnen elke laatste donderdag van de maand op bovenstaand adres pakketten voor mensen in Po len, Oekraïne of de Baltische Staten worden afgegeven. Na dere informatie via telefoon nummer 01110-13291. Jaarconcert Kunst en Eer De Koninklijke harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee pre senteert op zaterdag 19 maart in De Concertzaal te Zierikzee haar jaarconcert. Het program ma omvat optredens van het harmonie- orkest onder leiding van G. J. M. Jordans, het leerlingen-ensemble onder lei ding van A. F. de Vos en het tamboerkorps onder leiding van C. J. Struijk. De avond wordt door het harmoniekorps geopend met het Zeeuws Volks lied en eveneens door de har monie afgesloten met de Mar ching through America. De muzikanten van de harmonie laten ook nummers als de ou verture Nabuccode Slovenska Rapsodia en the Phantom of the opera horen. Het tamboer korps speelt onder meer Dia bolo, Matador en Russian Med ley. Het leerlingen-ensemble gaat de wereld over met mu ziek uit Spanje, Schotland, Ita lië, Japan, Zwitserland en Tur kije. Het jaarconcert kan door iedere belangstellende gratis worden bijgewoond. Aanvang 20.00 uur. ANBO De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) heeft voor donder dag 17 maart een themamiddag op het programma staan. Deze middag die om 14.00 uur in het gebouw De Paternoster begint, staat in het teken van het ge zichtsvermogen. Daarom ook zijn de Stichting Beter Zien en Coen Honig Optiek voor deze middag uitgenodigd. Aan de hand van dia's worden allerlei aspecten van het oog en het zien belicht. Jacht op wilde duiven De afdeling Zeeland van de Faunacommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vereniging heeft via afspraken met diverse organisaties be paald dat dit voorjaar op Schouwen-Duiveland op vrij dagavond in verenigingsver band gejaagd mag worden op wilde duiven. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering SWO Op donderdag 17 maart houdt de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland in het ge meentehuis in Haamstede een vergadering met haar alge meen bestuur. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Op de agenda staan de gebruikelijke huishoudelijke punten en een bespreking van de concept be groting 1995. De vergadering is openbaar en kan dus door iede re belangstellende worden bij gewoond. SEROOSKERKE Israëlavonden In Serooskerke op Walcheren worden 29 en 30 maart Israël avonden gehouden. Het gaat om een initiatief van de stich ting Sjofar. De bijeenkomsten worden gehouden in Vereni gingsgebouw De Zandput en beginnen om 19.30 uur, DREISCHOR Bijeenkomst NBvP De afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) komt op dinsdag 15 maart bijeen in het dorpshuis in Dreischor. Op het program ma staat een creatieve avond die wordt gepresenteerd door Janneke van Genderen uit Brouwershaven van Noord wal Kreatief. Zij vertelt wat over de filigram-techniek waarmee de plattelandsvrouwen vervol gens paaseieren kunnen versie ren. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Zes dagen later ko men de leden opnieuw bijeen in het dorpshuis in Dreischor voor een lezing van P. de Raaf uit Dreischor die de vrouwen laat kennis maken met de flora en fauna rondom de Zeeuwse wateren. Ook deze bijeen komst begint om 20.00 uur. Commissie financiën Bruinisse: BRUINISSE - Vooruitlopend op een technisch uitgewerkt plan, heeft de com missie financiën van de gemeente Bruinisse dinsdagavond ingestemd met het beschikbaar stellen van een krediet om een zo snel mogelijke uitvoering van de noodzakelijke renovatie van het hoofdvoetbalveld van Bruse Boys mogelijk te maken. Burgemeester A. Vogelaar noemde het noodzakelijk nu akkoord te gaan met het be schikbaar stellen van een kre diet om de aanbesteding te bespoedigen. Algemeen Be lang commissielid Ph. J. van de Velde wilde daarbij wel weten of de grasmat voor 1 mei inge zaaid kan worden, zodat het veld in elk geval bruikbaar zal zijn voor het toernooi dat Bru se Boys volgend jaar mei en ju ni in het kader van hun 40-jarig bestaan op stapel hebben staan. ,,Voor 1 mei moet er wor den ingezaaid anders vind ik dat er nu geen geld gevoteerd moet worden, maar dit doorge schoven moet worden naar 1996", aldus Van de Velde. De burgemeester kon Van de Velde in dit opzicht geruststel len door het commissielid te vertellen dat het college