'Landbouwsector kan en mag niet te veel verwachten van overheid' Q 0 1 De Guidor Award voor Delta Expo GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Duitser beroofd en bedreigd met mes De agrarische sector kan HM op onze steun rekenen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Commissaris van de Koningin op bezoek bij landbouwvereniging: Diefstal CV-ketels in Bruinisse dé krant van schouwen - duiveland! j Zeeland uitgekozen voor Wereldgidsendag GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan ni» uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 HET WEER Veel bewolking en plaatselijk sneeuw. Minimumtemperatuur 3 graden. Middagtemperatuur iets boven nul. Matige zuidoostenwind, rond kracht 3. in het Waddenge bied toenemend tot vrij krachtig, 5. DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25518 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Plaatselijk sneeuw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op de Brouwersdam nabij Ellemeet ELLEMEET - Een 32-jarige Duitser werd op de Brouwersdam overvallen door drie mannen. Onder bedreiging van een mes eigenden ze zich zijn porte monnee toe en gingen er vandoor met zijn bestelbus. Het voorval gebeurde maan dag om ongeveer 05.00 uur. Na dat hij via de- overval, zeven honderd gulden én -zijn auto was kwijtgeraakt kwam de Duitser lopend in Ellemeet te recht. Bij de bedreiging met een mes werden hem enkele lichte verwondingen in de hals toegebracht. Vanuit een tele fooncel in Ellemeet bracht hij de politie op de hoogte. In de loop van de morgen werd zijn auto met draaiende motor aan getroffen onder aan het wegta- lud van de Rijksweg N59 bij de afslag Ellemeet nabij de Brou wersdam. BRUINISSE - Uit twee in aan bouw zijnde woningen aan de Vlasstraat in Bruinisse wer den de CV-ketels met ther- mostatische mengkranen ge stolen. De diefstal vond plaats in de nacht van zondag op maandag. De politie hield een 35-jarige man uit Oosterland aan, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan diefstal van een van de CYjketels. Benadeelde is een 25-jarige inwoner van Brui nisse. Advertentie Wat Westerschouwen nodig heeft Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 C jaarabonnement a f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. kunnen ook een paar slechte jaren tegenover staan en dan kun je een gevoelige tik krij gen". Zowel Klompe, Luteijn als Van der Velde brachten on der de aandacht dat veel boe renbedrijven alleen het hoofd boven water kunnen houden als het hele gezin meewerkt. K. h. van Langeraad, voorzit ter van de Landbouwvereni ging Dreischor, haakte daar op in. „Akkerbouwers maken veel meer uren dan de meeste mensen denken", aldus Van Langeraad. „Veel akkerbou wers proberen er iets extra's bij te doen, maar dan moet je maar afwachten wat de op brengst daarvan is", aldus Van Langeraad. Volgens hem heeft de akkerbouwsector te maken met verschillende problemen en beperkingen. Als één van de knelpunten noemde Van Lan geraad de steeds strenger wor dende milieuwetgeving. „Het is op zich een goede zaak dat het milieu bewaakt wordt, maar aan de andere kant is het ook zo dat de eisen soms te hoog opgeschroefd worden". Volgens Van Langeraad is er binnen de Europese gemeen schap ook sprake van concur rentievervalsing met betrek king tot de akkerbouw. Elders, zo betoogde Van Langeraad, wordt van overheidswege veel meer subsidie verstrekt dan in Nederland. „En eigenlijk mag dat toch niet zo zijn". Van Lan geraad koppelde daar de op merking aan vast dat boeren ook te maken hebben met kos tenstijgingen waar ze zelf wei nig tot geen invloed op hebben. Als voorbeeld noemde Van Langeraad de steeds' hoger wordende kosten voor de vuil afvoer en de hoge kosten van de aanleg van riolering in het buitengebied. Van