Veel publiek en meer ruiters bij Straoviering in Ellemeet Echtpaar Brouwer viert 65-jarig huwelijksfeest Middelharnis betaalt niet voor leerling Beatrixschool Vernieling ruit van school gebouw Snelheids controle Diefstal rode Golf Diefstal uit auto Bovenruimte Tonnenmagazijn onderkomen van The Trump? HOLTYMODË Waarin een klein dorp groot kan zijn MAANDAG 7 MAART 1994 NR 25525 Verwachting t/m vrijdag 11 maart. ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODESÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18,00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. 1 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. „Ook andersom geen vergoeding ZIERIKZEE De gemeente Middelharnis voelt zich niet verplicht om te voldoen aan het verzoek om een bijdrage te verstrekken voor een leerling uit die ge meente, die de Beatrixschool in Zierikzee bezoekt. De financiële kant van leerlingen van buiten Schouwen-Duiveland bespreekt het bestuur van de ze school voor speciaal en voortgezet speciaal onder wijs woensdag 9 maart. Deze bestuursvergadering wordt vanaf 15.30 uur in het gebouw aan de Gracht- weg gehouden. de gemeente waarin deze leer ling woont. In het geval van Middelharnis komt dat neer op een bijdrage van 188,-. De ge meente Middelharnis heeft la ten weten daar niets voor te voelen. De gemeente is daar niet toe verplicht, zo stelt Mid delharnis in een reactie, omdat de zorg vóór de instandhou ding van een openbare school voor speciaal onderwijs een taak van de gemeente is, waar in deze school is gevestigd. Ook op vrijwillige basis zijn er volgens Middelharnis geen re denen om toch aan het verzoek van het bestuur te voldoen. Middelharnis wijst op een ge lijksoortig geval bij het Kom pas, een LOM-school in Middel harnis. In het verleden waren er op die school ook leerlingen van Schouwen-Duiveland. Die meerkosten ten behoeve van al le leeringen komen voor reke ning van het schoolbestuur. Be halve deze problematiek be spreekt het bestuur van de Beatrixschool ook de verbouw van de gymzaal en andere on- derhoudskwesties Voor de kosten die deze regio nale school maakt blijkt de rijksvergoeding niet toerei kend te zijn. In het verleden is daarom besloten om een aantal uitgaven voor eigen rekening te nemen om het voorzienin- genpeil zoveel mogelijk in stand te houden. Dit in het be lang van de leerlingen. Die overschrijdingen van de rijks vergoeding en de uitgaven voor eigen rekening hebben vooral te maken met het schoolzwem men, het schoolkamp, het schoonmaakonderhoud en de bezoldiging van leerkrachten vor levensbeschouwelijk on derwijs. Die extra kosten wer den door de zes Schouwen- Duivelandse gemeenten be kostigd. Inmiddels bezoeken ook leer lingen van buiten Schouwen- Duiveland deze school voor moeilijk en zeer moeilijk le rende kinderen. Daarom vindt het bestuur van de Beatrix school het niet onredelijk om de extra kosten voor. deze niet Schouwen-Duivelandse leer ling in rekening te brengen bij IJSSELMUIDEN - Het toe komstige asielzoekerscentrum in IJsselmuiden is vrijdag nacht beklad met racistische leuzen. ZIERIKZEE - In Zierikzee werd het afgelopen weekeinde een ruit vernield van een schoolgebouw aan de Mossel boomgaard. Het is niet bekend of de ruit werd ingeslagen ,of ingegooid met een steen. Voor zover kon worden nagegaan is uit het schoolgebouw niets ont vreemd. ZIERIKZEE - Op verschillen de plaatsen in Zierikzee heeft de politie zaterdag snelheids controles uitgevoerd. Hierbij werden vijftien over tredingen waargenomen, met als uitschieter een snelheid van 78 kilometer per uur waar een maximumsnelheid van vijftig kilometer geldt. Gecontroleerd werd op de Julianastraat en Scheepstimmerdijk, Caland- weg en Scheldestraat. