Unaniem besluit NAVO en VN: geen luchtacties Nieuw overleg directie en vakbonden Smit/Tak Vieeü, oseeï/ Zierikzeese jaar naar Indonesië Van der Valkconcern verdacht van fraude Kooijmans wil praten over situatie Kosovo waterstanden Nieuwe brochure Zeeland Campings Tevreden over inleveren wapens Serviërs Striptease tijdens be rovingen Hond redt baas van vriesdood Blokkade Rotterdamse haven opgeheven 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 den door de deelnemers altijd zeer gewaardeerd. Het is ook een gelegenheid om ovesr je er varingen te praten met ande ren. Om echt helemaal in het land op te gaan, is het de be doeling dat je in de taal van het land les krijgt. Voor Bianca be tekent dat dus Maleis. Bianca: ,,Het zal wel even wennen zijn maar Maleis schijnt niet zo'n moeilijke taal te zijn. Je wordt ook in een lagere klas gezet, anders zou het te moeilijk zijn." Om heimwee te voorko men mogen de ouders niet mee naar Schiphol om hun kinde ren uit te zwaaien. Twee dagen voor het vertrek komt iedereen bij elkaar en wordt alles nog eens goed doorgenomen. Van daaruit waaieren de scholieren naar alle delen van de wereld uit. Bij aankomst komen alle AFS-gangers die voor Indone sië tekenden eerst bij elkaar, ook in de andere landen wordt dit gedaan. Tijdens het verblijf in het bui tenland mogen de ouders ook niet op bezoek komen. Als het echt helemaal niet gaat kun je altijd terug. Maar dat komt niet zo vaak voor, integendeel, de meeste scholieren hebben het buitenlandse verblijf als een onvergetelijke, leerzame periode van hun leven ervaren. Sommigen hebben zelfs moeite om van hun pleeggezin af scheid te nemen. Huiszoekingen door FIOD DEN HAAG - De Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst (FIOD) heeft zondagavond huiszoekin gen gedaan in vier vestigingen van het Van der Valk concern. Dat gebeurde op verdenking van belasting en premiefraude. Ook in een aantal woonhuizen werd huiszoeking gedaan in het kader van het onderzoek van het Openbaar Ministerie in Den Haag naar de fraude. De huiszoekingen waren rond middernacht nog niet afge rond. Er zijn ook aanhoudin gen verricht. Het onderzoek heeft betrek king op de vestigingen in Akersloot, Haarlemmermeer (brugrestaurant en motel) en Tiel en op een vijftiental perso nen dat tot het horecaconcern behoort. Een nog onbekend aantal men sen is zondagavond aangehou den. Zij worden ervan verdacht opzettelijk onjuiste aangifte van omzet- en loonbelasting te hebben gedaan. Ook zou er on juiste opgave van de betaalde lonen aan de belastingdienst zijn gedaan en zouden werkne mers niet zijn aangemeld bij de bedri j f sVereniging De directie van Van der Valk wilde zondagavond geen com mentaar geven op de invallen en het onderzoek. Een woordvoerdster van de Horecabond FNV zei de actie van het Openbaar Ministerie alleen maar te kunnen toejui chen. „Wij wisten al dat dit zou gebeuren. De Bedrijfsvereni ging Horeca is al twee jaar be zig met een onderzoek naar het concern", aldus de woord voerdster. Zij gaat ervan uit dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen. Onderzoek GAK. Het onderzoek, dat volgens de persofficier van justitie in Den Haag al een .paar maanden gaande is, strekte zich uit over de periode januari 1990 tot fe bruari 1994. De verdenkingen tegen Van der Valk waren ont staan door inlichtingen die bij de Belastingdienst waren bin nengekomen en uit het resul taat van een onderzoek van de FIOD en het GAK. Het Van der Valkconcern heeft een zeer groot aantal vestigin gen in Nederland en België. Ook op de Nederlandse Antil len beschikt het bedrijf over een hotel.In april vorig jaar heeft de Belgische justitie een onderzoek gedaan naar moge lij e fraude en ontduiking van sociale premies door twee ho tels van het concern. Explosie van geweld gevreesd AMSTERDAM - Minister Kooijmans van buiten landse zaken wil dat de Internationale Conferentie over Joegoslavië, het overleg in Genève onder de vleugels van de Europese Unie en de Verenigde Na ties, het vraagstuk Kosovo behandelt. De bewindsman vreest dat het in de Servische provincie 'tot een explosie van geweld kan komen, die te vergelijken is met de oorlog in Bosnië- Herzegowina. Hij beklemtoonde maandag tijdens een rede voor de Koso vo Conferentie in Amsterdam dat de Servische en Albanese inwoners van de provincie dit gevaar via