Gelder reageerde op het betoog van Van Langeraad met de opmerking dat de Neder landse akkerbouw het moet hebben van haar voorsprong in kennis. „Ik denk dat akker bouwers daarnaast moeten zoeken naar een toegevoegde waarde van hun produkten en het verbreden van de markt", aldus Van Gelder. Als voor beeld daarvan noemde hij de verkoop aan de boerderij van bij voorbeeld zuivelprodukten. Als voorbeeld hoe de Zeeuwse akkerbouw zich kan ontwikke len noemde Van Gelder het Zeeuws Vlegelbrood en de teelt van produkten als lamsoor en zeekraal. In de visie van Van Gelder moet dat soort produk ten veel nadrukkelijker op de kaart gezet worden. „Daar moet een veel sterker stempel op worden gedrukt". Tijd nodig Van Gelder tekende daar wel meteen bij aan dat het tijd kost om produkten als Zeeuwse Vle gel en lamsoor op te stuwen naar een grotere populariteit. „Philips heeft er ook jaren over gedaan om de afzet van CD-spelers te bevorderen", al dus Van Gelcler. Een van de le den van de discussieclub bracht daar tegenin dat het vaak in de akkerbouw juist aan die tijd ontbreekt. „En wij hebben al van alles gepro beerd, maar zo langzamerhand is de rek echt uit het elastiek. De bijdrage die gewassen als lamsoor en zeekraal aan onze toekomst kunnen leveren is op dit moment nog maar mini maal". Tijdens de discussie kwamen verder zaken naar voren als de spilfunctie van graan en de rol van de landbouw voor wat be treft het onderhoud van het landschap. In een kort slot woord sprak Van Langeraad zijn waardering uit voor de door Van Gelder aan de dag ge legde belangstelling voor de agrarische sector en haar pro blemen. Hij stelde dat Van Gel der van de voorlaatste dag van het bestaan van de Dreischorse landbouwvereniging - die op gaat in de nieuw te vormen ZMO-afdeling Schouwen-Dui- veland - een bijzondere dag heeft gemaakt. „En wij hopen natuurlijk dat u waar u kunt en zoveel als mogelijk op zult komen voor boer en platte land", aldus Van Langeraad. Van Gelder kreeg als dank voor zijn werkbezoek een pak ket (Zeeuwse) landbouwpro- dukten aangeboden. 6 ARMOEDE Belangengroepen waarschuwen: de armoedegrens komt weer in beeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Om een ernstig besluit te nemen, daartoe behoort ook een weinigje lichtzinnigheid. Otto Weiss 2 WERKGELEGENHEID Verkiezingsprogramma's van VVD en CDA beloven meeste nieuwe banen. O 3 AFSCHEID RAAD PvdA-raadslid mevrouw C. Huurling verlaat Zierikzee- se politiek. 5 SCHEEPVAART De haven van Zierikzee werd vorig jaar door minder schepen aangedaan dan in 1992. DREISCHOR - Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder wond er geen doekjes om tijdens zijn bezoek aan de Landbouwvereniging Dreischor. ,,De landbouwsector kan en mag niet teveel verwachten van de rijksoverheid. De sector zal het zelf moeten doen", aldus Van Gelder tijdens een. discussie ter afsluiting van het werkbezoek in het dorpshuis in Dreischor. In de visie van Van Gelder moet de landbouw blijven zoeken naar nieuwe wegen en moet men ook proberen steeds,een kennisvoorsprong te houden. „Concurren tie met goedkope arbeid is niet de weg die we moeten bewandelen", aldus de Commissaris van de Koningin. Van Gelder bracht in de och tenduren een bezoek aan de be drijven van de families Klom pe, Luteijn en Van der Velde. Daarna kruiste de discussie club van de Landbouwvereni ging Dreischor de degen met de Commissaris van de Koningin. Allereerst lieten Klompe, Lu teijn en Van der Velde aan de hand van grafieken zien met welke problemen hun bedrij ven te maken krijgen. Kort sa mengevat komt het erop neer dat de kosten steeds hoger en de opbrengsten steeds minder worden. „De continuïteit van het bedrijf komt echt in ge vaar", stelde akkerbouwer Klompe. Luteijn liet een soortgelijk ge luid horen. „Ik