Jacqueline Goudzwaard wint luxe reis naar Euro Disney voor vier personen Optredens in De Piek in kader actie Vooral kleine winkelier dupe van kleinverbruikersheffing Nieuwe brochure Zeeland Campings Bevolkingsonderzoek borstkanker in regio CDA Cursus ademtherapie Ëxpositie van Hannie de Jong Subsidie voor fietspad in Zierikzee Bijeenkomst alleen staanden opgelet Kampioenen MEVO krijgen nieuw tenue van Verhoek 'Heffing legt lasten bij kleine ondernemer' VVP komt op voor belangen alleengaande vakantieganger Centra voor technologie hebben krachten gebundeld Infomiddag over thuiszorg WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 3 ZIERIKZEE - Donderdag 17 februari kregen Jacqueline en Henk Goudzwaard van Texaco Schouwen aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee een onverwachte prijs uitgereikt. De heer A. Kouwenberg, van Lekkerland, overhandigde hen een cheque ter waarde van een geheel verzorgd weekend voor vier personen naar Euro Disney in Parijs. Onderzoek kosteloos SCHARENDIJKE/NIEUWERKERK - Deze maand start zowel in de gemeente Duiveland als de gemeen te Middenschouwen een bevolkingsonderzoek borst kanker. Alle vrouwen van 50 tot 70 jaar worden uit genodigd om mee te doen aan dit onderzoek. Het on derzoek is voor de deelnemende vrouwen kosteloos. Het bevolkingsonderzoek wordt betaald vanuit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Caraïbische muziek en Bluestribute VLISSINGEN - In de tweede week van de actie De Piek moet blijven zijn er binnenkort in De Piek in Vlissingen weer diverse optredens. Op het program ma onder meer Caraïbische muziek, een akoestische sessie en een bluestribute. Jacqueline Goudzwaard deed enkele rfiaanden geleden mee aan een door Lekkerland, gros sier in zoetwaren uit Roosen daal, georganiseerde prijs vraag. In deze prijsvraag stond de Euro Promotion centraal. Lekkerland is in Nederland ge start met het leveren van onder meer zoetwaren aan snoepwin kels, supermarkten en benzi nestations. Inmiddels heeft het bedrijf vestigingen in meer dan tien Europese landen. De prijsvraag bestond uit het vervaardigen van een slagzin. Dit stelt de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf (RMK) in een onlangs verstuur de reactie op het Tweede Natio naal Milieubeleidsplan (NMP- 2) aan de Tweede Kamer. De RMK is het studie- en adviesor gaan voor het midden- en kleinbedrijf. Niet alleen de kleine winkelier, maar ook de kleine bedrijven in de bouw Naast 350 andere prijzen waren hiermee twee hoofdprijzen van een luxe weekeinde Euro Dis ney. De slagzin van Jacqueline: Lekkerland is mijn favoriete leverancier, omdat alles wat betrekking heeft met Lekkei-- land up-to-date is", was goed voor een van beide hoofdprij zen. Behalve Henk zullen per soneelslid Theo Schipper en diens vriendin haar vergezel len naar Parijs. Goudzwaard vestigde zich zo'n tien jaar geleden in het tank station aan de Nieuwe Kool- zullen onevenredig zwaar wor den getroffen. Zij krijgen te maken met een kostenverhoging die in totaal 22 miljoen gulden hoger is dan de verhoging bij de grote be drijven in de bouw. Voor het ge hele bedrijfsleven zijn de las ten uiterst onrechtvaardig ver deeld, zo stelt de RMK. Voor de korte termijn zal de heffing het weg. Toen was er nog geen sprake van automatisering. De klant bedienen was de ge woonste zaak van de wereld en betaald werd er alleen inet cash geld. Doch tijden verande ren en ook Goudzwaard ging hierin mee. Vier jaar geleden werd met de nieuwbouw ge start. De hedendaagse reiziger ziet een tankstation niet alleen als een plaats waar hij zijn broodnodige benzine kan ko pen, maar tevens als een zoge naamde supershop, waar ook andere koopwaar verkrijgbaar totale kleinbedrijf - veelal zelf standige ondernemingen - met een nadelig effect van 180 mil joen gulden opzadelen. Het grootbedrijf daarentegen gaat er netto 65 miljoen gulden op vooruit, en het middenbedrijf 19 miljoen. Het gaat hier om nettobedragen waarin een ver laging van de arbeidskosten als compensatie voor de hef fing is verdisconteerd. Mocht de overheid de heffing onverhoopt toch invoeren dan is de minimale eis van de RMK dat de zelfstandige onderne ming wordt gecompenseerd. Nauwelijks besparing Dit kan door de zelfstandigen aftrek te verhogen met een be drag tussen de 1500,- en 2000,-. De RMK blijft er ech ter op wijzen dat de energiehef fing nauwelijks, tot energie besparing zal leiden. Immers, de bedrijven die de heffing vooral moeten betalen, gebrui ken al weinig energie. Zo is be kend dat slechts 11 procent van het industriële energiever bruik voor rekening komt van het midden- én kleinbedrijf en 89 procent van het grootbe drijf. Berekend is dat de heffing het totale energieverbruik binnen vijf jaar slechts met een half procent zal doen afnemen. En binnen vijftien jaar is slechts een reductie van één en- een kwart procent te verwachten. De RMK baseert zich op onder zoek dat het Economisch Insti tuut voor het Midden- en klein bedrijf (EIM) in opdracht van de RMK verrichtte. Tot nu toe is het milieubeleid expliciet af gestemd op grote ondernemin gen met een hoge milieube lasting. Verschuiving In het NMP-2 vindt een ver schuiving plaats naar kleine bedrijven met een relatief lage milieubelasting. Om dit mkb te bereiken moeten praktische instrumenten worden ontwik keld. Hier ligt volgens de RMK een taak voor de branche organisaties die door hun con tacten met de ondernemers in staat zijn praktische handrei kingen te doen. is. Klantvriendelijkheid en een groot assortiment koop waar waren dan voorafgaand aan de nieuwbouw als een ver eiste gesteld. De winkeliers en supermark ten gooiden echter roet in het eten van de pomphouders. Zij eisten na hun sluitingstijden een verkoopverbod van aanver wante artikelen bij benzine centra. Hun wens werd ge respecteerd, maar is inmiddels weer teruggedraaid. De twee partijen hebben hun grieven bij de Europese Raad ter visie gelegd en het wachten is op een uitspraak van deze instantie. Voordat het zover is zijn Jac queline en Henk waarschijn lijk al weer terug uit Parijs. Zij gaan in april hun gewonnen prijs verzilveren. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaersehole in Burgh- Haamstede is in de periode van zaterdag 26 februari tot en met 19 maart werk te zien van Hannie de Jong. In haar wer ken nemen vogels en bomen een centrale rol in. Hannie de Jong woont en werkt in Rotterdam. Hoewel vogels en bomen vaak in haar werk terug te vinden zijn, ko men er sinds zij ook acrylverf gebruikt ook meer landschap pelijke en abstracte elementen naar voren. Hannie de Jong kreeg haar opleiding aan de vrije academie in Den Haag, waar zij zich vooral toelegde op grafiek. Verder maakte 2ij daar ook het penseeltekenen en schilderen eigen. Via de suiker-aquatint techniek bij het etsen wist ze krachtige vo gels neer te zetten. De grillige lijnen drukken een duidelijke beweging uit en tonen hier en daar een zekere overeenkomst met de Chinese kalligrafie. In 1986 kreeg zij bij de manifesta tie V&D Uit de kunst de Hennessy-prijs voor een serie van zes etsen van vogels. Haar werk is opgenomen in de collecties van de artotheken van onder meer Rotterdam, Delft, Arnhem, Tilburg, Eind hoven en Hellevoetsluis. Ook was haar werk te zien tijdens tentoonstellingen in Rotter dam, Den Haag en Tbrneuzen. De expositie in de Bewaerseho le is van zaterdag 26 februari tot en met 19 maart dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur voor het publiek geopend. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee krijgt 64.000 gulden rijkssubsidie voor de aanleg van een fietspad langs de Ju- lianastraat en de Trambaan. Eind vorig jaar besloot de ge meenteraad tot aanleg van het fietspad, dat 128.000 gulden gaat kosten. Vorige week werd bekend dat het rijk in het ka der van de bijdrageregeling wegverkeersvoorzieningen daaraan de helft bijdraagt. Het tweerichtings-fietspad past in de reconstructie van het kruis punt N256 en de Julianastraat. In heel Nederland wordt een bevolkingsonderzoek naar bortstkanker gehouden. Tij dens het onderzoek worden röntgenfoto's van de borsten - een mammografie - gemaakt. Op die manier is het mogelijk om kleine afwijkingen in de borst in een vroeg stadium op te sporen. Meest voorkomend In Nederland is borstkanker de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de 40 jaar. Per jaar overlijden in Nederland ruim 3300 vrouwen aan deze ziekte. Per jaar ko men er ruim 8000 nieuwe ziek tegevallen bij. Uit onderzoek is gebleken dat wanneer borst kanker in een vroeg stadium ontdekt en behandeld wordt de kans op genezing aanzienlijk toeneemt. Door het organiseren van een bevolkingsonderzoek hoopt men de hoge sterfte aan borst- De WP heeft als doelstelling alleengaanden behulpzaam te zijn bij het vinden van een partner om samen of met een gezelschap op vakantie te gaan. Tevens komt de VVP op voor de belangen van alle al- leengaande vakantiegangers en reizigers. Uit reacties blijkt een grote vraag te bestaan naar vakantiepartners en-een grote ergernis over de - soms zeer ho ge - toeslagen die voor eenper soonskamers moeten worden betaald. ZIERIKZEE - De Stichting Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk en de Kruis vereniging Rondom de Ooster- schelde hebben voor donder dag 24 februari een themamid dag over thuiszorg op het pro gramma staan. Deze middag, speciaal belegd voor ouderen, wordt gehouden in het vroege re CSG-gebouw in Malta (Zie rikzee). Aanvang: 13.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zul len mevrouw O. Hoedemaker, hoofdwijkverpleegkundige en de heer A. de Jong, hoofd ge zinszorg ingaan op de moge- ZIERIKZEE - Speciaal voor kinderen met astma verzorgt de Kruisvereniging Rondom de Oostersclielde een cursus ademtherapie. Deze cursus wordt gegeven in het wijkge- bouw van de kruisvereniging aan het Jannewekken in Zie rikzee. De eerste les is donder dag 10 maart. Aanvang: 16.00 uur. In de cursus ademtherapie wordt stilgestaan bij de vraag wat ouders kunnen doen als een astma-aanval op komt zet ten. Zo leren de kinderen en hun ouders de signalen herken nen die aan de klachten vooraf gaan, maar ook leren ze deze klachten op een goede manier op te vangen. Tijdens de cursus GOES - In het wijkcentrum De Spinne te Goes wordt zaterdag 19 februari een bijeenkomst gehouden voor alleenstaanden tot ongeveer 45 jaar. Het gaat om een gezellige avond die wordt georganiseerd door de Vriendenkring voor al leenstaanden Kapasi. Aanvang 21.30 uur. Voor nadere informa tie kan men telefonisch contact opnemen via 01109-259. kanker in de komende jaren te rug te dringen. Bovendien is de verwachting dat kleine afwij kingen kunnen worden behan deld door een borstsparende operatie, waarbij wordt voor komen dat een borst volledig moet worden weggenomen. Het landelijk bevolkingson derzoek borstkanker wordt ge organiseerd door een samen werkingsverband tussen het Integraal Kankercentrum Rot terdam en de GGD uit de be treffende regio. Vrouwen tussen de 50 en 70 jaar ontvangen een uitnodiging om een afspraak te maken voor het eerste onderzoek. Als die af spraak gemaakt is ontvangt men een schriftelijke bevesti ging. Het onderzoek vindt plaats in het Borstonderzoek centrum aan het Schuttershof in Goes. De uitslag van