Alleen op de wereld een gedanst verhaal Laatste keer jazzcafé in 't Swarte Schaep HOEVE DE TERP Zigeunermuziek in 't Beest, Goes Cleanteam verwijdert vandalisme-schade Exclusief voor vrouwen Jazzavond in foyer Mondragon Zierikzee 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Uit op Schouioen-Duiveland brengt het Opus One Danstheater op zaterdag 12 maart het overbekende Alleen op de wereld van Hector Malot in de Concertzaal in Zierikzee. De voorstelling Alleen op de wereld, een gedanst verhaal, is zoals bij alle produkties van Opus One, gebaseerd op de traditie van het klassieke verhalende ballet. Door het toevoegen van elementen uit de jazz- en musicaltraditie zoals zang, tap en volksdansen ontstaat de eigenzinnige mix die zo kenmerkend is voor Opus One. Artistiek leider Rob Brown tekent voor de choreografie van het verhaal en daarnaast neemt hij de rol van Vitalis voor zijn rekening. De muziek is speciaal voor deze voorstelling gecomponeerd door Eric Borgers en het script en de liedteksten zijn van de hand van Maurice Wijnen. Hij maakt hiermee zijn debuut als theaterschrijver. Het decorontwerp is van Rob Brown. Anneke Schuurman is verantwoordelijk voor het lichtontwerp en de kostuums zijn van Carina Hermans. Zij behoren allen tot het vaste ontwerp- en produktieteam van Opus One. De voorstelling begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Zaterdag maart treden Rob Agerbeek en Daisy Agerbeek op in de foyer van Mondragon. Dit optreden is een initiatief van de pas op gerichte Stichting Jazz. De avond begint om 21.00 uur. Nadat een aantal jazzliefheb bers in voorgaande jaren wei eens een avond vol jazzmuziek organiseerde, is er nu een stich ting opgericht die zes keer per jaar een jazzband naar Zierik zee wil halen. BROUWERSHAVEN - Op zondag 13 maart wordt het jazzseizoen in Eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwershaven afgesloten. Deze middag zal het jazzorkest van cornettist Anton de Leuw optre den. De band heeft ditmaal een gastmuzikant in zijn midden: banjospeler Jaap Koning. De overige musici zijn de bekende klarinettist Will van Gessel, Hans Vermeer op trombone, bassist Jan van den Berg en drummer Hidde Westra. De jazzmiddag begint om drie uur en de toegang is gratis. Het volgende winterseizoen zal er weer eens per maand jazzcafé zijn in 't Swarte Schaep. ZIERIKZEE Dorkas Op woensdag 9 maart komt een medewerker van Dorkas uit Andijk naar de Willibrordus- school in Zierikzee om aan de leerlingen één en ander te ver tellen over het leven van straat kinderen. Dit zal door middel van onder andere een diaverto ning gebeuren.! Twens zal op deze dag speélgóed ingezameld worden ten batp van het slop- pemvijkproject ,'van Jember Tb- ferra in Ethiopip. Dit is een ge zamenlijk scholenproject van de Dorkasgroepen uit Zierik zee, Burgh-Haamstede en Scharendijke. Optreden jongerenkoren Op vrijdag 11 maart zullen de jongerenkoren Jubilate uit Dordrecht, Cantilena en Asa uit Werkendam hun medewer king verlenen aan een grote koor- en samenzpngavond in de 'Nederlandse Hervormde kerk in Zierikzee. Het jongerenkoor Jubilate bestaat uit ruim 60 le den onder leiding van dirigent Cees Thijsen. A,saf *s een derkoor dat uit ruim 150 leden bestaat en jongerenkoor Canti lena telt er 120. De twee laatst genoemde koren staan onder leiding van Henriëtte van Maelsaeke. Het repertoire be staat hoofdzakelijk uit psal men en geestelijke liederen. De orgelbegeleiding wordt ver zorgd door Michel de Wit uit Goes. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de Gereformeerde geestelijke ge zondheidszorg. Met name aan de Stichting Vrienden van het Gereformeerd Psychiatrisch Ziekenhuis (GPZ). De heer A. Duyster uit Krabbendijke zal deze avond een appèlwoord spreken. Aanvang 19.30 uur en de deur is open vanaf 19.00 uur. Fietsenkijkdag Zaterdag 12 maart is het fiet senkijkdag bij de politie in Zierikzee. Tussen 09.00 en 12.00 uur wordt het publiek in staat gesteld om te kijken of hun vervoermiddel bij de partij fietsen staat die is opgeslagen in het politiebureau. Eigena ren van met de postcode gegra veerde fietsen"behoèvèn niet té reageren. HAAMSTEDE Dorkas Op dinsdag 8 maart komt een medewerker van Dorkas uit Andijk naar de christelijke school Onder de Wieken om aan de leerlingen één en ander te vertellen over het leven van straatkinderen. In het kader van het project Wonen en niet Wonen zullen op 18 maart in Onder de Wieken oliebollen verkocht worden ten bate van de straatkinderen in Ethiopië. Dit is een gezamenlijk scholen project van de eilandelijke Dorkasgroepen uit Zierikzee, Burgh-Haamstede en Scharen dijke. BURGH-HAAMSTEDE Droge maand Februari is in de Schouwse Westhoek een redelijk droge maand geweest. In totaal viel er 33 millimeter neerslag, ter wijl in deze maand gemiddeld zo'n 45 millimeter valt. Voor het eerst sedert lange tijd werd de aarde bedekt met een rede lijk sneeuwdek. De pikeur is er al heel vlug bij. Zijn al lereerste werk is een over zijn hele li chaam trillende Alladin te pakken, hem toe te spreken en er hem toe bewe gen terug naar de stal te gaan. Het lukt. De Arabier staat weer veilig in zijn box, de klamp stevig dicht. Voor het overige is zijn toestand van later zorg. Als hij in de verte Gijsbert ziet lo pen zet hij zijn handen voor zijn mond, fluit doordringend. Gelukkig! De oude man reageert erop. 'Roep Dien ook', gilt hij, als de afstand tussen Gijsbert en hem vermindert. In een oogwenk staan er nu drie men sen om Han en Maaike heen. Han ligt geknield bij zijn zusje, houdt haar hoofd zo, dat ze met haar wang, waar uit nog steeds het bloed stroomt, niet in het zand kan komen. 'Dien! Geef hier die schort!' commandeert hij. En bel vlug de dokter. Maaike heeft de scherf tegen haar gezicht gekregen. Vlug, anders kan ze wel doodbloeden'. Gijsbert heeft op zijn oude dag nog nooit zoveel haast gemaakt. Hij weet niet hoe snel hij naar het huis zal lopen om de telefoon te pakken. Dien helpt Maaike overeind, vraagt: 'Zou je kun nen lopen? Alladin is opgesloten. Er kan je niets meer gebeuren'. Ze knikt, bijt haar boventanden in haar onderlip. Dan wijst ze met haar ene hand naar haar broer. 'Han is door Alladin getrapt. Kijk maar! Er zit bloed aan zijn mouw'. Even nog denkt Dien dat het slechts bloed uit de grote wond is, die Maaikes wang ontsiert. Dan ziet ze beter. Hans ogen staan haast zwart in het opeens inwitte gezicht en hij grijpt met zijn ge zonde arm naar de anderen, heeft moeite het klapperen van zijn tanden tegen te houden. 'Schiet nu maar op! Naar binnen', zegt hij nog. Dan bijt ook hij zijn tanden op elkaar, kan nog net het woonhuis bereiken vóór alles zwart voor zijn ogen wordt. Zo vindt Gijsbert hem. Hij schrikt haast nog meer van Han dan van een nog steeds flink bloedende Maaike. Dien kan hij de zorg voor het schreien de meisje wel toevertrouwen. Als hij zijn zoon om de hoek ziet komen, roept hij hem. 'Arend! help eens mee Nee, liggen laten! Je weet immer» nooit of zijn arm gebroken is. Alleen de mouw maar openknippen. Ik moet een flink grote doek hebben. Haal de verbands- kist maar. Vlug alsjeblieft!' Als de dokter het erf oprijdt, begint Han net weer bij te komen. Ook Maai kes tranen vloeien al wat minder. Maar nu zijn er twee om de gewonden bij te staan. Gijsbert, die al heel wat onge lukken heeft meegemaakt, is knap Deel vier: Het conflict is geboren Door MIEN VAN 'T SANT 86 handig. Met een enkel woord, een so ber gebaar van dokter Hamel weet hij al wat hem te doen staat. 'Ze moeten beiden naar het zieken huis', zegt die dan. 