Tweede editie van Boerenmarkt Politiek krijgt wensen ouderen voorgeschoteld 'Niemand weet waarom het nou zo nodig één gemeente moet worden' Herindeling houdt Bruse kiezers bezig: Kiezen Auto's in de boot genomen Aan houdingen wegens diefstal Subsidie voor fietspad Jaar vergadering ZLM-afdeling Schouwen- Duiveland Te veel gedronken Oefening Zierikzee Thema-middag in multifunctioneel centrum MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 NR 25517 3 Bruenaar J. van der Velde: Uitkijken dat we straks niet ondergesneeuwd worden". (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De bezoekers van het Beusje aan de Bruse havenkade zijn het in ieder geval over één ding eens: wat hun betreft kunnen de plannen van de provincie voor gemeentelijke herindeling op Schouwen- Duiveland regelrecht de ijskast in. „Volgens mij weet geen mens waarom die gemeenten nou zo nodig sa mengevoegd moeten worden", aldus Bruenaar J. van der Velde. Van der Velde is geen Bruenaar van oorsprong, maar woont in middels al een dikke tien jaar in het oude vissersdorp en voelt zich Bruenaar onder de Bruenaars. En zoals het een Bruenaar betaamt kijkt hij nuchter tegen de zaken aan. „Misschien is het wel beter hoor, als de gemeenten samen gevoegd worden, maar zelf zie ik er voorlopig het nut nog niet van in", aldus Van der Velde. Bij de vorige herindelingsron- Iedereen was het er over eens: Er moet wat gedaan worden aan de afkalvende ouderen zorg, bevriezing van AOW en het ingewikkelde net van voor zieningen waarin men door de de in 1961 ontsprong Bruinisse de dans. Van der Velde is echter nuchter genoeg om nu ernstig rekening te houden met het verlies van de Bruse zelfstan digheid. Voor hem betekent dat overigens niet dat het karakter van Bruinisse verloren gaat. Wat dat betreft kan hij zich he lemaal vinden in de stelling van Commissaris van de Ko ningin drs. W. T. van Gelder dat Bruinisse Bruinisse zal blij ven, ook als de gemeente als zo danig opgeheven wordt. bomen' het bos niet meer ziet. Rekening houden met de oude ren in de samenleving betekent niet alleen het fourneren van geld maar ook een stukje inle ving met het begrip oud zijn. „Waar ik wel een beetje bang voor ben is dat de belangen van Bruinisse ondergesneeuwd worden", aldus Van der Velde. Hij vindt dat het Bru helemaal niet slecht gaat. „Economisch gezien is het helemaal zo slecht niet gesteld met Bruinisse", al dus Van der Velde. „Daar kan Zierikzee nog een puntje aan zuigen". Van der Velde volgt de Bruse politiek vanaf de zijlijn, hoewel hij wel lid is van Alge meen Belang. Hij vindt, zo blijkt uit zijn verhaal, dat de De gebrekkige geluidsinstalla tie in het multifunctioneel cen trum ontlokte dan ook de eer ste opmerking vanuit het pu bliek: „Ik hoop dat bij een vol gende bijeenkomst voor oude- Bruse bestuurderen het nog niet zo slecht doen en zou ook niet zo een, twee, drie een knel punt weten te noemen waar ei genlijk al lang aandacht aan geschonken had moeten wor den. Gevraagd naar hun politieke verlanglijstje weten ook de be zoekers van h^^Beusje op de. dijk ook zo snel geen punten te noemen. Wel blijken ook zij niet veel te zien in de herinde- Tingsplannen. „Een republiek ren het mogelijk is dat ieder een de sprekers goed kan verstaan!" Een reactie die be loond werd met een applaus. Een bevestiging van het feit dat deze generatie ouderen ge leerd heeft niet alles meer te pikken, zoals ANBO- voorzitter d'Anceaux aanstipte in zijn openingstoespraak. In het forum zaten vertegenwoor digers van de VVD (mevrouw J. Bos), SGP/RPF (de heer J. de Bruijne), CDA (de heer W. de Oude), PvdA (mevrouw L. Kneepkens-Schraven) en, voor het eerst sinds 12 jaar, D66 (de heer J. B. Katerberg). Zij kre gen allen de gelegenheid zich voor te stellen aan het publiek. Toegankelijkheid