Sneeuw Opening clubhuis watersportvereniging Burghsluis Door burgemeester H. Tees Scheepvaartbewegingen in Zierikzee nemen iets af Misbruik Ontucht 'Zullen we mensen van vroeger spelen' Het projekt Het gezonken schip A DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 NR 25518 5 BURGHSLUIS - Vrijdag 25 februari wordt het nieu we clubhuis van de Watersportvereniging Burgh sluis aan de haven van Burghsluis officieel geopend. De opening wordt verricht door burgemeester H. Tees van Westerschouwen. De WSV Burghsluis werd in 1980 opgericht en de ongeveer 100 ligplaatshouders werden vrijwel allemaal lid van de nieuwe vereniging. Inmiddels telt de vereniging 155 leden. In de periode tussen 1980 en he den is er het nodige veranderd in de haven van Burghsluis en daarbuiten. In de jaren '80 was het in Burghsluis vrij druk in verband met de bouw van de, Oosterscheldekering; boven het havenplateau werden kan toren van DOS-bouw ge plaatst. In deze periode werd het koepeltje van de vuurtoren in gebruik genomen als haven kantoor. Verder kwam er een hefbok om vaartuigen uit het water te tillen en werd een - volgens de milieu-eisén aange legde - afspuitplaats gecreëerd. Eén ding ontbrak nog en dat was een clubhuis voor de wa tersportvereniging. Uiteinde lijk werd een plan gelanceerd voor een clubhuis op palen. In mei 1993 werden de voorberei dende werkzaamheden gestart en begin juli stond het clubhuis op zijn fundament. Door de le den werden de laatste puntjes op de i gezet. De bijeenkomst ter ere van de officiële opening vrijdag begint om 14.00 uur. FOTO JOOP VAN HOUDT Economische teruggang hoosdoeners99 ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar is het aantal scheepvaartbewegingen in Zierikzee iets teruggelo pen ten opzichte van 1992. Door de slechte zomer ble ven de jachten langer in de haven liggen terwijl ook de economische teruggang zich volgens havenmees ter R. Visscher deed gelden. Desalniettemin nam het aantal beroepsvaartuigen dat in de Zierikzeese ha ven afmeerde vorig jaar pog iets toe (3736 schepen). Afgelopen jaar werd de Zierik zeese haven aangedaan door 26.912 vaartuigen. In het jaar daarvoor werden nog 27.096 vaartuigen geregistreerd. Het grootste gedeelte daarvan (23.418 vaartuigen) waren ple ziervaartuigen. Afgelopen jaar daalde het aantal pleziervaar tuigen licht tot 23.176. In 1992 waren dat er 23.418. Die ple zierjachten bleven door de slechte zomer vaak langer in de haven liggen dan gebruikelijk, waardoor het aantal scheep vaartbewegingen in 1993 iets terugliep. In 1992 werden nog zo'n 55.380 bewegingen geregi streerd, terwijl het aantal scheepvaartbewegingen afge lopen jaar uitkwam op 53.824. Een daling die volgens haven meester Visscher geen reden voor bezorgdheid is. Behalve de slechte zomer speelde ook de economische omstandigheden het aantal scheepvaartbewegingen par ten. Vooral sleepboten en dienstvaartuigen die iets min der vaak de Zierikzeese haven in- en uitvoeren zijn de oorzaak van die daling. Het aantal scheepvaartbewegingen van vissersboten bleef nagenoeg gelijk, terwijl de chartervaart toenam. De aanvoer van pro- dukten over water staat in eco nomisch moeilijke tijden on der druk. Havenmeester Vis scher constateert dat de aan voer van kunstmest steeds AMSTERDAM - De jeugd- en zedenpolitie van Amsterdam heeft een 45-jarige man aange houden op verdenking van sek sueel misbruik van een 7-jarig Pools jongetje, dat hij zelf in december tegen betaling van duizend gulden in zijn geboor teland heeft opgehaald. minder wordt. Dit ten gevolge van de crisis in de landbouw en een groeiend milieubesef. Ook de aanvoer van bouwmateriaal naar Schouwen-Duiveland loopt terug. Opmerkelijk is dat de afvoer van landbouwoogsten in toene mende mate over de weg ge beurt en dat terwijl nagenoeg dagelijks wordt geklaagd over het dichtslibben van het Ne derlandse verkeersnet. Wat dat betreft is er een verschil tussen producenten en afnemers. Waar bedrijven in de regio een voorkeur lijken te hebben voor vervoer over water, blijken af nemers eerder te kiezen voor het wegtransport. Dit is een trend die zich internationaal aftekent. Ondanks de economische te ruggang nam de beroepsvaart in de Zierikzeese haven afgelo pen jaar nog licht toe. In 1992 waren er 3678 beroepsvaart ui- gen in de haven, afgelopen jaar was dit aantal opgelopen tot 3736. Wat de pleziervaarders betreft zijn het vooral Neder landers die Zierikzee aandoen. Zij kwamen afgelopen jaar met 13.640 zeiljachten en 4085 mo torjachten naar Zierikzee. vVan de buitenlandse pleziervaar ders zijn het vooral Belgen (2533 jachten) die Zierikzee aandoen. Maar ook Duitsers (1591 jachten) en Engelsen (949) zijn belangrijke bezoekers van de Zierikzeese haven. ZOETERWOUDE - Een 40- jarige snackbarhouder uit Zoeterwoude-dorp is