'Een vliegvisser zoekt de vis op en probeert hem vervolgens te vangen' UW KRANT VAN SCHOUWEN-OUIVELAND n Deur loo Rijn Trijn starten maandelijkse voorstellingen voor het hele gezin BE."»! r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TAPIJT GORDIJNEN VITRAGE Initiatief voor vliegvisvereniging in Zeeland 'Ze willen het sprookje iedere keer opnieuw beleven' Handleiding T-biljet voor jongeren »m Zeelandhallen GOES De Staver vier dagen in teken van Flakkeese Flora Leen Noordhoek kandidaat Manager van het Jaar 1993 L dé krant van schouwen - duivelend! -H NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND H WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 Ah Cees Baas eenmaal over vliegvissen gaat praten is hij moeilijk te stoppen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Uren, zelfs dagen, kan Cees Baas uit Zierikzee erover praten. Zijn grote hobby, vliegvissen kent enorm veel verschillende facetten. „Eén ding is al leen jammer," zegt de uit Rotterdam afkomstige visser. „Zeeland heeft heel veel water, maar niet alles hiervan is geschikt voor het vliegvissen." Toch hëeft hij samen met Bob Klaassen uit Middelburg, een clubgenoot van de Rotterdamse Vliegvisvereniging, het plan opgevat om ook in Zeeland tot de oprichting van een dergelijke club te komen. Zij zijn ervan overtuigd dat Zeeland beslist niet alleen een paradijs is voor de zoute visserij. Een goede stek voor vliegvis sen moet aan een aantal voor waarden voldoen. Het water moet zoet zijn en schoon en in en rond het water moeten er in- sekten voorkomen. ,,Dan kun je immers ook de imitaties van de insekten gebruiken waarin de vissen moet bijten," legt Baas uit. Voordat het echter zover is moet eerst uitgezocht worden welke vis er zich in het water bevind. Vervolgens kijkt Baas naar de insekten die er in de omgeving van het water zijn en ook de weersomstandigheden spelen een rol. Met name de in sekten in de buurt van de visstek zijn heel belangrijk. „Wanneer je in het Kaaskens- water in Zierikzee met een meivlieg vist dan' sla je geen vis aan de haak. Deze komen hier in het geheel niet voor en ook de vissen in het water we ten dat", aldus Baas. Met dat aan de haak slaan valt het overigens wel mee. „Ik ge bruik alleen vliegjes met vis haakjes zonder weerhaak. De laatste jaren zijn ook de vissers" milieubewust geworden. Ik be schadig de vissen niet. Ze ko men bij mij het water zelfs niet uit om te onthaken en ik raak ze nooit met mijn handen aan. Dan gaat de slijmlaag van de schubben eraan en krijgen de vissen allemaal rare gezwel len. Negen van de tien keer kan ik met het pakken van de lijn het haakje al uit de bek van een vis halen". Baas vist zelfs wel eens hele maal zonder haakje. „Dan gaat het me alleen maar om de sen satie om te zien hoe de vis toe hapt." Thuis is Cees Baas vaak te vin den achter de apparatuur waarmee de vliegjes gebonden worden. Inmiddels bestaat zijn verzameling uit ongeveer drie duizend vliegen. In allerlei soorten en maten. De kleinsten meten zelfs niet meer dan een halve centimeter. Voor het ma ken van de vliegjes maakt hij gebruik van een groot aantal materialen: veertjes, kunst stof, wol, honde-, katte- en ko- nijnehaar. „Als ik onderweg iets tegen kom en er zit een kleurtje in dan gaat het in de knip." Behalve een groot aantal imi- tatièvliegen, de collectie van Baas bestaat uit zo'n driedui zend stuk, vereist het vliegvis sen natuurlijk een hengel. De ze zijn er ook in vele soorten. En vele prijsklassen. „Ik ben begonnen met een hengel van zo'n honderd gulden. Tegen woordig gebruik