Aanvoer van mosselen kent een gestage groei levensa Lentebode Leidsters gevraagd voor Technika 10 J ongerenwedstrijd de Kunstbende Geen BTW voor de orgelman Overgangsregeling voor vervoer gehandicapten Vergadering Stichting Renesse Zierikzees koppel in Love Letters Zeeuwse film in Kerkwerve Delta Mossel toont opvallend veel belangstelling Dubbelconcert Brogum 4 VRIJDAG 4 MAART 1994 NR 25524 Verwachting t/m dinsdag 8 maart ZIER1KZEESCHEEBH NIEUWSBODE ii Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouwelancf Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 6 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 5 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 5 maartzon op 07.16, onder 18.22 Maan op 03.00, onder 11.20 6 maartzon op 07.14, onder 18.24 Maan op 03.52, onder 12.22 7 maartzon op 07.11, onder 18.26 Maan op 04.33, onder 13.30 Nieuwe Maan: 12 maart (08.06). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt morgen zacht. Op veel plaatsen in het land loopt het kwik op tot rond 13 graden. In Limburg wordt het waarschijnlijk nog wel iets warmer. Normaal ge sproken is de middagtemperatuur in deze tijd van het jaar een graad of 7. •Verder speelt de zon een rol, al thans in eerste instantie. Vanuit En geland nadert namelijk een regen- gebied. De wolken die hierbij horen bereiken de westkust later op de dag, de regen wordt niet voor de avond verwacht. De zuidenwind is matig tot krachtig. Zondag is de re gen naar het oosten weggetrokken. Beduidend koelere lucht stroomt over het land uit zodat het 's mid dags minder zacht is. Er zijn vrij veel wolkenvelden en plaatselijk valt een buj. Er waait een stevige zuid westenwind. Ook na zondag blijft de wind uit de westhoek waaien. Sto ringen trekken van tijd tot tijd over het land en de regenkansen zijn dan ook vrij groot. BRUSSEL - De Leeuwarder draaiorgelman R. J. Tolsma hoeft geen btw te betalen. De muzikale activiteiten van de man zijn geen dienstverlening in de betekenis van de zesde Europese richtlijn over de BTW-heffing. Dat heeft het Europese Hof van Justitie in Luxemburg donder dag uitgesproken in de zaak tussen Tolsma en de inspecteur van de omzetbelasting in Leeu warden. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 FOTO MARIJKE FOLKERTSMA ZIERIKZEE - Met het oog op Technika 10 dat ook dit jaar weer in Zierikzee wordt gehou den, is club- en buurthuis De Lichtboei naarstig op zoek naar leidsters die bereid zijn om circa drie uur per week te besteden aan het begeleiden van meisjes bij het leren van allerlei uiteenlopende techni sche vaardigheden. Van de leidsters wordt niet al leen enig gevoel van techniek verwacht, maar ook enthou siasme bij het werken met meisjes tussen de 10 en 12 jaar. Dit alles op vrijwillige basis. Vrouwen die hier iets voor voe len worden door middel van technische trainingen op hun werk als leidster voorbereid. Als vrijwilligers komen de leidsters in aanmerking voor een onkostenvergoeding en een verzekering. Daarnaast kun nen ook de kosten voor een op pas worden vergoed en is het begeleiden van Tfechnika 10 een mogelijkheid om. ervaring op te doen die bij een betaalde baan goed van pas kan komen. Te weinig Tfechnika 10 is een project voor meisjes van 10 tot 12 jaar, waar bij ze spelenderwijs bekend worden gemaakt met techniek. In de praktijk kiezen meisjes nog te weinig voor een techni sche opleiding of een technisch beroep. Die houding ten op zichte van techniek wordt voor een belangrijk 'deel gevormd in de jaren op de basisschool. Door Technika 10 leren de meisjes op speelse wijze om gaan met materialen en gereed schappen. Behalve het bezig- zijn met hout, metaal, de bouw, elektriciteit, computers en an dere technische snufjes, staan ook excursies naar technische scholen en bedrijven op het programma. Onderzoek heeft uitgewezen dat meisjes die Tfechnika 10 hebben gedaan een andere, meer positieve houding inne men jegens techniek dan leef tijdgenootjes die niet aan het project hebben meegedaan. Bo vendien bleek Ook hun interes se om in de toekomst iets met techniek te gaan doen te zijn toegenomen. Vrouwen die als leidster van Technika 10 hun steentje bij willen dragen aan deze „mentaliteitsverande ring" kunnen zich voor meer informatie en/of aanmelding wenden tot de Lichtboei (Thea van 't Leven), telefoon 01110- 12075. ZIERIKZEE - In verband met de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten per 1 april