Toneelvereniging Ouwerkerk kiest voor De goede dokter streeknieuws 'Grote bengels zijn engels in het koor' Over doodgewone mensen en hun tekortkomingen DINSDAG 8 MAART 1994 NR 25526 Christelijke basisschool Samuël in Kerkwerve KERKWERVE - De wijnrode piano gaat altijd mee, waar ze ook heen gaan om te zingen. Meestal is dat naar éen kerk op Schouwen-Duiveland. Maar ze zijn ook wel eens naar Ouddorp geweest en binnenkort staat zelfs Rotterdam op het programma. De Samuëlschool in Kerkwerve is niet alleen een christe lijke basisschool, maar ook de basis van het kinder koor Hatikwa. Een school met een schoolkoor. Het begon allemaal ongeveer dertien jaar geleden toen muziekleerkracht M. van Sluys-Gerritsen een nieuwe baan kreeg op de (inmiddels opgeheven) christelijke school voor voortgezet onderwijs in Zierikzee. Mevrouw Van Sluys wilde toch actief blijven op de Samuëlschool, waar haar echtgenoot C. J. van Sluys de scepter zwaait. En dat kwam goed uit want het schoolteam hecht veel waarde aan muziek en zang. „Zingen is een mogelijkheid om je te uiten, om je christe lijke identiteit als school waar te maken." Vanuit die visie gingen de wekelijkse koorrepetities in het speellokaal van de school van start. Het koor kreeg de naam Hatikwa; het Hebreeuwse woord voor hoop. Iedere leerling van de Samuëlschool kan bij de overgang van groep drie naar groep vier de keuze maken om lid te worden van het koor. Daarvoor moeten de zevenjarige leerlingen wel al redelijk goed kunnen lezen. Het repertoire van het koor omvat namelijk (inmiddels zo'n 180) Nederlandse liedjes over christelijke onderwerpen. Vaak zijn de teksten geënt op een bijbelverhaal, maar men zingt ook liedjes waarin het vertrouwen in of de zegen van God wordt bezongen. Op dit moment omvat het koor 25 leerlingen van zeven tot twaalf jaar. Ongeveer tien keer per jaar werken zij mee aan een dienst in een christelijke kerk. Gehuld in wijnrode kleding, die precies bij de kleur van de piano past, zingen zij liedjes die aansluiten bij het thema van een dienst of het onderwerp van een preek. Mevrouw Van Sluys dirigeert haar pupillen altijd vanachter de piano. Aan de intonatie van de inleidende muziek die zij maakt en een knikje van haar hoofd zien zij wanneer ze moeten inzetten. Regelmatig wordt Hatikwa ook op dwarsfluit begeleid door oud-leerlinge Erica Berrevoets. En soms werken leerlingen op hun eigen instrumenten aan de begeleiding mee. „Bij een kerstviering op school bijvoorbeeld of bij een trouwerij van een van de leerkrachten." Het enthousiasme van de kinderen die deel uitmaken van het koor is groot. „Ze vinden het heel leuk om te doen. Kinderen die in de klas de grootste bengels zijn, lijken wpl engelen wanneer je ze in het koor ziet zingen", aldus groepsleerkracht Jeannette Bos. Mede daardoor is de zangkwaliteit van Hatikwa in de loop van de jaren zo ontwikkeld dat inmiddels twee cassette bandjes van het koor op de markt verschenen zijn. Het eerste kwam in 1990 uit met de titel 'Tien jaar Hatikwa' en het tweede vorig jaar met de titel 'Ik zal U loven'. Op dit moment zijn er nog geen plannen voor een derde opna me. „Dat ontstaat altijd spontaan. We willen met Hatikwa gewoon doorgaan zoals we nu bezig zijn." De goede dokter is opgebouwd uit een tiental losse scènes, waarin de tonelisten om de beurt soleren. De andere spe lers figureren daarbij of ver dwijnen in scènes zoals de ver leiding en de drenkeling achter de coulissen. Hoewel ieder dus zijn eigen hoofdrol heeft, is een belangrijke rol weggelegd voor Hans de Hamer als schrijver. Leo van Gemeren debuteert de ze avonden bovendien als to neelspeler. Die losse en uiteen lopende scènes, waarin de in vloed van Tsjechov merkbaar aanwezig is, worden door ac- cordeonmuziek van Wolfert Ju- melet en André van der Schel de aaneen gespeeld, maar ook blijft het doek na een scène ge woon open omdat de tonelisten geen pauze inlassen. Zo wordt een vloeiende overgang van de ene naar de andere scène moge lijk. Sinds september Voor het instuderen van het stuk dat