'Ouderen weten vrij goed waar ze voor hulp terecht kunnen' PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Voorlichting ouderen in vorm van project Hoofd wijkverpleegkundige O. Hoedemaker en hoofd gezinsverzorging A. de Jong: Handig om te weten Hulp- en dienst verlening aan ouderen nader belicht VRIJDAG 18 FEBRUARI 1994 NR 25516 S ZIERIKZEE - Oud word je vanzelf. Deze wijsheid strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Hoe iemand ouder wordt hangt af van verschillende zaken. Niet alleen de lichamelijke conditie speelt een rol, maar ook de leefomgeving, de familieen kennissenkring en de medische en sociale voorzieningen. Ouder worden hangt ook af van de houding van de oudere zelf. Wil die alles op eigen houtje doen of maakt hij dankbaar gebruik van de mogelijkheden die de professionele thuiszorg, de mantelzorg en het vrijwilligerswerk hem bieden om zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Enig inzicht in de mogelijkheden die de verschillende hulp- en zorginstellingen en de diverse hulp- en zorginstellingen bieden komt dan ook goed van pas. Ouderen moeten immers weten waar ze met hun hulpaanvraag terecht kunnen. Daarom ook wordt de komende weken aandacht besteed aan de verschillende vormen van thuiszorg. Die extra aandacht voor de thuiszorg maakt deel uit van het project Voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duiveland. Een project, dat in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen-Duiveland door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en een aantal instellingen en organisaties op Schouwen-Duiveland wordt uitgevoerd. Dit project dat tot eind april duurt bestaat uit verschillende vormen van voorlichting, variërende van gesprekken en themamiddagen tot en met brochures en een reeks artikelen in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Nadat eerder onderwerpen Als financiën, ouderenhuisvesting en gezondheid werden besproken richt de aandacht zich nu op de hulp- en dienstverlening aan thuiswonende ouderen. Zonder die thuiszorg door zowel professionele hulpverleners als familie, buren en vrijwilligers zouden veel ouderen niet langer in staat zijn om zelfstandig te wonen. ..Welke mogelijkheden de thuiszorg daarvoor biedt en waar ouderen met hun hulpvraag terecht kunnen worden dc komende weken op een rijtje gezet. Na de artikelen over de betekenis van vrijwilligers in de thuiszorg en het belang van een warme maaltijd voorziening Tafeltje Dek Je staat in dit derde artikel de thuiszorg van Kruiswerk en Gezinszorg centraal. De wijkverpleegkundige die regelmatig langs komt voor het verzorgen van een wond of het helpen aan- en uitkleden van de oudere, de gezinsverzorgster en de alphahulp, die ervoor zorgen dat het huis op tijd aan kant wordt gemaakt, ze komen in dit derde artikel allemaal aan bod. Zonder hen zou het immers voor veel ouderen onmogelijk zijn om zelfstandig te blijven wonen. Ook de rol van het RIAGG en het maatschappelijk werk komt in deze serie ter sprake, waar het gaat om de hulp aan ouderen met psychosociale problemen zoals eenzaamheid, neerslachtigheid en angst. Dat verzorgingshuizen meer doen dan het bieden van huisvesting, zorg en verpleging moet blijken uit het vijfde artikel, waarin de functie van de verzorgingshuizen voor ouderen in de omgeving wordt belicht. Het thema over zorg wordt afgesloten met een blik op de toekomst van de verzorgingshuizen en andere woonvormen voor ouderen. ZIERIKZEE - Tja, haar alphahulp Hanneke die elke woensdagmiddag langskomt om haar huis aan kant te brengen, zou ze voor geen geld kunnen missen. Die Hanneke is een vrouw met gouden handen die haar tijdens het