het on derzoek wordt binnen 14 dagen schriftelijk aan de deelnemen de vrouw medegedeeld. Voor meer informatie kan men te recht bij de GGD-Zeeland (01100-49472) De bijeenkomst kan zowel door leden als niet-leden worden be zocht. Op het programma staan onder meer een toelichting op de doelstelling en werkwijze van de vereniging en het leggen van contacten tussen de aanwe zigen. De vereniging voorziet in een behoefte. Sinds de oprichting zijn reeds 1700 aanvragen om informatie binnengekomen. Bovendien zijn reeds honder den leden zich aan het voorbe reiden op een vakantie dit jaar. lijkheden die wijkverpleging en gezinszorg zelfstandig wo nende ouderen bieden. Ook wordt het oog gericht op de toe komst van de thuiszorg. Bei den zullen hun verhaal illustre ren met beelden over een ver zonnen situatie. Tijdens deze middag wordt ook de nieuwe folder over thuiszorg gepresen teerd. Dit is een gezamenlijke folder van bei«de instellingen. Zowel deze folder als de infor matiemiddag is een onderdeel van het project Voorlichting aan Ouderen op Schouwen- Duiveland. die uit zeven lessen van élk een uur bestaat komen zaken aan de orde als benauwdheid, aller gie en hyper-activiteit, adem haling, ontspanning, medicij nen en sport en beweging. De les bestaat steeds uit een kort theoretisch gedeelte en een wat langer praktisch gedeelte, waarin allerlei oefeningen worden gedaan door zowel kind als ouders. Deze oefeningen worden spe lenderwijs aangeleerd. De cursus staat onder leiding van een fysiotherapeut. Wie de ze zeven lessen wil volgen dient zich vooraf op te geven bij de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde (mevrouw Schipper), telefoon 01100- 49200. Advertentie stemmers in Westerschouwen voor vervoer naar het stembureau of voor het regelen van een machtiging kunt u kontakt opnemen met dhr. Muthert, tel. 01115-3127 Vrijdag 25 februari gaat de tweede actieweek van start met het bluestribute to the Piek, een spontaan initiatief van Sjef Hermans van Suit- caseful of blues. Deze formatie trad 29 januari met veel succes op in De Piek en Sjef Hermans bood daarna spontaan aan om met enkele blues-muzikanten uit Zeeland het bluestribute te organiseren. Zaterdag 26 februari treedt de groep Dacapo op. Deze band speelt Caraïbische muziek: een mengeling van Salsa, reggae, merenque en Latin. Dacapo speelde eerder in De Piek en is ook nu weer uitgenodigd om haar zonnige klanken ten geho- De Regionale Centra voor Tech nologie houden zich al geruime tijd bezig met de bij-, her- en omscholing van technisch per soneel. Zij doen dit in de vorm van verschillende cursussen op het gebièd van de metaelektro, de kunststof verwerken de in dustrie, de chemie, de agro- industrie en bouw. Informatietechnologie en flexi bele produktie-automatisering vormen daarin de speerpunten. De centra beschikken over high tech apparatuur. Bedrijven kunnen hiervan gebruik ma ken, voordat ze overgaan op de Deze Zeeland Camping brochu re is het resultaat van een ja renlange en steeds verdergaan de samenwerking tussen tien Zeeuwse kwaliteitscampings. De brochure, waarin alle cam pings met een eigen pagina ver meld staan, wordt op aanvraag verstrekt en verspreid op beur zen. Dit gebeurt met het Cen trale Mailingsysteem waarop de bedrijven via een modem aangesloten zijn. Dit systeem zorgt ervoor dat gasten niet meerdere keren dezelfde bro chure ontvangen als ze bij cam pings informatie aanvragen. De gasten die de afgelopen twee jaar op een Zeeland Cam ping verbleven worden tevens centraal gemaild. Als gevolg van dit systeem wordt een gas- tenbestand opgebouwd met een groot bereik aangezien dit een totaalbestand is van tien re te brengen in deze voor De Piek donkere tijden. Zondag 27 februari is er in De Piek een