vrijdag 25 maart in première gaat, zijn de tone listen sinds september aan het repeteren. Eerst eenmaal per week, maar nu sinds enkele weken tweemaal. Dat is ook wel nodig gezien die losse en uiteenlopende scènes, die nu eens geen afgerond geheel vor men. De regie en de vormge ving van dit alles is in handen van Rinus Pankow, die daarbij gesteund wordt door zijn echt genote (próduktiecoördinator). De choreografie voor de bewe gingen van de tonelisten berust bij Saskia Koopman, terwijl Andries Meijssen de belichting voor zijn rekening neemt. De beide avonden in het dorpshuis bestaan overigens niet alleen uit toneel. Naar wens van het publiek is er in de pauze een verloting en na afloop bal toe. Daarvoor is het Delta Combo gecontracteerd. ZIERIKZEE Mini-wasserij In verpleeghuis Corneliastich- ting te Zierikzee wordt de was en vuil-linnenruimte ver bouwd tot wasserij. Uit oog punt van kostenbesparing heeft de directie van het ver pleeghuis besloten om voort aan een gedeelte van het uitge breide linnenpakket in eigen beheer in de Corneliastichting te wassen. Dit zou tot aanzien lijke kostenbesparing leiden. In de wasruimte komen twee professionele wasmachines en twee drogers te staan. De ber ging buiten wordt aangepast tot vuillinnenberging. In de nieuwe wasserij wordt de bo venkleding van bewoners en de uniformen van het personeel gewassen. BRUINISSE In memoriam Johannes Schults Tijdens een familiebezoek in Rotterdam i afgelopen zater dagavond de heer Johannes Schults op 74-jarige leeftijd plotseling overleden. Schults was van 1 augustus 1955 tot zijn eervol ontslag op 1 februari 1982 werkzaam in algemene dienst bij de buitendienst van de gemeente Bruinisse. Daar bij stond hij bekend als een kalm, gemoedelijk en hulp vaardig werknemer waarop nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. In de tweede helft van de vijftiger jaren toen nog niet alle woningen op de riolering waren aangesloten was Schults tot het laatst toe behulpzaam bij de praktische uitvoering van het „ton nenstelsel". Verder vervulde hij ruim 20 jaar de functie van grafdelver. In zijn plichtsge trouwe loopbaan bij het vrij willige brandweerkorps mani festeerde Schults zich in kritie ke situaties meer dan eens als een doortastend en dapper vuurbestrijder. Johannes Schults wordt donderdag 10 maart in zijn woonplaats Brui nisse begraven. Peuterspeelzaal De ouderraad van de peuter speelzaal in Bruinisse houdt vanavond, dinsdag 8 maart, een lezing door de logopediste mevrouw Melchiórs. Tevens zal de trekking van de loterij plaatsvinden. Dé avond begint om 20.00 uur en wordt gehou den in de peuterspeelzaal aan de Molenstraat. leerde typetjes stemt het stuk ook tot „plezierig" nadenken. Dus geen sombere overpeinzin gen maar gewoon eens even stilstaan bij de eigen menselij ke tekortkomingen en de be trekkelijkheid van alles. Tsjechov Voor De goede dokter heeft Neil Simon inspiratie geput uit de korte verhalen van de mees ter van de Russische vertel kunst, Anton Pavlovitsj Tsje chov. Als student medicijnen schreef die tussen 1880 en 1890 een reeks korte verhalen voor amusementstijdschriften om zo het gezinsinkomen wat op te vijzelen. Zelf was hij niet on der de indruk van het literaire gehalte van deze korte schet sen, waarin nu eens niet grote helden maar doodgewone men sen de hoofdrol spelen. Mensen die hun best doen en het allemaal goed bedoelen maar die tegelijkertijd ook al lemaal hun onvolkomenheden hebben en die vaak op het kar dinale moment net de verkeer de beslissing nemen. „Zoals ie mand die al dagen met kiespijn rondloopt en op een zeker mo ment naar de tandarts stapt, waar hij bij afwezigheid van de tandarts zelf geholpen wordt door zijn assistent die staat te klungelen en de zaak alleen maar verergert" omschrijft prodüktiecoördinator Ali Pan kow de orde van grootte van deze „foute beslissingen". Schrijversambt Die verhalen over de schrijver, de drenkeling, de gouvernante, het'weerloos schepsel, de ver leiding en het arrangement heeft Neil Simon verwerkt in een komedie