Voor Carolien Huurling is acht jaar raadslidmaatschap genoeg Raad Westerschouwen unaniem tegen plannen gemeentelijke herindeling Doorgereden na aanrijding Vergadering commissie grond- en pachtzaken Vergadering commissie financiën R. de Korte spreekt in Haamstede „Ik ben niet echt een vergadertijger Vreemd dat grootste pleitbezorger herindeling zorgen uitspreekt over afstand burger-bestuurder'' Vergadering commissie ow Wester schouwen DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 NR 25518 3 ZIERIKZEE - Een 31-jarige in woner uit Zierikzee werd on aangenaam verrast toen zijn geparkeerd staande auto werd beschadigd zonder dat de da der een visitekaartje achter liet. De auto stond maandag van on geveer 10.30 tot 11.30 uur op het parkeerterrein Gasthuisboom gaard. Tben de Zierikzeeënaar bij zijn voertuig terug kwam bleek er tegenaan gereden te zijn met een andere auto. Daar bij werd de rechter achterpor tierdeur zodanig beschadigd dat 1850 gulden nodig is om de schade te herstellen. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 23 februari verga dert de commissie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen. De vergade ring wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het verzoek tot aankoop van een strook groen. Verder komt aan de orde een voorstel tot verkoop van grond ten behoeve van een te bouwen woning. De op de ver gadering betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor aanvang van de vergade ring ter inzage. BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 1 maart vergadert de commissie financiën van de ge meente Westerschouwen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer het voorstel tot het beschikbaar stellen van het benodigde kre diet voor de restauratie van ar chiefstukken. Verder komt aan de orde een subsidieverzoek van de Stichting Kamermuziek Zeeland en een subsidiever zoek van de Bowls vereniging. De stukken die betrekking hebben op de agenda liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. HAAMSTEDE - Op uitnodi ging van de VVD ondercentra le Schouwen-Duiveland spreekt maandag 28 februari oud-minister R. de Korte in ho tel Bom in Haamstede. Naar aanleiding van de verkie zingsslogan 'Wat dit land nodig heeft' gaat De Korte in op actu ele politieke zaken. Na afloop van zijn inleiding geeft het ka merlid en fractiewoordvoerder voor financiën gelegenheid tot het stellen van vragen. De openbare bijeenkomst be gint om 20.00 uur. programma heeft staan zijn haar dan ook een doorn in het oog, omdat de kosten van der gelijke 'weken, hoe leuk en leerzaam ze ook zijn, voor som mige oudem niet of nauwelijks op te brengen zijn. De meesten willen dat echter voor geen goud bekennen en dus wordt het geld zuchtend en steunend en vooral rekenend bijeen ge bracht. Geduld Carolien Huurling met haar trouwste aanhangers(Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De oude, socialistische idealen, die ze van huis uit meekreeg, daar zoekt ze tegenwoordig te vergeefs naar binnen de huidige PvdA. En ook de bevlogenheid en de sociale bewogenheid van een man als wijlen Jaap Groen mist ze nog altijd. Dat, maar ook haar drukke leven als werkende vrouw met daarnaast de zorg voor een gezin zijn voor Carolien Huurling uit Zierikzee reden geweest om zich bij de komende ge meenteraadsverkiezingen niet meer beschikbaar te stellen voor het PvdA-raadslidmaatschap. Acht jaar is voldoende, vindt ze. Van oeverloze discussies die niets anders opleveren dan standpunten, die vooraf al vast lagen, daarvan moet Carolien Huurling niets weten. Ze houdt er nu eenmaal niet van om met veel omhaal van woorden om de zaken heen te draaien. Ze verkiest liever een directe be nadering, maar dat werkt in de politiek vaak niet weet ze. Na acht jaar het rode vaandel van de PvdA te hebben hooggehou den in de Zierikzeese gemeen teraad heeft ze genoeg ervaring opgedaan. Die eindeloze en po litiek tactische maar tegelij kertijd ook vaak vruchteloze discussies hebben haar in die acht jaar soms doen twijfelen aan haar geschiktheid voor de politiek. ,,Ik ben niet zo'n ver gadertijger" zegt ze. Toch was haar entree in de Zierikzeese gemeenteraad in april '86 een bewuste keuze. Als kind uit een ,,oud rood nest" lag die po litieke betrokkenheid haast voor de hand. Wil je iets veran deren dan moet je daar zelf aan werken, want mopperen dat bestuurders niets goed doen en vervolgens zelf ook niets on dernemen om het tij te keren, dat is niet de filosofie van het scheidende PvdA-raadslid. Standpunten Maar ook het raadslidmaat schap is geen garantie voor het realiseren van veranderingen