Partijraad CDA moet aow-kwestie bespreken Expertcentrum in plaats van raad Dutchbat geconfronteerd met protesten van moslims Nederlaag voor PvdA geen reden verdriet waterstanden 'Paplijn' Landbouw Driekwart aanhang tegen bevriezing uitkering Acteur Verstraete overleden Weg dicht voor herten Schipper omgekomen Waterschapsverkiezingen SS"; 2 zierikzee'sche nieuwsbode Kunst van het verliezen UTRECHT - Hoe duidelijk PvdA-leider Kok ook zei dat het woensdagavond wel degelijk ,,au" had ge daan, het wilde zaterdag op de landelijke bijeen komst van zijn partij over de uitslag van de raads verkiezingen maar niet somberen. partij in zal sturen. Die conclu sie komt erop neer dat de PvdA-leden in den lande de (oud-PvdA-)kiezers meer moe ten opzoeken. De sfeer van cy nisme en onvrede moet worden doorbroken en mag het PvdA- kader in ieder geval niet weer zo verrassen als de afgelopen jaren het geval is geweest. Geen open brieven aan de par tijleider of amendementen op het verkiezingsprogramma, waarmee coalitie-genoot en mede-verliezer CDA zich de af gelopen dagen in een diepe cri sis leek te storten. De PvdA verwerkte de verkiezingsne derlaag geheel in Rottenbergi- aanse stijl en bekwaamde zich onder leiding van de partij voorzitter in ,,de kunst van het verliezen". Daarbij past het volgens Rot tenberg niet een nederlaag aan anderen te wijten, maar moet analyse van het eigen optreden voorop staan. Van leedver maak over het CDA en de aow was in het officiële programma dan ook geen sprake. Voorop stond de verkiezings uitslag. Twee problemen sprongen er uit, zo had de PvdA-leiding de afgelopen da gen in alle rust en stilte geana lyseerd: de grote winst voor de lokale partijen en de door braak van de ,,enge" Centrum democraten en de ,,nog engere" CP'86. Beide werden dan ook onderwerp van een forum, na dat eerst 's lands beroemdste opinie-peiler, Maurice de Hond, met kleurige overhead- sheets had uitgelegd dat ook hij de analyse van Rottenberg c.s. volledig deelde. Beide forums werden door de PvdA-voorzitter vervolgens langzaam maar zeker naar de conclusie geleid die Rotten berg, samen met zijn duo voorzitter Vreeman, over enke le dagen - via een notitie - de Oude wijken Daarbij hamerde Rottenberg er overigens zwaar op dat het verhaal over Janmaats aan hang in ,,de oude wijken" aan een nuancering toe is. De hoog ste percentages scoorde de CD afgelopen woensdag immers in na-oorlogse wijken, zoals het Rotterdamse Hoogvliet en het Amsterdamse Osdorp en Geu zenveld, waar eerder de angst voor dan de aanwezigheid van grote aantallen migranten het probleem moet zijn. De PvdA-voorzitter verwees in dat verband met name naar de Amsterdamse Riekerpolder waar onlangs huizen van zo'n 1200 gulden per maand werden gebouwd voor mensen met werk en midden-inkomens en waar de Centrumdemocraten opvallend hoog scoorden. „Daar kom je er natuurlijk niet met een extra rondje stads vernieuwing," aldus Rotten berg. „Daarvgaat het veel meer om het ontbreken van informe le sociale en culturele structu ren." Adviezen over emancipatie DEN HAAG - Na de opheffing van de Emancipatie- raad moet er een Onafhankelijk Expertcentrum Emancipatie (OECE) komen. Dat krijgt de taak de nieuwe adviesraden te ondersteunen en te stimule ren. In die nieuwe raden moeten evenveel vrouwen als mannen zitten en emancipatie moet een vast on derdeel zijn in hun advisering. Dit adviseert de Emancipatie- raad aan staatssecretaris Wal lage van sociale zaken en werk gelegenheid. Die vroeg wat er* moet gebeuren als de raad na afloop van de huidige zittings periode (1993-1997) ophoudt te bestaan, zoals het kabinet in principe heeft besloten. Dat lot treft ook andere be staande adviesorganen. Er komt een beperkt aantal nieu we raden voor de diverse be leidsonderdelen voor terug. Die zullen alleen op hoofdlij nen adviseren, zo wil het kabi net. Dit snoeien in het woud van adviesorganen bespaart geld en werpt een dam op in de huidige vloed aan gedetailleer de adviezen die door regering en parlement niet allemaal als even nuttig worden ervaren. De Emancipatieraad vindt de herziening van de adviesstruc tuur een uniek moment om het streven van de regering naar een gelijke man vrouwverhouding in nieuwe raden te verwezenlijken, door ze simpelweg alleen te installe ren als er evenveel vrouwen als mannen zitting in hebben. Krachtige ondersteuning op emancipatiegebied blijft vol gens de raad noodzakelijk, ze ker in de beginperiode als de nieuwe organen nog moeten wennen. Die kan worden gele verd door onafhankelijke des kundigen