die de titel De goede dokter kreeg. Die titel lijkt op het eerste gezicht wat misleidend omdat hierin het schrijversambt centraal staat. Wie weet dat Tsjechov na zijn studie zo af en toe zijn kennis in praktijk bracht onder boe ren en armen zal die titel beter begrijpen. Dat Simon zich ge worpen heeft op het werk van Tsjechov is op zich niet zo ver wonderlijk, gezien beider me ning dat er heel wat te lachen valt om die (gewone) man of vrouw met zijn of haar gestun tel. Tbch wordt de mens door hen niet echt voor schut gezet, want daarvoor zijn beide au teurs toch te mensvriendelijk. In het laatje Mijn hobby is postzegels verzamelen. Ik heb er een heleboel. Van Nederland, België, Luxemburg, Spanje, Denemarken, Zaïre, Polen, Engeland enz. Van Nederland heb ik de meeste. Maar niet de mooiste. Van Cuba heb ik mooie vogels. Van Zaïre heb ik wilde dieren. Bij mijn opa in het laatje liggen postzegels. Daar mogen we er altijd wat van pak ken. Zondags weken en drogen we ze. Piet Hein Korving, 11 jaar. Voetballen ZIERIKZEE - De mens heeft in zijn doen en laten iets humoristisch, maar is tegelijkertijd ook tragisch om dat hij op het beslissende moment vaak net de verkeerde beslissing neemt. Die doodgewone man of vrouw met al zijn sympathieke onhandigheidjes en kleine menselijke gebreken staat centraal in de komedie De goede dokter van Neil Simon. Deze komedie speelt de toneelvereniging Ouwerkerk vrijdag 25 en zaterdag 26 maart in het dorpshuis van Ouwerkerk. Beide voorstellingen (met bal na) beginnen om 20.00 uur. Na de examenprojecten van A. van Geesbergen en R. Pankow van afgelopen seizoenen heeft de toneelvereniging Ouwer kerk dit jaar gekozen voor een humoristisch stuk met een se rieus ondertoontje. Een stuk ook waarin voor ieder lid een rol is weggelegd en dat ook een breed publiek zal aanspreken. De goede dokter van Neil Si mon, een toneelschrijver die voor toneelvereniging Ouwer kerk zeker geen onbekende meer is, stond al enige tijd op het verlanglijstje. Dit stuk is bovendien een komedie van het betere soort; naast de lach die de boventoon voert en die ge voed wordt door de soms gesty- Ongeluk Ik fietste een keer gewoon zoals anders naar school. En in de Heuvelsweg reed er een busje met een karretje en op dat karretje stond een kraantje. Het busje slingerde en het karretje schraapte tegen een boom. Het karretje schoot van het busje en het kraantje kwam terecht op het fietspad het karretje rolde over de weg het busje stopte en ik reed over de graskant langs het kraantje. Ik fietste als een racket naar school. Ik was vol van het ongeluk en op school vertelde ik het tegen iedereen ook tegen de meester en thuis vertelde ik het tegen mijn vader en moeder. Olivier Viergever, 8 jaar. Kalf andreq fejuar Spelletjes in de kring buiten, getekend door Andrea Viergever, 6 jaar. Ik heet Pieter en ik ben 11 jaar. Ik heb S jaar gele- den een kalf gehad. Die heete Bertus, maar die is nu weg. Maar in het voorjaar hoop ik weer een kalf. Maar ik weet nog niet hoe die gaat heten. Pieter Boot, 11 jaar. Ik ben Elmar de Kok en ik kom uit Kerkwerve. Mijn hobby is voetballen. Ik doe het al vier jaar. De voetbalclub waar ik op zit heet WIK. Kerkwerve is een klein dorpje. Je kunt er: voetballen, tennissen en er zijn twee kerken en ook een cafe. De school waarop ik zit heet de christelijke basisschool. De weg waar ik woon heet de Tellersweg, het ligt bui ten het dorp. Mijn lievelingsboek is Pietje Puk ik heb er dertig. Ons huisdier heet Cor het is een hond we hebben ook drie katten, een konjjn, geiten, kip pen en een hamster. Mijn vader heeft een voor beeldbedrijf, hij is witlofboer. Ik neem als ik later groot ben de boerderij over. Mijn vrienden zyn Marten, Gertjan, Eelco, Willem en Mark. Elmar Kok. 9 jaar. Een fragment uit.de repetitie De goede dokter van Neil Simon, het stuk dat de toneelvereniging 25 en 26 maart speelt. (Foto: Joop van Houdt). Op de touwladder in bet speellokaal, getekend door Michiel Klap, 6 jaar. I k V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5