is be sloten om voor het gehandicaptenvervoer een over gangsregeling van zes maanden in te voeren. Zeeuwse voorronde in Middelburg ZIERIKZEE - De Kunstbende is een landelijke wed strijd voor jongeren tussen veertien en achttien jaar. Men wil de jeugd op die manier uitdagen om zelf ac tief aan de slag te gaan met kunst en cultuur. Dat ge beurt in de vorm van competities in alle provincies, waar jongeren zich kunnen inschrijven met inzen dingen op het gebied van theater, dans, muziek, foto grafie, taal, ontwerpen of 'alles mag'. De Zeeuwse voorronde van de wedstrijd is op 1 mei in de Mid delburgse Schouwburg. In schrijven is mogelijk tot 15 april. Hiervoor zijn inschrijf- folders verkrijgbaar op de middelbare scholen en in bibli otheken in Zeeland. Het centrale thema in 1994. is Zwart-Wit en alles wat er tus sen zit. De opdracht aan de deelnemers luidt om in een zo origineel mogelijke inzending - een dans, muziekstuk of thea- teract, een foto, een verhaal - dat thema tot uiting te laten komen. Tijdens de voorronde in Mid delburg worden alle inzendin gen door deskundige jury's be oordeeld. In elke discipline ko men tenslotte drie prijswin naars uit de bus. Zij mogen een 'culturele wens' uiten die wordt vervuld en krijgen een kunstbendeverrassingspakket De eerste-prijswinnaars in de Zeeuwse voorronde zijn extra goed af. Zij gaan niet alleen door naar de landelijke finale, maar krijgen ook nog een workshop-weekend aangebo den waarop zij onder begelei ding van bekende vakmensen hun inzending nog eens de 'fi nishing touch' kunnen geven. De landelijke finale vindt plaats op zaterdag 25 juni in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. AMSTERDAM - Steeds meer Nederlanders weten de film theaters en filmhuizen te vin den. Vorig jaar bezocht een kleine 702.000 mensen het al ternatieve filmcircuit. Tfen op zichte van 1992 betekent dat een stijging van 3,7 procent. Door deze nieuwe wet worden de gemeenten belast met taken op het gebied van woningaan passing, gehandicaptenvervoer en de verstrekking van voor zieningen. Daarvoor hebben de Oosterscheldegemeenten nu een convenant gesloten en heb ben de zes Schouwen-Duive- landse gemeenten gezamenlijk besloten om de loketfunctie voor Schouwen-Duiveland on der te brengen bij de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland. De zes gemeenten zullen het budget voor de uit voering WVG daarvoor bij de ISD deponeren. Dat betekent dat gemeenten die waarschijn lijk niet heel hun budget nodig hebben bereid zijn om hun overschotten beschikbaar te stellen voor gemeenten die re kening moeten houden met te korten. Hoewel 1 april snel naderbij komt blijkt nog niet alles te zijn geregeld. Inzake het ge handicaptenvervoer is die da tum ook niet haalbaar. De om schakeling van individueel aangepast vervoer naar collec tief vervoer is een ingrijpende zaak. Daarom ook hebben de gemeenten gekozen voor een overgangsregeling van zes maanden. Ook de indicatiestel ling (het beoordelen of een ge handicapte een bepaalde voor ziening nodig heeft) en de ver strekkingen waarop de WVG zich richt liggen op dit moment niet vast. Wel zullen hierover naar alle waarschijnlijkheid voorstellen worden gedaan in de raadsvergaderingen van maart. RENESSE - Donderdag 10 maart vergadert het algemeen bestuur van de Stichting Re- nesse. De vergadering wordt gehouden in het kantoor van de stichting aan de Jan van Re- nesseweg in Renesse en begint om 15.00 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer verbouwplan nen voor een pand aan de Oosterenbanweg. Verder komt aan de orde de begroting voor 1994 van de stichting. ZIERIKZEE - Barbara Mook en Michel Begemann uit Zie rikzee zijn vrijdag 11 maart te zien in het programma Love Letters van Linda de Mol. Love Letters is vanaf 20.00 uur te volgen via tv 2. Het Zierikzeese stel neemt het deze avond op tegen een stelle tje uit Heerlen en een koppel uit Heerenveen. Linda de Mol zal deze paartjes introduceren met originele huwelijkaanzoe- ken waarop ze als kandidaten voor. dit programma zijn gese lecteerd. Daarna spelen de duo's een aantal spelronden waaruit uiteindelijk het win nende paar tevoorschijn komt. KERKWERVE - De platte lands jongerenorganisaties CPJ en PJZ houden op vrijdag 25 maart hun eerste gezamen lijke activiteit. In Dorpshuis 't Zuudènde, Beatrixstraat 1 in Kerkwerve zal de prachtige, Zeeuwse film Het is een scho ne dag geweest van de Vlaamse filmmaker Jos de Putter wor den vertoond. Deze veelgeprezen film gaat over het laatste oogstjaar op de boerderij van de ouders van de filmmaker. De film laat karak teristieke beelden zien van het boerenleven, dat voorgoed aan het verdwijnen is. De Putter toont dat wat het boerenvak bijna tot een roeping maakt. De film is toegankelijk voor ie dereen en (^e kaarten zijn ver krijgbaar op 25 maart vanaf 19.30 uur aan de kassa van het dorpshuis. Er zijn geen reser veringen mogelijk. Aanvang: 20.00 uur. