Duivelands Mannenkoor presenteert eerste CD Renovatie van Hervormde kerk Bruinisse afgerond streeknieuws Noord welle viert eind februari z'n Straofeest Cursus ademtherapie 4 GOUD Met de titel: Aan waat'ren der rust Open dag zaterdag druk bezocht MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 NR 25517 ZIERIKZEE Jaarveradering NCVB De Nederlandse Christen Vrou wenbond, afdeling Zierikzee, hield onlangs haar jaarverga dering. Mevrouw L. Quist-den Boer opende de bijeenkomst met een woord van welkom en een meditatie. De scheidende bestuursleden, mevrouw Van der Maas-de Korte en mevrouw Van Bleiswijk-de Keijzer pre senteerden het jaarverslag van 1993. Als Thomasvaer en Pie ternel lieten zij het afgelopen verenigingsjaar de revue pas seren. Bij de bestuursverkie zing werd mevrouw M. van der Wekken-de Munnik herbe noemd. Nieuwe bestuursleden zijn de dames Van Loo-de Vin en Schiettekatte-Wilbrink. Kiezen en delen Naar aanleiding van het rap port Kiezen en delen van de commissie Dunning, heeft de regering opdracht gegeven aan het bureau voor vrouwenhulp verlening Metis een publieks- discussie op touw te zetten. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield donderdag 17 februari een thema-middag hierover. Mevrouw Reijnhoudt, verbonden aan Metis hield een inleiding over het thema Keu zen in de zorg, waarop een goe de discussie volgde. Een rap port van deze discussie wordt door bureau Metis meegeno men in een totaaladvies, het re sultaat van twee jaar discussië ren met verschillende vrou wengroepen. Deze resultaten worden op het congres in Am sterdam op 8 maart gepresen teerd. De volgende bijeen komst van de NBvP is maan dag 21 maart, om 14.00 uur in de foyer van restaurant Mon- dragon. De heer H. J. J. Elen- baas uit Tholen komt een le zing houden over het ontstaan van het eiland Tholen. SEROOSKERKE Spellendag De dorpsgemeenschap van Se- rooskerke heeft voor zaterdag 26 februari een spelletjes- instuif op het programma. De leden kunnen zich bezighou den met tafeltennis, sjoelen, dammen, kaartspelen, etcete ra. De avond wordt gehouden in het dorpshuis en begint om 19.30 uur. NOORDWELLE - Noordwelle loopt zaterdag 26 fe bruari uit voor het jaarlijkse Straofeest. Dit feest begint om 12.15 uur met het verzamelen van de paar den aan de ring in het dorp. Daar vandaan vertrekt de stoet ruiters om 13.00 uur naar het strand voor het traditionele reinigen van de paardevoeten. Om 15.30 uur worden de Straoruiters toegesproken door bur gemeester H. Tees. Zoals gebruikelijk wordt het Straofeest in Noordwelle afgesloten met een groot bal. Evenals voorgaande jaren wor den ook nu weer heel wat Straoruiters verwacht en ook dit jaar zullen er in de stoet en kele Belgische trekpaarden meelopen. Die stoet vertrekt na het keuren van de met rozet ten versierde paarden om 13.00 uur richting strand. Tegelijker tijd treden om 13.15 uur de kin deren aan met hun versierde fietsen. Nadat de juty heeft be paald welk kind zijn fiets het mooist heeft opgetuigd begin nen de kinderen aan het ringsteken per fiets. Na afloop van deze strijd krijgen alle deelnemers in het dorpshuis een prijsje. Op dat moment zijn de Strao- rijders nog onderweg. De route voert de ruiters via de Stoof- weg, Helleweg en Rampweg naar duinovergang Kijkduin waar de ruiters het strand op gaan. De terugweg gaat via de Scharendijkseweg, Korte Moermondsweg en de Laone naar Renesse, waar de stoet bij het Wapen van Renesse halt houdt om even de dorst te les sen. Via het Stoofwekken en de Stoofweg keert de stoet vervol gens terug naar Noordwelle waar de Straorijders rond 15.00 uur worden opgewacht door de muzikanten van Luctor et Emergo. Na de traditionele rondgang door het dorp wor den de Straorijders toegespro ken door burgemeester H. Tees en worden de eerste schróöSels aangeboden. Na deze toespraak wordt het om 15.45 uur tijd om elkaar de eer te betwisten bij het