Seizoensdrukte onderbelicht bij reorganisatie van politie O 5 0 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gerichte actie ter voorkoming van politieke moorden en verdwijningen D66-kamerlid Jacob Kohnstamm in Zierikzee: 3 5 6 9 Beeldbuis biedt meer Bij de VVD teilen de ouderen mee! OPENING RANDWEG dé krant van schouwen -duiveland! j Amnesty groep Schouwen-Duiveland benadert burgervaders ZIERIKZEESCHE11 NIEUWSBODE m VRIJDAG 25 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25520 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Jacob Kohnstamm (staand) kaartte donderdagavond in Zierikzee een heikel onderwerp aan: de te geringe politiesterkte in de kustge bieden tijdens het zomerseizoen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De reorganisatie van de politie, bedoeld om tot een evenwichtiger verdeling yan de werkdruk te komen is op zich een goede keuze. Alleen heeft het kabinet op onderdelen daarvan de plank .misgeslagen, bijvoorbeeld door te stellen dat dit alles binnen het bestaande budget moest gebeuren. Iets dat lijnrecht indruist tegen de wens van D66 om de komende vier jaar extra geld (750 miljoen) beschikbaar te stellen voor de politie. Die politie in relatie tot de recreatiedrukte was het onderwerp van het betoog dat Jacob Kohnstamm, Tweede Kamerlid voor D66 donderdagavond in de Gekroonde Suikerbiet (Zierikzee) hield. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Zelfs de dood gaat vaak voor een moedig man op de vlucht. Lucanus Bewolkt HET WEER Veel bewolking. Minimumtempera tuur van plus 3 graden in Zeeland. Zv Middagtemperatuur oplopend van 5 graden in het noordoosten tot 8 in het zuiden. Zuidoostenwind, matig, kracht 3 4. GROENBEHEER Beleidsnota groenbeheer; na experimenteren nu structureren. KAMPEREN Westerschouwen wil het kamperen bij de boer gaan beperken. POLITIEK Tijdens een politieke avond in Renesse verdedigden de fracties hun programma. BADMINTON Het vijfde team van badmintonclub Zierikzee is kam pioen in de districtscompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hoewel de avond bedoeld was als een soort kennismakings avond met de D66-kandidaten voor de gemeenteraadsverkie zingen van woensdag 2. maart, waren het hoofdzakelijk D66 leden die woensdagavond hun gezicht in ,,de biet" lieten zien De presentatie van het hand boek is een nieuwe stap in de grote campagne tegen politie ke moorden en verdwijningen welke Amnesty momenteel voert. De officiële presentatie van het handboek vond afgelo pen woensdag op hoog niveau plaats. Jacques Delors, voorzit ter van de Europese Commis- om er te luisteren naar de D66 standpunten op landelijk, pro vinciaal en gemeentelijk ni veau. Voor een toelichting op die landelijke politiek had de afdeling Jacob Kohnstamm uitgenodigd, het D66-kamerlid dat zich onder meer bezighoudt sie, en Hans van den Broek, commissaris van buitenlandse zaken van de Europese Unie ontvingen tijdens een interna tionale persconferentie in het Europees parlement in Brussel een eerste exemplaar van de se cretaris generaal van Amnesty International, Pierre Sané. Het handboek bevat gegevens, nor met openbare orde (politieza ken). Goed op de hoogte met het probleem van onvoldoende politie in de zomermaanden op Schouwen-Duiveland lichtte Kohnstamm de achtergronden en uitwerking van de reorgani satie bij de politie toe. Die re- men en aanbevelingen die vooral plaatselijke overheden kunnen helpen bij het voorko men van en onderzoek naar po litieke moorden en verdwijnin gen. De Zeeuwse en West- Brabantse Amnesty groepen richten hun activiteiten spe ciaal op Rwanda. In Rwanda hebben burgemeesters een ver organisatie heeft onder meer tot doel gehad om tot een even wichtiger verdeling van de werkdruk te komen. De dien der in de stad kreeg tot dusver gemiddeld heel wat meer voor zijn kiezen dan zijn collega in de provincie. gelijkbare bevoegdheid inzake bescherming van de bevolking en handhaving van de wet als hier. Vermoord De actie bestaat eruit burge meesters van Zeeland een Franstalige samenvatting van het handboek te overhandigen en een concept voor een bege leidende brief (in Rwanda wordt hoofdzakelijk Frans ge sproken) welke naar een colle ga in het betreffende land wordt gestuurd. Asselbergs be loofde de brief aan te vullen met eigen bewoordingen en naar de burgemeester van Ki gali (de hoofdstad van Rwan da) te zenden. Vlakbij Kigali werd ook de 45- jarige zakenman Michel Ka- rambizi en zijn gezin in koelen bloede vermoord omdat zijn broer ervan verdacht werd het Rwandees Patriottisch Front te steunen. De officiële versie luidt echter dat Karambizi het vuur zou hebben geopend op regeringssoldaten waarop deze terugschoten. Deze zaak is een van de twaalf zaken die door Amnesty tot op de bodem uit gezocht worden. In het kader van dezelfde actie worden ook politiefunctionarissen bena derd en juristen. Van hen zal ook worden gevraagd een brief naar een collega in Rwanda te sturen. Sinds kort hangt in