Honig neemt Brinta uit handel wegens salmonella Fout Freedoms Award gaat naar Dalai Lama fleeet. Algemeen Ouderen Verbond ook bij kamerverkiezingen Produktschap boos over zwichten Gabor Nog te veel mis met basisvorming scholen 'Zonder herstel komt PvdA in de oppositie' DEURLOO B.V. Besmetting mogelijk afkomstig uit tarwe Trein stil voor 'bom' Rotterdam betaalt voor StadsTV Reisadvies bezet gebied in Israël Van Geldèr: Boodschap van vrede en begrip'' 'Politiek doet te weinig aan belangen ouderen Van der Valken op vrije voeten Artsen diensten 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Indruk actievoeren lonend' ZEIST - Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) heeft zich geërgerd aan het optreden van staatssecretaris Gabor (landbouw). Door te overleg gen met protesterende boeren en varkenshandelaren heeft Gabor de indruk gewekt dat actievoeren lo nend is, aldus het bestuur van het PPE. Actievoerders blokkeerden woensdag met veewagens het verkeer in Den Haag uit pro test tegen het exportverbod voor levende varkens. Tben Ga bor verklaarde het verbod op te heffen werd de wilde actie beëindigd. Het PPE meent dat de be windsman de indruk heeft ge wekt dat dankzij de actievoer ders de uitvoer van varkens donderdag weer op gang is ge komen. In werkelijkheid had de besluitvorming daarover al een dag eerder plaatsgevon den. „Bij velen in de agrari sche sector heeft het idee post gevat dat het voeren van actie lonend is. Dit wordt als zeer nadelig beschouwd voor de normale contacten tussen de overheid en het georganiseerde bedrijfsleven", stelt het PPE. Ook de landbouworganisaties, die zich van de actie distan tieerden, zijn er niet gelukkig mee dat Gabor met de actie voerders om de tafel is gaan zitten. Donderdag is de uitvoer van le vende varkens weer op gang gekomen. Tien van de 41 schoongemaakte en goedge keurde exportverzamelplaat sen kregen toestemming om de poorten te openen. De overige plaatsen volgen op korte ter mijn. Ook varkensslachterijen wor den inmiddels gecontroleerd op blaasjesziekte. Als het virus ergens wordt gevonden, moet de betreffende slachterij mini maal twee dagen dicht om ont smet te worden. Gebrek mensen en materiaal DEN HAAG - De meeste scholen voldoen bij de in voering van de basisvorming wel aan de wettelijke eisen, maar in de praktijk is er nog het nodige mis. Leerkrachten zijn nog te wei- nig bijgeschoold, er zijn onvol doende boeken en ander lesma teriaal beschikbaar en leerlin gen klagen over de zwaarte van het lesprogramma door de uit breiding van het aantal vakken en extra huiswerk. Ook de in voering van het nieuwe vak verzorging verloopt nog niet naar wens. Dat constateert de Onderwij sinspectie in twee rapporten over de basisvorming. Die ba sisvorming is in augustus vorig jaar. op alle scholen voor,voort gezet onderwijs ingevoerd. Leerlingen van twaalf tot vijf tien jaar krijgen les in dezelfde vijftien vakken, waaronder en kele nieuwe zoals techniek, verzorging en informatiekun de. Minister Ritzen spreekt in een reactie aan de Tweede Kamer zijn waardering uit voor de in spanningen van de scholen, maar beaamt dat er nog veel moet gebeuren. De studielast voor leerlingen moet in de ga ten worden gehouden, aldus de minister. Maar hij wijst erop dat de basisvorming nu een maal bedoeld is om de kwali teit van het onderwijs te verbe teren. Scholen4" zijn voorlopig nog lang niet klaar met de perike len rondtde<-inyoeripg, zo blijkt uit d§ rapporten. Zo hadJ30 pro cent op 1 januari*1 van- dit jaar wel het verplichte schoolwerk plan ingeleverd, maar in de meeste gevallen was dat niet compleet. In zo'n plan leggen de scholen vast wat ze de ko mende jaren willen be werkstelligen. Partijvoorzitter Rottenberg: zetelaantal voor de PvdA een „buitengewoon onhandige uit slag om door te regeren". Lijstaanvoerders Ook de positie van lijstaan voerder Kok staat volgens Rot tenberg ter 'discussie als de partij wederom een forse ne derlaag lijdt. „De PvdA is dan de eerste die intern van gedach ten wisselt over wat de koers wordt en wie een hoofdrol zal spelen." Kok heeft overigens zelf ook al eens gezegd bij groot verlies voor de partij