poetsen, stoffen en soppen rustig haar eigen gangetje laat gaan. Want wat ze zelf nog kan, dat doet ze zelf, maar dan wel op haar gemakkie. Sinds kort krijgt tante Kee nog meer hulpverleners over de vloer. Na een kort verblijf in het ziekenhuis, waar ze na een valpartij werd opgenomen, komt de wijkverpleegster elke dag een keertje langs om die nog gapende wond te verzorgen. Met de hulp van de wijkverpleegster en alphahulp Hanneke, de steun van haar twee kinderen en de hand- en spandiensten van haar buurtjes kan tante Kee zichzelf nog altijd redelijk redden in haar eigen huis. Zoals tante Kee zijn er heel wat ouderen die voor verpleging, verzorging en/of huishoudelijk werk een helpende hand nodig hebben. Omdat ze het in hun eentje niet allemaal meer kunnen bolwerken. Die helpende hand bieden de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland en de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde. Twee verschillende instellingen die in de thuiszorg werken. Veel ouderen weten dat ze voor medische hulp bij het kruiswerk moeten zijn en voor huishoudelijke hulp bj.j de gezinszorg. Dat bieden van gezinszorg behoort tot de taken van de Stichting Thuiszorg Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland, voorheen hier bekend als de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. Toch dekt deze globale indeling de werkelijkheid niet helemaal. Want hoewel het accent bij het kruiswerk ligt op verpleging, behoort ook verzorging tot de mogelijkheden, zo blijkt uit de woorden van Ouke Hoedemaker, hoofd wijkverpleegkundige van de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde. Daarvoor trekken wijkverpleegkundigen en wijkziekenverzorgenden er dagelijks op uit om mensen zoals tante Kee te helpen. Die hulp bestaat niet alleen uit het geven van injecties, wondverzorging en andere medische verrichtingen maar ook uit hulp bij het aan- en uitkleden en het geven van een stukje stervens begeleiding en het verwerken van het ziekteproces. „Hebben ouderen hulp nodig bij het wassen of bij het verzorgen van een wond, dan komen ze zelf meestal wel op het idee om het kruiswerk te bellen" is de ervaring van de hoofd wijkverpleegkundige. Die telefoontjes bereiken het kruiswerk veelal via het spreekuur. In Bruinisse, Zierikzee en Burgh- H aamstede kunnen mensen dagelijks tussen 13.00 en 13.30 uur naar het kruisgebouw bellen met vragen en verzoeken om hulp. In de andere kernen is dat spreekuur twee of drie keer per week. Van die mogelijkheid wordt zeker bij de dagelijkse spreekuren behoorlijk gebruik gemaakt is de ervaring van Ouke Hoedemaker. Daarnaast is het kruiswerk voor echt dringende vragen 24 uur per dag bereikbaar en wel via het telefoonnummer 01100-51177. Of diegene die het kruiswerk belt met een verzoek om verpleging en/of verzorging die hulp ook daadwerkelijk krijgt, hangt af van de beoordeling van de wijkverpleegkundige, die na het telefoontje bij de aanvrager op bezoek gaat. In principe gebeurt dat binnen 24 uur. Soms kan de hulp- aanvraag worden ingevuld met het beschikbaar stellen van hulpmiddelen zoals een tillift, een looprek of een toiletverhoger. Wie lid van de kruisvereniging is (contributie f 53,- per jaar) kon deze tot nu toe voor maximaal zes maanden lenen. Dat kan nog tot 1 juli, daarna moeten dergelijke hulpmiddelen waarschijnlijk van de kruisvereniging worden gehuurd. Er zal dan een eigen bijdrage komen. Dit is wettelijk verplicht. Is hulp door een wijkverpleegkundige en/of - ziekenverzorgende echt onontbeerlijk dan stelt de wijkverpleegkundige de hulpbehoefte voor de eerstkomende weken vast. Zijn die verstreken dan wordt de noodzaak voor hulp opnieuw