'Binnenstad van Zierikzee moet vrij zijn van auto's' 'Het CDA is helaas geen christelijke partij meer' i evens® Drukbezochte EHBO-oefenavond 4 Vervolging HCS-affaire Politiek, vakbonden en DISK in discussie Infomiddag over thuiszorg Kiezen VRIJDAG 18 FEBRUARI 1994 NR 25516 3 Verwachting t/m dinsdag 22 februari TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. -7 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 2 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -5 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht zuido. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 febr.Zon op 07.46, onder 17.57 Maan op 11.10, onder 02.44 20 febr.Zon op 07.44, onder 17.59 Maan op 11.58, onder 03.40 21 febr.Zon op 07.42, onder 18.00 Maan op 12.55, onder 04.29 Volle Maan: 26 febr. (02.16). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is morgen opnieuw rustig en zonnig weer. Bij een helde re hemel daalt de temperatuur van nacht opnieuw op veel plaatsen tot ruim onder nul. In het zuidwesten ligt de minimumtemperatuur rond -4 graden, terwijl het in het oosten plaatselijk een graad of 10 kan vrie zen. Zodra morgenochtend de zon goed boven de horizon staat loopt het kwik vlot op; morgenmiddag ligt de temperatuur rond het vriespunt. De zon schijnt dan uitbundig en er staat niet veel wind. Voor zondag ziet het weerbeeld er vrijwel iden tiek uit. Wel bestaat de kans dat vanuit Duitsland een paar wolken velden binnendrijven, zodat de zon neschijn iets wordt getemperd. Het rustige weer van dit weekeinde heb ben we te danken aan een hoge- drukgebied boven Scandinavië en het noorden van Rusland. AMSTERDAM - De drie voor malige grootaandeelhouders van het gefailleerde automati seringsbedrijf HCS Technolo gy moeten zich verantwoorden tegenover de rechter. Algemeen directeur J. van den Nieuwenhuyzen van Bege- mann, geldschieter en paar denfokker L. Melchior en Unigro-topman E. Albada Jel- gersma worden strafrechtelijk vervolgd wegens misbruik van voorkennis in de vermaarde HCS-affaire 2,5 jaar geleden. Van den Nieuwenhuyzen toon de zich donderdag in het RTL5- journaal niet angstig over de juridische actie. Advertentie ZIER1KZEESCHEÜ NIEUWSBODE Ui Uitgever Drukkerij Lakenmart Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. vari 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314, Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW. UTRECHT - Met een belang rijk bewijsstuk in de rechtzaak tegen een grote hasjbende on der leiding van een 42-jarige man uit Maarssen is geknoeid. Dit bleek donderdagmiddag op de eerste zittingsdag voor de rechtbank in Utrecht. Vorig jaar werden aan dezelfde zaak al vier zittingen gewijd. ROTTERDAM - Het Rotter dams Philharmonisch Orkest blijft in het seizoen 1994/95 werken met een grote reeks gastdirigenten, in totaal 26. Na dat seizoen, als de nieuwe Rus sische chef-dirigent Valery Gergjev aantreedt,.zal dat aan tal worden teruggebracht. ZIERIKZEE - De FNV werk groep voor ouderen en uitke ringsgerechtigden, de Senio renwerkgroep van het CNV en DISK hebben voor woensdag 2*3 februari een politieke dis cussie op het programma staan. Deze wordt gehouden in het vroegere CSGg-ebouw in Malta. Aanvang: 14.00 uur. Voor deze discussie hebben de werkgroepen en DISK alle po litieke partijen vn Schouwen- Duiveland uitgenodigd. On derwerp van discussie is het verbeteren van de kwijtschel dingsmogelijkheden voor ge meentelijke heffingen en het mogelijk maken van gespreide betaling van deze heffingen. Uitgangspunt bij deze discus sie vormt het rapport Gemeen te wees Eerlijk, dat vorig jaar maart aan dertig Zeeuwse ge meenten is uitgereikt. Een van de punten die in deze discussie naar voren komt is de wense lijkheid om de kwijtschel dingsmogelijkheden op Schou- wen-Duiveland op een lijn te brengen. Nu nog zijn er tussen de gemeenten onderling de no dige verschillen. ZIERIKZEE - De Stichting Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk en de Kruis vereniging Rondom de Ooster- schelde hebben voor donder dag 24 februari een themamid dag over thuiszorg op het pro gramma staan. Deze middag, speciaal belegd voor ouderen, wordt gehouden in het vroege re CSG-gebouw in Malta (Zie rikzee). Aanvang: 13.