zijn consequen ties te zullen trekken. DEN HAAG - Als de PvdA het bij de komende Tweede- Kamerverkiezingen niet beter doet dan bij die voor de ge meenteraad van woensdag, moet de partij buiten de rege ring blijven, zo vindt PvdA- voorzitter Rottenberg. Een goed sociaal beleid, waar in de PvdA een sleutelrol ver vult, is immers niet te verwe zenlijken als de partij te wei nig gewicht in de schaal kan leggen. Volgens Rottenberg, die zijn uitspraken deed in het tv- programma Twee Vandaag, is het in de prognoses voorspelde Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 5 maart 08.45 150 02.20 -142 21.15 124 15.00 - 144 6 maart 09,50 136 03.25 -137 22.30 111 16.05 -129 7 maart 11.15 131 04.45 -134 17.35 -124 5 maart 07.25 148 01.10 -139 20.10 120 13.50 - 140 6 maart 08.45 131 02.20 -132 21.30 104 15.05 -123 7 maart 10.15 125 03.50 -126 22.55 108 16.30 - 115 5 maart 08.55 160 02.20 - 153 21.30 136 14.55 -153 6 maart 10.00 148 03.20 -147 22.40 122 16.00 - 138 7 maart 11.25 143 04.40 - 141 17.35 -129 5 maart 08.50 157 02.20 - 148 21.20 132 15.00 - 150 6 maart 09.55 143 03.25 -143 22.35 118 16.05 -134 7 maart 11.20 139 04.45 -138 17.40 -128 VVEMELDINGE Doodtij: 6 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 KOOG AAN DE ZAAN - Honig neemt het ontbijtprodukt Brinta tijdelijk uit de handel. Bij de producent van Brinta, Avebe in Foxhol, is salmonella geconsta teerd in enkele produktiemonsters. Dit heeft Honig vanochtend, vrijdag, mee gedeeld. Honig adviseert consumenten die thuis Brinta in de kast heb ben staan om het produkt niet te gebruiken. De detailhandel is gevraagd om pakken Brinta in de winkel van de schappen te halen en de aanwezige voor raden vast te houden. Bij pro ducent Avebe is de resterende voorraad geblokkeerd. Brinta wordt al lange tijd voor Honig door Avebe in het Gro ningse Foxhql geproduceerd. Bij de produktieeenheid, waar vier mensen werken, is de besmetting geconstateerd. Contra-expertises van Honig en Avebe hebben dit bevestigd. Honig heeft daarop de Inspec tie Gezondheidsbescherming op dè hoogte gesteld. Honig en Avebe zijn onmiddel lijk met een onderzoek gestart. Dat moet leiden tot de vaststel ling van de oorzaak van de besmetting. Mogelijk, zo ver klaarde het bedrijf later vrij dagochtend, is de besmetting afkomstig uit de gebruikte tar we. Er worden maatregelen ge nomen die de kans op herha ling moeten uitsluiten. Honig hoopt binnen enkele weken de levering van Brinta te hervat ten. Bacteriën Salmonella is een verzamel naam voor meer dan 2000 ver schillende soorten bacteriën. Consumptie, van besmette pro- dukten kan leiden tot darm- of maagklachten. Doorgaans ver dwijnen de klachten binnen enkele dagen tot een week. Ex tra voorzichtigheid is geboden bij salmonellabesmettting van zuigelingen, zieken, ouderen en zwangere vrouwen. In het verleden heeft salmonellaver giftiging bij bejaardenhuizen al enkele slachtoffers geëist. Export Brinta is al vanaf het begin van de jaren vijftig op de Neder landse markt. Naar schatting wordt het in ruim een miljoen Nederlandse huishoudens ge consumeerd. Export vindt plaats naar België en enkele andere landen. Honig heeft ook de buitenlandse han delspartners direct op de hoog te gesteld. Ook alle Brinta- produkten .in het buitenland worden teruggehaald. VOORSCHOTEN - Bij Voor schoten heeft donderdag tegen de avond een trein een half uur stilgestaan, omdat er een ver dacht pakket in gevonden was. Het bleek loos alarm, aldus de NS. Na de ontdekking van het ver dachte pakje is de trein stilge zet. De vele passagiers verlie ten het vervoermiddel, maar konden hun reis later opge lucht voortzetten. Het ging om de trein Den Haag-Weesp, die rond het spits uur altijd behoorlijk vol zit. ROTTERDAM - De televisie omroep in Rotterdam kan zich zelf niet bedruipen met de advertentie-inkomsten uit de lokale reclamemarkt omdat die te klein is. Daarom kan. in Rotterdam vooralsnog alleen sprake zijn van een publiéke omroep. Tbt die conclusie komen burge meester en wethouders van Rotterdam in een advies aan de gemeenteraad. Zij willen de zender StadsTV tot 1 juli van dit jaar maandelijks 200.000 gulden toekennen. Het