dialoog moeten voorkomen. Kosovo lijkt volgens Kooij mans op een slapende vulkaan die ieder moment kan uit barsten. Voor de huidige gespannen situatie acht hij vooral Servië verantwoorde lijk. Albanezen Belgrado maakte in de zomer van 1991 een einde aan de auto nome status van Kosovo, waar etnische Albanezen ver in de meerderheid zijn. Een herstel van de autonomie lijkt voor Kosovo het maxi maal haalbare. Kooijmans heeft herhaaldelijk laten we ten dat de EU een streven naar volledige onafhankelijkheid, zoals sommige Albanezen wen sen, niet ondersteunt. Servië zal een onafhankelijk Kosovo nooit accepteren en desnoods gewapenderhand tegen willen houden. Risico Een dergelijk scenario brengt het grote risico met zich mee dat niet alleen Kosovo, maar ook aangrenzende landen zoals Macedonië, Albanië en zelfs Bulgarije en Griekenland in een oorlog worden mee gesleept, waarschuwde hij. Tijden en slanden volgens gctijdetafel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 februari 12.25 123 06.05 -119 18.40 - 121 ROOMPOT BUITEN 22 februari 11.25 116 05.25 -111 23.50 115 17.45 - 114 BRUINISSE 22 februari 12.30 132 06.10 - 126 18.40 - 129 WEMEL.DINGE 22 februari 12.30 129 06.05 -123 18.45 - 126 Springtij 28 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 SARAJEVO - De Verenigde Naties en NAVO hebben unaniem besloten dat luchtaanvallen op Servische stellingen rond Sarajevo op dit moment niet nodig zijn. Kort na het verstrijken van het NAVO-ultimatum verklaarde de speciale VN-afgezant voor Bosnië, de Japanner Akashi, maandagochtend „tevreden" te zijn over de medewerking van de Serviërs. Ze hebben bijna alle zware wa pens binnen de veiligheidszone van twintig kilometer rond de Bosnische hoofdstad onder toe zicht gesteld of teruggetrok ken. Het bondgenootschap en de Amerikaanse president Clinton waarschuwden echter dat het ultimatum gehand haafd blijft en alsnog tot bom bardementen zal worden over gegaan als het resterend ge schut niet wordt overgedragen. De Amerikaanse minister van defensie Perry zei maandag morgen „enorm opgelucht" te zijn dat de luchtaanval nu niet nodig is. „Op basis van de beschikbare informatie en in afwachting van verdere verificatie heb ik besloten dat het op dit moment niet nodig is de NAVO te ver zoeken om tot luchtacties over te gaan", zei VN-gezant Akas hi, die het groene licht voor de eerste aanval moet geven. Hij verklaarde eerder voor het Amerikaanse televisiestation CNN dat nog negen plaatsen waar Servische zware wapens zouden staan, niet zijn onder zocht. Bereikbaarheid Volgens VN-functionarissen komt dit mede door het weer en de moeilijke bereikbaar heid van deze posities. Een ho ge functionaris verklaarde dat de Serviërs in totaal 250 wa pens hebben ingeleverd, waar van meer dan de helft in de loop van zondag. Zeker zoveel zouden ze hebben teruggetrok ken buiten de veiligheidszone. Onder-secretaris-generaal An nan deed in New York, waar de Veiligheidsraad zondagnacht op verzoek van Moskou achter gesloten deuren vergaderde over de ontwikkelingen in Bos nië, opnieuw een oproep aan de internationale gemeenschap 2.500 extra militairen naar Sa rajevo te sturen. Deze moeten het bestand en de demilitarise ring bewaken. Rusland, dat al troepen uit Kroatië naar Bos nië heeft gehaald, overweegt nog eens 400 blauwhelmen te sturen. Niet zonder trots constateerde NAVO-secretaris-generaal Wör- ner dat het ultimatum van het bondgenootschap heeft ge werkt. „We hebben laten zien dat diplomatie kan slagen als ze door geloofwaardige acties wordt ondersteund." Maar ook al zijn vrijwel alle zware wa pens teruggetrokken dan wel onder controle van de VN- troepen gebracht, de NAVO blijft waakzaam, waarschuw de hij. „Een ding is duidelijk: de vastberadenheid van het bondgenootschap om de be schietingen van Sarajevo te voorkomen houdt niet vandaag op", zei hij. Volgens Wörner zullen er als nog luchtaanvallen volgen als er weer wapens opduiken in de zone van twintig kilometer rond Sarajevo, of als van daar buiten beschietingen op de stad worden uitgevoerd. Ook als de VN-troepen in Bosnië worden bedreigd, is de NAVO bereid onmiddellijk te reage ren, zo voegde de secretaris generaal er dreigend aan toe tijdens een inderhaast bijeen geroepen persconferentie in Brussel. De blauwhelmen meldden zon dagmiddag al dat de verwijde ring van de