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Hogezoom te Haamstede werd zondagmiddag de rode VW-Golf personenauto van een '29-jarige inwoner van Ouwer- kerk gestolen. De diefstal werd ontdekt om ongeveer 14.30 bur. Nadat de Ouwerkerker aangifte had ge daan bij de politie, werd de auto later op de dag weer terug gevonden op de rotonde bij de Punt te Westenschouwen. De rechterzijde, van de auto. was zwaar beschadigd. RENESSE - Een 22-jarige in woner uit Ouddorp werd on aangenaam verrast door in braak en diefstal uit zijn per sonenauto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Oude Moolweg te Re- nesse. Toen de Ouddorper te rug kwam bij zijn auto bleek het rechterportierslot volledig uit het plaatwerk van de auto te zijn gedraaid. Gestolen werd een hoedenplank met daarin twee geluidsboxen JBL met een vermogen van 240 watt. BROUWERSHAVEN - Waar kan The Trump, de Brouwse jeugdsoos in oprichting het beste onderdak krijgen? Wordt het de bovenruimte van het Tonnen magazijn, het gebouw van de scouting wellicht of is een nieuw onderkomen de beste oplossing? Hoe het verder moet met jeugdsoos The Trump bespreekt de commissie algemene zaken donderdag 10 maart. De ze vergadering wordt vanaf 19.30 uur gehouden in het stadhuis. Het initiatief van een groepje Brouwse jongeren om door middel van een jeugdsoos voor jongeren van 14 tot 17 jaar wat leven in de Brouw-erij te bren gen heeft inmiddels geleid tot de oprichting van een bestuur, waarin onder meer de heren B. van der Werf en S. Vermeyden en mevrouw I. Gast zitting hebben. Daarbij kan de jeugd soos een beroep doen op de Stichting Jeugd. Het probleem is nu het vinden van een ge schikt onderkomen waar de jeugdsoos wekelijks muziek- en filmavonden maar ook thema-avonden voor jongeren kan houden. Gezien de leeftijd van de doelgroep kiest het sooscomité voor een ruimte binnen de dorpskern. Er be staat een duidelijke voorkeur voor de ruimte achter de schiet baan op de zolder van het Tbn- nenmagazijn. Om deze ruimte als soos te kunnen gebruiken 'zijn aanpas singen nodig. Elektriciteits- en waterleidingen moeten worden doorgetrokken en ook moet er een afscheidingswand tussen de ruimte en de schietbaan worden geplaatst. Voor de op slag van muziekinstrumenten moet eveneens een mogelijk heid worden gezocht. Hoewel er nog wel het een en ander moet worden gedaan voordat het gebouw geschikt is als soosruimte, biedt deze plaats wel een aantal pluspunten. Zo is er een aparte ingang die de ruimte in tweeën splitst, waar door ook een splitsing van acti viteiten mogelijk is. Daarbij komt dat het Tbnnenmagazijn zich binnen de dorpskern be vindt en bovendien vrij staat. Nader onderzoek naar de kos- 'ten van verbouwing van deze ruimte is volgens de Stichting Jeugd een goede zaak Om in ieder geval voorlopig uit de voeten te kunnen heeft het bestuur van The Trump contact met het bestuur van de Alge mene Sportvereniging Brou wershaven over het tijdelijk gebruik van de jeugdaccommo- datie. Daaraan zit een prak tisch bezwaar, namelijk het ge bruik op zaterdag. Soosavon- den op vrijdag leveren echter ook problemen op gezien de ac- titiveiten vn het kerkelijk jeugdwerk. In zijn schrijven aan het gemeentebestuur wijst de Stichting Jeugd ook op de mogelijkheid van nieuwbouw via elementbouw. Behalve de huisvesting van The Trump be spreekt de commissie ook de herziening van de beheers structuur van de dorpshuizen en de notitie Wijs met ons ba sisonderwijs. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordw. 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 maart Zon op 07.09, onder 18.28 Maan op 05.06, onder 14.40 Nieuwe Maan: 12 maart (08.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De eerste dagen over heerst de bewolking in ons land. Het zuidoosten maakt steeds de meeste kans op een opklaring, in het noordwesten is de zon vrijwel kansloos. Vanavond en vannacht is het in het hele land bewolkt en plaatselijk valt wat lichte regen of motregen. De wind waait daarbij uit het zuidwesten en is matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJssel- meer is de wind nu en dan krachtig, windkracht 6. De aangevoerde lucht is zacht en het wordt dan ook niet veel kouder dan ongeveer 6 graden. Morgen overdag is het weliswaar bewolkt, maar het blijft overwegend droog. In de loop van de dag kun nen er enkele opklaringen voorko men; zoals gezegd maakt het zuid oosten van het land daar de meeste kans op. Op plaatsen waar de zon er even doorkomt