'De wond in Maai kes gezicht moet gehecht worden en van Hans arm moeten foto's worden ge maakt. Ik vrees dat zijn elleboog ge broken is. Ik neem ze alle twee wel mee. Laat Gijs ook maar meerijden. Ik hoop dat meneer De Graaff, éls hij vanavond tenminste nog thuiskomt, hen weer kan ophalen. Anders me vrouw maar. Dat ze nu ook net naar de stad moet zijn!' De grote auto van dokter Hamel rijdt langzamer dan anders de oprijlaan af. Ook dat ontgaat niet aan de blikken van een doodsbange Dirk Jan. Hij ziet een glimp van Maaikes rode haar; ook even haar gezicht met het zware ver band erom. Achterin zit Han. Van hem ziet hij alleen maar het vreemd witte gezicht, dat van pijn vertrokken is. Dan slaat hij zijn handen voor zijn ogen. 'Lieve Heer, help alstublieft. Ik heb het gedaan. Misschien heb ik mijn zusje, mijn broer wel voor altijd onge lukkig gemaakt. Misschien gaat Han wel dood. Vergeeft U me alstublieft. Ik heb het niet zo bedoeld'. (wordt vervolgd) RENESSE Vergadering Oranjevereniging Maandag 7 maart houdt Oran jevereniging Juliana uit Renes- se haar jaarlijkse ledenverga dering. Deze wordt gehouden in restaurant Het Wapen van Zeeland en begint om 20.00 uur. Aan de orde is onder meer het programma voor de komende Koninginnedag. BROUWERSHAVEN Paascursus Tafeldecoraties maken. Daar gaat het om bij de nieuwe Paas cursus van Noordwal Kreatief. De cursus bestaat uit vier les sen die worden gegeven op don derdag. De eerste les is op 10 maart. Er kan gekozen worden uit een ochtend-, middag- of avondcursus. Tijdens de cursus komt aan bod onder meer het versieren van een ei met gevou wen stroken, krastechniek en het maken van een 'bloemenei'. Wie mee wil doen aan de cursus moet zich vooraf opgeven bij Noordwal Kreatief (01119-1704). OOSTERLAND Expositie Ibt 30 april exposeren in weg restaurant De Blauwe Keet in Oosterland Ans van der Zwet» en Will van Eunen, beiden van de teken- en schilderclub !Qe Tekenaers uit Nieuwerkerk. Van der Zwet en Van Eunen zijn beiden auto-didakt, ko men oorspronkelijk uit de Randstad maar zijn al sinds lange tijd woonachtig in Nieu werkerk. De expositie is te be zichtigen tijdens de openings uren van het restaurant. BRUINISSE/ BURGH-HAAMSTEDE Expositie In de bibliotheken De Schutse in Burgh-Haamstede en De Zaete in Bruinisse wordt van maandag 7 tot en met vrijdag 25 maart een expositie gehou den met als thema 'Alcohol, denk meer over minder'. Al leen al in. vZëeland kampen 27.000 mensen 'tn'èt bvermatig drankgebruik. De afgelopen 25 jaar is het alcoholgebruik ver drievoudigd. Gemiddeld con sumeert iedereen boven de vijf tien jaar jaarlijks 950 glazen. De tentoonstelling is samenge steld in het kader van het Alco hol Voorlichtingsplan door het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). De diverse wandplaten waar schuwen voor de gevaren van alcohol. Met de expositie wil men bereiken dat mensen meer gaan nadenken over het alco holgebruik. BRUINISSE NCVB Bruinisse De februari-bijeenkomst van de NCVB-afdeling in Bruinis se, waarin twee nieuwe leden konden worden begroet, werd geopend door presidente me vrouw M. Knop-Jansen. Na schriftlezing en gebed hield zij vervolgens een meditatie. Me vrouw Den Tbom uit Goes, keurmeester bij de Keurings dienst van Waren, vertelde over de werkwijze van deze instel ling. Bij allerlei soorten bedrij ven worden onderzoeken uitge voerd naar de kwaliteit van de aangeboden produkten. De meest belangrijke taken zijn het toezicht op de volksgezond heid, consumentenvoorlichting en het toezicht op een eerlijke handel. In de bedrijven worden monsters genomen die daarna in het laboratorium worden on derzocht. Verder wordt nauw keurig toegezien op de hygiëni sche kant die met de voeding te maken heeft. Met het tonen van verschillende praktijk voorbeelden die niet door de beugel konden maakte me vrouw Den Tbom duidelijk wat bij de keuringsdienst zoal om de hoek komt kijken. Tbnslotte beantwoordde zij diverse vra gen uit de zaal. De presidente sloot de vergadering af met een gedicht van Enny Eyskes- Kooger. TERNEUZEN Dubbelfuncties in de zorg Dinsdag 8 maart, de Interna tionale Vrouwendag, biedt me vrouw D. Kempe-Geschiere van het Bureau Positieve Actie het onderzoeksrapport Dub- belfunkties in de zorg