Programma's VVD en CDA leveren meeste banen op Lente begint dit jaar op 20 maart VN zetten Serviërs in Bosnië weer onder druk Van der Valk wijst voorstel fiscus af Macedonië wil gesprek Griekenland Meer geld werkloze politicus Drie jaar voor incest Onderzoek Centraal Planbureau Bram Peper bemiddelt bij Smit/Tak Boete voor gooien met stuivers Vliegveld Tuzla op 7 maart open a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verontwaardigd over invallen DEN HAAG - De aanleiding tot het justitiële onder zoek bij het Van der Valk-concern is een geschil over de hoogte van af te dragen belastingen. De fiscus heeft voorstellen gedaan tot de definitieve afwikke ling daarvan. Die zijn door het concern echter voors hands afgewezen. De materie ligt ter beoordeling aan de fiscale rechter. Dit heeft de familie via haar advocaat mr. L. Spigt laten we- teh. Zij zegt „ernstig geschokt te zijn door de gang van za ken",waarbij met name de ma nier waarop de invallen zijn uitgevoerd voor haar onbegrij pelijk zijn. „Het stoort de fa milie bijzonder dat gasten on nodig zijn lastiggevallen. Voorts is de familie ontsteld over het feit dat echtgenotes van de aangehouden familiele den eveneens zijn aangehouden en dat zelfs niet geschroomd is kleine kinderen van het bed te lichten." De afgelopen jaren heeft de geur van belastingontduiking en het in dienst hebben van zwartwerkers en illegale bui tenlanders, altijd rond het enorme horecaconcern gehan gen. Thlloze keren hebben amb tenaren van diverse departe menten invallen gedaan in mo tels van het familieconcern, als er weer eens klachten waren over stankoverlast of over de vermoede aanwezigheid van zwartwerkers of overtredingen van arbeidswetten. Ook heb ben de bonden keer op keer ge tracht vaste voet binnen het be drijf te krijgen. Maar veel heeft dit alles tot nu toe niet opgeleverd. Nu heeft een lang vooronderzoek geleid tot invallen van de FIOD in vier van de zestig vestigingen en huiszoekingen bij diverse familieleden en bedrijfslei ders. Daarbij zijn in totaal 15 personen aangehouden. De pa ter familias Gerrit van der Valk werd op het zonnige strand van Curacao in de boei en geslagen op verdenking van het leiding geven aan belasting- en premiefraude. Hij zit in de gevangenis Koraal Specht, in afwachting van zijn vertrek naar Nederland. Zijn broer Arie over wie het gerucht rondging dat hij ook was vast genomen, is op dit moment nog vrij, zo werd uit justitiële bron op de Antillen vernomen. Onenigheid weer- en sterrenkundigen UTRECHT - De lente begint dit jaar zondagavond 20 maart even voor half tien. Om precies 21.28 uur doet het nieuwe seizoen zijn intrede. Dat heeft de Utrechtse sterrenwacht „De Koepel" meegedeeld. Of na de 20-ste dan ook het len- tezonnetje gaat schijnen, is vol gens weerkundigen nog lang niet zeker. Maart is een typi sche overgangsmaand. Mooie dagen kunnen worden gevolgd door akelige stormen. Sterrenkundigen en meteoro logen hebben elk een andere mening over het begin van de lente. De weerkundigen heb ben met elkaar afgesproken dat de lente dinsdag 1 maart begint. Dit wil niet zeggen dat het weer dan van de ene dag op de andere omslaat. De reden de lente bij het begin van de maand maart uit te roepen, is dat de strengste winters meest al niet tot ver in maart kunnen doordringen. De astronomen houden echter vast aan het moment dat het middelpunt van de zonneschijf de evenaar passeert. In'de lan den rond de evenaar staat de zon dan op> het midden van de dag precies recht boven het hoofd van de mensen. De zon is zondag 20 maart even lang bo ven als onder de horizon; de dag is even lang als de nacht. Voor ons in het noorden houdt dit in dat vanaf dat moment de dagen langer worden dan de nachten. DEN HAAG - Politici die door verkiezingen of tussentijds af treden niet meer aan de bak komen, moeten een hogere uit kering krijgen. Minister Van Thijn stelt dit voor aan de Tweede Kamer. Het plan is om in het eerste jaar van werkloosheid 80 pro cent van het laatste salaris te geven en daarna 70 procent. Het verschil met de huidige re gel is dat vanaf het derde jaar de uitkering nu 60 procent be draagt. De bewindsman van binnenlandse zaken wil de fi nanciële regeling voor zijn col lega's meer doen lijken op het wachtgeld van ambtenaren. De verbetering treedt op als een afgedankte politicus twee jaar zonder baan zit. In ruil voor de betere uitkering ver valt de huidige vrijstelling