Uitbreiden peuterspeelzalen in Zierikzee volgens SOKZ gewenst Kreekrestanten, typische Zeeuwse natuur-elementen deurloo intermeubel Scharendijke viert zaterdag zijn Strao Provincie positief fietspad Brouwers- dam Toename wachtlijsten peuterspeelzalen Diefstal Expositie rond Zeeuwse kreken Invoering van toeristen belasting? Geen fiat verbetering kruispunt Stoofweg uit auto Officiële opening Steen- zwaenshof Vergadering Patiënten vereniging DONDERDAG 10 MAART 1994 NR 25527 3 Verwachting t/m maandag 14 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp, 4 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht west 7 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 11 maart Zon op 07.02, onder 18.33 Maan op 06.16, onder 18.07 Nieuwe Maan: 12 maart (08.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het droge weer met opkla ringen houdt morgen nog stand. Daarna wordt het wisselvallig; van tijd tot tijd regent het en het gaat flink waaien. Komende nacht is het tamelijk helder en kan de tempera tuur landinwaarts dalen tot dicht bij het vriespunt. In het noorden drijft ook nu en dan wat bewolking over, waardoor het wat minder koud wordt. Het blijft droog en de wind waait in hoofdzaak uit het zuid westen. In het zuiden is de wind zwak of matig, rond kracht 3, in het noordelijk kustgebied vrij krachtig, windkracht 5. Morgen overdag schijnt op veel plaatsen de zon. In de loop van de dag komt er vooral in het noorden wat meer bewolking, maar het blijft overal droog. De zuid westenwind voert koele lucht aan en de temperatuur komt niet veel hoger dan 9 graden. SCHARENDIJKE - Gedepu teerde staten van Zeeland heb ben positief gereageerd op het verzoek van burgemeester en wethouders van Middenschou- wen voor de aanleg van een fietspad over de Brouwers- dam. Men is van mening dat het sub sidieverzoek ingewilligd moet worden. Voor dat definitief ge beurt moeten de provinciale adviescommissies economie en algemeen bestuur zich nog over de aanvrage buigen. Het pro vinciaal bestuur beslist ten slotte definitief. Het fietspad dat het Middenschouwse ge meentebestuur wil aanleggen sluit aan op een fietspad dat Rijkswaterstaat wil aanleggen over de kruin van de Brouwers- dam. Middenschouwen wil het fietspad via de voet van de Brouwersdam doortrekken langs de Kuyerdamseweg nabij Ellemeet. Uit de provinciale stukken blijkt ook dat men 12.500 gulden subsidie wil bij dragen aan de organisatie van het Beachpopfestival dat 2 juli wordt gehouden in Burghsluis. ZIERIKZEESCHEü NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. De belangstelling voor de peuterspeelzalen is ook in 1993 toegenomen. Een gevolg hiervan is aat ook de wachtlijsten voor sommige peuterspeelzalen langer zijn geworden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Bij het bouwen van nieuwe wijken wordt vaak te weinig rekening gehouden met een voorzie ning als de peuterspeelzaal. Hierdoor bestaan in Zierikzee al geruime tijd wachtlijsten voor de peuterspeel zalen. Voor een derde peuterspeelzaal of uitbreiding van de bestaande peuterspeelzalen is dan ook ruimte. Dit is de conclusie van de Stichting Ondersteuning Kinderopvang Zeeland (SOKZ) van haar jaarlijkse on derzoek naar het aantal kinderen dat de peuterspeelzaal bezoekt en de wachtlijsten hiervoor. Net zoals in de voorgaande ja- meer dan in '92. Die toenemen- ren is ook in 1993 de belangstel- de belangstelling heeft ook ge ling voor de peuterspeelzaal in leid tot een groei van de wacht- Zeeland toegenomen. In totaal lijsten. Begin november ston- 4790 peuters (54% van alle 2- en den er 2058 peuters op de 3-jarige peuters) bezochten per wachtlijst, hetgeen betekent 1 november '93 een peuter- dat de wachtlijsten fmét in-to- speelzaal. Dit is 147 peuters taal 340 peuters zijn toegeno- OOSTKAPELLE - Gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok opent dinsdag 15 maart om 16.15 uur de exposi tie Kreken en hun toekomst. Deze expositie is tot maandag 18 april te zien in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De tentoonstelling maakt deel uit van het project natuur ontwikkeling rond kreken. Dit project heeft tot doel de be kendheid en daardoor het draagvlak voor natuurontwik keling rond kreken te vergro ten. Dit project is een initiatief van een aantal provinciale natuur- en milieu-organisaties en de provincie Zeeland (directie Mi lieu en Waterstaat). Kreken zijn overal in het Zeeuwse landschap te vinden. Het zijn restanten van vroegere stroom- geulen tussen oude eilanden. Ze slingeren zich door het veel al open Zeeuwse landschap en worden soms geaccentueerd door opgaande beplanting. Op veel plaatsen zijn de kreken breed en bezitten zij een groot wateroppervlak, maar verder in de polder kunnen zij zo smal uitlopen dat alleen