Nu 99.00 'Een schaap dat moet lammeren wil daar niet voor uitkomen' De kapper van Oosterland knipt na 38 jaar verder in huiskamer UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Overgangsregeling voor vervoer gehandicapten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE L DEURLOO Lammerenoogst op de Prommelhoeve in Kerkwerve 'Ik ben begonnen en ik eindig in de huiskamer' Informatie uiterlijke verzorging TAXATIESBEMIDDELINC HAHSEHAHSE dé krant van schouwen - duiveland! j NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 9 MAART 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND damesuitvoering 189,95 herenuitvoering 209,95 Asics Gel 66 Openings aanbieding Asics Tiger 3 dagen 10-11-12 maart GOLDEN TGAMékz ZEUTRdSPORT SCHUITHAVEN 2-4i ZIERIKZEEi TEL OHIO12298 KERKWERVE -,,Het leukste is wanneer de schapen met hun lammeren voor het eerst de Oosterscheldedijk opmogen; de brede veertien zoals wij de dijk noemen, De moederschapen, de ooien beginnen dan gelijk te grazen, maar de lammeren rennen het talud van de dijk op en dartelen door elkaar heen met van die grappi ge bokkesprongetjes." Van dat echte voorjaarsgevoel kunnen G. van der Sluis en zijn vrouw H. M. van der Sluis-Meerdink over ongeveer een week genieten, wanneer het weer mooi is. Voorlopig heeft het echtpaar de handen vol aan de aandacht en het werk die hun ongeveer 120 drachtige en pas bevallen schapen nodig hebben. Via het televisietoestel in de woonkamer en een beeldscherm in de slaapkamer houden ze dag en nacht het gedrag in de gaten van de ooien die bijna moeten bevallen. „Een schaap dat moet lammeren wil daar niet voor uitkomen. Het wil van nature alleen zijn bij een bevalling. Daarom gedraagt het zich alsof er niets aan de hand is wanneer je naar hem toe gaat om te kijken hoe het er mee staat. Het houdt de weeën in." Van der Sluis woont met zijn gezin op de Prommelhoeve, een kleine boerderij aan de voet van de Oosterscheldedijk nabij Kerkwerve. Al zestien jaar is de periode vanaf half februari tot eind maart voor hen hoog seizoen, oogsttijd. In hun schuur worden dan zo'n 150 180 witte lammetjes geboren en bij de meeste bevallingen zijn Van der Sluis en zijn vrouw behulpzaam. „Wij heb ben op deze manier de beste er varingen. Ruim negentig pro cent van de lammeren overleeft de geboorte en de periode di rect daarna". Het begon allemaal met een bont lammetje dat mevrouw Van der Sluis als kind van haar vader kreeg. „Mijn opa was schaapherder langs de Ooster scheldedijk. Mijn ouders hiel den koeien, maar ook wat scha pen. Spelenderwijs leerde zij wat er bij de jaarlijkse beval ling in het voorjaar kwam kij ken en toen ze trouwde bracht ze vijf schapen mee. Aanvanke lijk waren die meer een aardig heidje op het veeteelt- en land bouwbedrijf, maar toen het verboden werd om stieren op de Oosterscheldedijk te laten grazen veranderde «jat. De koeien gingen weg en sa men met zijn vrouw legde Van der Sluis zich toe op de teelt van schapen. Verder doet hij nog wat akkerbouw en werkt bij een groenbedrijf in loon dienst als hovenier. In het voor jaar neemt hij daar vier weken vakantie op. Want dan is er werk aan de winkel. De vijf maanden min vijf dagen du rende zwangerschapsperiode van de Texelaar schapen loopt ten einde. Tussen eind septem ber en eind oktober werden ze bevrucht door de vier rammen van het echtpaar, die hun eigen weitje hebben. Voorzien van een tuig met krijtblok waarin elke week een andere kleur wordt gedaan mogen de 'vlees- rammen' in het weiland waarin de 'moederdieren van slach- trammen' staan. De rammen die gekocht zijn vanwege hun hoge vruchtbaarheid gaan in het weiland waar de 'fokooien' staan. Schapen die lammeren werpen bestemd om de kudde in stand te houden. Tbt de jaarwisseling lopen de zwangere schapen dag en nacht in de wei, daarna alleen over dag. „Dan is er te weinig voe ding buiten zodat ze in de stal hooi krijgen." Eind februari