kan de temperatuur oplopen tot 13 graden, waar het be wolkt blijft wordt het niet meer dan een graad of 10. De wind blijft met onveranderde snelheid uit het zuid westen waaien. Woensdag is het weer vergelijkbaar met dat van mor gen. Daarna passeert een koufront ons land met regen. Achter dit kou front stroomt koelere, maar ook dro gere lucht binnen. Hierdoor krijgt de zon meer ruimte. Advertentie Weer 'n ruiter meer én deelnemers van Zuid-Beveland. Kortom, veel belangstelling voor de Strao in Ellemeet. (Foto: Marijke Fol- kertsma). ELLEMEET - De eerste zaterdag in maart. Voor heel wat oud-inwoners uit Ellemeet is dat de dag waarop ze naar hun geboortedorp terugkeren om er het jaarlijkse Straofeest te vieren. Een feest dat afgelopen za terdag het nodige publiek en een recordaantal ruiters trok. Onder hen dit keer een jubilaris, Ad Horst uit Zierikzee die deze zaterdag voor de 25ste keer in de stoet meereed. Boekte de Strao in Ellemeet vorig jaar een record van 37 deelnemers, afgelopen zater dag werd dit record net over troffen. Maar liefst 38 ruiters, onder wie veel oudgedienden, verzamelden zich om 12.30 uur op het dorpsplein. Daar wor den de met slingers, rozetten en pompoenen versierde edele viervoeters onderworpen aan de kritische blikken van de ju ry bestaande uit de dames J. Plaisier-de Graaf, L. C. Quist- Horst en de heren L. C. Hart en D. Besuyen. Hoewel die al va ker met dit bijltje hebben ge hakt kost het hen deze keer toch wat hoofdbrekens om. „moeders mooiste" aan te wij zen. Na een uur delibereren en piekeren wordt uiteindelijk Annegien Punt, ook vorig jaar een van de prijswinnaars, als ,,de grootste versierder" aange wezen. Marjo Giljam, vorig jaar de nummer een, moet het deze keer met een tweede prijs doen en voor Annegiens vader, Henk Punt is er een derde prijs. Als vierde en vijfde ver sierder eindigen respectieve lijk Teko Boot en Seygje Klop. Ad Horst Na die gebruikelijke keuring stelt de stoet zich even voor enen op voor de lange rit naar het strand, waar geheel vol gens de traditie het winterse stof en andere ongerechtighe den van de paardebenen wor den gewassen. Die rit kan Ad Horst uit Zierik zee inmiddels wel met dichte ogen rijden. Voor de 25ste keer rijdt hij deze zaterdag mee in de Strao. Zijn eerste Strao reed Ad Horst op twaalfjarige leef tijd en slechts een keer heeft hij, vanwege examenperikelen verstek moeten laten gaan. Als waardering voor deze prestatie is er voor hem dan ook een tin nen bord met daarop een Strao- ruiter afgebeeld. Rond een uur is het tijd voor de ruiters om richting strand te gaan, na ui teraard het gebruikelijke rond je door het dorp. Onder de rui ters niet alleen Straorijders uit de Westhoek en Zierikzee, maar ook van Zuid-Beveland. Die zijn door de familie Punt warmgemaakt voor dit stukje typisch Schouwse folklore. Buitje Voorop rijden Henk en Anne gien Punt en Jan van der Velde op de drie Belgische trekpaar den (van S. van der Velde, B. van der Wekken en M. Moer- mond) richting Brouwersdam. Na zo'n twintig minuten krijgt de stoet het eerste water. Geen reinigend zeewater maar he melwater. 't Blijkt een klein buitje te zijn waardoor nie mand zich laat afschrikken. Via het strand waar de paarde- voeten weer helemaal rein wor den, trekt de stoet via de over gang bij Kijkduin en de Ramp- weg richting Renesse. Het zien van al dat zeewater maakt dorstig en dus heeft het Strao- comité weer voor enkele hore- castops onderweg gezorgd. „Gelaafd" kunnen de ruiters dan aan de terugtocht bginnen die hen via enkele polderwe gen en de Kuyerdamseweg weer naar Ellemeet voert. Bij de boerderij van Van Oeve- ren aan de Kuyderdamseweg staan de muzikanten van Luc- tor et Emergo dan al gereed om de ruiters te begeleiden op het laatste gedeelte van hun tocht, die eindigt uiteindelijk bij het dorpshuis van Ellemeet waar burgemeester W. den Boer van Middenschouwen de stoet op wacht. Oud-inwoners De eerste burger van Midden- schouwen is niet de enige, want de belangstelling voor deze Strao is groot. Niet alleen van de zijde van de inwoners van de eigen bevolking, maar van en