Rotterdamse college schrijft aan de raad dat vóór juli een aantal varianten voor een lokale/gewestelijke om roep wordt onderzocht. Het college vraagt de raad te gelijk in te stemmen met een opmerkelijke structuur om de tv-programma's mogelijk te maken. De subsidie aan de SLOR zou in totaal 1,1 miljoen gulden moeten bedragen. Dit bedrag kan volgens b en w wor den vrijgemaakt uit de reser ves van de Rotterdamse kabel- bijdragen. DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse zaken ont raadt mensen die naar Israel gaan de bezette gebieden te be zoeken. Ook een bezoek aan de oude stad van Jeruzalem tij dens de ramadan en de daarop volgende vrijdagen wordt ont raden. In heel Oost-Jeruz^lem is het verder heel goed uitkijken ge blazen, maar reizen naar Israel blijft mogelijk. Het Overlegplatform Vakan tiereisadviezen raadt reisorga nisatoren aan met de adviezen van het ministerie rekening te houden. De situatie in Israel is extra gespannen sinds een joodse fa naticus het vuur opende op een aantal moslims. MIDDELBURG - Het Rooseveltinstituut heeft de Four Freedoms Award dit jaar toegekend aan de Da lai Lama. Het is een onderscheiding die goed aan sluit bij de boodschap van vrede en begrip die de geestelijk leider van Tibet uitdraagt, aldus de com missaris van de koningin in Zeeland, drs. W. van Gelder, donderdag in Middelburg. Naast de onderscheiding voor de vier vrijheden, door presi dent F. D. Roosevelt in 1941 van essentieel belang voor de mensheid genoemd, zijn er nog vier afzonderlijke „awards". Voormalig secretaris-generaal dr. Gerhart/M. Riégner, nu ho norair viee-voorzitter van het Joods Wereldcongres, krijgt de onderscheiding voor vrijheid van godsdienst. Hij wees presi dent Roosvelt als .eerste op het bestaarryan vemietiglngskam- - pen., .en maakte tie holocaust wereldKündig. V,J" De nimmer aflatende strijd voor hulp aan vluchtelingen le vert Sadako Ogata, Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, een medaille op vóór vrijwaring van armoede. De onderschei ding voor vrijwaring van vrees gaat naar professor Zdravko Grebo, hoogleraar rechten aan de universiteit van Sarajevo en oprichter van het onafhankelij ke radiostation ZID. Ten slotte gaat de medaille voor vrijheid van meningsui ting naar Marion Grafin in Dönhoff als „een der belang rijkste stemmen in de heden daagse journalistiek". Grafin Dönhoff is uitgeefster van het blad Die Zeit en eerder hoofd redacteur, yandat-bj^d Eerdere awards Eerder zijn onder meer Freedom-Awards uitgereikt aan prinses Juliana, Max van der Stoel, Liv Ullman, W. F. Beyers Naudé, Harold Macmil- lan, Olof Palme, Helmut Schmidt, Véclav Havel, Jac ques Delors, Simon Wiesen- thal, Pérez de Cuéllar en Lord Carrington. Het Roosevelt Study Centre in New York kent' jaarlijks de Four Freedoms Awards toe. De uitreiking vindt wisselend in New York en Middelburg plaats. Dit jaar gebeurt dat op 4 juni in de Zeeuwse hoofdstad. Conferentie Voorafgaand aan de uitreiking houden de Roosevelt Studie centra uit Zeeland en -New York gezamenlijk een confe rentie over het einde van de Tweede Wereldoorlog in het Abdijcomplex in Middelburg. Daaraan nemen ongeveer 75 af gevaardigden deel van Ameri kaanse, Engelse en Nederland se universiteiten en militaire instituten. Sprekers zijn onder meer secretaris-generaal Wim van Eekelen van de Westeuro- pese Unie en Brian Urquhart, voormalig adviseur van de secretarissen-generaal van de Verenigde Naties. Op 8 en 9 ju ni komen wetenschappers naar de Abdij voor de jaarlijkse conferentie van de Nederlands- Amerikaanse Studie Associa tie NASA. EINDHOVEN - Het Algemeen Ouderen Verbond uit Eindhoven heeft besloten ook mee te doen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Lijsttrekker M. Batenburg heeft dit vrijdag meegedeeld. Het verbond is pas onlangs op gericht. Het behaalde woens dag in de Eindhovense gemeen teraad vijf zetels. De nieuwe politieke organisatie had zich al wel laten registreren voor de Tweede-Kamerverkiezingen. „Afgelopen woensdag was voor ons een testcase. We had den tevoren een, .grens getrok ken. Bij vijf of meer zetels zou den we landelijk doorgaan", al dus de 