van neveninkomsten. De wijziging van de Algemene pensioenwet politieke ambts dragers geldt ook voor gewezen ministers, staatssecretarissen, wethouders, gedeputeerden, de voorzitter van de Eerste Kamer en de Nationale Ombudsman. BREDA - De rechtbank te Bre da heeft maandag een 54-jarige man uit Rozenburg veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf voor incest met een min derjarige dochter van zijn vriendin. Tfegen de man was vier jaar geëist. Volgens het vonnis is de incest begonnen toen het meisje elf jaar oud was en de Rozenbur ger veel in Breda verbleef. De rechtbank nam de conclusie van een psychiater over dat B. die overigens steeds heeft ont kend, volledig verantwoorde lijk kan worden gesteld voor de misdrijven. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 februari 01.00 122 07.15 -132 13.35 144 19.45 -127 24 februari 02.05 138 08.10 -143 1'4.30 161 20.30 -130 ROOMPOT BUITEN 23 februari 12.10 142 06.15 -126 18.25 -122 24 februari 00.35 137 06.50 -140 12.50 166 19.05 -129 BRUINISSE 23 februari 01.05 131 07.15 - 140 13.35 153 19.40 -135 24 februari 02.00 146 08.10 -152 14.45 168 20.35 -138 WEMELDINGE 23 februari 01.05 128 07.15 -137 13.40 151 19.45 -132 24 februari 02.05 144 08.10 -149 14.35 167 20.35 -135 Doodtij: 28 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Van de verkiezingsprogramma's van de vijf grootste partijen sco ren die van CDA en VVD het best als het gaat om het scheppen van nieuwe ba nen. Dat blijkt uit de doorberekening die het Centraal Planbureau (CPB) van de programma's heeft gemaakt. VVD en CDA zorgen met hun programma's de komende vier jaar voor een extra banengroei van respectievelijk 124.000 en 117.000. De programma's van PvdA, GroenLinks en D66 blij ven daarbij achter met achter eenvolgens 98.000, 86.000 en 82.000 banen. Op langere termijn, tot het jaar 2002, zijn de verschillen tussen de partijen wat betreft de ont wikkeling van de werkgele genheid echter veel groter. Met name de programma's van CDA, VVD en D66 scoren dan aanzienlijk beter dan de ande re. Het £PB relativeert die cij fers voor de langere termijn overigens wel, omdat zij aan zienlijk minder betrouwbaar zijn dan die voor de komende kabinetsperiode. Bovendien tekent het CPB aan dat de banengroei bij D66 en GroenLinks meer dan bij de anderen in de sfeer van deel tijdbanen wordt gerealiseerd. Het VVD-programma zorgt vooral voor nieuwe banen in de marktsector; bij GroenLinks gaat het vooral om de collectie ve sector. Verhouding Volgens het CPB scoort het VVD-programma ook het gunstigst als het gaat om de verhouding werkenden/niet- werkenden. Op dit moment zijn er op iedere honderd wer kenden ruim 85 mensen met een uitkering. Die verhouding zou bij ongewijzigd beleid oplopen naar ruim 88. Met de door de VVD voorgestelde maatregelen in de sociale ze kerheid zou dat getal echter in 1998 ruim onder de 83 kunnen uitkomen. Ook CDA, PvdA en D66 komen volgens het CPB wat betreft de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden lager uit dan op dit moment het geval is. Maar alleen de VVD bereikt in 1998 een verhouding die weer lager ligt dan het normgetal van 82,6, dat maatgevend is voor de vraag of de koppeling van de uitkeringen aan de lo nen in de marktsector weer au tomatisch kan worden toege past. Lastenverlichting Volgens het CPB zorgt het CDA voor het grootste bedrag aan lastenverlichting met in totaal 15 miljard gulden, gevolgd door de WD met 10 miljard, D66 met ruim 5 miljard en de PvdA met bijna 4 miljard. Het programma van GroenLinks zorgt voor een lastenstijging van bijna 5 miljard. Koopkracht Dat betekent overigens niet dat daarmee ook de koopkracht zich bij de verschillende partij en op dezelfde manier ontwik kelt. Wat dat betreft zijn een groot aantal kiezers bij Groen Links aan het beste adres. Met name aow'ers kunnen de ko mende jaren 3 procent koop krachtverbetering tegemoet zien als het GroenLinks- programma zou worden uitge voerd. Bij de andere partijen gaan de aow'ers er op achter uit, variërend van -0,75 per jaar (PvdA) tot -1,75 procent per jaar (VVD). Dat de WD op het punt van de koopkracht voor aow'ers, on danks de belofte voor deze groep de koppeling hoe dan ook te handhaven, zo slecht scoort, komt door een aantal andere maatregelen die de hoogte van de aow beïnvloe den. Voor de programma's van D66 en GroenLinks geldt dat bejaarden met een aanvullend pensioen moeten