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zul len mevrouw O. Hoedemaker, hoofdwijkverpleegkundige en de heer A. de Jong, hoofd ge zinszorg ingaan op de moge lijkheden die wijkverpleging en gezinszorg zelfstandig wo nende ouderen bieden. Ook wordt het oog gericht op de toe komst van de thuiszorg. Bei den zullen hun verhaal illustre ren met beelden over een ver zonnen situatie. Tijdens deze middag wordt ook de nieuwe folder over thuiszorg gepresen teerd. Dit is een gezamenlijke folder van beide instellingen. Zowel deze folder als de infor matiemiddag is een onderdeel van het project Voorlichting aan Ouderen op Schouwen- Duiveland. NIEUWERKERK - „Het aparte van de combinatie van klein-rechtse partijen is dat wij als enige christelijke groepering deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen op Schouwen-Duiveland. Wij moeten vaststellen dat het CDA helaas geen christelijke partij meer is." Dat zei het Zierikzeese raadslid en SGP- lijsttrekker in die gemeente W. F. Sprengelmeijer tijdens een verkiezingsbijeen komst, donderdagavond in Nieuwerkerk. Op uitnodiging van de SGP-Studie- vereniging belichtten SGP-lijsttrekkers uit vier gemeenten in gebouw Salem een onderdeel van de gemeentepolitiek van hun partij. Sprengelmeijer koos daarbij voor het principiële aspect van de politiek. Hij vertelde dat de SGP is gebaseerd op het onver anderlijke Woord van God, zo als dat is vastgelegd in de (uit 1618 daterende) Statenverta ling van de Bijbel, „Daarop ba seren wij onze besluitvorming. Natuurlijk is niet elke raads vergadering een kerkdienst en een raadszetel is geen preek stoel. Niet elk agendapunt leent zich voor een principieel debat. Maar wanneer het wel kan, dienen wij dat zonder meer te doen." Sprengelmeijer benadrukte dat de SGP dat graag doet in samenwerking met de RPF en het GPV. „In de afgelopen ja ren zijn we naar elkaar toe ge groeid en als lijstcombinatie van klein-rechtse partijen ne men we een bijzondere plaats in." Het gemeenteraadslid po neerde daarbij de stelling in dat het CDA helaas geen chris telijke partij meer is. „De lan delijke voorzitter van het CDA sprak dat vorig jaar al uit. Het blijkt uit het feit dat ook isla mieten lid van het CDA kun nen worden en uit het beleid dat wordt gevoerd. Ook in de gemeenteraden op Schouwen- Duiveland dragen de CDA- raadsleden weinig uit van de christelijke beginselen". Sprengelmeijer zei met zijn op merkingen christenen wakker te ^willen schudden die 'uit ge woonte en sleur op het CDA stemmen'. „Wij zijn de enige christelijke partij die meedoet aan de verkiezingen". De Westerschouwse SGP-lijst- trekker J. van den Berge gaf een toelichting op het Ruimte lijke Ordening beleid in zijn gemeente. Hij vertelde dat de partij streeft naar een constan te bouw van nieuwe woningen, ook in de kleine kernen en aan passing van de weg Bruinisse, Zierikzee, Haamstede, Storm vloedkering. „Die zou over de hele lengte rijksweg moeten worden mét parallelwegen en goed beveiligde kruisingen." G. E. Houtekamer, SGP-raads- lid in de gemeente Bruinisse gaf een toelichting op de water schapsverkiezingen die gelijk met de gemeenteraadsverkie zingen op 2 maart worden ge houden. Een datum die het SGP-raadslid betreurde. „Het waterschap zou best op eigen kracht verkiezingen kunnen organiseren en het belang van haar werk aan de bevolking duidelijk maken." Houteka mer vertelde dat de water schapslasten voor de bevolking op Schouwen-Duiveland de, op