Servische wapens werd versneld. Volgens een Franse functionaris ter plekke was 's morgens al 75 tot 80 pro cent van de plaatsen waar de wapens waren gestationeerd, ontruimd. De Bosnisch- Servische televisie liet zien hoe voertuigen met kanonnen over de beijzelde bergwegen gleden. De Bosnische president Izetbe- govic verzocht de NAVO echter toch om luchtaanvallen op Ser vische stellingen bij Sarajevo. „De beslissing van de NAVO is door de Serviërs niet gerespec teerd. Het zware wapentuig dat na middernacht overblijft, zou een doelwit moeten zijn voor NAVO-luchtacties", schreef Izetbegovic in een brief aan het bondgenootschap. Maar de defensie-ministers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Nederland besloten zondagmiddag in het Italiaan- se Aviano dat ze na het verstrij ken van het ultimatum eerst de wapens rond Sarajevo te inven tariseren. ZWOLLE - De Neder landse politie speurt naar een bende die strip teases gebruikt als aflei dingsmanoeuvre om winkels te beroven. Vrijdag sloeg de groep toe bij een drogisterij in Groningen, zaterdag was ze actief in drie Zwolse supermarkten. In totaal werd volgens de politie een „aanzienlijk" ber drag buitgemaakt. De berovingen in de Overijsselse stad waren het werk van een groep die uit ongeveer tien mannen en vrouwen be stond. Bij binnenkomst in de winkels deden ze zich voor als klanten. Snel daarna gingen de vrouwen over tot de striptease. Dat ging ge paard met de nodige tu mult. Gelijktijdig pro beerden andere leden van de bende het kan toor binnen te dringen om geld te stelen. In twee winkels lukte dat. ROTTERDAM - Op het Eiland van Brienenoord hebben werk lieden vrijdagavond een 72- jarige man aangetroffen, wiens leven volgens hen door zijn hond is gered. De bejaarde man bleek zwaar onderkoeld en is met spoed op genomen op de intensieve zorg- afdeling van het Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. De hond was bovenop de man gaan liggen en heeft zijn baas zo nog enigszins warm gehou- deq. Volgens de politie woonde de man in een omgebouwde sloep, maar die bleek te zijn verdwenen. Onderzoek leerde dat het onderkomen zo'n 200 meter van zijn ligplaats was gezonken in het Zuiddiepje. De hond is voorlopig in een asiel ondergebracht. ROTTERDAM - Vandaag, maandag, is een begin ge maakt met een poging het overleg tussen de directie van Smit Havensleepdiensten en de vakbonden over een reorganisatie binnen het bedrijf vlot te trekken. Vanochtend was een eerste telefonische gespreks ronde, waaraan ook het Gemeentelijk Havenbedrijf en wethouder R. Smit (Haven en Bedrijven) zullen deelnemen. Dat heeft de woordvoerder van burge meester Peper bekendgemaakt. Later op de dag worden de ge sprekken vermoedelijk voort gezet op het stadhuis in Rotter dam. Inzet is om te beginnen het vinden van een bemidde laar die het conflict moet gaan oplossen. Peper zal overigens niet zelf gaan bemiddelen, maar wel de supervisie over de gesprekken voeren. Deze afspraken zijn in de nacht van zaterdag op zondag na af loop van de blokkade van de Rotterdamse haven gemaakt door vertegenwoordigers van de vakbonden, de directie van Smit, de directie van het ha venbedrijf en havenwethouder Smit. De Smit-bemanningen gingen daar zondagochtend om één uur unaniem mee akkoord. Het overleg dat de partijen overeenkwamen moet voor 10 april zijn afgerond. Op de agenda staan drie hoofdpun ten: het GHR maakt een analy se van de Rotterdamse markt situatie in de sleepvaart. Ook worden de financiële proble men bij Smit Havensleep diensten geïnventariseerd. Ten slotte wordt een oplossing ge zocht voor het arbeidsconflict bij Smit. De havensleepdivisie van Smit Internationale is nauwelijks winstgevend als gevolg van de stugge concurrentie van de twee andere Rotterdamse sleepbedrijven, Adriaan Koo- ren en Kotug. Smit heeft een marktaandel van zo'n 80 pro cent. Om deze positie te behou den, wil het bedrijf een reorga nisatie doorvoeren. Daarbij zouden mogelijk 120 onstlagen vallen. Tfegen dit plan kwamen de be manningen van de sleepvloot vrijdagnacht in actie, eerst via een staking, daarna met een veertien uur durende blokkade van de Nieuwe Waterweg en het Calandkanaal. Het plan is nu van tafel, een open overleg komt ervoor in de plaats. De actievoerders beëindigden de blokkade zaterdagmiddag om vier uur nadat het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) had gedreigd met een kort geding en burgemeester Peper een ultimatum had ge steld.'De afspraak over de be middelingspoging beloonden de slepers-met het opschorten van de staking. De blokkade begon omstreeks twee uur in de nacht van vrij dag op toen de vakbonden en de directie van Smit er niet in waren geslaagd tot overeen stemming te komen over de re organisatie. 