aan. G. Ramaekers, directeur patiën tenzorg van de ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen, neemt het rapport tijdens een speciale bijeenkomst in ont vangst. Deze bijeenkomst wordt gehouden in Streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen en begint om 10.30 uur. In ZWN-bussen ZIERIKZEE - De vervoersmaatschappij Zuid West Nederland (ZWN) heeft een zogenaamd cleanteam ingesteld. Het team bestaat uit twee medewerkers die dagelijks door het vervoersgebied van de ZWN rijden om schade die wordt aangericht door vanda lisme te rapporteren en te verwijderen. Men wil daarmee het mecha nisme voorkomen dat kapotte spullen, die niet snel worden gerepareerd, uitnodigen tot meer en vaak verdergaande vernielingen. Het cleanteam bestaat uit medewerker ver voersdienst L. A. Deleij en me dewerker ZWN Techniek M. van der Have. Voor de busreizigers is het ex periment van belang omdat materiaal dat vernield of ver vuild is door vandalisme ge voelens van onveiligheid oproept. De busmaatschappij is dan ook van mening dat men reizigers de bus kan uitjagen wanneer men niets doet aan de schade. Door via het cleanteam bij te houden waar en wanneer de vernielingen worden aange richt kan tevens in kaart wor den gebracht of het groepen vandalen betreft die de schade aanrichten. Gerichte begelei ding of acties naar scholen toe zou dan een effectieve oplos sing kunnen zijn. Het initiatief moet volgens de ZWN worden gezien als een ex periment, waarvan de resulta ten op de voet zullen worden gevolgd. Indien het aantal ver nielingen inderdaad drastisch terug zou lopen wil men voor 1995 bij de rijksoverheid een (hernieuwd) subsidieverzoek indienen voor het cleanteam. Mei Taraf De Haidouks GOES - Vrijdag 11 maart treedt in podium 't Beest in Goes het Roemeense zigeunerorkest Taraf De Hai douks op. Het betreft een volkomen unieke en nu al bijna legendarische groep. Taraf De Haidouks be staat uit tien muzikanten die in leeftijd variëren van 17 tot 73 jaar. In september 1992 was het Roe meense zigeunerorkest al eens te zien en te horen in 't Beest. Ze verbaasden toen het pu bliek met hun mengsel van kit scherige liefdesliederen, ont roerende ballades en wervelen de danssongs. Er is sprake van geweest dat ze afgelopen okto ber voor een eenmalig optre den naar Goes zouden komen in het kader van de Zeeland Cultuurmaand, maar dat ging toen niet door omdat de groep de studio in moest. Doordat de oudere muzikanten experts zijn in het traditionele repertoire van de streek en de jongeren meer beïnvloed door de buitenlandse muziek staat t^un optreden garant voor een avond met uiterst gevarieerde muziek. De recente belangstel ling in West-Europa is mede te danken aan Martha Bregman, een Parisienne van Roemeense afkomst, die naar Roemenië reisde om daar een documen taire te maken van de rond trekkende muzikanten. Het concert in 't Beest begint om 21.00 uur. ZIERIKZEE - Een zeldzame gelegenheid voor dames die de heren wel eens uit de kleren willen zien gaan. Op vrijdag 11 maart zul len in Dancing Vanity in Zierikzee vijf heren een striplease op voeren tijdens een show gepresenteerd door Wally Preyll. Deze Lady's Night is alleen toegankelijk voor dames en duurt van 23.00-02.00 uur. Na 02.00 uur zijn ook de heren weer welkom en wordt er doorgefeest tot 03.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij M&M Music in Zierikzee. Tot en met 19 maart Burgh-Haamstede Expositie Hannie de Jong in de Bewaerscho- le. UTRECHT - Door, het kooknat van verse groenten op te drin ken, kan de bloeddruk omlaag worden gebracht. Iemand met een verhoogde druk is dus niet alleen aangewezen op een zou tarm dieet of plaspillen om de gewenste verlaging te berei ken. De Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. Koomans deed sa men met anderen een onder zoek naar de relatie tussen de zouthuishouding van het li chaam en hoge bloeddruk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6