die je als politicus nodig acht. Dat weet Carolien Huurling in middels maar al te goed. Hoewel het de laatste jaren wel wat verbeterd is, bespeurt ze bij de politieke partijen nog al tijd de onwil om op basis van goede argumenten het stand punt bij te stellen of te wijzi gen. „Soms wordt openlijk toe gegeven dat de argumenten van de andere partij goed zijn, maar toch blijft het eigen •standpunt onveranderd" en dat is iets wat ze ook na acht jaar nog altijd niet goed kan plaatsen. Dat die standpunten vaak al vanaf een vroeg stadi um zo onwrikbaar vast liggen wijt ze deels aan het feit dat er binnen de raad zoveel oudge dienden zijn, (veelal) mannen die al jaren achtereen de belan gen van hun partij verdedigen. Om vastgeroeste opvattingen en ideeën te voorkomen zou het volgens Carolien Huurling geen gek idee zijn aan het raadslidmaatschap een maxi mum van acht tot twaalf jaar te verbinden. Haar eigen partij heeft de laat ste jaren» wel wijzigingen on dergaan. H. Asma, altijd goed voor een pittige, humoristische opmerking verliet de raad, om dat de PvdA vond dat hij op een leeftijd was gekomen dat hij de gemeentepolitiek moest verlaten. Bovendien raakte de PvdA tengevolge van een tra gisch ongeval ook zijn vaandel drager Jaap Groen kwijt in de afgelopen raadsperiode. Een klap die de PvdA in Zierikzee nooit helemaal te boven is ge komen. ,,Na zijn overlijden is er veel binnen de partij veran derd. Hij kon je met zijn ouder wets socialistische idealen ver schrikkelijk goed oppeppen en daarbij was hij een gemoede lijk mens." zegt Carolien Huur ling. Die bevlogenheid én so ciale bewogenheid mist ze in de huidige fractie die meer zake- 'lijk te werk gaat. Een manier van werken die ook aansluit bij de landelijke politiek. Wat Groen was voor de PvdA-Zierikzee was een man als Jan Schaefer voor de landelijke PvdA; een man die wist wat er op de werkvloer en bij Jan met de pet leeft. Als lid bedanken Door dat gemis aan sociaal handelen heeft Carolien Huur ling een tijdlang met de ge dachte gespeeld om als lid van de PvdA te bedanken. Dat was in de tijd van de eerste WAO- perikelen. Dat het kader van de PvdA allang niet meer be staat uit „mensen van de werk vloer" maar uit relatief hoog opgeleide mensen met aller aardigste inkomens heeft zeker meegespeeld bij het standpunt van de PvdA. Toch is ze nog al tijd lid van de PvdA, iets dat toe te schrijven is aan de over redingskracht van Jaap Groen die haar wist te overtuigen van het belang van een sterke PvdA, Minima-vriendelijk Hoewel er binnen de gemeente politiek minder gelegenheid is voor het uitdragen van ideolo gieën, zijn er wel degelijk mo menten waarop de partijen „kleur kunnen bekennen". Een voorbeeldje? Daarover hoeft Carolien Huurling niet lang na te denken. Want hoewel een gemeente niet aan inkomenspolitiek mag doen, kan een gemeente wel de gelijk een minima-vriendelijk beleid voeren door bij voor beeld optimaal gebruik te ma ken van de kwijtscheldingsmo gelijkheden voor allerlei ge meentelijke heffingen en be lastingen en te zorgen voor vol doende sociale woningbouw. Maar ook de mogelijkheden van het sociaal-cultureel nood fonds zouden meer bekendheid moeten krijgen. Hierdoor kun nen mensen met een uitkering of een laag inkomen toch nog enigszins deelnemen aan aller lei sociaal-culturele activitei ten. Als gescheiden vrouw met een baan van dertig uur en met opgroeiende kinderen weet Ca rolien Huurling wat het is om met een bescheiden inkomen rond te moeten komen. De schoolkampen die nagenoeg el ke middelbare school op het Dat je als raadslid niet alleen politiek handig te werk moet gaan, maar ook veel geduld moet hebben, is Carolien Huurling in de afgelopen jaren wel duidelijk geworden. Kin deropvang en de komst van een multifunctioneel gebouw zijn zaken die pas na jaren van de grond zijn gekomen. „Dat multifunctionele ge bouw, dat loopt geloof ik al een kleine achttien jaar" zegt ze. Dat Zierikzee nu over zo'n der gelijk centrum beschikt is vol gens Huurling min of meer toe val, omdat de christelijke scho lengemeenschap ter ziele ging. Dat sommige zaken zich einde loos voortslepen is iets wat haar als rahdslid wel wat heeft teleurgesteld. Het maakt de ge meentepolitiek er voor de bur ger ook niet boeiender op. Die burger laat het bij raads- en commissievergaderingen behoorlijk afweten. Dat komt ook omdat die raadsvergade ringen de laatste drie, vier jaar hoofdzakelijk bestaan uit ha merstukken, iets dat het voor het publiek niet echt interes sant maakt. Een suggestie van D66 om de raadsvergadering met dia's en videobeelden te verlevendigen