beginnen de ooien die het eer ste gedekt zijn tekenen te ver tonen dat de bevalling nadert. „Ze beginnen dan te graven, gaan liggen, gaan weer staan. Ze worden onrustig." De dieren worden in een afgescheiden deel van de schuur gebracht waar ze constant onder het oog van een camera staan. Voor het echtpaar Van der Sluis breekt dan eep periode aan van wei nig slaap en veel oplettend heid. ,,'s Nachts word ik onge veer ieder uur wakker om op de monitor te kijken naar de schapen." Wanneer uit het ge drag blijkt dat de bevalling op handen is gaat het echtpaar Van der Sluis naar de schuur om daarbij behulpzaam te zijn. Wanneer alles goed is kan een schaap het alleen af. Maar we zijn er liever op tijd bij. Want soms blijven de pootjes van het lam achter het bekken steken. Om dat te corrigeren moeten we ook het kopje even terug du wen. Dat gaat alleen wanneer dat nog niet te ver naar buiten is gekomen." Met enige hulp van het echtpaar Van der Sluis komen de meeste lammeren ge zond ter wereld. „Soms wordt een dier dood geboren of sterft enkele uren na de geboorte om dat het een ontsteking of een afwijking heeft. Dat houdt je altijd." Af en toe moet de die renarts er aan te pas komen omdat het lam zo groot is dat het niet op de natuurlijke ma nier ter wereld kan komen. „Dan is een keizersnee nodig." Om dat te voorkomen kiest het echtpaar Van der Sluis geen rammen die erg groot zijn ge bouwd. Na de geboorte ver blijft het moederschaap met haar lammeren ongeveer vijf dagen in een klein afgeschei den hokje in de schuur. „Dan Schapenboer G.- van der Sluis: „Ieder schaap heeft een eigen bouw en uiterlijk(Foto: Marijke Folkertsma). wennen ze aan elkaar door el- kaars geur te leren kennen." Dat is nodig om te voorkomen dat de lammeren wórden inge pikt of opzij gegooid door een ander schaap. Ook de moeder gevoelens hebben even tijd no dig om op gang te komen. „Zo nu en dan hebben we een schaap die niet naar haar jon gen wil omkijken. Die moeten we dan vastbinden om er voor te zorgen dat de lammeren kunnen drinken." Toen het echtpaar Van der Sluis nog maar enkele schapen had, haddèn al die dieren een naam. Met 120 schapen en nog meer lammeren is dat onmoge lijk. De dieren dragen nu een halsband met nummer. Toch is elk schaap voor het echtpaar verschillend. „Het is net als bij mensen. Ze hebben allemaal een andere kop en een andere bouw. Wanneer je goed kijkt zie je dat bij de een de oren meer steil staan en bij de ander meer naar voren liggen. Ook de ogen zijn allemaal verschil lend." Net als bij mensen her kennen Van der Sluis en zijn vrouw vaak trekken van de ou ders bij de nakomelingen. Ze hebben hun voorkeur voor be paalde dieren die heel aanhan kelijk zijn. „We hebben een schaap gehad die zestien jaar werd. Kromme ruggetje noem den we hem. Dat was een heel lief en mak dier dat altijd naar je toe kwam." De meeste pasgeboren lamme ren leert het echtpaar nooit goed kennen omdat ze onge veer tien weken na hun geboor te worden verkocht voor de slacht. „Daar moet je eigenlijk niet aan denken." Maar voor het zover is,"hebben de dieren nog een prettig leventje. Met hun moederschaap gaan ze vanuit het kleine hokje naar een iets grotere ruimte in de schuur waar tien ooien met hun lammeren lopen. Daarna worden ze nog een keer naar een grotere ruimte verplaatst voor ze, half maart wanneer het mooi weer is, het weiland in- mogen. In het begin alleen overdag, later wanneer het gras voldoende groeit, dag en nacht. „Andere boeren doen het weer anders, maar wij heb ben op deze manier de beste er varingen." OOSTERLAND - Het interieur van de herenkapperszaak aan de Sint Joostdijk in Oosterland wordt nog altijd gedomineerd door de houten kaptafel, die daar reeds stond toen W. Stouten er op veertien-jarige leef tijd zijn intrede deed als leerling bij kapper C. Bal. De klassieke kappersstoel kocht Stouten toen hij ruim 38 jaar geleden de zaak van zijn vroegere baas