dinsdag door de politie gearresteerd omdat hij ontucht zou hebben gepleegd met jongetjes in de leeftijd van 6 tot en met 10 jaar. De ouders van de kinderen hebben aangifte gedaan. Reformatorische basisschool ds J. Bogerman Oosterland OOSTERLAND - Vroeger en nu. Dat thema stond de laatste weken centraal op de reformatorische basis school ds J. Bogerman in Oosterland. In elk klaslokaal van de ruim 220 leerlingen tellende school werd aan dacht besteed aan een ander aspect van het verleden in relatie met het heden: Communicatie, het redden van mensen, werkzaamheden in het huishouden en op een boerderij, de school, reizen en kleding. ,,We hebben voor dat onderwerp gekozen omdat we in het heden telkens weer dingen tegenkomen die zich heb ben ontwikkeld vanuit het verleden. Door naast elkaar te zetten hoe het vroeger was en hoe het tegenwoordig gaat kunnen de leerlingen een beter inzicht krijgen in die onderwerpen. Zo kunnen ze ontdekken dat sommige din gen vroeger beter gingen en andere tegenwoordig", aldus schooldirecteur K. Keijman. In de hoogste groep van de ds J. Bogermanschool werd aandacht besteed aan de geschiedenis van de communi catie. Via het oudste boek ter wereld De bijbel, de post koets, de boekdrukkunst, de telefoon en morse ging men na hoe computer en fax hun intrede deden. Het onder werp werd onder meer uitgewerkt via informatieve lessen, rekenopgaven en de handvaardigheidslessen waarbij een ouderwets postkantoor werd nagemaakt. Een medewer ker van het blindeninstituut Bartimeus kwam naar school om te laten zien hoe blinden en slechtzienden communi ceren via braille. „Zullen we gaan spelen dat we mensen van vroeger zijn". Uit die opmerking op het schoolplein van de school blijkt dat ook de jongste leerlingen helemaal opgingen in het thema. In de groepen één en twee werd aandacht besteed aan de tijd dat de leerlingen zelf klein waren en de tijd dat hun oma klein was. Aan de hand van de boe ken van Ot en Sien schetste groepsleidster C. Broer een beeld van die periode. En haar leerlingen maakten klomp jes van klei, kleine bedsteden en een dubbel snoer waar mee het verschil werd aangegeven tussen hun lengte toen ze als baby werden geboren en hun huidige lengte. Tijdens de lessen textiele werkvormen liet mevrouw Klaasse, uit de negentiende eeuw daterende, merklap pen, stoplappen en haakwerkjes van haar grootmoeder zien. Handwerktechnieken die ook tegenwoordig nog worden gebruikt maar op een anplere manier. „Vroeger breide men hemdjes, tegenwoordig poppen. Maar de basis is hetzelfde". Dat is volgens de vakleer kracht ook het geval met het milieu. „Vroeger was het uit armoede noodzaak om daar zuinig mee om te gaan, tegenwoordig omdat het mode is". Het project Vroeger en nu werd afgesloten met een tentoonstelling voor de ouders van de leerlingen en ande re belangstellenden. Zij konden zich onder meer laten fotograferen in een 'oude auto' die de leerlingen van groep drie zelf maakten en de sommen narekenen die leerlingen van groep vier met griffels op leitjes maakten. Wij hebben het schepen over schepen van de KNBRD en de KNRM. We hebben van alles gemaakt: zoals een vuurtoren met een echt licht en een 'grote boot en nog 3 kleine boten en vijf van die kleine rubberboten maar dat is nog niet alles ook nog helikopters. De meiden en ik moesten poppetjes maken en daana toen we genoeg poppetjes hadden moesten we op een groot zwart papier een vuurtoren, een gezonken boot, de zee natuurlijk anders kan die boot niet zinken en strand, duinen en huizen maken. We hebben ook nog in een boekje Redders op zee gelezen dat was leuk je las er van alles over de KNRM. O ja, we hebben ook een werkboekje gehad er ston den verhalen, verzen en spreukwoorden in. Linda van der Meer, 10 jaar. In 1988 ging er'een schip uit de haven. Hij vertrok in Zuid-Afrika, en het schip moest naar Rotterdam. Maar op een zekere dag, kwamen er donkere wol ken aan drijven en de windt stak op de golven. Golven beukten tegen het schip aan, het wier steeds heviger en heviger. De schiper en de kapitein gin gen hulp roepen. Maar de stroom was op bepaalde plaatsen uitgevallen. Gelukkig hadden ze noch tien vuurpeilen aan boord anders hadden ze niet op red ding hoeven te hopen. Daar ging de eerste vuurpeil hij kwam op de straat in Zuid-Afrika terecht een paar mensen gingen er mee naar de reddingsbri gade ze gingen gelijk alles klaar maken toen ze onder weg waren kwam er een vuurpeil aan zuizen ze gingen harder lopen na een tjjd kwam ze bij het gestrande schip een paar mensen waren vedronken maar de meeste mensen zijn gered. Theo Steenpoorte. 10 jaar. Spelende kinderen vroeger, getekend door Rozanne Steenpoorte, vijf jaar. Spelende kinderen nu, getekend door Jacolles Moerland, vijf jaar. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5