'Met sprongen door Zeeland' 1 KOUDEKERKE - Donderdag 10 maart presenteert de Stichting Zeeland Campings - in aanwezigheid van gedeputeerde dr? G. L. C. M. de kok - haar eerst gezamenlijke brochure. Een en ander staat te gebeu ren op Zeeland Camping Dishoek in koudekerke. Deze Zeeland Camping brochu re is het resultaat van een ja renlange en steeds verdergaan de samenwerking tussen tien Zeeuwse kwaliteitscampings. De brochure, waarin alle cam pings met een eigen pagina ver meld staan, wordt op aanvraag verstrekt en verspreid op beur zen. Dit gebeurt met het Cen trale Mailingsysteem waarop de bedrijven via een modem aangesloten zijn. Dit systeem zorgt ervoor dat gasten niet meerdere malen dezelfde bro chure ontvangen als ze bij cam pings informatie aanvragen. De gasten die de afgelopen twee jaar op een Zeeland Cam ping verbleven worden tevens centraal gemaild, als gevolg van dit systeem wordt een gastenbestand opgebouwd met een groot bereik aangezien dit een totaalbestand is van tien bedrijven. De samenwerking tussen de Zeeland Campings speelt zich niet alleen af op het gebied van promotie en pro- duktontwikkeling. Juist kwa liteitsverbetering cq bewaking staat hoog in het vaandel. Ieder jaar Ieder jaar wordt een schrifte lijke enquête gehouden onder alle op Zeeland Campings ver blijvende gasten. De uitslag van deze enquête zorgt ervoor dat de Zeeland Campings op de hoogte blijven van de wensen en kritiek van hun gasten en zodoende hierop adequaat kunnen inspringen. Ook be drijfsbezoeken van collega ondernemers vormen een jaar lijks terugkerende toetsing. Voor het personeel van de Zee land Campings worden regel matig cursussen opgezet met als hoofddoel kwaliteitsbe heersing. oweerexewctr? en urtiierééj hm is J wë Maandag 21 februari Zierikzee Algemene voorlichtingsavond Waterschap Schouwen-Duive- land. 's Landskamer. 20.00 uur. Verkiezingsbijeenkomst PvdA. Multifunctioneel gebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Voorjaarsledenvergadering af deling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in De Schutse. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie RO. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Politieke avond over Wonen in Middenschouwen op initiatief van CDA, PvdA en WD in De Putmeet. 20.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 23 februari Zierikzee Open koffie-ochtend voor vrouwen. Hervormd Kerkcen trum, Havenplein. 09.15 uur. Crea-middag figuurzagen. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Mini-instuif kinderen van 5 tot en met 7 jaar. CJV-gebouw de Driehoek. 14.00-16.00 uur. Politieke discussie van oude- renwerkgroepen FNV en CNV en DISK over gemeentelijk kwijtscheldingsbeleid, in vroe gere CSG-gebouw. 14.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Verkiezingsbijeenkomst D66. Plaisanterie. 20.00 uur. Bruinisse Informatie-avond WOB. Ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 24 februari Zierikzee Informatiebijeenkomst voor ouderen over thuiszorg in vroe gere CSG-gebouw. 13.30 uur. Verkiezingsbijeenkomst D66 met J. Kohnstamn. De Ge kroonde Suikerbiet. 20.00 uur. Renesse Verkiezingsbijeenkomst poli tieke partijen. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 25 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West Nederland. Huis van Nassau. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Feestavond sv DFS. De Schut se. 19.30 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 voor ou deren in Hervormd Vereni gingsgebouw. 14.30 uur. Zaterdag 26 februari Zierikzee Uitreiking trimvaantjes. Zwembad Onderdak. 14.00 uur. Roodkapje en de Boze Wolf door Rijn en Trijn. Multifuctio- neel centrum. 15.00 uur. Noordwelle Strao-feest, vanaf 12.15 uur. Keuring 12.30 uur. Ringsteken 15.00 uur. Maandag 28 februari Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Van der Linde (Baalpapenweg 2). Van 19.00 tot 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2