kele vaste vakantiegasten die de Strao inmiddels ook ken nen. Voor oud-inwoners van El lemeet is de eerste zaterdag in maart - de dag van het Strao feest - zelfs een goede reden om terug te keren naar het dorp waar ze vroeger hebben ge woond. Zo komt het publiek volgens K. L. Horst van het Strao-comité overal vandaan, uit Numansdorp, Hellevoet- sluis, noem maar op. Hoe lang ze ook weg zijn uit hun dorp in de Westhoek, de Strao willen ze gezien de gezelligheid en het ons-kent-ons sfeertje niet mis sen. Wat dat betreft durft Horst best de stelling aan dat de Strao van Ellemeet de leuk ste is. Stamgasten Die leut speelt zich deels op het dorpsplein, deels in het dorps huis af, waar op een paar tafels de prijzen voor de ruiters staan uigestald. Die prijzen zijn be schikbaar gesteld door de mid denstand van Renesse, Elle meet en Scharendijke. Op aanwijzing van burgemees ter Den Boer die in zijn toe spraak nog gewezen heeft op de pijlers van de gemeentelijke economie (landbouw en recrea tie) mag steeds een groepje rui ters het dorpshuis betreden om er een prijs uit te zoeken, ter wijl buiten Luctor et Emergo de intermezzo's muzikaal in vult. Dat uitzoeken van de prij zen is een langdurige aangele genheid, pas tegen zevenen is het dorpshuis leeg. Niet voor lang overigens, want om streeks 20.30 uur stroomt het gebouw weer vol voor de laat ste fase van het Straofeest: het bal. Daarvoor heeft het comité De Stamgasten gevraagd om de feestvreugde met de nodige muziek nog wat te verhogen en daarmee krijgt de Strao '94 een waardige afsluiting. we dan allebei nog leven, in vijf jaar kan er zoveel gebeu ren." Meneer Brouwer is tim merman geweest en heeft het vak van zijn vader, die een ei gen zaak had, geleerd. Ook heeft hij in de - avonduren de ambachtschool gevolgd. Offi cieel duurde dat vier jaar, maar de enthousiaste jonge Jo- han plakte er nog een jaartje aan vast, gewoon omdat hij er graag heenging. Nadat zijn va der overleden was, nam hij diens zaak over en heeft tot zijn 61-ste jaar gewerkt. Wandelen Daarna besloot het echtpaar naar Tholen te vertrekken om dat hun enige zoon daar woont. Daar hebben ze elf jaar ge woond, tot Schouwen, met na- mi Nieuwerkerk voor Neeltje, weer begon te trekken. Me vrouw Brouwer was de oudste van een gezin met zeven kinde ren: „In die tijd ging je als van zelfsprekend thuis helpen als oudste meisje. Gelijk na de la gere school ging ik in de huis houding helpen tot ik ging trouwen." Het bruidspaar is nog dik tevreden met elkaar. Meneer Brouwer: „Ja, ze krijgt wel eens op haar mieter, hoor!" Wandelen Maar aan de glimlach te zien van zijn vrouw, zal dat wel meevallen. Mevrouw Brouwer: „Hij gaat nog iedere dag, 's morgens een uur wandelen en ik ga 's middags vaak een om metje maken. Wc gaan niet mees samen hè?" Brouwer: „Nee, ze loopt veel te hard, ik heb het aan mijn hart dus ik moet een beetje voorzichtig zijn. Maar als zij langzamer moet lopen wordt ze daar ook moe van, dus toen hebben we gezegd, dat doen we maar niet meer." Dam 19, 4301 JA Zierikzee. Tel. 01110-12 816 NIEUWERKERK - „We zien er toch nog prima uit, of niet soms?" poneert de 90- jarige Johan Brouwer uit Nieuwerkerk. „Ja, anders hadden we niet op de foto gewild hoor, als we zo rimpelig waren," bevestigt zijn vrouw, de 87-jarige Neel tje van Strien. Ze hebben gelijk: Het briljanten bruidspaar ziet er gezond uit en ze wonen nog zelfstandig. Hij is geboren in Ouwerkerk en zij in Nieuwerkerk. Eén zoon hebben ze, .twee kleinkin deren en drie achterkleinkin deren. Het zal dus niet zo druk geweest zijn op het feest, afge lopen zaterdag ir. verenigings gebouw Rehoboth in Nieuwer kerk. „Maar dat vinden we niet zo erg, tenslotte zijn we niet zo jong meer," aldus me vrouw Brouwer. „Eerst wilde ik het niet vieren, want het leek nog maar zo kort geleden dat we 60 jaar getrouwd waren, die vijf jaar was zo voorbij." Maar meneer Brouwer is daar nuchter in: „Je weet nooit of Het echtpaar Brouwer uit Nieuwerkerk was gisteren, zondag, precies 65 jaar getrouwd. (Foto: Ma rijke Folkertsma). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3