die nioeten worden ondergebracht in een Expert centrum. Dit centrum krijgt wat de Emancipatieraad betreft ook de taak leemtes te signaleren in het overheidsbeleid. Het kan ook worden ingeschakeld voor het ontwikkelen van toekomst verkenningen voor regering, parlement, adviesorganen en maatschappelijke organisa ties. Databank Bovendien vindt de Emancipa tieraad dat de Databank voor deskundige vrouwen bij het Expertcentrum moet worden ondergebracht. Bij deze data bank kunnen zich vrouwen aanmelden die een bestuurlij ke functie ambiëren. Het is de bedoeling dat adviesraden en maatschappelijke organisaties uit het bestand van de data bank gaan putten. De oprich ting van deze databank is een initiatief van onder andere het ministerie van sociale ?aken. DEN HAAG - Voedingsmidde lenfabrikant Honig heeft zater dag enkele honderden tele foontjes gehad over de Brinta- pap die is besmet met de salmonella-bacterie. Vrijdag heeft het bedrijf 17.000 bellers te woord gestaan. DEN HAAG - CDA-1 ijsttrekker Brinkman acht het onafwend baar dat het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij wordt opgeheven. Dat gebeurt volgens Brinkman overigens pas over een aantal jaren. Tijden en standen volgens gctijdetafcl Hydro-mcleoccnlrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 maart 00.05 II5 06.15 -141 12.50 144 19.00 - 128 ROOMPOT BUITEN 8 maart 11.20 138 05.25 - 134 - 18.00 -120 BRUINISSE 8 maart 00.05 125 06.20 - 152 12.50 152 19.05 -135 WEMELDINGE 8 maart 00.05 122 06.15 -146 12.55 150 19.05 - 132 Springtij 14 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Daaruit bleek dat drie kwart van de potentiële aanhang van de christen-democraten het standpunt van de partij afwijst de aow vier jaar te bevriezen. Bijna een derde van de onder vraagden stelde in de enquête van bureau Intomarkt door de kwestie niet van plan te zijn op het CDA te stemmen. Van der Krabben eiste donder dag net als enkele Brabantse collega lijsttrekkers nog vast beraden dat het voornemen de aow te bevriezen ui t het CDA- verkiezingsprogramma moest. Vrijdagavond toonde hij zich na nader beraad met de partij top tevreden. Maar uit de woorden van Brinkman zelf bleek die avond niet dat er aan het standpunt ook maar iets is gewijzigd. Zondag stelde Van der Krab ben echter nooit geweten te hebben dat het draagvlak voor het standpunt van de lokale lijsttrekkers zo groot is. „Wan neer we niet reageren wekken we de indruk oost-indisch doof te zijn. Iedereen, ook Brink man, is geschrokken van de en quête. Als we het daarbij laten is dat niet voldoende", aldus'de Bossche lijsttrekker. In het weekeinde bleef overi gens onduidelijkheid bestaan of de CDA-top er nu wel of niet toe besloten heeft het stand punt over de aow te wijzigen. Coalitiegenoot PvdA vroeg daarom dan ook bij herhaling om duidelijkheid. Zowel PvdA- fractievoorzitter Wöltgens als staatssecretaris Wallage (socia le zaken) liet merken nu wel eens precies te willen weten wat het CDA met de aow voor heeft. DEN BOSCH - De lijsttrekker van het CDA in Den Bosch, P. van der Krabben, gaat proberen alsnog een partijraad bijeen te roepen om de aow-kwestie ter dis cussie te stellen. Hij zei dat zondagavond naar aanleiding van een enquête van Brandpunt. bracht die nodig is. Volgens Wöltgens waren de christende mocraten in Utrecht „in ver warring bijeen", maar lastiger is dat zij vervolgens ook „in verwarring uiteen" gingen. Lijstrekker Brinkman liet vrijdag weten bij het kleinste „glimpje extra welvaart" de mensen met een uitkering vol uit te willen laten „meedelen .in de vooruitgang". In het tv- programma Het Capitool voeg de hij daar zondag nog uit drukkelijk aan toe dat dat als eerste zou gelden voor diege nen die „de verzorgingsstaat hebben helpen opbouwen, dus de aow'ers". Voor aanpassing van het ver kiezingsprogramma is echter geen enkele reden, laat Brink man weten. Want de CDA- lijsttrekker gaat nog steeds wel uit van het sombere scena rio van het Centraal Planbu reau waarin de komende jaren economische stagnatie wordt voorspeld. Maar als het lukt om te voorko men dat het sombere scenario werkelijkheid wordt, dan is er wèl ruimte voor een extraatje. En, zo voegde Brinkman er in het tv-programma monter aan toe, „waarom zou dat niet luk ken?" Noodzaak Voor de AVRO-radio zei Wölt gens zondag: „Ofwel het CDA verandert het standpunt niet en dan moet Brinkman ook duidelijk zeggen dat hij nog steeds uitgaat van de noodzaak de aow vier jaar te bevriezen. Of de partij verandert het standpunt wel, maar dan moet het verkiezingsprogramma