inleveren, omdat zij volgens deze partijen aow- en andere premies moeten gaan betalen. Achteruit Over 'de hele linie geldt dat vrijwel iedereen er bij alle par tijen in koopkracht op achter uit gaat. Dat geldt het meest voor mensen met een bij standsuitkering (-2,0 tot -2,25 procent) en het minst voor een werkende alleenstaande met een modaal inkomen (tot -1,0 procent). ROTTERDAM - De partijen in het arbeidsconflict bij Smit Havensleepdiensten in de Rot terdamse haven zijn het maan dagmiddag eens geworden over de te volgen procedure om de problemen rond de reorga nisatie op te lossen. In een gezamenlijke verklaring bevestigden de partijen na af loop het resultaat van het ge sprek dat afgelopen zaterdag avond leidde tot de opheffing van de blokkade van de Nieu we Waterweg en het Calandka- naal door de sleepboten van Smit. Burgemeester Peper heeft op zich genomen voor de volgende gespreksronde een onafhankelijke gespreksleider te zoeken. Het arbeidsconflict bij Smit Havensleepdiensten heeft be trekking op een sanering die de directie wil doorvoeren en waarbij 120 gedwongen ontsla gen hadden moeten vallen. Voor de overige 190 werkne mers zou een strakker dienstrooster worden vastge steld. Hierover komt een open overleg. De onderhandelingen moeten voor 10 april zijn afge rond. BREDA - In een snelrechtzit ting heeft de Bredase politie rechter P. Kooyman maandag middag twee NAC-supporters van 23 en 24 jaar uit Breda voor openlijk geweld allebei tot een boete van negenhon derd gulden en een week voor waardelijk veroordeeld. De twee werden gestraft voor het gooien van stuivers tijdens de wedstrijd NAC-FC Twente op 29 januari. Bij het vonnis werd rekening gehouden met het stadionverbod van een jaar dat NAC de twee Bredase voet balvandalen heeft opgelegd. Volgens de dagvaarding werd het duo ook beschuldigd van het gooien van een metalen knop, waardoor de 40-jarige grensrechter H. Boot uit Am sterdam werd getroffen en te gen de grond klapte. Maar het bewijs daarvoor achtte de Bre dase politierechter niet gele verd. DEN HAAG - Macedonië is bereid het vorig jaar gestrande overleg met Griekenland te hervatten. Het onlangs door Athene ingestelde handelsembar go tegen het Balkanstaatje doet daaraan geen af breuk, zo heeft minister van buitenlandse zaken Crvenkovski van Macedonië maandag zijn Neder landse ambtgenoot Kooijmans laten weten. Crvenkovski arriveerde maan dag voor een tweedaags bezoek aan Nederland. Het bezoek van de bewindsman is zijn eerste aan een van de EU-lidstaten. De Europese Unie knoopte op 16 december officieel diploma tieke betrekkingen aan met Macedonië. Skopje houdt vast aan onder handelingen met Athene in VN-verband. Beide landen bra ken vorig jaar in New York hun moeizame overleg af dat een einde moest maken aan het al twee jaar slepende conflict. De spanningen tussen Macedo nië en Griekenland bereikten vorige week een nieuw hoogte punt toen Athene strafmaatre gelen tegen zijn noorderbuur afkondigde. Griekenland eist dat Macedonische autoriteiten afzien van de naam Macedonië (vanwege mogelijke territoria le aanspraken op de gelijkna mige Griekse provincie), de vlag wijzigen en de grondwet aanpassen. Pas als aan deze ei sen is voldaan zal Athene het huidige embargo opheffen en weer deelnemen aan onderhan delingen van de VN. Crvenkovski erkende tegen over Kooijmans dat de Griekse strafmaatregelen hard zijn aangekomen. Met name bedrij ven die net exportmarkten hebben opgebouwd lijden on der het embargo. De Macedoni sche minister zei voorts dat de Grieken de grens met zijn land ook voor personenvervoer heb ben gesloten. Alleen treinver voer schijnt nog mogelijk te zijn. SARAJEVO - De Verenigde Naties willen op 7 maart het vliegveld van Tuzla in het noordoosten van Bosnië-Herzegowina heropenen voor de aanvoer van humanitaire hulp. Na het ultimatum van de NAVO voor Sarajevo, lijken de Bosnische Serviërs met deze deadline opnieuw voor het blok te worden gezet. Hun leider Karadzic is bereid tot onderhandelingen over het openstellen van de luchthaven, maar een uiterste datum was nog niet genoemd. Tuzla is weliswaar in moslim handen, maar ligt in het bereik van Servische artillerie. „Uit humanitair oogpunt lijkt her opening van het vliegveld niet noodzakelijk, want we hebben de corridoren naar Tuzla ver dubbeld", verklaarde Karad zic. „Maar we zijn bereid het te onderzoeken", voegde hij eraan toe. De Serviërs eisen wel garan