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 21 tot en met 26 februari werden 28 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 11.068 ton netto. Het aanbod steeg in ver gelijking met de week daarvoor met negentien par tijen, het totale tonnage met bijna 9.000 tonnen ten opzichte van week zeven. Alle ladingen verwissel den van eigenaar. Delta Mossel tastte voor elf van de 28 partijen het diepst in de buidel. De handel betaalde een gemid delde prijs van 72,92 per ton. De verzending was voor zover bekend: België 4.157 ton, Frankrijk 2.829 ton, diverse landen 165 ton en de binnen landse handel nam 1.674 ton over. De aanvoer van Zeeuwse mos sels startte op maandag 21 fe bruari met vijf verschillende ladingen. Voor de grootste par tij bleek de YE 57 verantwoor delijk. Delta Mossel betaalde voor deze 616 tonnen netto de hoogste prijs. Bij een stukstal van 148 kookten deze mossels een vleesgewicht van 22,3 kilo. Krijn Verwijs toonde de mees te belangstelling voor een vrachtje 260 tonnen bruto, aan geboden door de YE 46. Bij een stukstal van 157 noteerden de ze schelpdieren een vleesge wicht van 19,8 kilo. De volgende dag kwamen zes kwekers met een vrachtje van een Zeeuws perceel naar de vei ling. De grootste aanvoerder die dag bleek de YE 73, die 643 brutotonnen uit de Hammen aanbood. Een tweede aanvoer der met meer dan 500 tonnen was de Ye 161, die in het weste lijk deel van de Oosterschelde 587 tonnen bruto viste. Delta Mossel nam deze beide ladin gen. met stukstallen van onge veer 150 over. Het vleesgewicht bedroeg respectievelijk 18,8 ki lo en" 16,1 kilo. Op woensdag waren nogmaals zes vaartuigen aan de mossel- markt. Met het aanbod van 696 tonnen van de YE 57 uit de Hammen en 683 tonnen van de YE 157 uit de Oosterschelde waren de gebroeders Nieuwen- huizen op die dag de grootste aanvoerders. De eerstgenoem de lading bevatte bij een stukstal van 180 een vleesge wicht van 21,2 kilo. Kroonton kwam het royaalst over de brug voor de lading van de YE 157 met een stukstal van 145 en een vleesgewicht van 22,7 kilo. De HON 14 deed op woensdag 302 tonnen met een vleesge wicht van 16,2 kilo van de hand aan Delta Mossel. Met acht verschillende partijen over de klok werd donderdag 24 februari de drukste dag voor het personeel op de Zeeuwse mosselveiling. Uitschieters in grote tonnages waren de YE 73 en de YE 157 met meer dan 600 tonnen bruto. De HON 14 meer de opnieuw af met ruim 300 tonnen. Verder waren de YE 161, de Ye 87, de YE 62, de YE 82 en de ZZ 10 (Chr. Schot BV) van de partij. Van de acht la dingen haalde Delta Mossel er die dag een zestal in huis. Op vrijdag tenslotte waren de YE 57, de YE 170 en de YE 156 verantwoordelijk voor de aan voer van een vrachtje Zeeuwse schelpdieren. Prins Dinge- mans reageerde royaal en deed een forse greep in de buidel voor de 718 tonnen van de YE 57. Deze aanvoerder bood mos sels aan met een stukstal van 159 en een vleesgewicht van- 23,7 kilo. Zeelands Roem nam verder 581 tonnen over van de YE 170 en de YE 156 viste 718 tonnen met een stukstal van 114 voor eigen rekening. ZIERIKZEE - Op zaterdag 5 maart presenteert de Stichting Bro gum in Zierikzee een Vroeg Open Niet Duur Dubbelconcert met de groepen Butcher for President en Chicas del Rock. De eerstge noemde band werd opgericht in 1989 als vijfmansformatie en won ooit de Zeeuwse Belofte. Verschillende demo's heeft de groep op haar naam staan. Momenteel is het een driemansforma tie. De groep Chicas del Rock timmert leuk aan de weg: hun de buut CD Neverneverland bracht enthousiaste reacties te weeg: De clip op MTV, een uitnodiging voor Noorderslag 94 en vele in terviews. De eigenzinnige vijfmansformatie zorgt voor een ste vig avondje rocken voor de liefhebbers. Aanvang 21.00 uur en de zaal is open om 20.00 uur. Reserveringen mogelijk via het ant woordapparaat, nummer 01110-15500.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3