Anjo Braamse en Theo de Waal over de psychische kant van het ouder worden PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwe folder Sommige ouderen voelen zich buitengesloten Voorlichting- ouderen in vorm van project VRIJDAG 4 MAART 1994 NR 25524 5 omdat veel ouderen voor hun vervoer aangewezen zijn op familie, kennissen en buren. Dat ouderen in een groep hun eigen problemen niet op tafel durven leggen is slechts ten dele waar. De ervaring van De Waal en Braamse is dat ouderen soms ook heel open zijn over hun moeilijkheden, wanneer ze merken dat iemand echt naar hen luistert. Hoewel de doelstelling van de RIAGG is om opname te voorkomen is dat in de praktijk niet altijd te voorkomen. In die gevallen doet de RIAGG zijn best om voor de cliënt een plaatsje in een verpleeghuis of verzorgingshuis te regelen. Daarbij komt net als bij het maatschappelijk werk een stukje pleitbezorging om de hoek kijken. Dat problemen als eenzaamheid, depressies en neerslachtigheid ,,bij de oude dag horen" is een fabeltje. Tbegegeven, de derde levensfase is een fase waarin men meer tijd krijgt om terug te blikken, een fase ook waarin sommigen ook alle zeilen bij moeten zetten om alle maatschappelijke ontwikkelingen te kunnen bijbenen. Dat alles behoeft geen probleem te zijn, zeker niet wanneer de senior ervoor zorgt voldoende om handen te hebben. Ook het beschikken over voldoende sociale contacten plus enkele meer diepgaande vriendschappen kunnen ertoe bijdragen dat de oudere met het klimmen der jaren niet in een sociaal isolement raakt. FOTO'S MARIJKE FOLKERTSMA TEKST ROSALIEN KORSTANJE Met medewerking van Anjo Braamse, sociaal psychiatrisch verpleegkundige bij de RIAGG en Theo de Waal, maatschappelijk werker bij de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Noord-Zeeland. SCHOUWEN- DUIVELAND - De serie folders die in het kader van het voorlichtingsproject voor ouderen verschijnt, wordt per 15 maart uitgebreid met een nieuwe folder over de hulp bij psychische problemen door Algemeen Maatschappelijk Werk en RIAGG. In deze folder wordt uiteengezet wat ouderen van deze hulporganisaties kunnen verwachten. Deze folder krijgt een plaatsje in de folderrekken, waarin ook de eerder verschenen brochures over aow en andere centenkwesties, ouderenhuisvesting, Thfeltje Dek Je en de thuiszorg te vinden zijn. De serie folders/brochures wordt vanaf 16 april uitgebreid met een gezamenlijke brochure van de vier Schouwen- Duivelandse verzorgingstehuizen en een folder over de indicatiecommissie. Deze folders zijn te vinden bij de Stichting Welzijn Ouderen, het UW-gebouw, bibliotheek De Stolpe en het ANBO-gebouw in Zierikzee. Maar ook dorpshuizen en wijkgebouWen in de andere Sehouwen- Duivelandse gemeenten beschikken over zo'n folderrek. ZIERIKZEE - Oud word je vanzelf. Deze wijsheid strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Hoe iemand ouder wordt hangt af van verschillende zaken. Niet alleen de lichamelijke conditie speelt een rol, maar ook de leefomgeving, de familieen kennissenkring en de medische en sociale voorzieningen. Ouder worden hangt ook af van de houding van de oudere zelf. Wil die alles op eigen houtje doen of maakt hij dankbaar gebruik van de mogelijkheden die de professionele thuiszorg, de mantelzorg en het vrijwilligerswerk hem bieden om zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Enig inzicht in de mogelijkheden die de verschillende hulp- en zorginstellingen en de diverse hulp- en zorginstellingen bieden komt dan ook goed van pas. Ouderen moeten immers weten waar ze met hun hulpaanvraag terecht kunnen. Daarom ook wordt de komende weken aandacht besteed aan de verschillende vormen van thuiszorg. Die extra aandacht voor de thuiszorg maakt deel uit van het project Voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duiveland. Een project, dat in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen-Duiveland door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en een aantal instellingen en organisaties op Schouwen-Duiveland wordt uitgevoerd. Dit project dat tot eind april duurt bestaat uit verschillende vormen vhn voorlichting, variërende van gesprekken en themamiddagen tot en met brochures en een reeks artikelen in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Nadat eerder onderwerpen als financiën, ouderenhuisvesting en gezondheid werden besproken richt de aandacht zich nu op de hulp- en dienstverlening aan thuiswonende ouderen. Zonder die