ties dat het vliegveld niet voor militaire doeleinden wordt ge bruikt. Deze voorwaarde ge bruikten ze eerder om de her opening te blokkeren. Uitbuiten Europese diplomaten en verte genwoordigers van de VS ko men dinsdag in Bonn bijeen om verdere stappen te bespre ken voor een vreedzame oplos sing van het Bosnische con flict. Het Westen wil het succes in Sarajevo uitbuiten om ook elders in het oorlogsgebied ver beteringen door te voeren. De Franse minister van buiten landse zaken Juppé meent zo vrede in heel Bosnië te be werkstelligen, zijn Nederland se collega Kooijmans liet zich in soortgelijke zin uit. Niet verslappen Frankrijk zal nog deze week de Veiligheidsraad verzoeken de Bosnische hoofdstad onder VN-gezag te stellen, zoals ook Moskou heeft gevraagd. Boven dien wordt gesproken over de instelling van nog drie „veilige gebieden", waarbij de steden Mostar, Vitez en Maglaj wor den genoemd. „We zullen niet verslappen", zei president Mit terrand. Hij hoopt dat het „succes van het verstand zal worden gebruikt om druk uit te oefenen ten bate van andere gebieden waar het geweld re geert". Rusland voelt echter niets voor nieuwe ultimatums om de bele gering van andere steden in Bosnië op te heffen. Daarmee gaat Moskou in tegen ideeën die in diverse westerse hoofd steden' leven. Het Westen kan die mening niet negeren. Door het succes van zijn vredesiniti atief vorige week speelt Rus land weer een belangrijke rol in de pogingen een vreedzame oplossing te vinden voor de burgeroorlog in Bosnië. Moskou Moskou ziet liever dat de VN een nog actievere rol gaat spe len door Sarajevo onder hun beheer te plaatsen en de „veili ge gebieden" in Bosnië te ver sterken. President Jeltsin leg de in dat verband bondskanse lier Kohl telefonisch een drie puntenplan voor. Die stemde in met het voorstel een conferen tie van de leiders van Rusland, de Verenigde Staten, het Vere nigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland bij een te roepen waarop een vredesplan voor het voormalige Joegoslavië moet uitwerken. door Mare Legendre srei joutv\ AiMh&t&ócP pc/föaeeet. eotr eevAM-rm »apr Mij Alii? A£>/ \iu M6< joJ uAM Dinsdag 22 februari Zierikzee Sphrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Voorjaarsledenvergadering af deling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in De Schutse. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie RO. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Politieke avond over Wonen 'in Middenschouwen op initiatief van CDA, PvdA en WD in De Putmeet. 20.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 23 februari Zierikzee Open koffie-ochtend voor vrouwen. Hervormd Kerkcen trum, Havenplein. 09.15 uur. Crea-middag figuurzagen. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Mini-instuif kinderen van 5 tot en met 7 jaar. CJV-gebouw de Driehoek. 14.00-16.00 uur. Politieke discussie van oude- renwerkgroepen FNV en CNV en DISK over gemeentelijk kwijtscheldingsbeleid, in vroe gere CSG-gebouw. 14.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering commissie grond en pachtzaken in het gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Verkiezingsbijeenkomst D66. Plaisanterie. 20.00 uur. Informatie-avond WOB. Ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 24 februari Zierikzee Informatiebijeenkomst voor ouderen over thuiszorg in vroe gere CSG-gebouw. 13.30 uur. Verkiezingsbijeenkomst D66 met J. Kohnstamn. De Ge kroonde Suikerbiet. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. 09.00 uur. Renesse Verkiezingsbijeenkomst poli tieke partijen. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact in zaal kerk. 19.45 uur. Vrijdag 25 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West Nederland. Huis van Nassau. 14.30 uur. Burghsluis Opening clubhuis watersport vereniging Burghsluis door bu- remeenster H. Tbes. Van 14.00- 17.00 uur. Burgh-Haamstede Feestavond sv DFS. De Schut se. 19.30 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 voor ou deren in Hervormd Vereni gingsgebouw. 14.30 uur. Zaterdag 26 februari Zierikzee Uitreiking trimvaantjes. Zwembad Onderdak. 14.00 uur. Roodkapje en de Boze Wolf door Rijn en Trijn. Multifuctio- neel centrum. 15.00 uur. Noord welIe Strao-feest, vanaf 12.15 uur. Keuring 12.30 uur. Ringsteken 15.00 uur. Nieuwerkerk Oud papieractie. Gebouw Sa lem. Van 09.30 tot 11.00 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2