Uitvoering mobiliteitsscenario van start met ingebruikname rotonde 1 t GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT SCHOUWEN-DUIVELAND Burgemeester Asselbergs boos over uitspraken Van der Salm Veel belangstelling voor Kunstschouw 0 r 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Provincie trekt op z'n vroegst in 1996 geld uit voor project Uitspraken getuigen van zekere arrogantie 2 EUROPESE UNIE 3 SERRE 5 MINI-POSTAGENTSCHAP 7 VOLLEYBAL Veel schade bij aanrijding op de Nieuwe Kooiweg Wat deze gemeente nodig heeft. f-; dé krant van schouwen - duiveland! j NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten, Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekkén 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 1 MAART 1994 150e JAARGANG NR 25522 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het woord 'politieke deugd' is onzin. Napoleon De Randweg werd met vuurwerk ingewijd.... (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet er niet naar uit dat de provincie Zeeland op korte termijn - voor 1996 - geld beschikbaar zal stellen voor de uitvoering van het mobiliteitsscenario van de gemeente Westerschou- wen. Dat liet gedeputeerde ing. J. Ir Hennekeij gisteren, maandag, weten in een korte toespraak ter ere^van de officiële ingebruikname van de Randweg Renesse. Met de ingebruikname van de nieuwe rotonde op het kruispunt Hogezoom/Vroonweg werd het startschot gegeven voor de uitvoering van het mobiliteitsscena rio. De onthulling van het bord Auto's opzij, mensen erbij mid den in de nieuwe rotonde ging gepaard met vuurwerk. Het verbale vuurwerk brak pas daarna los tijdens een korte bijeenkomst in sport- en re creatiecentrum Westerschou- wen. Burgemeester H. Tees beet de spits af. In een korte toespraak stelde hij dat de Randweg, hoewel officieel pas nu in gebruik, in de praktijk haar nut al heeft bewezen. Beheersbaar ,,De verkeersstroom is beter beheersbaar geworden, zo is tijdens het hoogseizoen geble ken. Maar een Randweg leg je natuurlijk niet voor drie dagen per jaar aan", aldus Tees. Hij noemde de ingebruikname van de Randweg een goede start maar koppelde daar meteen de opmerking aan vast dat het nu de provincie is die aan zet is. „Om te zorgen dat dit begin tot een goed einde wordt ge bracht", aldus Tees. Als knel punt dat met spoed aangepakt dient te worden noemde Tfees het kruispunt Helleweg/Stoof- weg/Randweg. Gedeputeerde Hennekeij con stateerde in zijn toespraak al lereerst dat de aanleg van de Randweg een bittere noodzaak was. ,,De groei van het toe risme en het bijbehorend auto verkeer dreigde de dupe te worden van het eigen succes", aldus Hennekeij. Hij om schreef het door de gemeente Westerschouwen ontwikkelde mobiliteitsscenario als 'een ge durfd plan en een goed plan'. ,,Het is zelfs enig in zijn soort, want ik ken geen gemeente langs de Nederlandse of Belgi sche kust waar men tot nog toe en op een dergelijke schaal de moed heeft getoond daadwer kelijk iets te doen aan het te rugdringen van vermijdbare autoritten en autokilometers ten gunste van alternatieve vervoermiddelen zoals fiets en openbaar vervoer". Hennekeij voegde daar aan toe dat uitvoering van het mobili teitsscenario ingrijpende, maar zeker noodzakelijke, ver anderingen voor de verbete ring van het dorps- en straat beeld op zal leveren. „Door het wijzigen en beperken van de overstelpende verkeersstro men zal een veiliger, schoner, maar vooral vriendelijker en meer ontspannen klimaat ont staan. Zowel vbor de eigen be woners als voor de recreanten", aldus Hennekeij. De aanleg van de Randweg was, zo stelde de gedeputeerde, niettemin een zware bevalling. „De provincie heeft met de gemeente jaren in de clinch gelegen voor de ver betering van de .ontsluiting van Renesse. Het is nu zover en wat mij betreft naar tevredenheid". Hennekeij zei te beseffen dat de provincie voor wat betreft de verdere realisatie van het mobiliteitsscenario een be paalde verantwoordelijkheid heeft. „Het probleem is echter, en ik steek dit niet onder stoe len of banken, dat de provin ciale middelen voor aanpas sing van de eigen wegen onder zware druk staan. In het urgen tieschema provinciale wegeh voor de periode tot en