ringrij- den. Dit gebeurt zoals altijd op de Dorpsring. De beste ringrij- der wordt 's avonds om 19.30 uur in het dorpshuis bekend gemaakt. Dit keer wordt een nieuwe wisselbeker uitgereikt, nadat Hans-Caro de Vrieze de beker drie keer achtereen mee naar huis mocht nemen en deze beker dus definitief als zijn ei gendom mag beschouwen. In het dorpshuis worden ook de prijzen voor de fraaist versier de paarden uitgereikt. Na dit officiële gedeelte is het de hoogste tijd om het Straofeest op gepaste wijze, dus met het traditionele bal af te sluiten. Vanaf 20.00 uur barst het feest gedruis dan ook los in het dorpshuis. Voor de muzikale ondersteuning van dit feest zorgt Mark Borsboom. Wie zich alsnog aan wil melden voor de Strao kan dit doen via tele foonnummer 01116-1323. ZIERIKZEE - Speciaal voor kinderen met astma verzorgt de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde een cursus ademtherapie. Deze cursus wordt gegeven in het wijkge- bouw van de kruisvereniging aan het Jannewekken in Zie rikzee. De eerste les is donder dag 10 maart. Aanvang: 16.00 uur. In de cursus ademtherapie wordt stilgestaan bij de vraag wat ouders kunnen doen als een astma-aanval op komt zet ten. Zo leren de kinderen en hun ouders de signalen herken nen die aan de klachten vooraf gaan, maar ook leren ze deze klachten op een goede manier op te vangen. Tijdens de cursus die uit 7 lessen van elk een uur bestaat komen zaken aan de or de als benauwdheid, allergie en hyper-activiteit, ademha ling, ontspanning, medicijnen en sport en beweging. De les bestaat steeds uit een kort theoretisch gedeelte en een wat langer praktisch gedeelte, waarin allerlei oefeningen worden gedaan door zowel kind als ouders. Deze oefenin gen worden spelenderwijs aan geleerd. De cursus staat onder leiding van een fysiotherapeut. Wie deze 7 lessen wil volgen dient zich op te geven bij de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde (mevr. Schip per), telefoon 01100-49200. In de familie sta ik bekend als een hartstochte lijk schaatsliefhebber. Ik vind het heerlijk om vanuit een luie stoel het gezwoeg van anderen gade te slaan. Ook de afgelopen week ging ik er regelmatig voor liggen. Het zou een vrolijke week geworden zijn als niet de stoorzenders van Koss en Storelid alles bedorven hadden. Wat zou het allemaal anders geweest zijn als die jongens nooit verwekt waren. De verslag gever zou lyrisch geworden zijn. Bij het Wilhel mus hadden we onze tranen niet kunnen be dwingen. De trainingsopbouw van de schaatsers zou bejubeld worden en hoewel andere landen het hardrijden op de schaats geen bal interesseert, we hadden ons als Ne derlanders machtiger gevoeld dan ooit met onze gouden en zilveren medailles. Maar de Noren waren er wel. Drie keer beten de Neder landers zich stuk op een nieuw wereldrecord. Na drie keer kunnen we het Noorse volkslied wel dromen. Woensdag werd de 1500 meter gereden. Het was een waardeloze uitzending. We zouden alleen maar een zilveren en bronzen plak krij gen. We hadden zo graag nummer één willen zijn en we werden slechts twee en drie. Het verloop van de uitzending zou nog vervelen der worden. De allergrootsten waren al ge weest en nu zouden de mindere goden aan de beurt komen. De krabbelaars die wel vier se- konden langzamer reden over de anderhalve kilometer. Maar toen gebeurde er iets geks. Een onbekende grootheid ging over de streep. Hij stak zijn handen op en straalde als een klein kind. Terwijl hij enthousiast naar het publiek zwaaide vertelde de verslaggever het geheim. Hij had zijn persoonlijke record met een sekonde verbeterd. En toch werd hij vier entwintigste, maar hij leek gewonnen te heb ben. 'Kijk, daar moet je nou eens een stukje in dé krant over schrijven' zei mijn vrouw. 