kan het nu nog net bolwerken, maar ik kom in de problemen", aldus Luteijn. Akkerbouwer K. J. van der Velde, sinds enige jaren over gestapt op de grove tuinbouw, schetste een iets optimistischer beeld. „Ik moet heel eerlijk zeggen dat ik een paar heel goede jaren heb gehad", aldus Van der Velde. „Maar daar stellenden langs onder meer de inlagen, kreken, binnendijken en caissons. De aandacht werd niet uitsluitend op de beziens waardigheden gericht tijdens deze vijfde Wereldgidsendag, maar ook op de samenwerking tussen Guidor en de regionale gidsenteams van de VVV's van Middelburg, Yerseke, Zierikzee en Zeeuwsch-Vlaanderen. Vele afgevaardigden van deze teams waren dan ook aanwezig, waar onder Teun van Elsacker, voor lichter van de Provinciale VVV, en mevrouw J. Niemants- verdriet, oud-burgemeester van Westerschouwen. Zij is lid van het dagelijks bestuur van de Provinciale VW. Geschiedenis Delta Expo was in beginsel nooit bedoeld als de grote pu bliekstrekker die het nu is. Het begon eigenlijk heel natuur lijk. Mensen toonden belang stelling voor de werken en zo ontstond het idee om een infor matiecentrum op te richten. Eén van de grote drijvende krachten hierachter was ir. En gel. Hij had, toen in 1979 het In formatiecentrum Stormvloed kering Oosterschelde werd op gericht, niet kunnen bevroeden hoe dit zou eindigen. De belangstelling voor het sluitstuk van de Deltawerken was, dacht men, van tijdelijke aard. In het eerste half jaar kwamen ruim 40.000 mensen op bezoek in het centrum aan de rand van de bouwput waar in de pijlers gemaakt werden. Na de gereedkoming van de ke ring zou het centrum verdwij nen. Dat gebeurde inderdaad, in 1986. Nadat de bezoekersaantallen de 300.000 ver te boven kwa men besloot men een expositie in te richten met het permanen te karakter van de huidige Del ta Expo. Het oude centrum aan de rand van de bouwput ver dween en men nam zijn intrek in het Ir. J. W. Tbpshuis. De op zet van de expositie werd veel breder. Naast de Deltawerken wordt er in feite aandacht be steed aan de geschiedenis van 2000 jaar waterbouw in Neder land. En het eind is nog niet in zicht, gezien de grootschalige plannen die op stapel staan voor Neeltje Jans. Van Gelder (geheel rechts) luisterde aandachtig naar de verhalen, maar kon de boeren weinig concrete steun bieden. (Foto: Joop van Houdt). VEERE - De Guidor Award, een gouden speld met diamant en een oorkonde, werd gisteren, maandag uitgereikt aan de heer ir. H. Engel, oud-hoofd van de Deltadienst Rijkswaterstaat. Hij kreeg deze prijs uit handen van de voorzitster van de Nederlandse Gidsenvereniging Guidor, mevrouw T. Grosveld tijdens een receptie in het stadhuis van Veere. De receptie vormde het sluit stuk van de Wereldgidsendag die dit jaar, in samenwerking met de Provinciale VW Zee land, begon met een ontvangst in het Topshuis op het voorma lige werkeiland Neeltje Jans. Ruim 120 genodigden uit heel Nederland, waarvan een groot deel beroepsgidsen van Gui dor, togen naar Zeeland om het „Zeelandgevoel" te ervaren. Óp het programma stonden verschillende excursies waar uit gekozen kon worden: Wal cheren, Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze laatste werd door de ver eniging aangeduid als een landje apart en zou gezien kun nen worden vanaf de luchtkus sen catamaran Seashift. Helaas was dit door het slechte zicht niet mogelijk en moesten de deelnemers genoegen ne men met een film zonder ge luid om kennis te nemen van „de overkant". Tijdens de tour op Schouwen-Duiveland stond de''strijd tegen het water cen traal en leidde men de belang- Mevrouw T. Grosveld, voorzitter van de Nederlandse Gidsenvereniging (links) toont de speld aan ir. H. Engel, oud-hoofd van de Delta-dienst van Rijkswaterstaat. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1