Fototentoonstelling ter ere van jubileum COS-Zeeland Bruse kleuters bij de bakker College Westersehouwen onder voorwaarden achter Regiovisie Bedrijven vaak onvoldoende verzekerd tegen milieurisico's Te weinig aandacht voor VOP Helikopters luchtmacht Economie Economisch Instituut Midden- en Kleinbedrijf: 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - Naar eigen fantasie koekjes maken, van deeg dat werd gemaakt door een echte hak ker. De jongste leerlingen van de Bruse christelijke basisschool Op Dreef amuseerden zich prima tijdens een bezoek aan de Bruse bakkerij Jumelet. Het bezoek werd afgelegd in het kader van het project de bakker' waaraan de groepen een en twee de afgelopen vier weken op school werkten. Bij alle activiteiten werd op het onderwerp ingegaan. MéÜzong liedjes over de bakker, deed spelle tjes op dat thema, vertelde er verhalen over en maakte knutselwerken. De kleuters namen als ver rassing voor bakker Jumelet een stenen bakker mee en een wandbord waarop hun vingerafdruk ken waren afgebeeld. Zij kregen van de bakker limonade en een verrassingszak waarin kleine arti kelen en snoep zaten. Een dag na het bezoek mochten ze hun eigengemaakte koekjes ophalen.(Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Met de nodige kritische kanttekeningen schaart het college van b en w van Westersehouwen zich achter de Regiovisie Schouwen- West. Het college stelt daarbij wel een aantal voorwaarden. Het mobiliteitssce nario dient integraal opgenomen te worden en ook wil men dat doorgang van het project De Soeten Haert gewaarborgd wordt. Tijdens de gemeenteraadsver gadering van maandag 21 februari wordt een uitspraak gevraagd van de raad. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De Regiovisie Schouwen-West is inmiddels tot drie keer toe punt van discussie geweest bin nen'de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Wes tersehouwen en ook de inwo ners van de gemeente hebben gelegenheid gehad hun zegje te doen. Het college heeft de reac ties op de Regiovisie op een rij tje gezet en daar haar conclu sies uitgetrokken. Onvoldoende aandacht Allereerst stelt het college dat in de Regiovisie te weinig aan dacht wordt besteed aan zaken als het mobiliteitsscenario en het Verblijfs Recreatief Ont wikkelingsplan (VOP). De recreatie-paragraaf- in de Regi ovisie heeft volgens het college veel te weinig diepgang. Verder zegt het college het te betreu ren dat in de Regiovisie geen aandacht wordt besteed aan de iepziekteproblematiek terwijl daarentegen wel omvangrijke natuurontwikkelingsprojecten worden ingebracht. In de Regiovisie wordt ervan uitgegaan dat om de gestelde doelen te kunnen bereiken er een aantal recreatiebedrijven zal moeten worden opgeheven dan wel verplaatst. Het college vindt dat er alleen sprake kan zijn van sanering op vrijwilli ge basis, en als het al tot een ge dwongen sanering zou komen dan moeten tevoren met de on dernemer in kwestie goede af spraken gemaakt worden over een schadevergoeding. Het college gaat er daarbij van uit dat die schadevergoedingen voor rekening van rijk of pro vincie komen. Ten aanzien van woningbouw stelt het college als voorwaar de voor uitvoering van de in de Regiovisie gelanceerde plan nen dat in alle kernen van de gemeente woningbouw moge lijk moet blijven. Het college is verder van mening dat het pro ject De Soeten Haert moet wor den opgenomen in de Regiovi sie. Ten aanzien van de even tueel vrijkomende gronden stelt het college dat deze voor recreatief medegebruik behou den dienen te blijven. „Alleen op deze wijze kan een symbio se tot stand komen tussen mens en natuur", aldus het col lege. In de Regiovisie Schouwen- West worden plannen gelan ceerd voor het scheppen van moerasgebieden. Dat zou te realiseren zijn door (plaatse lijk) verhoging van de grond waterstand. Het college wil daar de stringente voorwaarde aan verbinden dat ingrepen in het waterhuishoudingsregime geen ongunstige gevolgen mo gen hebben voor de aanwezige recreatie-, fruitteelt-, en land bouwbedrijven. Het college wil tenslotte ook opname van realisering van een bedrijven terrein in Renesse. GOES - In het najaar van 1994 bestaat het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS- Zeeland) 10 