'Mensen willen graag van anderen winnen, maar ze moeten eigenlijk leren van zichzelf te winnen. Zulke wijze woorden konden alleen maar van mijn vrouw komen. Langzaam liet ik de diepe betekenis tot me doordringen. Waar zijn we eigenlijk mee bezig? We hebben een aantal jongens die tot de top van de wereld behoren. Maar als het even tegen loopt, zitten we alle maal in zak en as. Met bevroren gezichten lopen we erbij. En onverwacht is daar een of andere Italiaan die straalt van vreugde, want hij heeft niet tegen Koss of Ritsma gereden, hij heeft van zichzelf gewonnen. Hij had geen medaille en toch was hij winnaar. Het schaatsen was voorbij. Ergens in de verte hoorde ik nog wat gewauwel van een aantal schaatsdeskundigen. Langzaam zakte ik weg. Ik hoorde muziek. Het waren koren die zongen op een korenavond over de 'winter'. Ze zongen allemaal het Noorse volkslied. Plotseling vloog er een bal tegen het hoofd van de dirigent. 'Stomme Koss!' riepen de koorleden en ze begonnen tegen de bal te trappen. 'Wij zijn beter dan jullie met je Store lied' riep het ene koor naar het andere. Maar de sopranen knalden in hun lange gewaden met de neus tegen de grond. 'Dat heb je nou met die gekke soepjurken van jullie' riep het andere koor en met hun scheve schaatsen scoorden ze drie gouden doelpunten. Op eens klonk er een fluitsignaal. Het was de diri gent die scheidsrechter was geworden .'Jullie hebben allemaal van jezelf verloren' riep hij. 'De gouden medaille is voor het koor van de peuterspeelzaal'. 'Die spelen vals!' riepen de andere koren. 'Juist' zei de scheidsrechter, maar zij zingen voor hun plezier en in plaats van veertig valse noten zongen ze er nu ach tendertig vals. Er klonk gejuich. De armen van de peuters gingen ophoog en stralend hup pelden ze over de verroeste Bach-partituren die in stukken over de grond lagen. MARZAS Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland (links op de foto) ontvangt het eerste exemplaar van de CD van het Duivelands Mannen koor uit handen van voorzitter J. van 't Hoff. OOSTERLAND - ,,De Duitse musicus Hofmann heeft eens gezegd: 'Waar spraak ophoudt, begint muziek'. Mijn variant daarop luidt: Waar spraak ophoudt, begint zang. Ik wens u in de toekomst veel zangplezier en als u nog eens een CD maakt, dan hoop ik dat u er niet nog eens 12,5 jaar mee wacht." Met deze woorden nam Duivelands burgemeester A. Bergshoeff zaterdagavond in Oosterland de eerste CD van het Duivelands Mannenkoor in ontvangst. De presentatie vond plaats in het dorpshuis Oosterhof in Oosterland tegenover alle zestig leden van het koor, hun partners, instrumentalisten en genodigden. J. van 't Hoff, de voorzitter van het koor, haalde verschillende medewerkers voor het voetlicht. Zo waren er bloemen voor sopraansoliste Nelleke de Kok, mevrouw Co- rinne Folmer, die de titel 'Aan waat'ren der rust' heeft be dacht en voor mevrouw Marie Weekhout, de echtgenote van de dirigent. Tevreden Organist Stefan Folmer werd verblijd met een CD. Een CD en een gesloten couvert werd aangeboden aan dirigent/pro ducer Henk Weekhout. In zijn dankwoord zei Weekhout erg tevreden te zijn met het pro- dukt. In de montagestudio werd gewerkt met stukjes mu ziek van soms tienduizendsten van seconden, v illustreerde Weekhout zijn minutieuze werk. ,,Ik vind 'm hartstikke mooi geworden. Ik zou zeggen: graag tot de volgende keer. Maar dan niet binnen een jaar." Weekhout offerde namelijk ve le dagen vrije tijd op voor op namen en montage. De compact disc van het Duive lands Mannenkoor bevat ne gentien geestelijke liederen, psalmen en het Zeeuwse volks lied. Het schijfje heeft een oplage van 500 exemplaren en wordt verkocht door de koorle den. Jubileum Dat de CD verschijnt op het moment dat het koor juist 12,5 jaar bestaat, is volgens VQorzit- ter Van 't Hoff niet meer dan een samenloop van omstandig heden. ,,Er was al geruime tijd sprake van het opnemen van een CD. En er is ook veel tijd aan besteed waardoor het een kwalitatief .goed produkt is ge worden. Maar het is niet spe ciaal voor het jubileum ge