ik een hengel van ongeveer achthonderd gul den. Maar het kan nog veel gekker. De prijzen van hengels lopen op tot enkele duizenden guldens." Daarnaast bestaat de uit rusting uit verschillende soor ten lijnen, waaronder drijven de en zinkende, die ieder voor zich ook nog verdeeld zijn in verschillende categorieën. Baas doceert: Een vlieg die in het water leeft, een zogenaam de natte vlieg, moet je met een langzaam zinkende lijn aanbie den aan de vissen. De lang zaam zinkende Vlieg moet ver volgens met kleine rukjes te rug worden gehaald, zodat de ze een soort van zigzag beweging in het water maakt. Dan wordt de natuurlijke be weging van de vlieg zo goed mogelijk nagebootst en is de kans dat de vis toehapt het grootst". Ervaring Deze vis moet echter wel eerst worden opgespoord. Hierin schuilt ook een groot verschil met de andere manieren van vissen. „Een vliegvisser zoekt de vis op en probeert hem ver volgens te vangen", zegt Baas. Dat opzoeken vereist wel de nodige ervaring. Volgens Baas kun je aan de bewegingen van en in het water zien of er een vis zwemt. Daarnaast bevin den deze zich ook vaak in de buurt van rietkragen. Vervol gens gaat het erom om uit te vinden waar de vis op aast. Dit aas wordt dan aan de lijn be vestigd en dari begint de 'jacht'. Bij deze jacht op de vis valt en staat alles met het presenteren van de vlieg. „Wanneer je dit niet goed beheerst dan vang je niets", aldus Baas. Baas zelf is een echte droog- vliegvisser. Hij begon hier zo'n twintig jaar geleden mee. Een van zijn vrienden was een fer vent vliegvisser en hij dacht dat het ook wel iets voor hem was. Door veel te oefenen en experimenteren heeft hij zich de kunst van deze bijzondere soort vissen eigen gemaakt. Zijn stekjes op Schouwen- Duiveland bevinden zich rond het Kaaskenswater in Zierik zee en rond de Kreken van Ouwerkerk. „En ik heb na tuurlijk mijn eigen geheime plekjes." Omdat de mogelijk heden voor het vliegvissen in Zeeland beperkt zijn spaart hij zijn driften op tot mei en ver trekt dan voor de vangst op de forel naar Duitsland. De vangst daar kan wel oplopen tot zo'n negentig exen^plaren per dag. Kilometers „Alles bij elkaar geeft deze manier van vissen mij veel meer voldoening en bevredi ging dan een hele dag op de zelfde plaats naar een dobber tje te turen. Bij het vliegvissen ben je zeer actiei. Je bent conti nu op zoek naar vis en loopt ki lometers langs de waterkant. En iedere keer leer je er weer iets bij", aldus Baas. Op dit moment is het de vraag of er genoeg liefhebbers van deze sport in Zeeland zijn om tot de oprichting van een vliegvisver eniging te komen. Baas kent enkele leden van Visvereniging Oosterschelde die ook vliegvissen. Er zijn ge sprekken gaande om eventueel binnen deze vereniging een vliegvis-afdeling op te richten. Maar vooralsnog is een aparte club het streven van Baas en Klaassen. „Momenteel zijn we bezig met het inventariseren van de animo voor het vliegvis sen. Naar aanleiding hiervan nemen we een besluit. We heb ben een panklaar idee klaar liggen, maar de liefhebbers moeten hier natuurlijk wel achter staan," aldus Baas. Lief hebbers die interesse hebben om mee te werken aan de reali sering van een heuse vliegvis vereniging kunnen contact op nemen met Cees Baas (tele foon: 01110-12188). Momenteel trekken Rijn en Trijn de scholen langs met hun produktie Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vanaf zaterdag 26 februari presente ren Rijn en Trijn in hun Studio Veertien in het multi functionele centrum aan de Huijbertstraat in Zie rikzee maandelijks een