worden aangepast en vervol gens opnieuw door het Cen traal Planbureau worden door gerekend." En Wallage liet za terdag in NOVA weten dat Brinkman op deze manier niet echt geloofwaardig is. De bijeenkomst van de CDA- top in Utrecht vrijdagavond heeft niet de duidelijkheid ge- Voor de ouderenorganisaties is de uitleg van Brinkman nog volstrekt geen reden tot tevre denheid. Een woordvoerster van de algemene ouderenbond ANBO zei zondag voor de AVRO-radio: „Ik vind het knap dat Brinkman de lokale lijsttrekkers tevreden naar huis heeft laten gaan, maar mij is volstrekt niet duidelijk waarom. Want ik zie geen enke le verandering van standpunt." In Het Capitool zei Brinkman zondagmiddag intussen dat zijn partij naar zijn mening wel degelijk van koers is ver anderd. „De koerswijziging van het CDA over de aow be staat hieruit, dat we het ieder een die daar vragen over heeft beter zullen uitleggen." Rapportcijfer Uit de enguête van Intomarkt bleek overigens dat de popula riteit van de Brinkman nog steeds niet overweldigend is. Brinkmans voorganger pre mier Lubbers krijgt van de on dervraagden een 8 als rapport cijfer, terwijl Brinkman niet verder komt dan een 6 en een half. Dat is evenveel als de sco re van staatssecretaris Van Rooij, die tweede staat op de CDA-lijst, en die van nummer 3 minister van justitie Hirsch Ballin. 4 DEN HAAG - De acteur en re gisseur Guus Verstraete sr. is vrijdag öp 79-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Soest. Zijn vrouw, de actrice Lia Dorana, heeft dit vandaag, maandag, bekendgemaakt. Verstraete werd op 24 decem ber 1914 in Rotterdam geboren als telg van een bekende ac teursfamilie. Gedurende 36 jaar speelde Guus Verstraete bij een groot aantal gezelschappen, waaron der de Vereenigde Haagsche Spelers (1938-1941), het Neder lands Volkstoneel, Kurhausca- baret, het cabaret van Wim Sonneveld, Ensemble, Theater, het Nieuw Rotterdams Tbneel en de Haagse Comedie. Verstraete werkte als acteur en regisseur ook mee aan veel televisie-produkties, waaron der Pipo de Clown, De Glazen Stad en De Kleine Waarheid. Verder was hij te horen in tallo ze hoorspelen en te zien in drie speelfilms. Van 1973 tot zijn pensionering in 1979 was Guus Verstraete directeur van de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag. Guus Verstraete wordt woens dag in Bilthoven gecremeerd. DEN HAAG - Acht ontsnapte herten hebben er zondagmid dag .voor gezorgd dat de snel weg tussen Heerlen en Maas tricht urenlang werd afgeslo ten. De dieren bevonden zich op de middenberm en vormden een gevaar voor het verkeer. De po litie slaagde erin drie beesten te vangen. De andere vijf wer den in overleg met de eigenaar doodgeschoten. De herten waren 's morgens om een uur of vier ontsnapt uit een wei in Voerendaal, vlakbij He'erlen. Er zat een gat in de omheining. Hoe dat is ont staan, is nog niet duidelijk. De eigenaar gaat niet uit van op zet. Hij vermoedt dat een draad is geknapt. SREBRENICA - De Nederlandse VN-militairen in Srebrenica zijn dit weekeinde geconfronteerd met spanningen binnen de Oostbosnische moslim enclave. De bevolking protesteerde tegen het vertrek van Canadese VN-militairen en tegen beschietingen op de stad door Bosnische Serviërs. Luitenant-kolonel Vermeu len zei zondagmiddag dat het weer rustig is in Srebre nica en dat zijn militairen de situatie onder controle hebben. Rond vijfhonderd moslims demonstreerden zaterdag en zondag voor een aantal Canadese voertuigen, De moslims maken zich zorgen over het vertrek van de Ca nadese militairen, terwijl de aflossing door Neder landse VN-soldaten nog niet is afgerond. De Bosnische Serviërs hebben de Canade zen overigens nog steeds geen toestemming gegeven de enclave te verlaten. Zondagavond laat waren de betogingen nog steeds gaan de, zij het op kleinere schaal: Voor het Nederland se kampement in Srebreni ca demonstreerden zo'n 100 tot 150 mensen. De moslims beschuldigen de Bosnische Serviërs ervan misbruik te maken van de aflossing van de VN- troepen. De Serviërs pro beerden enkele dagen gele den het dorp Podravno ten zuiden van de enclave in handen te krijgen. Van daaruit kunnen zij de weg controleren tussen Srebre nica en de enclave Zepa, waar volgens plan ook Ne derlandse VN-militairen heen moeten. Dit weekeinde zijn huizen, die met medewerking van Zweedse hulpverleners aan de zuidrand van Srebrenica worden gebouwd, met mi trailleurs beschoten. Dat was één van de redenen voor de demonstraties. Overste Vermeulen, de com mandant van het Dutchbat, heeft de protesterende