twee na, duurste zijn van Ne derland. Dat alles vanwege de zuiveringsinstallatie die een flinke overcapaciteit moet heb- Verkiezingsbijeenkomst SGP-lijsttrekkers DEN HAAG - Van eind maart tot eind mei vindt bij een klei ne twintig Nedèrlandse musea onder meer in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, een manifestatie plaats van heden daagse Franse beeldende kunst. De instellingen hebben zelf de kunstenaars waaraan zij aandacht besteden, geselec teerd. ZWOLLE - De politie van IJs- selland heeft vier Zwollenaren aangehouden wegens fraude. De vier ontvingen een uitke ring en handelden daarnaast in auto's. Zij verzwegen de in komsten daaruit. Voorzover nu valt na te gaan, hebben zij de sociale dienst van Zwolle èn de fiscus voor zeker enkele tonnen benadeeld. ben vanwege het toerisme. Hij was van mening dat de ge meenten de 'overcapaciteit' in hun belastingheffing zouden moeten gebruiken om de toe risten daaraan mee te laten be talen. De Duivelandse SGP-lijsttrek- ker L. Meerman gebruikte de verkiezingsbijeenkomst om nog eens naar voren te brengen waarom zijn fractie tegen de herindeling van Schouwen- Duiveland tot één gemeente is. „Hoe zal het gaan met God als bron van alle gezag wanneer Schouwen-Duiveland een ge meente wordt. Hoe zal het gaan met het ambtsgebed. En hoe zal het gaan met de subsidië ring van de christelijke school begeleidingsdienst." Meerman was van mening dat een grote re gemeente meer op ambtena renniveau geregeerd zal wor den en dat het altijd duurder zal worden voor de burgers. Meningen marktbezoekers over politiek: Tijdens de forumdiscussie die na de pauze werd gehouden kwam vooral de zondagsheili ging aan de orde. Er werd on der meer gepraat over de vraag of die al don niet dwingend op gelegd zou moeten en kunnen worden aan andersdenkenden. Men kwam daarbij tot de con clusie dat men wel 'uit liefde kan waarschuwen' maar dat het verder ieders eigen verant woordelijkheid is. NIEUWERKERK - Alles bij elkaar zo'n honderd mensen waren betrokken bij de donderdag in het dorpshuis in Nieuwerkerk gehouden EHBO-oefening. Voor de oefenavond waren de mensen van de Landelijke Opleiding tot Uitbeelding vaji Slachtoffers (Lotus) uitgenodigd om dc parate kennis en vaardigheid van de EHBO'ers op de proef te stellen. Vooral dc jeugdige EHBO'ers kweten zich bijzonder goed van hun taak. ,,Ja, daar kunnen een heleboel volwassenen nog een printje aan zui genaldus J. vein Belzen van de afdeling Duiveland van de EHBO. ,,Dal kwam ook tijdens de na bespreking duidelijk naar voren". De oefenavond werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Duivelandsd gemeenteraad, en ook present was T. Heijboer, voorzitter van de Lotus-vereniging Noord- en Midden-Zeeland. De nadruk lag tijdens de oefenavond op de ongelukken die het meest gebeuren: in huis of op weg naar school. ,.We proberen het zo realistisch mogelijk te houden en dit waren dingen die je in de praktijk als EHBO'er gewoon vaak tegenkomtaldus Van Belzen. Foto Joop van Houdt). spraak." Het samenvoegen van gemeenten levert volgens me vrouw Van der Graaff kosten besparing op. „Nadeel is dat het gemeentebestuur wat ver der van de burger komt te staan, maar dat is overkome lijk." Als mevrouw Van der Graaf het in Zierikzee voor het zeg gen had, dan zou ze meer aan dacht geven aan de natuur en aan de groenvoorzieningen in de stad. „In oudere delen van Poortambacht zijn veel speel terreinen en parkjes. In de hui dige nieuwbouw krijg je de in druk dat het geld voor dergelij ke zaken op is." Autovrij „Het Havenplein moet auto vrij." Dat is het eerste wat me vrouw Geleijnse te binnen schiet als haar wordt gevraagd wat zij in Zierikzee wil veran deren. Van gemeentelijke her indeling is mevrouw Geleijnse voorstander - „Eén grote ge meente is beter te besturen dan zes kleintjes." - en ook de op vang