het kronke lige verloop deze nog onder scheidt van een gewone pol dersloot. Kreekrestanten zijn typisch Zeeuwse landschapselemen ten; ze ontstonden in het mon- dingsgebied van Rijn, Maas en Schelde, waar door het sa menspel van zee en rivieren on diepe kustvlakten werden ge vormd. In de loop der eeuwen is het van oorsprong zoute zee water van samenstelling veran derd. Na de afsluiting van de kreken van het Noordzeewater zin zij langzaam zoet gewor den. De meeste kreken zijn ech ter nog brak door het zoute kwelwater, dat via de onder grond in deze kreken terecht komt De vele resten van zout- waterdieren zoals kokkels, mossels en schalen van marie ne kiezelwieren zijn in de bo dem terug te vinden. Een enke le keer ook zijn er nog levende zou'twaterslakken die de we tenschap voor ware puzzels stellen. men. De problematiek van de lange wachtlijsten concen treert zich in enkele gemeen ten. Middelburg is met een wachtlijst van 265 wachtlijst peuters koploper, gevolgd door Goes. Maar ook Zierikzee scoort op Het zoutgehalte van het water kan behoorlijk schommelen, bij veel regenval wordt het zoe ter en bij veel verdamping zou ter. Dat zoutgehalte is bepa lend voor de in het water voor komende plante- en diersoor ten. Brak water zonder getijde werking is een niet veel voor komend milieutype. Via meer bekendheid willen de provin ciale natuur- en milieu-organi saties het draagvlak voor na tuurontwikkeling rond deze natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke landschapselementen vergro ten. Daarvoor dient onder meer deze tentoonstelling die als titel de kreken en hun toe komst heeft meegekregen. Deze expositie bestaat uit een algemeen gedeelte en een spe cifiek gedeelte waarin een be paalde kreek wordt belicht. Dit laatste gedeelte zal per lo catie veranderen. Het ligt im mers in de bedoeling dat deze expositie na 18 april door de provincie gaat reizen. Kreken en hun toekomst is het werk stuk van twee stagiaires: Mar- cella Korstanje en Patricia Ver- meule. dit punt hoog. Volgens de cij fers van '92 telt die wachtlijst 176 peuters. Inmiddels is er door de gemeente wel subsidie beschikbaar gesteld voor extra openingstijden (in de middag uren) om die wachtlijst terug te brengen. Op die wachtlijsten ZIERIKZEE - Opnieuw be spreekt de Zierikzeese com missie financiën, volkshuis vesting en informatiebeleid de kwestie van het invoeren van toeristenbelasting. Dit ge beurt donderdag 10 maart. De commissie vergadert vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Behalve die toeristenbelasting komt ook de vervanging van parkeermeters in parkeerauto maten en digitale parkeerme ters ter sprake en bespreekt de commissie ook het voorstel om het overschot van budget voor de Wet Voorzieningen Gehandi capten over te hevelen naar de Intergemeentelijke Sociale Dienst. Die kan dat overschot gebruiken voor het dekken van de aanloopkosten voor deze nieuwe wet die 1 april van kracht wordt. Een ander agen dapunt betreft de subsidiëring van literaire lezingen in Zie rikzee. De kosten voor deze subsidiëring zijn niet in de be groting opgenomen. Of deze subsidiëring uit financieel oog punt moet worden voortgezet of niet, daarover moet de com missie donderdagavond uit sluitsel geven. komen niet alleen de namen voor van peuters die gezien hun leeftijd in aanmerking ko men voor een plaatsje, maar ook die van kinderen die nog te jong zijn, maar die alvast zijn aangemeld. Die wachtlijsten in Zierikzee hebben volgens de SOKZ te maken met het feit dat er bij de bouw van een nieuwe wijk te weinig reke ning is gehouden met een ba sisvoorziening als de peuter speelzaal. Om aan de toene mende vraag te kunnen vol doen is er dan ook ruimte voor een nieuwe speelzaal of voor uitbreiding van openingstijden van de twee bestaande peuter speelzalen. Moeite bij kleine kernen Niet overal overigens loopt het storm voor de peuterspeelzaal. Tegenover tot de laatste plaats bezette peuterspeelzalen staan immers kleine kernen die moeite hebben om hun groep „vol" te krijgen. Die speelza len in de kleine kernen zijn nu eenmaal sterk afhankelijk van het aantal gezinnen met jonge kinderen dat in het dorp woont. Verhuizing of vestiging van een klein aantal gezinnen kan voor het voortbestaan van zo'n peuterspeelzaal grote ge volgen hebben. Behalve het aantal kinderen dat de peuter speelzaal bezoekt en het aantal kinderen dat op de wachtlijst staat heeft de SOKZ ook naar de ouderbijdragen gekeken. Hoewel er tussen de peuter speelzalen onderling nogal wat verschillen zijn tussen open stelling, personeel (groeps- krachten of vrijwilligers) en huisvesting constateert de SOKZ dat de gemiddelde ou derbijdrage in Zeeland vorig jaar is gestegen van 37,72 tot 39,88. Dit betreft dan een ou derbijdrage voor twee ochten den per week. Per peuter ont vangen de peuterspeelzalen een bedrag van gemiddeld 426,45 per jaar. In totaal acht tien peuterspeelzalen, waaron der ook die in Haamstede ken nen een inkomensafhankelijke ouderbijdrage. 