overnam. Vele jaren schoor en knipte hij de mannen uit Oos terland tot ze 'weer een dubbeltje meer waard waren'. Ondertussen pratend over het weer, het gewas op het land, de gebeurtenissen in het dorp, de Watersnoodramp, de gemeentepolitiek. ,,Ik ben soms net zo'n radio toestel dat steeds overspringt van het ene op het andere onderwerp". Desondanks is de kapper verknocht aan de babbeltjes met zijn klanten, zijn werkzaamheden, de sfeer van zijn zaak. Daarom knipt hij na 1 april gewoon verder, maar dan in de huiskamer van zijn woning aan de Dr. Schutterstraat. Het geschenkenhuis van zijn echtgenote M. Stouten-Kik, waaraan de kapperszaak is gekoppeld, wordt overgenomen door A. Moolenaar. De 62-jarige, in Oosterland ge boren kapper kwam bij toeval in het vak terecht. „Mijn vader werkte als boerenarbeider en het zag er naar uit dat ik dat ook zou moeten gaan doen wanneer ik van school kwam. Maar daar voelden zowel mijn vader als ik niet veel voor". Er ontstond een ontsnappingsmo gelijkheid doordat kapper Bal een kappersleerling vroeg. In 1946 trad Stouten op veertien jarige leeftijd daar in dienst om het vak in de praktijk te le ren. Voor de fijne kneepjes ging hij wekelijks, op zijn vrije middag, met de tram en de bus naar de vakschool in Bergen op Zoom. Hij was zo enthousiast dat hij de vier jaar durende op leiding tot gezel in twee jaar doorliep. Om meer praktijkervaring op te doen ging hij na drie jaar bij kapper C. A. Uil aan de Breedstraat in Zierikzee wer ken en daarna bij kappers in Middelburg en Goes. Daar merkte hij het verschil tussen klanten in het dorp en 'de stad'. „In de stad lieten veel mannen zich dagelijks scheren en eens per veertien dagen knippen. Ze namen eerder een frictionnetje. Kapper Stouten: ..Soms ben ik net zo'n radio die van de ene op de andere zender springt". (Foto: Marijke Folkertsma). s De meeste dorpelingen vonden twee drie scheerbeurten per week wel genoeg en lieten zich eens per zes a acht weken knip pen." Het praten over allerlei onder werpen leerde Stouten ook in de grote stad. „Wanneer je goed luistert krijg je vanzelf ver stand van allerlei zaken". On dertussen rondde de kapper zijn opleiding in Bergen op Zoom af en behaalde het vakdi ploma en het tabaksdiploma. „Dat was indertijd verplicht omdat in de meeste kappersza ken op een dorp ook tabak en sigaretten werden verkocht'. In 1956 begon hij in de voorkamer van de bedrijfswoning van de molen een eigen zaak. „Na de ramp was moeilijk aan een wo ning te komen." Na bijna een jaar kon Stouten de kapperszaak overnemen van zijn vroegere baas Bal, die overleed. Met zijn vrouw, die hielp inzepen en knippen, schoor en knipte hij de mannen van het dorp d raison van een paar dubbeltjes. Een knip beurt kostte 35 cent, scheren 15 cent. Gezellig was het altijd in de kapperszaak. „Ik werkte nog niet op afspraak zodat er altijd wel zo'n vijf zes klan ten zaten te wachten en met el kaar te praten". De kapper was daardoor op de hoogte van al les wat in het dorp gebeurde en vroeger was gebeurd. „Oudere klanten praatten vaak over de strenge winter van 1890. Tben kon men over het ijs van Zijpe naar Anna Jacobapolder lo pen." Gebeurtenissen die plaats vonden tijdens dc Twee de Wereldoorlog en de Waters noodramp zijn tot op de dag van vandaag gespreksonder werp in de herenkapperszaak. Het assortiment tabak en siga ren, scheerzeep en mesjes dat in de zaak werd verkocht werd allengs uitgebreid met haar- crèmes, shampoo en parfume rie. Toen mevrouw Stouten ook byouterieën ging verkopen, ontstond bij de dorpelingen al snel behoefte aan cadeau-artikelen voormannen. In 1969 begon zij naast de kap perszaak een eigen winkel in drogisterij- en parfumerie- artikelen. In de loop van de ja ren moesten de huiskamer en de 'garage bij die winkel wor den getrokken omdat het as sortiment steeds groter werd. „Tben de speelgoedwinkel in het dorp er mee ophield ging ik ook speelgoed