onder de loep genomen. „Iedere situatie is weer anders en moet daarom apart worden beoordeeld" zegt Ouke Hoedemaker. Met steeds meer en ook steeds oudere thuiswonende ouderen maar zonder meer financiële midddelen moet het kruiswerk zuinig omgaan met de hulpaanvragen. Tbt nu toe is het volgens de fcoofd wijkverpleegkundige steeds gelukt om te voldoen aan de noodzakelijke hulpaanvragen en zijn er nog geen wachtlijsten. Of dat in de toekomst ook nog kan, tja dat is moeilijk aan te geven, er zit immers niet veel rek meer in. Ook de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk-Noord-Zeeland in Zierikzee (en Sint Maartensdijk) kent dit probleem. „We geven alleen nog wat nodig" zegt Arno de Jong, hoofd gezinsverzorging van de stichting. Zijn organisatie zorgt er onder meer voor dat ouderen niet alleen hulp bij huishoudelijk werk en verzorging krijgen maar ook begeleiding bij bijvoorbeeld het leren leven met de gevolgen van ziekte. Daarnaast is deze stichting ook het adres waar ouderen zich moeten melden als ze een. aansluiting op het alarmeringssysteem van de Stichting Bejaarden (en gehandicapten)alarm Zeeland in Domburg willen. Die alarmering bestaat uit een spreekluisterverbinding, waarbij ouderen via het intoetsen van een zendertje, dat ze altijd bij zich moeten dragen en een speciaal telefoontoestel automatisch in contact komen met de alarmcentrale die het verzoek om hulp verder afhandelt. Voor die alarmering bestaat nog altijd veel belangstelling. Veruit de meeste ouderen die bij de stichting aankloppen doen dat omdat ze behoefte hebben aan huishoudelijke hulp bij het schoonhouden van het huis. Werkzaamheden als behangen, verven, de grote schoonmaak en tuinonderhoud vallen overigens niet onder huishoudelijk werk. Voor huishoudelijke karweitjes kan een alphahulp of gezinshelpende worden ingeschakeld. Valt de keuze op een alphahulp dan is het de Stichting Thuiszorg die bemiddelt tussen hulpbehoevende oudere en alpha-hulp. Die komt na bemiddeling gewoon in dienst van de oudere die daarmee de rol van werkgever krijgt toebedeeld. Die alpha-hulp verschilt in zoverre van een gewone hulp in de huishouding, dat alpha-hulp aan tijd en huishoudelijke werk gebonden is en alleen wordt gegeven nadat de noodzaak ervan is vastgesteld. Of die hulp daadwerkelijk nodig is bepaalt een speciale functionaris van de stichting, ook wel de „intaker" genoemd. In samenspraak met de oudere stelt zij vast hoeveel hulp er nodig is. „Die hulp is bedoeld als aanvulling op de hulp van familie en buren en op datgene wat de oudere nog zelf kan" zegt Arno de Jong. Die nieuwe aanvragen worden elke week samen met reeds lopende hulp ingepast in een rooster. Dat vergt nogal wat.passen en meten, zeker in vakantietijd of in geval van ziekte. Kan het probleem niet met invalkrachten worden opgelost dan kan het weieens voorkomen dat een oudere ,zijn hulp" een dag moet missen omdat er ergens anders een meer urgent probleem is. „Soms kunnen mensen dat niet helemaal begrijpen" erkent Arno de Jong. Waar sommige ouderen ook weieens wat moeite mee hebben is als hun hulp 's middags komt. Je huis aan kant brengen is immers iets voor de morgenuren, dat is nu eenmaal een ingeslepen gewoonte die maar moeilijk te veranderen is. En hoewel het bieden van huishoudelijke hulp in de ochtenduren dankzij de vele parttimers nog geen probleem is, wordt er tegenwoordig ook iets meer huishoudelijke hulp in de middaguren gegeven. Want wat maakt het uit of het aanrecht nu 's morgens of 's middags wordt gesopt. Naast huishoudelijke hulp biedt de Stichting Thuiszorg ook hulp bij de dagelijkse verzorging en bij het verzorgen van zieken. Hiermee