thuiszorg door zowel professionele hulpverleners als familie, buren en vrijwilligers zouden veel ouderen niet langer in staat zijn om zelfstandig te wonen. Welke mogelijkheden de thuiszorg daarvoor biedt en waar ouderen met hun hulpvraag terecht kunnen worden de komende weken op een rijtje gezet. Na eerder verschenen artikelen over de betekenis van vrijwilligers in de thuiszorg, het belang van een warme maaltijdvoorziening en de thuiszorg van gezinszorg en kruiswerk, staan in dit vierde artikel RIAGG en Algemeen Maatschappelijk Werk centraal. Ieder mens stuit in zijn leven weieens op problemen, het leven is nu eenmaal niet alleen rozegeur en maneschijn. Soms hebben die problemen te maken met relaties of met een andere leefsituatie, bij voorbeeld wanneer iemand uit het arbeidsproces treedt en een andere levensinvulling moet vinden. Soms ook ontstaan problemen wanneer iemand maar moeilijk kan accepteren dat hij ouder wordt of ontstaan met het klimmen der jaren specifieke ouderdomsproblemen. Welke hulp het Algemeen Maatschappelijk Werk en de RIAGG in dergelijke gevallen biedt komen in dit verhaal uitgebreid aan bod. Dat verzorgingshuizen meer bieden dan huisvesting, zorg en verpleging moet blijken uit het vijfde artikel, waarin de functie van de verzorgingshuizen voor ouderen in de omgeving wordt belicht. Dit laatste thema wordt over vier weken afgesloten met een blik op de toekomst van de verzorgingshuizen en andere woonvormen voor ouderen. De relatie is dan vaak al jarenlang slecht, maar het echtpaar wil toch met een scheiding wachten totdat de kinderen groot zijn. Met die problemen stappen ouderen zeker niet altijd direct naar hun huisarts. Die krijgt nogal eens een rijtje al dan niet vage lichamelijke klachten te horen, waarvoor geen lichamelijke oorzaak te vinden is. Vermoedt de huisarts dat deze klachten het gevolg zijn van wat diepere psyschische problemen, zoals depressie, dementie dan zal hij de oudere doorverwijzen naar de RIAGG, die over een speciale afdeling voor 65- plussers beschikt. Dat kost weieens wat moeite, want nog altijd zijn er ouderen die niet willen weten dat ze zich psychisch niet in orde voelen. In geval van meer tijdelijke psychische problemen kan de oudere aankloppen bij het Algemeen Maatschappelijk Werk, zonder dat hij daarvoor een verwijskaart van de dokter nodig heeft. Het percentage ouderen dat een beroep doet op het maatschappelijk werk blijft volgens De Waal echter nog beneden de verwachtingen. In een gesprek met de maatschappelijk werker wordt dan nagegaan wat precies de problemen zijn. Is dat duidelijk dan wordt bepaald hoe dat probleem kan worden opgelost. Dat oplossen wordt niet voor de oudere gedaan, dat moet hij zelf doen met advies en begeleiding van de maatschappelijk werker. Soms is het voldoende om de oudere een stukje informatie te geven hoe hij zijn probleem kan aanpakken of waar hij met zijn vragen terecht kan. Zoals bijvoorbeeld de vraag van een oudere die een scheiding wil maar niet weet hoe hij en bij wie hij die procedure moet beginnen. Soms ook is er behoefte aan een stukje praktische dienst verlening of pleitbezorging. In het laatste geval spant de maatschappelijk werker zich in om om duidelijk te maken dat zijn cliënt gezien zijn hoge urgentie eigenlijk voorrang verdient bij het verkrijgen van een bepaalde voorziening of hulp. Soms ook begeleidt de maatschappelijk werker de oudere totdat die weer in staat is om zijn zaakjes zelf te regelen. Mochten zich acute noodsituaties voordoen, dan biedt het maatschappelijk werk crisisinterventie. Voor dergelijke noodgevallen is een speciaal nummer ingesteld, waardoor de dienst zeven dagen 24 uur lang beschikbaar is. 't Kan ook voorkomen dat de maatschappelijk werker signaleert dat de problemen van zijn cliënt van dien aard zijn dat meer specialistische hulp noodzakelijk is. In die gevallen kan hij de cliënt doorverwijzen naar de RIAGG. Na aanmelding volgt een oriënterend gesprek (veelal) bij de mensen thuis en bij voorkeur ook met mensen uit de directe omgeving van de betrokkene. Dit omdat de naaste omgeving soms een andere indruk van de oudere heeft. Op basis van deze bevindingen bepalen arts en sociaal psychiatrisch verpleegkundige dan welke therapie voor de cliënt het beste is. Soms bestaat de hulp van de RIGG uit een aantal ondersteunende contacten waardoor de partner of naaste familie beter uitgerust wordt om met de klachten van de cliënt om te aan. Soms moet de oplossing ook