familievoorstelling. Als eer ste wordt het sprookje Roodkapje en de Boze Wolf door Rijn en Trijn opgevoerd. Volgens het duo een sprookje voor het hele gezin ,,en ook opa en oma mo gen mee." Net als alle anderen begint de voorstelling om 15.00 uur. Reint Laan (Rijn) en Cecilia M. Meinders (Trijn) hebben het voormalige natuurkundelo- kaal omgetoverd tot een sfeer volle studio met een zwartge- schilderde houten vloer. Zij hebben hier speciaal om ver zocht, omdat het spelen zoals zij doen veel van de gewrichten vergt. Een linoleumvloer, zoals in eerste instantie de bedoeling was. leent zich hier niet voor. Daar komt nog bij dat de hou ten vloer.de sfeer van de studio alleen maar ten goede komt. De naam van deze studio ont leenden zij aan het nummer van het lokaal: 14. Uitverkocht Rijn en Trijn startten hun voor stellingen in de nieuwe studio tijdens de kerstperiode. De Kerst- en Nieuwjaarsvoorstel lingen trokken zoveel belang stelling - de laatste twee waren geheel uitverkocht - dat zij be sloten tot het geven van maan delijkse voorstellingen. Zater dag is de eerste voorstelling. Daarna volgen er nog op 26 maart (Circus Rijn Trijn), 23 april (De onbaatzuchtige haas) en 28 mei (In Holland staat een huis). „We spelen door het hele land, vaak in en voor scholen, maar het karakter van onze voorstel lingen is toch het familiale. Met het geven van de maande lijkse voorstellingen willen we dan ook het contact met de mensen hier verstevigen," zegt Reint. Volgens Cecilia merken zij ook vaak na een voorstel ling dat hetgeen zij doen aan slaat bij jong en oud. „Ouders komen dan naar ons toe en zeg gen dan dat niet alleen de kin deren het heel leuk vonden, maar zij zelf ook." Cecilia en Reint willen met de voorstellingen tevens het multi-functionele centrum nog meer tot leven brengen dan nu reeds het geval is. Volgens Ceci lia wordt het gebouw al goed gebruikt. „De dingen die hier allemaal op één plek te doen zijn gebeuren bijna nergens an ders op het eiland. Alles loopt door elkaar heen en doordat we in één gebouw zitten maken we ook iets van eikaars activitei ten mee. En dat vind ik juist zo leuk, want anders gaat alles zo langs elkaar heen." Opgeslokt Als Rijn en Trijn behandelen zij de onderwerpen op een dus danige manier dat het zowel voor ouderen als jongeren leuk is. Roodkapje en de Boze Wolf, waarmee de maandelijkse voorstellingen starten, is daar een goed voorbeeld van. „Het sprookje draait om het gevaar dat steeds dichter bij komt en waardoor je uiteinde lijk opgeslokt wordt", zegt Ce cilia. „Dit is iets groters dan onszelf. En de toeschouwers leggen dit allemaal op hun ei gen niveau en ervaringswereld uit." Zij treden op als represen tanten van de Stichting tot Be houd van Roodkapje de Boze Wolf. Deze naam is verzonnen toen Reint in Rotterdam met zijn toenmalige tegenspeler Erik, een naam nodig had om verkleed als clown Roodkapje te spelen. Rijn en Trijn ver schijnen dan ook ten tonele als twee statige personen met twee grote koffers die het publiek in een rede trachten te. overtuigen dat de sprookjes behouden moeten blijven. Als clowns spelen zij vervol gens 'in opdracht van de stich ting' Roodkapje en de Boze Wolf. Doordat zij het sprookje als clown spelen zijn ze in staat om uit het sprookje te treden om in contact met het publiek te geraken. „Maar het verhaal moet voor de kinderen wel her kenbaar blijven en kloppen. Immers zoals het overgeleverd is vinden zij het zo prachtig dat ze het iedere keer opnieuw wil len beleven", aldus Reint. Na het sprookje eindigt het zoals het begon. Alles zit weer in