zeker ook streeft naar het inzaaien van de grasmat voor 1 mei. De gemeente wil verder de KNVB inschakelen voor advies om trent de renovatie, waarbij on der meer ook de drainage ver beterd zal worden. Verder stemde de commissie in met de plaatsing van een hek werk en een aantal ballenvan- gers rond de sportvelden van Bruse Boys. Het hekwerk is be doeld om onbevoegd gebruik van de velden tegen te gaan en de ballenvangers om ervoor te zorgen dat de bewoners van de nieuwbouw in het Riekusweel- gebied niet constant ballen in hun tuin vinden. Deze ballen vangers zijn 5 meter hoog en het hekwerk een kleine twee meter. Wat betreft de onlangs door de raad besloten verkoop bij in schrijving van het voormalig postkantoor, vond SGP/RPF- commissielid G. E. Houteka mer het van belang dat de ge meente haar stem goed laat meewegen als het gaat om de nieuwe bestemming van het ge bouw. Ruim drie maanden slechts één rijstrook beschikbaar OUWERKERK - Op maandag 14 maart beginnen op de Rijksweg N59 ter hoogte van Ouwerkerk de werkzaamheden voor aanpassing van de kruising Vissers weg/Rijksweg N59 Als gevolg van de werkzaam heden moet het verkeer tussen Bruinisse en Zierikzee gedu rende ruim drie maanden over één rijstrook van de hoofd rij baan rijden. Die beperking is van toepassing van maandag 14 maart tot en met vrijdag 1 juli of zoveel langer als nodig zal blijken te zijn. Omdat slechts één rijstrook van de hoofdrijbaan gebruikt kan worden wordt ter plaatse ook een snelheidsbeperking inge voerd voor het verkeer. De zuidelijke parallelweg naast de Rijksweg N59 is van half maart tot begin juli afge sloten voor alle verkeer. Hel gaat daarbij om het gedeelte tussen kilomcterpaal 18,6 en kilometerpaal 20,7. Ook de aansluiting van de Visserswcg op de Rijksweg N59 is vanwege de werkzaamheden tijdelijk afgesloten voor alle verkeer. Het gaat daarbij om de periode van 29 april tot 5 mei. Het verkeer op de parallelweg wordt tijdens de afsluitingen omgeleid via een route die wordt aangegeven met borden. De eigenaar van de weg. Rijks waterstaat. had reeds langere tijd plannen voor aanpassing van hel kruispunt. Vertraging: De werkzaamheden werden on der meer vertraagd door be zwaarschriften van omwonen den die de aanpassing niet za gen zitten. 'Niet overstappen op groene rolemmers GTF-afval ZIERIKZEE - Moet er een hek werkje komen langs de kade muur van de Oude Haven noordzijde. Over dié vraag dis cussieert de commissie open bare werken en milieu donder dag 10 maart in het stadhuis. Deze vergadering begint om 16.30 uur. De suggestie van een hekwerk je langs de kademuur van de Oude Haven is indertijd door de PvdA gedaan. Dit in ver band met de veiligheid van rolstoelers en ouders met kin derwagens. Die suggestie is door de afdeling gemeentewer ken nader uitgewerkt. Ook de uitbreiding van de passan tensteiger tegenover de Engel se Kade komt donderdag ter sprake. Door deze uitbreiding komen er twintig ligplaatsen bij. Verder staat ook een bespreking van het eindrap port Consultmij BV over het bi ologisch baggeren in de zoute gracht op de agenda. Deze mi crobiologische behandeling moet leiden tot een volumere ductie van het slib en de af braak van organische veront reinigingen. Het resultaat van deze behandeling is verwerkt tot een rapport. De wateroverlast in de buurt van de Nunnenplaat vraagt om een oplossing. Die overlast ont staat als het grasveld achter de windkerende dijk blank staat en het water daar onvoldoende wordt afgevoerd. Daarom zijn maatregelen nodig om de drai nage te verbeteren en de dicht geslagen grond om te woelen. Over de financiële kant van de ze oplossingen moet de com missie donderdag een uit spraak doen. In Poortambacht 8 moet nog een deel van de ver lichting worden gerealiseerd. Dit gaat de gemeente zo'n 25.850 gulden kosten. Dit geld willen b en w halen uit de ex- ploitatieopzet van het bestem mingsplan voor Poortambacht 8. GIETHOORN - De landbouw in Noordwest-Overijssel moet de komende twintig jaar plaatsmaken voor de natuur. Op grote schaal worden pol ders veranderd in moerasge bied. Het gebied wordt belang rijker voor recreatie, toerisme en waterwinning. Boerenbe drijven met perspectief krijgen steun. De recreatie-ondernemers willen de milieustraten op hun campings handhaven en uitbreiden met compostering-installaties. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - De campings op Schouwen-Duiveland willen zelf hun tuinafval gaan composteren. Voor het groente- en tuinafval van recreanten wil men bij de stacaravans compostbakken plaatsen. Dat vertelde hoofd collectieve belangenbehartiging van de Recron, D. J. Verstand tijdens een bijeenkomst voor recrea tieondernemers in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. De recreatie-ondernemers in de Westhoek van Schouwen- Duiveland plaatsten reeds twee jaar geleden milieustra ten op hun terreinen. Bolle af valbakken in verschillende kleuren voor het gescheiden in zamelen van verschillende kleuren glas, blik, papier en batterijen. Men wil die gescheiden inza meling van afval handhaven en verder uitbouwen via eigen composteringsinstallaties. Zo als bekend krijgt elk huishou den op Schouwen-Duiveland in het najaar een extra groen kleurige rolemmer voor het ge scheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Uit de toelichting van Verstand bleek dat de campinghouders er niets voor voelen om aan dit systeem van gezamenlijk inza melen en verwerken van GTF- afval mee te werken. „Wanneer we het organisch af val op de recreatiebedrijven zelf composteren scheelt dat kilometers." Hij vertelde dat het provin ciaal bestuur van Zeeland daar reeds toestemming voor zou hebben gegeven. „We zijn nu sa men met het provinciaal be stuur aan het zoeken naar de manier waarop het composte ren van afval het beste kan worden aangepakt." Verstand sprak de verwachting uit dat de recreatiebedrijven op zijn vroegst in het volgende zomerseizoen kunnen begin nen met de compostering van organisch afval. - ZIERIKZEE - Op uitnodiging van het Literair Sa menwerkingsverband Schouwen-Duiveland komt schrijfster Nelleke Noordervliet dinsdag 22 maart naar Zierikzee om iets te vertellen over haar werk. Dit gebeurt 's avonds in de aula van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman. Aanvang 19.30 uur. Nelleke Noordervliet werd in 1945 in Rotterdam geboren, waar zij na de lagere school het meisjeslyceum Maria Virgo be zocht. Daar behaalde ze het eindexamen gymnasium A. Hoewel ze een toneelcarrière ambieerde, werd het uiteinde lijk een studie Nederlands in Leiden. Na haar kandidaats examen werkte ze enige tijd bij een wetenschappelijke uitgeve rij in Amsterdam. Uiteindelijk pakte ze haar studie weer op, die ze in 1983 cum laude af sloot. Ook in de politiek liet Nelleke Noordervliet van zich horen. Ze was fractievoorzitter voor de PvdA in de gemeente Monster en in de Westland raad. Na haar verhuizing in 1985 naar Overveen voltooide ze haar debuutroman Tine, of de dalen waar het leven woont. Dit boek, een fictieve autobio grafie verscheen in 1987. Twee jaar later volgde de roman Mil- lemorti. Het oog van de Engel, een roman die in 1991 uit kwam, werd genomineerd voor de AKO-literatuurprijs '92. Lovende kritieken Van dit boek, dat lovende kri tieken kreeg, zijn nu reeds meer dan 20.000 exemplaren verkocht. Het laatste boek van Nelleke Noordervliet is De naam van de vader. In dit boek vertelt Nelleke Noordervliet tegen het decor van het naoor logse Europa de verhalen van een groep mensen, die met los se draden aan elkaar verbon den zijn en wier levens zo to taal verschillend bepaald zijn dat zij hun ervaringen niet kunnen delen. Dat komt dóór de oorlogsjaren, het revolutio naire elan van de jaren zestig en de ondergang van de politie ke ideologieën. In de pers werd dit boek omschreven als „een sublieme roman over schuld en verantwoordelijkheid voor de eigen geschiedenis." Dankzij subsidies Mede door deze roman, die evenals haar andere boeken is uitgegeven bij Meulenhoff ïn Amsterdam, is Nelleke Noor dervliet een van de meest tot de verbeelding sprekende au teurs van de jaren negentig. De lezing van Nelleke Noorder vliet in Zierikzee is een initia tief van het Literair Samen werkingsverband Schouwen- Duiveland en is mogelijk dankzij subsidies van de pro vincie en de gemeente Zierik zee. Kaarten voor deze lezing zijn vanaf donderdg 10 maart te koop bij de Regionale Scho lengemeenschap Professor Zee man, de openbare bibliotheek De Stolpe en boekhandel De Vries in Zierikzee. Op uitnodiging van het Literair Samenwerkingsverband Schouwen-Duiveland komt Nelleke Noordepliet dinsdag 22 maart naar Zierikzee. (Foto: Chris van Hento).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5