75-jarige Batenburg. Het is volgens hem ook nodig om als ouderenorganisatie op nationaal niveau verder te gaan. De andere politieke par tijen komen naar zijn mening onvoldoende op voor de belan gen van ouderen. „Wij willen ook geen partij zijn. Dat woord is te beladen, het doet meteen denken aan eigenbelang. Wij staan met ons verbond voor het maatschappelijk belang." Batenburg wil straks in de Tweede Kamer gaan samen werken met eventuele andere ouderenorganisaties, zoals de Politieke Unie 55 De eerste contacten zijn al gelegd. Om sa men de verkiezing in te gaan, bij. voorbeeld in federatief ver band, ziet hij niet zitten. Daar voor is de tijd te kort. Hij sluit echter niet uit dat de verschil lende groeperingen in de toe komst samen gaan, bij voor beeld in een Nationaal Oude ren Verbond. Kennis De prille politicus erkent dat de vijf kandidaten die zijn ge kozen in de Eindhovense ge meenteraad niet eerder te ma ken hebben gehad met raads werk. „Daar staat tegenover dat wij veel kennis en ervaring meebrengen." Batenburg gaat ervan uit dat hij betrokken wordt bij de collegevorming in Eindhoven. Het Algemeen Ou deren Verbond behoort in een klap tot de vijf grootste frac ties in de Eindhovense raad.' DEN HAAG - De twee kopstukken in de fraude affaire Van der Valk, Gerrit en zijn broer Arie, zijn donder dagmiddag rond half twee vrijgelaten uit het huis van be waring in Scheveningen. Eerder op de dag had de fami lie al de borgsommen betaald die als voorwaarde voor de vrijlating waren gesteld: zeven maal 250.000 gulden. Dat ge beurde „cash" zei de woord voerder van de familie. door Mare Legendre Vrijdag 4 maart Zierikzee Modeshow. Marita. Om 10.00 en 14.00 uur. Wereldgebedsdag. Clubhuis Leger des Heils. 19.00 uur. Piano-recital Rosario Andino in de Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kindermusical obs Dob belsteen. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 5 maart Zierikzee Dubbelconcert Butcher for pre sident en Chicas del rock. Bro- gum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden DEZZ. Sport- en re- cratiecentrum Westerschou- wen. 20.00 uur. Ellemeet Straofeest. Dorpsplein. Vanaf 12.30 uur. Brouwershaven Algemene Sportvereniging Brouwershaven haalt oud pa pier op. Vanaf 09.00 uur. Noordgouwe Muziekuitvoering Con Amore. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn voor ouderen. Ons Dorpshuis. Van 13.30 tot 18.00 uur. Maandag 7 maart Oosterland Begin opfriscursus 55-plussers. Oosterhof. 14.00 uur. Renesse Ledenvergadering Oranjever eniging Juliana in Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee Regiobijeenkomst van de afde ling Zeeland van de Crohn en colitis ulcerosa vereniging in Rode Kruis Ziekenhuis. 19.30 uur. Politiek forum in kader van viering Internationale Vrou wendag op initiatief Acht- maartcomité in bovenzaal res taurant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbaliri verenigingsge bouw Zuudende. 14.00 uur. Renëssé Infomiddag Zomerbus en mi lieu/recreatieproblematiek in hotel de Zeeuwse Stromen. 13.30 uur. Expositie Deltan over ener- giebvesparende maatregelen. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Woensdag 9 maart Zierikzee Crea-middag paas-activiteit. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Renesse Expositie Deltan over energie besparende maatregelen. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Koor- en samenzangavond. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ladys night. Dancing Vanity. 23.00 uur. Dreischor Nutsavond met toneelspel Ajakkes. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Prijsklaverjassen. Strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 12 maart Zierikzee Ballet, Alleen op de wereld. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Tbneelavond De Schouwspe lers en Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. ZIERIKZEE - Door omstandig heden neemt dierenarts Won- dergem uit Zonnemaire ko mend weekeinde de dienst over van Bergsma uit Zierikzee. Het telefoonnummer van Wonder- gem is 01112-1880. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL ÖWQ.16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2