daan." Vanwege het orgel in die kerk en de plaats waar het koor staat, koos Van 't Hoff voor de Nederlandse Hervormde kerk in Dirksland als locatie voor de opnamen. De produktiekosten moeten uit de verkoop worden terugverdiend. Eventuele winst wordt do.or het koor be steed aan een nog nader te be palen goed doel. Volkslied Gevraagd naar zijn lieve lingslied op de CD moet de voorzitter lang nadenken. ,,Ik vind ze alle negentien mooi. Psalm 42 misschien? Of het Zeeuws volkslied, want dat hoor je bijna nergens op CD of cassette." plaatst, zodat ook dit euvel uit de wereld is. Nadat de kerkbanken waren opgeschuurd en van twee ver nislagen voorzien, konden de stoffeerders hun werk doen. De kerk kreeg nieuwe vloerbedek king, nieuwe lopers en nieuwe gordijnen. Voordat laatstekar- wei werd 255 meter gordijnstof verwerkt. Als letterlijke 'kroon' op het werk kreeg de kerk nieuwe ko peren kronen. Ze zijn ambach telijk gemaakt in Nederlands laatste kopergieterij Brink en Van Keulen in Haarlem. Tussen de activiteiten van schilders en stoffeerders was een grote schoonmaak nodig. Daarvoor meldden zich vorige week maandag dertig dames onder leiding' van het kosters echtpaar Knop. Bijdragen De renovatie is geheel be kostigd uit bijdragen van de Nederlandse Hervormde ge meente die 600 medelevende le den telt. De financiering komt uit collecten en giften, maar vooral uit vrijwillige bijdra gen. Daarvoor zijn veertig me dewerkers op pad geweest om door het aanbieden van een en veloppe met acceptgiro een persoonlijk beroep te doen op de leden. In juni 1993 werd een bazar gehouden, waarvan de baten ten goede kwamen aan de stoffering. De bazar leverde een bedrag tussen elf- en twaalfduizend gulden op. De motor achter deze acties was de oud-secretaris van de kerkvoogdij, de heer W. Bil. Een woordvoerder van de kerk benadrukte zaterdag dat de kerkvoogdij de gemeente veel dank verschuldigd is. De Nederlandse Hervormde kerk in Bruinisse is geheel gerenoveerd. Zaterdag werd een open dag gehouden die door twee- d driehonderd belangstellenden werd bezocht. (Foto: Joop unn Houdt). BRUINISSE - Met een door twee- a driehonderd mensen bezochte open dag is zaterdagmiddag de restauratie van de Nederlandse Hervormde kerk in Bruinis se afgerond. De opknapbeurt kostte bijna een kwart miljoen gulden. Het bedrag is geheel door de kerkgemeenschap opgebracht. De restauratie van de in 1952 gebouwde kerk heeft enkele ja ren geduurd. Begonnen werd met het verenigingsgebouw, dat door de brandweer was af gekeurd. Door toedoen van een aantal vrijwilligers werd het gebouw voor een luttel bedrag geheel gerenoveerd. Tussen het vertrek van ds. De Roo en de komst van de huidi ge dominee Smit werd de pastorie eveneens door vrijwil ligers opgeknapt. Een karwei dat enkele maanden in beslag nam. Afgelopen zomer was het kerk gebouw zelf aan de beurt. De gehele tuin werd opnieuw aan geplant, maar er was vooral aandacht voor de bestrijding van betonrot aan het exterieur van de kerk. Het gerepareerde beton werd afgewerkt met ze ven lagen verf. Dakgoten wer den van nieuw zink voorzien ter bestrijding van lekkages en ook het houtwerk werd behan deld. Koepel Het meest opvallende werk werd dit jaar verricht: de kerk kreeg een geheel nieuw inte rieur. De koepel van de kerk werd met gebruikmaking van 3,5 kilometer kit dichtge maakt. Vanaf dertien meter ho ge stellingen werd voor het eerst sinds 1952 het plafond ge schilderd. Hoewel in het bestek werd uitgegaan van één verflaag, bleken er al doende twee lagen nodig te zijn. Schuren in de muren werden gedicht, waarna muren, galerij en voorportaal van een nieuw verfje konden worden voor zien. Tijdens de reparatie van de kozijnen bleek dat het glas- in lood in de kerkramen op sommige plaatsen poreus was, waardoor er water naar binnen lekte. Over enige tijd zullen voorzetramen worden ge f.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5