kan de partner van de oudere of zieke wat worden ontlast. Is er naast huishoudelijke hulp ook behoefte aan een stukje verzorging of begeleiding, dan zet de stichting gediplomeerde gezinsverzorgsters in. Die zijn het ook die zorgdragen voor de intensieve thuiszorg, een vorm van hulp die als aanvulling op de normale hulp kan worden geboden, ook buiten de kantooruren als de situatie daartoe aanleiding geeft. Te denken valt hierbij aan het verzorgen van patiënten die in de laatste fase van hun leven zijn en het begeleiden van stervenden. Ook deze hulp die vooral bedoeld is om de familie van de patiënt wat te ontlasten, is gebonden aan een bepaalde tijdsduur. Wie in aanmerking komt voor een van deze vormen van gezinszorg moet rekening houden met een eigen bijdrage. Die wordt vastgesteld op basis van het eigen netto inkomen en NIET op basis van de hoeveelheid hulp. Die eigen bijdrage varieert van minimaal ƒ3,- per week tot maximaal 8,25 per uur. Elke maand krijgt de hulpontvanger dan ook een nota met acceptgiro van de stichting. ZIERIKZEE - De Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland is op werkdagen telefonisch bereikbaar via 01110-13351 en wel tussen 08.15 en 17.00 uur. De leiding gezinsverzorging is op werkdagen tot 09.30 uur bereikbaar. Wie vragen heeft over zijn nota of over andere administratieve zaken kan met zijn vragen terecht bij de afdeling administratie. De Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde is tijdens de spreekuren (van 13.00 en 13.30 uur) telefonisch bereikbaar in de verschillende wijkgebouwen in de regio. De telefoonnummers zijn te vinden in de gemeentegids. Voor echt dringende vragen kan 24 uur per dag gebruik worden gemaakt van het telefoonnummer 01100-51177. Wie informatie wil over een bezoek aan de diëtiste van de kruisvereniging (alleen op verwijzing van de arts) kan hiervoor bellen naar 01100- 49200. Foto's: Joop van Houdt Tekst: Rosalieri Korstanje Met medewerking van hoofd wijkverpleegkundige O. Hoedemaker en hoofd gezinszorg A. de Jong. ZIERIKZEE - ...En als ik dan hulp nodig heb?... Op die vraag moeten de informatiemiddagen van de Stichting Welzijn Ouderen een antwoord geven. Deze themamiddagen worden met medewerking van de diverse hulp- en zorginstanties gehouden in de aula van het voormalige CSG-gebouw in Zierikzee en wel op donderdag 24 februari en dinsdag 8 maart. Deze bijeenkomsten beginnen steeds om 13.30 uur en worden rond 16.30 uur afgesloten. Bij deze themabijeenkomsten wordt de aandacht gericht op een bepaalde vorm van hulp en organisaties die deze hulp verlenen. Daarvoor verzorgt een medewerker van een van de betrokken instellingen een inleiding, waarna er gelegenheid is om vragen te stellen. De bijeenkomst van donderdag 24 februari staat in het teken van de thuiszorg en het kruiswerk. Voor deze middag zijn de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk en de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde uitgenodigd om iets te vertellen over gezinszorg en wijkverpleging. Centraal hierbij staat wat de thuiszorg ouderen te bieden heeft. Voor de laatste bijeenkomst, die van dinsdag 8 maart is een beroep gedaan op het RIAGG en het Maatschappelijk Werk. Dit om een beeld te schetsen van de hulp aan ouderen met psychische en/of sociale problemen. Voor meer informatie over deze bijeenkomsten kan men contact opnemen met R. L. van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen, telefoon 01110-13224. Het ligt in de bedoeling om in de maanden maart en april een aantal informatie bijeenkomsten te houden over de verzorgings- en verpleeg huizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5