elk politiebureau een affiche waarop aandacht wordt ge vraagd voor de campagne door opsporing te vragen van de da ders van de moord op het gezin Karambizi. Wie ook wat wil doen kan aanstaande maandag in de Gereformeerde kerk in Haamstede aan de schrijf- avond deelnemen van 19.00 tot 20.30 uur. Op zich vond Kohnstamm die reorganisatie dan ook een goe de keuze van het kabinet. Min der gelukkig was die met het besluit om voor die reorganisa tie geen extra geld beschikbaar te stellen. Plattelander Volgens het Tweede Kamerlid wordt zo onrecht aan de proble matiek gedaan. Dit alles heeft tot gevolg gehad dat plattelan ders zich nu vaker onveilig voe len. Dit omdat ze niet of nau welijks agenten op straat zien en omdat er meer tijd nodig is voordat de politie arriveert. De strategie van minister Hirsch Ballin om door 'middel van wetgeving (meer bevoegdheden voor de politie en minder rech ten voor de dader) de criminali teit te bestrijden vond Kohn stamm niet de juiste manier. Zonder nu een pleitbezorger te zijn voor ,,het opentrekken van een nieuw blik politie agenten" is D66 voorstander van extra geld voor de politie. Als het aan D66 ligt wordt er de komende vier jaar 750 mil joen extra aan de politie uitge geven. Hiermee kunnen 8 tot 9000 agenten extra worden aan gesteld. Agent kennen Hoewel Kohnstamm rea listisch genoeg is om te weten dat ..Swieberachtige toestan- den" niet terug te halen zijn, pleitte hij wel voor de terug keer van de agent die in zijn buurt bekend is en gekend wordt. Kohnstamm: ,,Als men sen de agent kennen levert dat een groter gevoel van veilig heid op dan wanneer die agent in zijn auto voorbij rijdt." Dat meer agenten geen overbodige luxe is illustreerde het kamer lid door erop te wijzen dat er in Nederland relatief minder agenten, rechters en officieren van justitie zijn danjn de om ringende landen. Herindeling Behalve dit heikele punt kwam donderdagavond nog zo'n beladen onderwerp aan bod; dat van de gemeentelijke herindeling. Volgens Ria Ge luk, die na 1 mei fractievoorzit ter van D66 in de provinciale staten wordt, zijn de argumen ten van de provincie om voor zo'n gemeentelijke herindeling te kiezen in de discussie van de gemeenteraden onderbelicht gebleven. Een krachtige ge meente met een goed ambtena renapparaat is in tijden van de centralisatie noodzakelijk om ingewikkelde taken (zoals bij voorbeeld de Wet Voorzienin gen Gehandicapten) verant woord uit te kunnen voeren. Op dit moment wordt door de verschillende gemeenten veel tijd en energie aan dezelfde problemen besteed. Voor meer Met de twee extra raadszetels alleen, die Zierikzee gezien zijn inwonertal krijgt, neemt D66 geen genoegen. ,,We gaan voor meer"riep Bernhard Ka- terberg, lijsttrekker voor D66 in Zierikzee strijdlustig. Als die zetels in de wacht worden gesleept dan gaat D66 zich on der meer sterk maken voor het activeren van de burgers om de gemeentepolitiek op de voet te volgen. Dit door te pleiten voor de mogelijkheid om in de com missies deel te nemen aan de discussie en door het houden van de raadsvergaderingen in de Vierschaar. De fractie van D66 zal daarnaast ook een maandelijks spreekuur instel len. Daarnaast had Katerberg ook een aantal andere concretê punten op zijn lijstje staan. Als het aan D66 ligt komt er aan het Eerste Weegje geen cam ping en worden verkeersinten- sieve bedrijven in het centrum met overheidsgeld verplaatst. Minder autoverkeer in het cen trum en een extra fietsenstal ling bijvoorbeeld op het par keerterrein achter Xenos zou het Zierikzeese centrum ten goede komen. ZIERIKZEE - Vanaf van daag is de rubriek Dit biedt de beeldbuis in deze krant uitgebreid. Voortaan wor den ook de programmage gevens van RTL 5 en Om roep Zeeland vermeld. Verder is het de bedoeling om dagelijks enkele pro gramma's nader toe te lich ten. Dus voortaan niet al leen een overzicht van de programma's, maar ook achtergrondinformatie over het hoe en waarom. De re dactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode wil op deze manier de service aan de le zer verder uitbreiden. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Wat Westerschouwen nodig heeft Ü5 Advertentie Wegens officiële opening Randweg Renesse, maandag 28 fe bruari a.s. zal i.v.m. het ontsteken van vuurwerk.de nieuwe rotonde e.o. tussen 16.30 en 17.00 uur enkele minuten voor alle verkeer worden afgesloten. RECREATIEGEMEENTE Westerschouuien Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. "1 a f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. h' ZZN ZIERIKZEE - Gisteren, donderdag, bood een delegatie van de Amnesty groep Schouwen-Duiveland burgemeester rar. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee een samenvatting aan van het nieuwe handboek van de mensenrechtenbescher mingsorganisatie Amnesty International. De burgemeester ontving voorzitster mevrouw C. Slahbekoorn, mevrouw B. Blikman en de heer A. Slager op het stadhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1