vindt het schei dend PvdA-raadslid best aar dig, maar in de huidige situatie niet haalbaar. In dat geval zou den de raadsvergaderingen volgens haar best weieens tot diep in de nacht kunnen voort duren. En ook dat is niet bevor derlijk voor de interesse van de bevolking. Dat geldt ook voor het tijdstip waarop de vergade ringen beginnen. Wat haar be treft mag er gelijk een dikke streep worden gezet door mid dagvergaderingen en ook ver gaderingen die om 19.00 uur beginnen zijn wat haar betreft uit den boze. Zeker voor wer kende vrouwTen die na hun werk het thuisfront nog gauw van een warme hap moeten voorzien betekent dat onge zond veel haast- en vliegwerk om op tijd in het stadhuis te zijn. Als het aan haar lag be gonnen alle vergaderingen na 19.45 uur. Hoewel ze over het functioneren van de politiek eigenlijk toch een beetje te leurgesteld is zal ze het raads werk ook missen, gezien het gegeven dat je via het raadslid maatschap toch invloed, zij het zeer bescheiden uit kan oefe nen op het reilen en zeilen van de gemeenschap. Door allerlei privé-omstandigheden relati veert ze haar politieke werk echter meer en meer en zo zegt ze „als je echt veel gaat relati veren, dan ben je misschien niet meer zo geschikt voor de politiek." BURGH-HAAMSTEDE - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Westerschouwen zich gisteren achter de kritiek van het college op de plan nen van de provincie voor gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. „Het college hanteert bijzonder goede argumenten. Groter is niet altijd beter en zeker niet goedkoper", verwoordde SGP/RPF/GPV-gemeenteraadslid J. van den Berge het algehele gevoelen van de raad. In haar commentaar op de pro vinciale plannen laat het colle ge weinig heel van de argumen ten die de provincie hanteert om een gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland door te voeren. Eindconclusie van het college is dat de ge meente Westerschouwen zelf standig dient te blijven en dat Neeltje Jans aan Westerschou wen in plaats van - zoals de provincie voor ogen heeft - aan de nieuw te vormen platte landsgemeente Walcheren wordt toegevoegd. Niets mee gedaan VVD-gemeenteraadslid C. A. Hoorweg maakte van de gele genheid gebruik om zijn verba zing uit te spreken over het feit dat men in andere gemeenten op Schouwen-Duiveland maar - in zijn visie - weinig tijd heeft nodig gehad om tot een positief oordeel over de provinciale plannen te komen. Hij zei het te betreuren dat men niet meer tijd gestoken heeft in de me ningsvorming omdat men an ders wellicht tot een andere slotsom zou kunnen zijn geko men. „Nu zijn de gemeenten op Schouwen-Duiveland verdeeld over de herindeling en ver,- deeld sta je altijd zwakker", al dus Hoorweg. Hoorweg kwam ook met kri tiek op de provincie. Hij stelde dat het open overleg tussen de provincie en de gemeente Wes terschouwen weinig zin heeft gehad. „Het college is met goe de argumenten gekomen en ge deputeerde Dijkwel heeft zelfs toegegeven dat het steekhou dende argumenten zijn. Maar vervolgens wordt er niets met die argumenten gedaan", aldus Hoorweg. „En ik durf hier kei hard te stellen dat nergens na een herindeling de kosten voor de burger gelijk zijn gebleven. Het is voor de burger altijd duurder geworden", aldus Hoorweg. Hij besloot zijn be toog met de opmerking dat zijn fractie zich geheel kan vinden in het pleidooi van het college voor toevoeging van Neeltje Jans aan het grondgebied van Westerschouwen. PvdA-gemeenteraadslid J. C. Hendrikse benadrukte in zijn adhesiebetuiging aan het standpunt van de gemeente wat hij noemde hét sterke punt van een relatief kleine gemeen te: de korte lijnen tussen be stuurder en bestuurde. „De kracht van onze gemeente is de betekenisvolle relatie met de burger", aldus Hendrikse. Net als Hoorweg sprak Hendrikse zich uit voor toevoeging van Neeltje Jans aan Westerschou wen. Hetzelfde deed SGP/ RPF/GPV-raadslid J. van den Berge. „Neeltje Jans hoort ge woon bij Schouwen-Duive land", aldus Hendrikse. „Toen de stormvloedkering gebouwd werd, werd ook al het mate riaal via Westerschouwen aan gevoerd". CDA-gemeenteraads- lid A. J. Padmos had niet veel meer toe te voegen aan hetgeen al door de andere sprekers naar voren was gebracht. Wel plaatste hij de kantteke ning dat als de herindeling on verhoopt door zou gaan een driedeling van Schouwen- Duiveland voor zijn fractie de voorkeur heeft. Van de kant van het college ten slotte werd uitgehaald naar burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee. In diens functie van hoofdinge land van het Waterschap Schouwen-Duiveland sprak Asselbergs