De heer J. van der Oord van de Werkgroep Tbegankelijkheid confronteerde het forum met' het feit dat een stad als Zierik- kan nu eenmaal niet samen met een koninkrijk", aldus één van hen. „Bruinisse heeft toch ook geen kroontje in haar wa pen...". Hoe het in de toekomst verder moet met Bruinisse weet het drietal niet. „Maar als ik burgemeester was geweest, dan was die golfbaan er nooit gekomen. En die huizen ook niet. En nu worden ze allemaal aan Duitsers verkocht". Net als Van der Velde is het drietal in het Beusje bang dat als de gemeente Bruinisse haar zelfstandigheid kwijtraakt de belangen van het oude vissers dorp weieens in het geding zou den kunnen komen. Een van hen wijst naar de Bruse mos- selkotters in de haven. „Straks komt er op die schepen ZZ in plaats van Bru te staan", som- bert de Bruenaar. Hij ver moedt dat als de gemeentelijke herindeling doorgaat het wei eens zo zou kunnen zijn dat de Bruenaars moeten gaan mee betalen aan de restauratie van monumenten in Zierikzee. De Beusje-bezoekers vinden zelf dat als het tot een gemeen telijke herindeling komt in ie der geval het nieuwe gemeente huis in Bruinisse zou moeten komen, maar veel vertrouwen dat dat echt zo gaat gebeuren hebben ze niet. „Dat zal wel in Zierikzee komen te staan, dat zul je meemaken". Een rondje door het Bruse centrum levert weinig nieuwe gezichtspunten. Het enige dat door vrijwel ie dereen wordt genoemd is de herindeling, een kwestie die blijkbaar bij zo'n beetje alle Bruenaars leeft. En wat dat be treft valt er voor de meeste Bruenaars dan ook weinig kri tiek te leveren op de gemeente raad, want alle fracties hebben zich onomwonden uitgespro ken tegen de plannen van de provincie. Dit is aflevering twee van de verkiezingsru briek. In deze rubriek kunnen kiezers hun me ning geven over de ge meentepolitiek of over zaken die zij in hun stad of dorp willen verande ren. De redactie bezoekt in elk van de zes gemeen ten op Schouwen-Duive- land een plaats waar veel mensen bij elkaar komen en peilt daar de meningen. In de afleve ring van vrijdag 18 fe bruari werd Zierikzee bezocht; vandaag staat Bruinisse centraal. zee^ ontoegankelijk is voor mensen die slecht ter been zijn en er volgens zijn visie nog veel te weinig aan gedaan is. Een probleem dat wel erkend wordt maar waar volgens de heer De Bruijne weinig aan te doen is door het simpele feit dat het probleem Zierikzee is, een historische stad die ge woon niet 'glad' te krijgen is zonder afbreuk te doen aan het karakter. Mevrouw Bos be aamde dit door te zeggen dat je, als het probleem werkelijk op zou willen lossen, eèn nieu we stad zou moeten bouwen. Bovendien is, aldus de Bruijne, het grootste deel dat niet toe gankelijk is, geen eigendom van de gemeente maar van par ticulieren. Hetzelfde geldt een grief over de grote vrachtwa gens die 's morgens de weg ver sperren in de smalle straatjes als zij de winkels komen be voorraden. Een oplossing zou zijn om buiten de stad een cen traal afleveringspunt te bou wen waar de winkeliers hun spullen op kunnen halen. Ech ter dit zou weer afgewenteld worden op de consument, daar aan deze oplossing een aan zienlijk prijskaartje hangt. Stemmen Het gevoeligste punt bleken toch de bezuinigingen op de AOW-pensioenen. In een schrij ven van de PCOB aan de CDA Partijraad en het CDA Congres laat deze organisatie weten zwaar teleurgesteld te zijn over de gang van zaken. Tijdens de bijeenkomst werd meerdere keren gewezen op het bestaan van de Bijzondere Bijstand. Gebleken is dat veel ouderen gemiddeld 145 gulden per maand mislopen doordat zij schroom hebben om „de hand op te houden" of gewoon niet van deze mogelijkheid afwe ten. Hetzelfde geld voor kwijt schelding van heffingen. De noodzaak om één loket in het leven te roepen voor