akoestische jamsessie met me dewerking van diverse Zeeuw se muzikanten. Donderdag 3 maart treedt zan ger/songschrijver Robert Ber ger op in De Piek. Hij heeft al verschillende optredens in het Vlissingse achter de rug in on der meer Café de Hoppit en in de Spiegeltent op het Bellamy- park tijdens het Straatfestival van 1993. Robert Berger was tijdens dit laatste straatfesti val ook als bezoeker enkele ke ren in De Piek. Hij begeleidt zichzelf op elektrische piano. investering in kostbare appa ratuur. Het nieuwe samenwerkings verband biedt mogelijkheden om een beroep te doen op el- kaars deskundigheid. De indu strie kan hierdoor nog efficiën ter van de centra gebruik ma ken. Tech Centers biedt advies, ondersteuning en scholing bij het invoeren van geavanceerde technologieën op alle niveaus van de onderneming. Behalve het centrum in Vlissingen zijn er centra aangesloten uit Ber gen op Zoom, Ede, Groningen, Almelo en Heerlen. bedrijven. De samenwerking tussen de Zeeland Campings speelt zich niet alleen af op het gebied van promotie en pro- duktontwikkeling. Juist kwa liteitsverbetering cq bewaking staat hoog in het vaandel. Ieder jaar wordt een schrifte lijke enquête gehouden onder alle op Zeeland Campings ver blijvende gasten. 'De uitslag van deze enquête zorgt ervoor dat de Zeeland Campings op de hoogte blijven van de wensen en kritiek van hun gasten en zodoende hierop adequaat kunnen inspringen. Ook be drijfsbezoeken van collega- ondernemers vormen een jaar lijks terugkerende toetsing. Voor het personeel van de Zee land Campings worden regel matig cursussen opgezet met als hoofddoel kwaliteitsbe heersing. De kleine winkeliers worden onevenredig zwaar belast volgens de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het C-juniorenelftal van voetbalvereniging MEVO is door Bouw- en Timmerbedrijf J. Verhoek uit Zierikzee in een nieuw wedstrijdtenue gestoken. Het elftal werd in de eerste helft van het seizoen kampioen in de poule waarin het uitkomt Ook de eerste wedstrijd in het nieuwe tenue verliep voorspoe dig. Er werd met 5-1 gewonnen. ZIERIKZEE - Vooral de kleine winkeliers worden de dupe van de kleinverbruikersheffing: op energie. Zij zullen via de heffing worden geconfronteerd met een kostenverzwaring van in totaal 38 miljoen gulden. Dit terwijl de grote bedrijven in de sector detailhan del met een kostendaling van in totaal 28 miljoen te maken krijgen. Vooral voor de concurrentiepositie van kleine winkeliers is dit desastreus. Zaterdag eerste bijeenkomst MIDDELBURG - Op zaterdag 5 maart houdt de af deling Zeeland van de Vereniging Vakantie Partners (VVP) haar eerste halfjaarlijkse bijeenkomst in ont moetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijland straat in Middelburg. De bijeenkomst is van 14.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Sinds kort hebben zes Regionale Centra voor Technologie hun krachten en hun aan bod gebundeld in een landelijk samenwerkingsver band onder de naam Tech Centers. Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt hiermee de beschikking over een breed dienstenpakket op het gebied van geavan ceerde technologie. Ook het Zeeland College/Infor matie Technologie Centrum Zeeland (ITCZ) in Vlis singen deelt mee in het samenwerkingsverband. 'Met sprongen door Zeeland' KOUDEKERKE - Donderdag 10 maart presenteert de Stichting Zeeland Campings - in aanwezigheid van gedeputeerde dr. G. L. C. M. de Kok - haar eerste gezamenlijke brochure. Een en ander staat te gebeu ren op Zeeland Camping Dishoek in Koudekerke. De heer A. Kouwenberg, van Lekkerland (rechts) overhandigt de cheque voor een luxe weekeinde Euro Disney aan Jacqueline Goud zwaard. Links haar man Henk. {Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3