verkopen. Van buurvrouw Ista nam ik de ver koop van huishoudelijke arti kelen over en toen de kantoor boekhandel in het dorp werd opgeheven ging ik die spullen verkopen", aldus mevrouw Stouten. De aanwijzing 'dan moet je bij. de kapper zijn' werd in Oosterland een gevleugelde uitdrukking, ook als men de winkel bedoelde. „Er waren toeristen die bij mijn man de kapperszaak binnen stapten omdat ze ansichtkaarten nodig hadden." Haarmode Met de ontwikkelingen in de haarmode heeft kapper Stou ten nooit problemen gehad. „Het korte model met een kuif je aan de voorkant dat nu weer modern is, leerde ik in de vijf tiger jaren al op de vakschool. Met de langere kapsels die la ter in de mode kwamen had ik ook geen moeite want die moesten precies hetzelfde wor den geknipt als een kinderkap sel." Alleen de tegenwoordige mode waarbij het haar gedeel telijk weggeschoren wordt en daarboven bot afgeknipt, ziet Stouten niet zitten. „Dat is nu echt wat je noemt een bloem potmodel. Dat kun je met je ogen dicht knippen. Als ik dat op de vakschool had geknipt was ik naar huis gestuurd". Al naar gelang de kapper zelf ouder werd, vergrijsde ook zijn klantenkring. „Wanneer je als kapper de vijftig bent gepas seerd trek je geen jonge klan ten meer." Maar de klanten kring die Stouten nog wel heeft wil hij'blijven knippen, ook wanneer het geschenken huis van zijn vrouw, inclusief de kapperszaak is overgeno men door mevrouw Moolenaar. Daarom worden de oude kapta fel en de kappersstoel niet op gedoekt, maar verhuisd. „Ik kan er geen afstand van doen en ik vind het nog steeds heel gezellig om een babbeltje te maken met mijn klanten." ZIERIKZEE - Na het succes van de eerste Huid- en haarinformatie-avond van Studio Martin Hair en Schoon heidssalon Active in Zierikzee staat er maandag 34 en 28 maart wederom een dergelijke avond op de agenda. Negen deelnemers kregen ruim 2>/2 uur lang informatie over het optimaal verzorgen van het uiterlijk. Twee van hen onder gingen ter plaatse, in Studio Martin Hair, een complete ge daanteverwisseling en keerden tip-top huiswaarts. Getuige het enthousiasme van de deelne mers beloven ook de volgende twee avorrden een succes te worden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Stu dio Martin Hair of Schoon heidssalon Active. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede XG Zierikzee Telefoon 01II5-3424 Z™ NM Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 ZIERIKZEE - In verband met de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten per 1 april is be sloten om voor het gehandicaptenvervoer een over gangsregeling van zes maanden in te voeren. Door deze nieuwe wet worden de gemeenten belast met taken op het gebied van woningaan passing, gehandicaptenvervoer en de verstrekking van voor zieningen. Daarvoor hebben de Oosterscheldegemeenten nu een convenant gesloten en heb ben de zes Schouwen-Duive- landse gemeenten gezamenlijk besloten om de loketfunctie voor Schouwen-Duiveland on der te brengen bij de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland. De zes gemeenten zullen het budget voor de uit voering WVG daarvoor bij de ISD deponeren. Dat betekent dat gemeenten die waarschijn lijk niet heel hun budget nodig hebben bereid zijn om hun overschotten beschikbaar te stellen voor gemeenten die re kening moeten houden met te korten. Hoewel 1 april snel naderbij komt blijkt nog niet alles te zijn geregeld. Inzake het ge handicaptenvervoer is die da tum ook niet haalbaar. De om schakeling van individueel aangepast vervoer naar collec tief vervoer is een ingrijpende zaak. Daarom ook hebben de gemeenten gekozen voor een overgangsregeling van zes maanden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. ~l JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement D jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 47.00 f 49,50 f 177,00 f 187.00 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1