'r DEN HAAG - De 53-jarige Ha genaar die dinsdagavond dood in zijn woning aan de Wasse- naarseweg werd aangetroffen, blijkt te zijn'vermoord. Sectie heeft uitgewezen dat de man door verstikking om het leven is gebracht. Dat heeft de poli tie donderdag meegedeeld. Inmiddels heeft zich al een be hoorlijk aantal ruiters inge schreven voor deze op een na laatste Strao van het seizoen (alleen Serooskerke volgt nog). Zoals altijd begint de Strao met het keuren van de versier de paarden. Dit gebeurt om 12.00 uur in de Dorpsstraat. Eenmaal dat alle paarden aan het kritische oog van de jury zijn onderworpen, vertrekt de stoet ruiters naar het strand voor het traditionele wassen van de paardevoeten. De rit wordt onderbroken voor een „consumptief oponthoud" bij restaurant De wijde wereld. De jeugd komt deze dag ook aan zijn trekken. Speciaal voor jongeren tot en met 12 jaar is er vanaf 12.45 uur ringsteken op de fiets. Ook dit gebeurt in de Hoe vindt u deze NIEUWERKERK - Een 21- jarige inan uit Nieuwerkerk werd dinsdag geconfronteerd met inbraak en diefstal uit zijn auto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Unastraat in Nieuwer kerk. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de auto opengebroken en werden de ge luidsboxen eruit gestolen. NIEUWERKERK - Op donder dag 24 maart wordt in Nieu werkerk het service-wonin gencomplex Steenzwaenshof officieel geopend. De opening wordt om ongeveer 15.00 uur verricht door de bur gemeester van Duiveland, A. Bergshoeff. Het servicewonin gen complex aan de Burge meester van Eetenstraat te Nieuwerkerk werd onlangs voltooid met de oplevering van de tweede bouwfase van 24 wo ningen. Inmiddels zijn bijna alle 46 servicewoningen in het complex bewoond en wordt het bijbehorende servicecentrum volop gebruikt, zowel door de bewoners van de Steenzwaens hof als zorg- en dienstverlenen de instanties als het Kruis werk en het maatschappelijk werk die er spreekuur houden. KERKWERVE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Patiëntenvereni ging heeft voor vrijdag 11 maart een vergadering belegd. Deze jaarvergadering wordt gehouden in het gebouw van de Christelijke Gereformeerde kerk in Kerkwerve. Aanvang 20.00 uur. Tijdens deze jaarvergadering zal dr H. Vergunst uit Nijme gen een inleiding houden over de vraag of de grenzen van de geneeskunde zijn bereikt. Dit met het oog op genetische ma nipulatie en donortransplanta tie. Naar aanleiding van deze lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Ook staat er een bestuurswisseling op het programma. De heer F. J. Blok stelt zich niet herkies baar. Als zijn opvolger wordt de heer L. A. Brouwer voorge dragen. De dames K Uil-Verha- ge en M. van der Wekken-Boer zijn eveneens aftredend, maar stellen zich wel beschikbaar voor een nieuwe bestuursperio de. Dorpsstraat. Rond 14.15 uur keren de Straorijders, vooraf gegaan door harmonievereni ging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire terug, waar hun rit met het traditionele rondje door het dorp wordt afgeslo ten. Rond 15.30 uur heet burge meester W. den Boer van Mid denschouwen de Straorijders en de belangstellenden wel kom. Voor de ruiters zit het er dan nog niet op, want om 15.45 uur begint voor hen het ringsteken. Voor de kinderen is er in de Platteweg gelegenheid om pony te rijden, wellicht als voorproefje op hun optreden als Straorijder later. Na afloop van dit alles volgt de prijsuit reiking, waarbij de berijder van het fraaist versierde paard en de beste ringrijder in het zonnetje worden gezet. Advertentie SCHARENDIJKE - Ook dit jaar weer worden in Scharendijke de voorbereidingen getroffen voor het traditionele Straofeest. Dit wordt zaterdag 12 maart gehouden en wel vanaf 12.00 uur. RENESSE - Het ziet er naar uit dat het kruispunt Stoof- weg/Helleweg/Randweg nabij Renesse voorlopig nog niet kan worden aangepast. Na de afsluiting van de kreken van het Noordzeewater zijn zij langzaam zoeter geworden. (Archief foto). Uit de stukken van gedepu teerde staten van Zeeland blijkt dat gs het verzoek om het kruispunt te mogen verbe teren voorlopig afwijzen. De aanpassing van het kruispunt is nodig om het verkeer over de Stoofweg als vanzelfsprekend op de Randweg te leiden. Op die manier rijdt het om Renes se heen in plaats van door de drukke dorpskern. Momenteel nodigt de Stoofweg nog uit om rechtdoor te rijden waardoor het verkeer in het dorp terecht komt. Bankenset bekleed met Engelse bloemstof. 2,/7-zits bank 1.330,- 2-z ts bank 1.165,-I Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3