jaar. Naar aanleiding van deze mijlpaal wil het COS een fototentoonstelling samenstellen; een tentoonstelling van foto's gemaakt door Zeeu wen in verschillende delen van de Derde Wereld. Er zullen zo'n 50 foto's worden geselecteerd die met el kaar een gevarieerd beeld geven van het Zuiden. De tentoonstelling zal in de pe riode van ongeveer medio sep tember tot en met december 1994 op verschillende plaatsen in Zeeland te zien zijn. De eer ste stappen van het ten toonstellingsplan zijn uitge werkt. Voor het slagen ervan is de medewerking van Zeeuwen die in het Zuiden geweest zijn en foto's hebben gemaakt heb ben doorslaggevend. Verhaal Het COS-Zeeland vraagt ieder een die meent zelf goede foto's (of dia's) te hebben, om contact op te nemen met het COS. Het is niet nodig om direct een se rie foto's op te sturen. Het COS stuurt iedereen die zich meldt een formulier waarop enkele belangrijke gegevens over de maker en de foto's vastgelegd kunnen worden. De foto's zul len niet alleen op kwaliteit worden geselecteerd, maar ook op het verhaal erachter, en daarbij gaat het om de betrok kenheid met de derde wereld. Dat kan zijn de betrokkenheid als vrouw, als zakenman, als ontwikkelingswerker of ge woon als toerist. De tentoon stelling geeft dus niet alleen een beeld van de Derde Wereld, maar ook over de relatie van het Westen met het Zuiden. Het COS hoopt dat deze werkwijze een keuzemogelijkheid biedt om de tentoonstelling samen te stellen. Voor het afdrukken van de geselecteerde foto's wordt gebruik gemaakt van de vakafdeling van een fotolab. Het COS kan voor het afwer ken van de foto's rekenen op de enthousiaste medewerking van Wim Lindenberg. Lindenberg is als vakfotograaf al verschil lende keren in Afrika geweest en zal het project als adviseur begeleiden. Alle foto's worden professioneel afgedrukt, opge plakt en van een kader voor zien. Deze werkwijze, waarbij de afwerking in één hand komt, biedt de beste garantie dat het aangeboden negatief- en diamateriaal optimaal wordt behandeld. De foto's die deel uitmaken van de tentoonstelling zullen voor zien worden van tekstkaarten met informatie over de maker en situatie of omstandigheden waarin de opnamen gemaakt zijn. Zo mogelijk wordt verwe zen naar een bredere context waarin verschillende ontwik kelingsvraagstukken naar vo ren worden gebracht. Wie zelf in het Zuiden heeft gekiekt of iemand kent die dat heeft ge daan, kan dat melden bij COS- Zeeland. Dat kan per telefoon (01100-50051) of door het sturen van een briefje naar COS- Zeeland. Postbus 2125, 4460 MC Goes. Het COS houdt u dan verder op de hoogte. Reizen Naast de tentoonstelling orga niseert het COS ook enkele an dere activiteiten. Reizen is ook hierbij het sleutelwoord. Het COS wil zijn 10-jarig bestaan gebruiken om aandacht te schenken aan een aantal zaken waar veel Zeeuwen mee te ma ken hebben. Het eerste thema is toerisme. Onze provincie is niet alleen de bestemming van vele toeristen, wij reizen zelf ook de hele wereld af. En niet- westerse bestemmingen als bij voorbeeld Turkije, Tunesië, In donesië, Thailand en Mexico zijn geen uitzondering meer. Iedereen die naar de Derde We reld reist, maakt de kloof tus sen arm en rijk duidelijk zicht baar. Het toerisme naar de lan den in ontwikkeling is een feit, je kunt er vraagtekens bij zet ten, je kunt het afkeuren, je kunt het aanmoedigen. COS- Zeeland wil een keer alle zaken op een rij zetten, want verre reizen blijven een uitdaging. Een uitdaging, maar wel met respect voor de bewoners van de landen in de Derde Wereld en met respect voor het milieu. Voorts wil het COS een avond organiseren rond reislitera tuur. Een genre dat zich mag verheugen in een groeiende be langstelling. Schrijvers als Boudewijn Buch, Adriaan van Dis, Lieve Joris en Carolijn Visser laten ons als lezer ken nismaken met de andere cul tuur. Op dit moment is COS- Zeeland in onderhandeling om één of meerdere schrijvers en schrijfsters naar Zeeland te ha len. LEEUWARDEN - De Konink lijke Luchtmacht heeft woens dag twee nieuwe reddingsheli kopters op de vliegbasis Leeu warden in gebruik genomen. De helikopters van het type AB-412, waarvan er drie wor den aangeschaft, moeten jacht- vliegers opsporen die boven zee zijn