met 1996 is de situatie ten aanzien van de provinciale wegen in deze gemeente aangemerkt als stu dieproject", aldus Hennekeij. Vrij vertaald: de gemeente hoeft voor 1996 voor wat be treft de uitvoering van het mo biliteitsscenario niet op een fi nanciële bijdrage van de pro vincie te rekenen. Niet wanhopen Hennekeij voegde er wel met een aan toe dat men in Wester schouwen nu niet moet gaan wanhopen. „Want voor goede plannen is eerder geld dan voor slechte. Bovendien wil ik mij inspannen om extra financiële middelen te verwerven via het speerpunt recreatiemobiliteit van de vervoerregio Zeeland. Met uw mobiliteitsplan willen wij de minister laten zien 'hoe Zeeland inhoud wil geven aan een nadere invulling van het structuurschema Verkeer en Vervoer. Ik ben van mening dat uw plan uitstekend kan dienen als voorbeeldproject voor het beleid in andere kustgebieden in Zeeland en elders in Neder land en zelfs België". Hennekeij plaatste ook enige kritische kanttekeningen en wel bij de voortgang van de Re giovisie Schouwen-West en de rol van de gemeenten daarin. „Ik constateer dat de samen werking op dit terrein tussen 'gemeenten en provincie stroef verloopt, waarbij het benodig de onderlinge vertrouwen ont breekt. Het komt op mij over alsof de gemeenten een onder handelingspositie willen inne men waarbij op voorhand har de eisen op tafel worden gelegd voor verdere samenwerking", aldus Hennekeij. Hij haastte zich te zeggen dat de gemeente wat dat betreft de provincie zeker niet als tegen stander moeten zien. „Laten we trachten in het belang van het gebied samen het beste te bereiken. Op mij kunt u in ie der geval rekenen". Wethouder ir. C. W. Veerhoek, geestelijk vader van het mobi liteitsscenario, toonde zich in een reactie op de woorden van Hennekeij teleurgesteld over de 'mededeling' dat de provin cie pas op z'n vroegst in 1996 geld uit wil trekken voor het mobiliteitsscenario. „De ge meente heeft er in ieder geval wel geld voor opzij gelegd en misschien moeten we dan gaan denken aan voorfinanciering door de gemeente. Wij willen graag zo snel mogelijk begin nen en dan is 1996 wel heel erg laat", aldus Veerhoek.* „Ik zou dan ook de gedeputeerde op willen roepen om nog maar eens goed in de geldbuidel te willen kijken". ZIERIKZEE - „Ik hoop dat dit soort verwijten be perkt blijft tot incidenten, want zo ga je al niet met elkaar om". Fel reageerde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering op de uitspraken die het college van Westerschouwen vorige week maan dag aan zijn adres deed. Bij monde van PvdA-wethou- der G. J. W. van der Salm ka rakteriseerde het college van Westerschouwen Asselbergs als „een van de grootste pleit bezorgers van de gemeentelij ke herindeling". B en w van Westerschouwen vonden het vreemd dat juist diezelfde As selbergs als hoofdingeland van het Waterschap Schouwen- Duiveland zijn zorg uitsprak over de fusieplannen van de waterschappen. Dit omdat hierdoor een grotere afstand tussen bestuurder en burger zou dreigen. Volgens Assel bergs „hebben ze er in Wester schouwen niet veel van begre pen". „Wat ik als hoofdinge land heb gezegd over de af stand bestuurder-burger is een andere discussie. Er is nu al één waterschap hier. In geval van een fusie met de andere waterschappen zou het beteke nen dat Schouwen-Duiveland met zijn dertigduizend inwo ners opgaat in een nieuw wa terschap voor 240.000 inwo- Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: ..Veel hebben ze er in Westerschouwen niet van begrepen". ners. Daarvoor zou gegaran deerd moeten worden dat ook Schouwen-Duiveland in het be stuur vertegenwoordigd zou moeten zijn." In de ogen van de Zierikzeese burgemeester was het vreemd om deze discussie nu te betrek ken op de afstand burger-be stuurder bij een gemeentelijke herindeling. Geërgerd had As selbergs zich ook over de op merking dat hij een van de grootste pleitbezorgers voor een gemeentelijke herindeling zou zijn. Als burgemeester en raadsvoorzitter heeft hij, zo stelde hij maandagavond met klem, steeds de mening van de Zierikzeese raad verwoord. Beste oplossing Die raad is van meet af aan en unaniem van mening geweest dat de vorming van een ge meente op Schouwen-Duive land