de koffers en het podium is leeg. Wat rest zijn slechts de herin neringen in de hoofden van de jonge en oude toeschouwers. Kaarten voor de voorstelling zijn verkrijgbaar bij het VVV- kantoor aan het Havenpark in Zierikzee (telefoon: 01110- 12450) of op de dag van de voor stelling aan de zaal. ZIERIKZEE - Veel jongeren weten niet dat ze te veel be taalde belasting via een T- biljet kunnen terugvragen. Of ze weten dat wel, maar haken af, omdat invullen te ingewik keld is. Uit een onderzoek van de Jon gerenorganisatie CNV blijkt dat 60% van de jongeren met een vakantie- of bijbaan nog nooit te veel betaalde belasting heeft teruggevraagd. Om hierin verandering te bren gen geeft de Jongerenorganisa tie CNV een handleiding voor het invullen van een T-biljet uit, speciaal voor jongeren. De ze actie vindt plaats in het ka der van een grootscheepse cam pagne om jongeren beter voor te lichten over hun rechten en plichten. Advertentie SKI-BOXEN SNEEUWKETTINGEN VERHUUR TELEFOON 01870-86144 Advertentie van van van 14 tot 22 uur 11 tot 22 uur 11 tot 18 uur MIDDELHARNIS - Woensdag 2 maart geelt burgemeester J. G. Sleurink-Rabbinge van Middelharnis om 11.00 uur het startsein voor de Flakkeese Flora. Tot en met zaterdag 5 maart kunnen bezoekers in Recreatiecentrum de Sta ver in Middelharnis genieten van de combina tie consumentenbeurs en bloemententoonstel ling. Bekende bloemenarran- geurs hebben 't Prieel van de Staver met medewerking van Groenvoorziening Bin nenhof veranderd in een sprookjestuin. In de twee sportzalen van de Staver staat een groot aantal stands waarin naast het bedrijfsleven ook diver se instellingen en overhe den zich presenteren. Verde re informatie over de Flak keese Flora vindt u in de speciale Flakkeese Flora krant, die deze week bij de Nieuwsbode Extra gevoegd Prijsuitreiking vanavond ZIEfRIKZEE - Vanavond rond de klok van half zeven breekt er een spannend moment aan voor directeur L. M. A. Noordhoek van het Zierikzeese bedrijf Noordhoek Diving. Hij bevindt zich op dat moment in het Grand Hotel Huis ter Duin als één van de zes genomineerden voor de titel Manager van het Jaar 1993. Deze verkiezing wordt gehouden door het zaken-opinieblad Management Team. Om 18.25 uur precies reikt minister-president R. Lubbers de onderscheiding, een plas tiek in brons van beeldend kunstenares Ans Mosterd, uit aan de winnaar. Noordhoek dankt zijn nominatie aan de succesvolle berging van olie uit het schip Bahaia Paraiso. Dit schip liep in 1989 in Antarctica op de klippen. Door de reste rende olie die nog in het schip zat, in totaal 152.000 liter, vormde het schip een grote be dreiging voor het milieu van het Antarctisch schiereiland. Veel dieren gebruiken het ge bied als leef- en broedterrein. Door de resterende lading olie te bergen werd een nieuwe mi lieuramp in het Antarctisch ge bied voorkomen. Met de operatie, die in totaal zo'n vier weken in beslag nam, oogstte het bedrijf internatio naal aanzien. Bij de bergings werkzaamheden werd Noord hoek bijgestaan door de direc tie Noordzee en de Dienst Ge tijdewateren, beide onderdeel van Rijkswaterstaat. In no vember van het vorig jaar kreeg de Nederlandse overheid van de regering van Malta een gouden medaille als onderdeel van de Clean Seas Internatio nal Award. Dit is een nieuwe prijs die iedere twee jaar wordt uitgereikt tijdens het congres Clean Seas. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. C jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. k f 47,00 f 49,50 f 177.00 f 187.00 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1