alle hulp vraag is derhalve niet overdre ven. De gemeenteraadsleden bevinden zich in een moeilijke positie als ze geconfronteerd worden met vragen over hun beleid. Stemmen is daarom nog steeds de beste manier om dingen te veranderen. Niet al leen plaatselijk maar ook lan delijk omdat daar het beleid waar een gemeenteraad zich aan te houden heeft, wordt be paald. Forumvoorzitter Van, der Vet wist de discussie op professionele wijze in banen te leiden en op tijd af te sluiten. ZIERIKZEE - Door fouten van de bestuurders zijn de afgelo pen dagen twee auto's op sche pen terecht gekomen. Vrijdagmiddag om 12.00 uur parkeerde W. uit Zierikzee zijn auto aan 't Luitje. Daarbij ver gat hij de handrem aan te trek ken. Als gevolg hiervan rolde de auto achteruit over de rand van de kade. De wagen raakte de mast van een daar afge meerd schip en bleef aan de ka derand hangen. De auto liep flinke schade op en moest wor den getakeld. Het schip bleef onbeschadigd. Donderdagavond deed zich een soortgelijk voorval voor. B. uit Hellevoetsluis wilde vanaf de Nieuwe Haven in Zierikzee wegrijden toen de vergrende ling van de versnelling los schoot en de auto in plaats van achteruit vooruit reed. Vanaf de kade kwam de auto op de sleepboot van V. uit Zierikzee terecht. Takelbedrijf De Jonge moest eraan te pas komen om de auto weer op de weg te krij gen. Van schade deed de politie gisteren geen mei ding. BRUINISSE - De politie heeft zaterdag in Bruinisse twee minderjarige inwoners van die gemeente aangehouden voor diefstal van een bromfiets. Bij het verhoor bekenden de twee de brommer te hebben ge stolen en vervolgens onderde len er afgesloopt te hebben. Bromfiets en onderdelen zijn inmiddels weer terecht. Op kosten van de verdachten zal het rijwiel in oude staat wor den teruggebracht. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee krijgt 64.000 gulden rijkssubsidie voor de aanleg van een fietspad langs de Ju- lianastraat en de Trambaan. Eind vorig jaar besloot de ge meenteraad tot aanleg van het fietspad, dat 128.000 gulden gaat kosten. Vorige week werd bekend dat het rijk in het ka der van de bijdrageregeling wegverkeersvoorzieningen daaraan de helft bijdraagt. Het tweerichtings-fietspad past in de reconstructie van het kruis punt N256 en de Julianastraat. ZIERIKZEE - De kring Schou wen-Duiveland van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij komt dinsdag 22 februari voor het laatst bijeen in het Huis van Nassau in Zierikzee. Tij dens deze vergadering die om 20.00 uur begint wordt de kring omgezet in de afdeling Schouwen-Duiveland van de ZMO, de stichting die voort vloeit uit het samengaan van de ZLM, de Geldersche Maat schappij van Landbouw en het Utrecths Landbouw Genoot schap. Tijdens deze vergadering zal provinciaal secretaris van de ZMO, mr G Smallegange het woord voeren. Twee dagen la ter, donderdag 24 februari kun nen leden van de ZMO op Schouwen-Duiveland met de bus mee naar Dronten, waar in de Meerpaal een akkerbouw- manifestatie wordt gehouden. Deze manifestatie is een initia tief van de drie christelijke landbouworganisaties om aan dacht te vragen voor de moei lijke positie waarin de akker bouw verkeert. De landbouw organisaties willen dat onder meer door het verhogen van de prijs en de braakpremie de spilfunctie van het graan wordt hersteld. Verder is het noodzakelijk dat de concurren tiepositie van Nederland wordt verstevigd. Bovendien moet de politiek gebonden worden aan een tijdslimiet om te reageren op dc wensen van de akkerbouwers. Omdat ook de ZMO deze uit gangspunten onderschrijft, biedt deze zijn leden de moge lijkheid om per bus naar Dron ten te reizen. Vanuit Zierikzee vertrekt de bus om 07.00 uur vanaf het parkeerterrein hoek Scheldostraat/Laan van Saint Hilaire. In de bus is gezorgd voor ontbijt- en lunchpakket ten. Wie mee wil kan zich tot dinsdag 22 februari opgeven bij het ZMO-secretariaat in Goes, telefoon 01100-47700 of bij de afdelingsvoorzitter. Verwachting t/m vrijdag 25 teb. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. -5 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -5 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 feb. Zon op 07.40, onder 18.02 Maan op 14.02, onder 05.11 Volle Maan: 26 feb. (02.16) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nederland ligt de komen de dagen op de grens van winter weer en dooi. Vanuit het zuidwesten komt zachtere lucht onze kant op en die komt tot stilstand in de buurt van ons land. Overdag loopt de tempe ratuur op tot enkele graden boven nul, 's nachts blijft het vriezen. Van tijd tot tijd valt er wat sneeuw. Ook morgen sneeuwt het hier en daar. In het noorden van het land is dat in de vorm van buien. Misschien dat de zon daar even doorkomt. In het zui den blijft het bewolkt en heeft de zon weinig kans. Uit deze bewolking valt met name vannacht en morgen ochtend nu en dan sneeuw. Deze wolken horen bij een storing die over het noorden van Frankrijk trekt. De middagtemperatuur varieert morgen van 2 graden in Zeeland tot iets onder nul in het noorden en oosten. Vannacht vriest het langs de kust licht, in het binnenland tij dens opklaringen en boven verse sneeuw streng. De afgelopen nacht was het erg koud. In het midden, oosten en zuiden van het land vroor het op veel plaatsen ruim 10 gra den. NIEUWERKERK - Zondag middag, omstreeks half zes, werd de heer Van D. uit Nieu- werkerk aangehouden tijdens een rijdende controle op de Middenweg in Nieuwerkerk. Hij bleek teveel gedronken te hebben. Bij een ademtest blies van D. 425 ugl. Dit is bijna twee keer zoveel als de toegestane hoe veelheid. Er werd proces-ver baal opgemaakt en bovendien een kreeg de betreffende per soon een dagvaarding uitge reikt. ZIERIKZEE - De Rode Kruis Colonne Zierikzee/Kerkwer- ve, de regiopolitie, de vrijwil lige brandweer van Zierikzee en de ambulance-dienst Oos- terschelde houden dinsdag 22 februari een oefening in Zie rikzee. Deze oefening begint om 19.00 uur in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof. ZIERIKZEESCHEIS1 NIEUWSBODE SsÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijr inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief l71/2% B.T.W. BURGH-HAAMSTÉDE - Na hel succes van de Boerenmarkt die in juli 1993 bij Burgh-Haamstede gehouden werd heeft het organise rend comité besloten om ook in 1994 weer een Boerenmarkt te houden en wel op ivoensdag 27 juli. Gekozen is voor dezelfde locatie als die in '93 gebruikt werd: het industrieterrein De Roterij aan de Kraycsteinweg. Tijdens de tweede Boerenmarkt worden land- bouwprodukten gepresenteerd en promoten de deelnemers hun bedrijven. Ook collega's kunnen bekijken hoe anderen proberen een bestaan in de land- en tuinbouw te vinden. Voor de Boerenmarkt is het organisatiecomité op zoek naar nieuwe standhouders, bij voorkeur agrariëers van Schouiven-Duivcland die één of meerdere van hun produkten presetiteren en willen verkopen. Voor meer informatie of opgave kan men - liefst voor 5 maart - bellen met P. Hanse (01119-2319). De Boerenmarkt op woensdag 27 juli begint om 13.00 uur en duurt tot 21.00 uur. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vertegenwoordigers van alle politieke partijen uit de gemeente raad van Zierikzee vormden vorige week, het politiek forum tijdens een thema middag van de Protestants Christelijke Ouderenbond en de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen. Geen gemakkelijke taak bleek tijdens de discussie, geleid door de heer A. C. van der Vet, oud-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3