de beste oplossing voor de toekomst is. Dit omdat een daadkrachtige gemeente het meest in het belang van de bur ger is. Dergelijke opmerkingen (gemaakt door wethouder Van der Salm) vond de Zierikzeese burgemeester getuigen van een zekere mate van arrogantie. Hij (en met hem ook de raads leden) hoopte dan ook dat der gelijke uitspraken beperkt zouden blijven tot een inci dent, want op deze manier ga je met je collega-bestuurders niet om, aldus een verontwaardig de Asselbergs. BURGH-HAAMSTEDE - Het is nog lang geen juni, maar nu al zijn er ruim 45 aanmeldingen binnen voor de Kunstmanifestatie Kunstschouw Wester schouwen. Wethouder G. J. W. van der Salm, geeste lijk vader van de manifestatie, toont zich zeer inge nomen met het succes. Een dergelijke grote belang stelling had hij, zeker niet meteen al bij de allereer ste editie, verwacht. ,,We hebben het in ons hoofd ge zet, maar dan moet het ook nog worden waarge maakt", aldus de wethouder. Wethouder Van der Salm is zeer in zijn nopjes met het suc ces. Voor hem is de grote be langstelling het bewijs dat ge kozen is voor de juiste formule. Ook is hij overtuigd van het creatieve potentieel van de Westerschouwse kunstliefheb bers en het inventieve talent van de ondernemers binnen de gemeente Westerschouwen. Zonder deze elementen zou vol gens Van der Salm het gemeen tebestuur van Westerschouwen een spraakmakende mani festatie als de Kunstschouw lijkt te worden nooit van de grond hebben kunnen krijgen. De formule voor de Kunst schouw is even simpel als doel treffend. De gemeente levert naam en idee en zorgt voor de coördinatie van organisatie en publiciteit. Eigenaren en be heerders van expositieruimten bieden 'het podium' en funge ren als gastheer. Kunstenaars, galerie-houders en kunsthan delaren verzorgen 'de voorstel ling' en kunnen ook zichzelf naar buiten toe presenteren. Gevolg is dat de inwoners van Westerschouwen een breed sca la van beeldende kunst op een presenteerblaadje thuisbe zorgd krijgen en ondernemend Westerschouwen de kans krijgt om een nieuwe doelgroep - de kunstliefhebbers - aan zich te binden. Omdat de organisatie van de Kunstschouw door alle betrok kenen van de inmiddels opge richte projectgroep voor de eer ste keer ter hand wordt geno men moet er na deze snelle start stevig worden geïmprovi seerd om het tempo erin te hou den. Bovendien is het voor de meeste leden van de project groep een klus die ze 'erbij doen'. Volgens wethouder Van der Salm groeit echter het en thousiasme nog steeds en kan er binnen afzienbare tijd meer inzicht komen in namen, pro gramma en omvang van de ma nifestatie. Regen HET WEER Overwegend veel bewolking en vooral in de ochtend af en toe re gen. Minimumtemp. 4 graden. Middagtemp. ±9 graden. Zuid westelijke wind, matig, kracht 3 a 4, langs de kust vrij krachtig. 5. In de middag draaiend naar west. Toetreding van Scandinavische landen en Oostenrijk tot Europese Unie op lange baan geschoven. De Zierikzeese gemeenteraad heeft een dikke streep gezet onder de serre van de voormalige CSG. Er zijn plannen voor de vestiging van een mini- postagentschap in het dorpshuis in Zonnemaire. De dames van volleybalvereniging Kwiek boekten een 3-1 zege op HJPV in De Vanger. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de Nieuwe Kool- weg ter hoogte van de Klerksweg raakten een perso nenauto en een vrachtwagen zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen een 27-jarlge inwoner van Bruinis- se, rijdende in de richting Re nesse, de voor hem rijdende vrachtwagen bestuurd ..door een 49-jarige man uit Tilburg wilde inhalen. Op hetzelfde moment sloeg de vrachtwagen echter linksaf de Klerksweg in. Bij de botsing die volgde ontstond zware schade aan.de personenauto. Advertentie DE LIJSTTREKKER VRIJHEID, VERANTWOORDELIJKHEID, VERDRAAGZAAMHEID, SOCIALE RECHTVAARDIGHEID EN GELIJKWAARDIGHEID Wat deze J gemeente nodig heeft Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. a f 177,00 jaarabonnement a f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. Dhr/mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CC1 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 21N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1