van 64 asielzoekers vindt ze uitstekend. „Zierikzee moet ook wat doen. We zullen eraan moeten wennen." Man Mevrouw M. van der Graaff: Indruk dat het geld voor groenvoorzieningen en speeltuinen op is." (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als Zierikzeënaren wordt gevraagd naar hun mening over de gemeentepolitiek, beginnen drie van de vijf inwoners spontaan over het autovrij maken van de binnenstad. Het autoverkeer op het Ha venplein en in de omgeving daarvan wordt als hinderlijk ervaren. Dat bleek gistermiddag, donderdag, tij dens een aantal mini-interviews op de weekmarkt. „Wat zou u veranderen als u burgemeester van Zierikzee was?", luidde één van de vra gen. Mevrouw N. Kloet, die sa men met haar moeder de markt bezocht, hoeft daar niet lang over na te denken. „Mijn vriend zit in een rolstoel. Ik zou onmiddellijk de stad toe gankelijker maken voor rolstoelgebruikers. Haar moe der, mevrouw M. Kloet, vindt dat het autoverkeer uit het cen trum moet worden geweerd. Een beetje schoorvoetend zegt de jonge mevrouw Kloet: „Ei genlijk ben ik ook tegen de toe- ristendagen. Zierikzeënaren kunnen dan maar amper hun huis bereiken. In de zomer wordt er van alles voor de toe risten gedaan, terwijl er 's win ters voor de Zierikzeëenaren niets te doen is." Over de aanstaande gemeente lijke herindeling heeft me vrouw M. Kloet een duidelijk mening. „Dat mag van mij ge rust doorgaan. Samen sta je sterk. Maar misschien moeten ze er een referendum over hou den, zodat ze weten wat de mensen zelf willen." Haar dochter breekt een lans voor de opvang van asielzoekers: „Van mij mogen er wel 600 komen. Je moet vriendelijk zijn voor vluchtelingen. Mensen die daar op tegen zijn vind ik vre selijk." Parkeermeters „Als ik burgemeester was? Ha! Om te beginnen zou ik zorgen dat al die parkeermeters het ook doen. Zodat je er niet je geld ingooit zonder dat er tijd op komt te staan." Aan het woord is mevrouw J. Vroeg- Goossen, die verder ook vindt dat de auto's uit de binnenstad moeten. De plannen om van Schouwen-Duiveland één ge meente te maken, spreken me vrouw Vroeg niet erg aan. „Zonder gemeentebestuur zou het een rommeltje worden, maar och... Voor mijn part voe gen ze Zierikzee bij Goeree. Daar zit ik niet mee hoor." Ook de opvang van asielzoekers vindt mevrouw Vroeg noodza kelijk. „Maar wat me opvalt, is dat het allemaal van die jonge knullen zijn. Dan denk ik wel eens: jongen, steek daarginds toch eens je handen uit de mou wen." Mevrouw J. van de Sande-Be- velander heeft niet zo veel ver trouwen in de politiek. „Ik ga wel stemmen omdat anders je stem naar de grootste partij gaat, maar of we er iets mee op schieten,.? Gemeentelijke her indeling hoeft voor mij niet. Ze moeten het maar laten zoals het is. Het gaattoch goed zo. De asielzoekers? Dj.'e! moeten toch ook een plekje Hebben. Ze zit ten mij niet in de weg." Nieuwkomers Mevrouw M. van der Graaf vindt dat ook: „Onderdak ver lenen aan asielzoekers is een goede zaak. Ik ga dan ook re gelmatig kijken op de Roni. Ie mand heeft eens gezegd dat we allemaal nieuwkomers zijn. Dat vond ik een heel goede uit- Op de vraag of er naar haar mening grote afstand bestaat tussen gemeentebestuur en de burgers van Zierikzee, geeft mevrouw Geleijnse een ontwij kend antwoord. „Dat moet u mij niet vragen. Mijn man zit in de gemeenteraad." Vandaag begint de Zie rikzeesche Nieuwsbode een rubriek waarin kie zers hun mening kunnen geven over de gemeente politiek of over zaken die zij in hun stad of dorp willen veranderen. De redactie bezoekt in elk van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland een plaats waar veel mensen bij elkaar ko men en peilt daar de me ningen. De serie telt der halve zes afleveringen. In deze eerste aflevering wordt de weekmarkt in Zierikzee bezocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3