me nigte, via een geïmprovi seerde toespraak, naar zijn zeggen gerust weten te stel len. Inspecteren Niettemin proberen behal ve de Serviërs ook de moslims te verhinderen dat de Canadezen Srebrenica verlaten. De moslims heb ben geëist Nederlandse mi litaire voertuigen te mogen inspecteren om te voorko men dat Canadese militai ren naar buiten worden „gesmokkeld". Het Dutch bat heeft dit geweigerd. Vermeulen wil zo snel mo gelijk een tweede compag nie van het Dutchbat in Sre brenica tot zijn beschikking hebben. Op dit moment zijn er rond driehonderd Nederlandse militairen in Srebrenica, onder wie ongeveer 180 in fanteristen. Dat laatste aan tal was ook de sterkte van de Canadezen. Vermeulen hoopt eind deze week een tweede compag nie (150 man) in de enclave te hebben. De militairen daarvan zitten nu nog in de Kroatische havenstad Split. Als het Dutchbat in Srebre nica op sterkte is, kunnen aan de grens van de enclave meer observatieposten wor den ingericht. Konvooi Na dagen van tegenwerking is zaterdag weer een Neder lands konvooi tot Srebreni ca toegelaten. Maar een transport terug naar de lo gistieke basis in Lukavac, zit nog steeds vast in Sre brenica. In de enclave zitten rond 50.000 moslim-vluchte- lingen op elkaar gepakt on der zeer moeilijke omstan digheden. MAASTRICHT - Een 20-jarige schipperszoon is zaterdag overboord geslagen, in de schroef van het schip terecht gekomen en vrijwel onmiddel lijk overleden. De politie van Heerlen heeft dat zondag meegedeeld. Hoe de jongen overbood sloeg is niet bekend. Het schip was op weg naar de thuishaven Maasbracht. Advertentie Gekozen tot hoofdingeland en tot plaatsvervanger De 610 ingezetenen van Schouwen- Duiveland bedanken wij voor uw stem, steun en vertrouwen. BEDANKT. Ton Hanse Kees Veerhoek cm n(BL f.)i£ütü£ yjoretiwez» neeeetJ/ jyjtsiAsr. door Mare Legendre VlpfVf&MP If uuK Maandag 7 maart Renesse Ledenvergadering Oranjever eniging Juliana in Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Oosterland Begin opfriscursus 55-plussers. Oosterhof. 14.00 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee Regiobijeenkomst van de afde ling Zeeland van de Crohn en colitis ulcerosa vereniging in Rode Kruis Ziekenhuis. 19.30 uur. Politiek forum in kader van viering Internationale Vrou wendag op initiatief Acht- maartcomité in bovenzaal res taurant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Renesse Infomiddag Zomerbus en mi- lieu/recreatieproblematiek in hotel de Zeeuwse Stromen. 13.30 uur. Expositie Deltan over energie besparende maatregelen. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Bruinisse Commissie openbare werken. Raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Commissie financiën. Raad zaal gemeentehuis. 21.00 uur. Woensdag 9 maart Zierikzee Crea-middag paas-activiteit. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Informatie-avond borstvoe ding. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Renesse Expositie Deltan over energie besparende maatregelen. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en. 19.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Koor- en samenzangavond. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ladys night. Dancing Vanity. 23.00 uur. Dreischor Nutsavond met toneelspel Ajakkes. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Prijsklaver jassen. Strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 12 maart Zierikzee Ballet, Alleen op de wereld. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Tbneelavond De Schouwspe lers en Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 13 maart Brouwershaven Jazz-middag. 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Dinsdag 15 maart Zierikzee Vergadering CPB met Oranje kruis. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 16 maart Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Mini-symposium toerisme in multifunctioneel centrum. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Ars Musica concert. Passiemu ziek. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Dubbelconcert Suntone Crui- ser, Serenes. Brogum. 23.00 uur. Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Kinderkleding- en speelgoed beurs in peuterspeelzaal De Blokkendoos. Van 10.00 tot 11.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP, Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Dinsdag 22 maart Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 23 maart Zierikzee Crea-middag paas-activiteit. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2