worden gezocht in medicijngebruik. Groepsbehandeling kan ook weieens een goede oplossing zijn al ligt dat volgens Anjo Braamse op Schouwen- Duiveland wat moeilijk ZIERIKZEE - Het is stil geworden rond haar heen. De buren, ze kent ze alleen van gezicht. Haar vriendinnen, inmiddels al aardig op leeftijd komen de deur niet meer uit en ook zijzelf komt nog maar sporadisch buiten. Eigenlijk alleen nog als het echt niet anders kan. Klagen doet ze niet, maar zij die altijd zo'n opgewekte tante was vindt er niet meer zoveel aan, voor haar hoeft het allemaal niet meer zo. Zoals zij zijn er nog meer; mensen die thuis dreigen te verpieteren, die eenzaam en depressief worden en zichzelf daardoor gaan verwaarlozen. Soms komen zij al dan niet op advies van de huisarts terecht bij het Algemeen Maatschappelijk Werk. Soms ook, als het probleem dieper en ingewikkelder is, is de RIAGG (de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) het juiste adres. Welke hulp beide hulporganisaties bieden, daarover vertellen Anjo Braamse, sociaal psychiatrisch verpleegkundige bij de afdeling ouderen van de RIAGG en Theo de Waal, maatschappelijk werker bij de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland. Elke leeftijdsfase kent zijn eigen problemen. De kleuter die op een gegeven moment tegen alles koppig nee zegt, de puber die tobt of uitermate jolig is, de vrouw in de overgang met haar opvliegers en soms ook sterk wisselende gemoedsstemmingen, maar ook de oudere die maar moeilijk kan aanvaarden dat hij niet meer zo vlug iets op kan rapen of zich suf piekert waar hij iets heeft opgeborgen. Soms hebben die problemen direct te maken met de ouderdom. Niet iedereen immers accepteert het ouder worden als een onvermijdelijk en natuurlijk gegeven. Bekend zijn de verhalen over vrouwen (en mannen) die handenvol geld uitgeven aan behandelingen, dure crèmes en wat dies meer zij, enkel en alleen om koste wat kost jong te blijven. Oud zijn is immers niet erg populair in deze op jeugd en vitaliteit gerichte maatschappij. Daarnaast kunnen er met het klimmen der jaren problemen optreden die te maken hebben met ziekte en verminderde lichaamsfuncties. Een voorbeeld van dergelijke psycho-geriatrische problemen, zoals dergelijke problemen in de vaktaal heten is dementie, een verzamelnaam van een aantal ziektesymptomen. Maar ook iemand die enkele infarcten achter de rug heeft zal moeten toegeven dat hij stukje bij beetje toch achteruitgaat. De ouderdom kan nog meer problemen met zich meebrengen. Met het klimmen der jaren wordt het kringetje familie, vrienden en bekenden steeds kleiner en wie zelf veel thuis zit loopt dan het risico om heel geleidelijk aan te vereenzamen. Eenzaamheid is een probleem, dat weliswaar niet specifiek aan leeftijd is gebonden, maar het komt wel veel bij ouderen voor is de ervaring van maatschappelijk werker Theo de Waal en sociaal- psychiatrisch verpleegkundige Anjo Braamse. Dat ook het gezin kleiner is geworden en de familiebanden vaak ook wat losser speelt daarbij een rol. Kinderen gaan bovendien ook sneller de deur uit om elders te studeren of te werken. Wie in zijn leven altijd hard heeft gewerkt en weinig tijd voor leuke, sociale activiteiten heeft gehad zal dan ook op oudere leeftijd wat sneller in een isolement geraken omdat de vereiste vaardigheden voor het leggen van contacten buiten het gezin ontbreken. Dat gebrek aan sociale vaardigheden doet zich volgens Anjo Braamse voor bij de groep 70- tot 80-jarigen. Ook depressies zijn geen onbekend verschijnsel bij ouderen. Deze kunnen onder meer optreden wanneer de oudere er na jaren van samenzijn, alleen voor komt te staan. Op die momenten wordt dan de zin van het bestaan in twijfel getrokken. Dat geldt ook voor wie na pensionering of nadat het laatste kind de deur uit is, op zoek moet naar een andere zinvolle levensbestemming. Ook dat wil nog weieens wat moeilijkheden opleveren. Soms ook krijgen senioren psychische problemen die niet direct leeftijdgebonden zijn zoals bij voorbéeld relatieproblemen, want ook die komen bij het ouder worden nog weieens om het hoekje kijken. Dergelijke problemen kunnen ook op latere leeftijd tot een echtscheiding leiden, iets wat door de buitenwacht niet altijd wordt begrepen. Beide echtelieden zijn immers al zo lang samen. Die echtscheiding, zo blijkt uit het verhaal van Anjo Braamse en Theo de Waal is iets wat niet zomaar eventjes wordt besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5