onlangs tijdens een discussie over de plannen voor een waterschapsfusie zijn zorg uit over de gevolgen voor de burger van een dergelijke fu sie. „Als ik het goed begrepen heb is burgemeester Assel bergs bang voor een grotere af stand tussen bestuurder en burger. Ik vind vreemd dat juist een van de grootste pleit bezorgers van gemeentelijke herindeling zorgen blijkt te hebben over dc afstond tussen bestuurder en burger", aldus Burgemeester H. Tees: Korte afstand tussen bestuurder en burger belangrijk PvdA-wethouder G. J. W. van der Salm. Regiovisie Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder de Regiovisie Schouwen-West, een onderwerp dat al tot drie keer toe uitputtend bediscussieerd werd. Tijdens dc discussie gis teren tijdens de gemeente raadsvergadering werd weinig toegevoegd aan wat al in eerde re vergaderingen naar voren werd gebrachtVVD-gemeente raadslid dr. H. J. van Zuylen pleitte voor nadere precisering van de opmerking van het col lege met betrekking tot toe komstige woningbouw. Het college stelt dat uitvoering van de in de Regiovisie gelan ceerde plannen woningbouw in alle kernen niet in de weg mag staan. Van Zuylen wilde aan vankelijk de term sociale wo ningbouw in de reactie van het college laten opnemen. Wet houder Van der Salm wist hem er echter van te overtuigen dat het beter is dat niet te doen. „Want dan ga je jezelf beper kingen opleggen en dat kun je maar beter niet doen", aldus Van der Salm. Van alle fracties kwam de opmerking dat zeer voorzichtig omgegaan dient te worden met ingrepen in het waterhuishoudingsregime.„En dat niet alleen als agrarische belangen in het geding zijn, maar ook als het om woonge bieden gaat. De burgers moe ten overal droge voeten hou den", aldus CDA-raadslid Pad mos. Een brief van Brugman/ Schmits BV, bureau voor over- heidsprocedures, waarin ge vraagd wordt de invulling van het plan Westerenban integraal in de Regiovisie op te nemen werd door de gemeenteraad gisteravond collectief terzijde geschoven. Ook het college, zo bleek uit de reactie van wet houder Veerhoek, wenst niet in te gaan op de vraag van het bu reau. „Ik denk niet dat dat ver standig is", aldus Veerhoek. „Ik denk dat het beter is die kwestie in een inhoudelijke discussie over de verdere uit werking van de Regiovisie mee te nemen, in plaats van opna me van het plan in de Regiovi sie nu als voorwaarde te stel len". Verwachting t/m zaterdag 26 feb, WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht oost 3 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 3 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuido. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 feb. Zon op 07.38, onder 18.04 Maan op 15.15, onder 05.47 24 feb. Zon op 07.36, onder 18.06 Maan op 16.33, onder 06.18 Volle Maan: 26 feb. (02A6) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie op de Atlan tische Oceaan stuwt zachte lucht west- en midden-Europa in. Deze zachte lucht probeert morgen ook Nederland te bereiken. De fontale zone van deze depressie loopt van avond over het noorden van Frank rijk. Morgenoverdag kan deze zone tot de grote rivieren doordringen en vervolgens tot stilstand komen. Hier door neemt vannacht de bewolking van het zuiden uit verder toe. Door de bewolking wordt het minder koud en lopen de minima uiteen van min 3 graden in Zeeland en tot min 7 in Groningen. De neerslag bereikt in de loop van de nacht het zuiden van ons land en breidt zich dan maar heel langzaam naar het noorden uit. Eerst valt er sneeuw, maar deze kan in het zuiden in de ochtend overgaan in ij- zei. De middagtemperatuur ligt mor gen iets boven het vriespunt, maar in het zuiden wordt het ongeveer 5 gra den. De oostenwind is matig, in het noordelijk kustgebied af en toe krachtig. Morgen in de loop van de dag draait de wind in het zuiden naar zuidelijke richtingen. Hoe het weer op wat langere termijn uitpakt is nog onzeker, maar het ziet er wel naar uit dat het 's nachts licht blijft vriezen. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag 24 februari vergadert de commissie openbare wer ken van de gemeente Wester schouwen. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 9.00 uur 's ochtends. Op de agenda van de vergade ring onder meer het Recreatief Milieu Centrum en het plan voor de herinrichting van het centrum van Renesse. Tijdens de vergadering wordt verder het Groenplan aangeboden en toegelicht. De op de vergade ring betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor aanvang van de vergade ring ter inzage. ZIERIKZEESCHEÜJ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3