neergestort. De heli kopters worden ook ingezet om patiënten van de Waddeneilan den naar het vasteland te ver voeren. Daarvoor heeft het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur voor 400.000 gulden aan medische apparatuur laten inbouwen. De drie nieuwe helikopters hebben 37,6 miljoen gulden ge kost. De nieuwe type's zijn door de Italiaanse firma Agusta in licentie gebouwde Amerikaanse toestellen. Een helikopter heeft plaats voor twee brancards of elf zittende passagiers. DEN HAAG - De economische groei voor dit jaar en 1995 komt wat hoger uit dan eerder geraamd. Dat blijkt uit voorlo pige berekeningen van het Cen traal Planbureau (CPB). Het betreft vingeroefeningen voor het Centraal Economisch Plan 1994 dat in het voorjaar ver schijnt. ZIERIKZEE - Slechts 16 procent van de industriële bedrijven is op enige wijze verzekerd tegen milieurisico's. Dit terwijl het merendeel van de bedrijven dui delijk milieurisico's loopt. Zo heeft 62% van de bedrijven chemisch afval en loost 30% af valwater. Zelfs van de bedrij ven die aangeven milieurisico's te lopen, is maar 28% hiertegen verzekerd. Ondernemers on derschatten dus in sterke mate de risico's die zij lopen als ge volg van milieu-aantasting. Niet alleen het bedrijf kan in financiële problemen komen, maar ook de ondernemer zelf kan privé aansprakelijk ge steld worden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Geen milieurisico's Driekwart van alle industriële bedrijven in Nederland is van mening dat zij geen milieurisi co's lopen. Vooral kleine be drijven met minder dan 10 werknemers ervaren niet tot nauwelijks milieurisico's. Dit blijkt uit een representatieve steekproef bij 200 bedrijven in tien industriële sectoren. Tbch hebben veel bedrijven (62%) in meer of mindere mate te ma ken met chemisch en ander af val, loost een derde afvalwater en geeft 10% aan dat er stoffen in de bodem terechtkomen. Ook geeft 30% van de bedrij ven aan niet echt goed op de hoogte te zijn van regels, voor schriften en wetten op het ge bied van milieu. De meeste on dernemers zijn zich er overi gens wel van bewust dat de on dernemer privé aansprakelijk gesteld kan worden indien de milieu-aantasting het gevolg is van een overtreding of van na latigheid. Van de onderzochte bedrijven geeft bijna een derde aan dat de bodem van hun be drijf mogelijk verontreinigd is. Bij 11% is dat zeker het geval en de rest kan niet met zeker heid zeggen of dit wel of niet het geval is. Het merendeel van de bedrijven voelt zich echter niet verantwoordelijk voor de verontreiniging. Onduidelijk is nog wie voor de kosten van de sanering zal moeten op draaien. Hoewel de discussie over de aansprakelijkheid voor de kosten van bodemsanering nog niet is uitgewoed, denkt 40% van de bedrijven toch zelf voor de kosten van bodemsane ring te moeten opdraaien. Verzekering Sinds 1987 is het voor bedrij ven mogelijk zich te verzeke ren tegen de aansprakelijkheid van milieuverontreiniging. De zogenoemde MAS (Milieu Aan sprakelijkheidsverzekering Samenwerkingsverband) dekt niet alleen de aansprakelijk heid als gevolg van ongelukken en dergelijk, maar ook die als gevolg van een langzaam pro ces van lekkages en ongecon troleerde emissies. De verzeke ring richt zich met name op de agrarische sector en het MKB. De bekendheid van de MAS bij het bedrijfsleven is echter nog gering: slechts 8,5% van de on derzochte bedrijven kent de MAS. ZIERIKZEE Fietstocht met Gidsendienst Zeeland Op initiatief van de Gidsen dienst Zeeland wordt zaterdag 19 februari vanaf Zierikzee een fietstocht gehouden over de Schouwse Dijk. Vanaf het par keerterrein bij het Zweedse Ro- de Kruis Ziekenhuis fietst men van 14.00 tot 15.30 uur onder leiding van een gids door het Schouwse land. Belangstellen den die aan de tocht willen deelnemen dienen tevoren kaarten te kopen bij de VVV Zierikzee of via telefonische reservering 01180-33000. .oc Vereniging van Beroepsvissers In verband met haar 25-jarig bestaan houdt de Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West Nederland een buitengewone algemene ledenvergadering in Zierikzee. Het evenement wordt gehouden op vrijdag 25 februari in het Huis van Nas sau vanaf 14.30 uur. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeelte met het jaarverslag van de secretaris, het verslag van de kascommissie en het fi nancieel verslag. Na afloop kunnen genodigden het woord voeren in verband met het zil veren jubileum van de vereni ging van beroepsvissers. Rijn en Trijn Vanaf zaterdag 26 februari pre senteert het duo Rijn en Trijn maandelijks een familie voorstelling in hun studio in het multifunctionele centrum aan De Huybertstraat 35 in Zierikzee. De voorstellingen beginnen steeds om 15.00 uur en duren ongeveer een uur. Op 26 februari speelt men de voor stelling Roodkapje de boze Wolf, op zaterdag 26 maart pre senteert het circus Rijn Trijn zich en zaterdag 23 april is de vertelvoorstelling De onbaat zuchtige Haas te zien; een try- out kindervoorstelling. Zater dag 28 mei staat de voorstel ling In Holland Staat Een Huis op het programma; een pro gramma voor heel jonge kinde ren, peuters en kleuters met hun ouders of grootouders. Kaarten voor de voorstellingen zijn verkrijgbaar bij het VVV- kantoor in Zierikzee. B URGH-H AAMSTEDE Carnavalsparty Op zaterdag 19 februari wordt in jongerencentrum Big S in Haamstede een carnavalsparty gehouden. De Roosendaalse dweilband De Kleiknoesters zorgt daarbij voor live-muziek. De band luisterde het afgelo pen weekeinde de carnavals vieringen in Roosendaal en omgeving op. Belangstellen den die aan het evenement wil len deelnemen kunnen ver kleed komen, maar verplicht is dit niet. Big S is geopend vanaf 20.00 uur. BURGH Open dag In de onlangs grotendeels gere noveerde bejaardensociëteit De Koebel in Burgh wordt za terdag 19 februari een open dag gehouden. Aan de renovatie van het onderkomen van de vijftig leden tellende soos is twee jaar door vrijwilligers ge werkt. De open 'dag zaterdag duurt van 15.30 tot 17.00 uur. HAAMSTEDE Zanggroep Leatare Zanggroep Leatare in Haam stede is op zoek naar nieuwe le den. Het uit achtttien zangers en zangeressen bestaande koor is een jaar oud en wordt geleid door de Zierikzeese dirigent Marco van 't Hoff. Het reper toire bestaat uit onder meer Youth for Christ-liederen, gospelsongs, werk van Tbm Parker, Amy Grant en Adrian Snell. De repetities zijn op donderdagavond in de Gerefor meerde kerk te Haamstede. Voor informatie kan worden gebeld naar voorzitter E. van Wijk, telefoonnummer 01115- 1551. ELLEMEET Opa en oma-middag Van tollen tot oude foto's, van kaatseballen tot een originele lei en griffel, zelfs een 'Aap- noot-mi es'-plankje' werden be wonderd door de kleuters van OBS 't Mêêtje in Èllemeet tij dens de onlangs gehouden opa en oma-middag. Hiermee werd het werken rond het thema Ik en mijn familie op feestelijke wijze afgesloten. Elke kleuter nam als speciale gast één van zijn of haar opa's of oma's mee die op hun beurt een voorwerp uit hun kleutertijd meenamen en vertelden over de spelletjes die ze vroeger speelden, de school waarop zij zaten maar ook over de Tweede Wereldoor log en de Watersnoodramp. Verder werden er onder het ge not van versgebakken wafels, koffie en limonade spelletjes uit grootmoeders tijd gespeeld zoals sjoelen, ganzeborden 'en mens-erger-je-niet. De middag werd afgesloten met de Stoe lendans en de Zevensprong. DREISCHOR Zeeuwse Vlegel De afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) komt op dinsdag 22 fe bruari bijeen in het dorpshuis in Dreischor. De avond staat in het teken van het milieuvrien delijk geteelde brood Zeeuwse Vlegel en wordt verzorgd door landbouwer J. de Koeyer en bakker H. Kik, beiden uit Brouwershaven. Het bestuur van de afdeling koos voor dit onderwerp omdat het aansluit op het thema kritisch consume ren/duurzaam produceren. Het onderwerp wordt toegelicht aan de hand van dia's. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. OOSTERLAND Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare Muziekvereniging Oosterlands Fanfare uit Oosterland ver zorgt vrijdag 11 maart haar jaa ruit voering in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. Aan de jaaruitvocring werken mee het Muziekenscmble Ons Spel is Vreugde En Ontspanning (Osiveo) uit Steenbergen en de blokfluitgroep van OBS De Oosterburcht uit Oosterland. Het laatste deel van de avond wordt verzorgd door de amuse mentsband Les Oranges. MIDDELBURG Jubileum Vrij-Gezellig Zaterdag 19 februari viert Vrij- Gezellig, een club die activitei ten organiseert voor en door al leenstaanden, haar eerste lustrum met een jubileumre ceptie in verenigingsgebouw Het Pand aan de Kerksteeg in Middelburg. De receptie begint om 15.00 uur. Iedereen is wel kom. Lezing Zondagmiddag 20 februari wordt in de theaterzaal van het Schuttershoftheater in Middel burg een lezing gehouden. Dit op initiatief van de vrouwen vereniging in het kader van de Lavalezingencyclus met het thema 'Twintig jaar femi nisme, wat heeft het ons ge bracht. Spreekster is Dymphe van Berkel, werkzaam aan de Universiteit van Utrecht. Zij doet daar al jaren onderzoek naar moederschap en houdt zich op dit moment onder meer bezig met prenatale diag nostiek. De lezing heeft als on derwerp de ethiek van de voor tplantingstechnologie. De le zing begint om 15.30 uur en is alleen toegankelijk voor vrou wen. Rozenkruisers 'De mens is tweevoudig, eeu wig en sterfelijk'. Onder die ti tel presenteert het Rozenkrui sers Genootschap op maandag 21 februari een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Het evenement begint om 20.00 uur en is gratis toe gankelijk voor iedere belang stellende. Symposium De Stichting voor Regionale Zorgverlening Zeeland <SVRZ) wijdt op 22 april een middag symposium aan het thema Zorg om identiteit. De sympo siummiddag wordt gehouden in de Concert- en gehoorzaal in Middelburg. Sprekers vanuit de staten van Zeeland, dé landspolitiek, de koepelorga nisaties en instellingen belich ten hetJhema vanuit juridisch- filosofische, politieke, ideële en zorginhoudelijke invalshoe ken. De discussie staat onder leiding van een bekend tv- presentator. Aanleiding voor het symposium is het feit dat de SVRZ een herstructurering in grote lijnen heeft voltooid. De organisatie heeft een nieu we structuur, een nieuw ge zicht en werkt nu ook onder een nieuwe naam: Stichting voor Regionale Zorgverlen- ning. De symposiummiddag wordt afgesloten met een fees telijke receptie ter ere van het 45-jarig bestaan van de SVRZ en het 25-jarig ambtsjubileum van A. F. Aertssen, voorzitter van de Raad van Bestuur. VLISSINGEN De Piek In de komende weken wordt in de Piek, de actie De Piek moet blijven gevoerd. Omdat de ge meente Vlissingen drie thea ters niet meer kan betalen dreigt sluiting van één van de twee kleinsten, De Piek of het Vestzaktheater. In het kader van deze overweging laat de Piek van zich horen door diver se bands te laten optreden. Het betreft veelal bands die de Piek als oefenruimte gebrui ken en ze treden dan ook belan geloos op. De spits wordt afge beten door Pretty Poison (blues) en Bart's Peters Band (rock) op vrijdag 18 februari om 22.00 uur. Op zaterdag 19 fe bruari zal Bob's Birthday Par ty plaatsvinden. Er wordt op getreden door Joy Rock, Straight Johns (rock) en Planet Groove (soul en funkrock). Aanvang 21.00 uur. Zondag 20 februari zal er om 15.00 uur een jamsessie plaatsvinden. De Piek, Hellebardierstraat 11-13 in Vlissingen, 01184-16791. 'S HEER HENDRIKS KINDEREN Bijeenkomst Ypsilon Ypsilon, een vereniging van ou ders en andere familieleden van chronisoh psychotische en schizofrene mensen, houdt dinsdag 1 maart een bijeen komst voor leden en belang stellenden. De bijeenkomst wordt gehouden in het Heer Hendrikshuis aan de Werf- straat in 's-Heer Hendrikskin deren. Tijdens deze avond tre den diverse sprekers voor het voetlicht. Mr. W. S. A. van Ge loven, notaris in Middelburg, belicht de juridisch/financiële en de medische aspecten ten aanzien van het zieke familie lid. OOSTKAPELLE Expositie 'Tbt op het bot'. Dat is de titel van een expositie over het werk van de preparateur die tot en met 12 juni is te zien in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle. Via de ex positie is te zien hoe een prepa rateur met vaardigheid, geduld en respect voor de natuur men selijke en dierlijke overblijfse len ontleedt ten dienste van on derwijs en wetenschap. Verder zijn vele opgezette dieren te zien en wordt getoond hoe die ren worden opgezet met behulp van oude en moderne prepara ten. De expositie is dagelijks geopend van dinsdag tot en met vrijdag en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag kan men van 13.30 tot 17.00 uur terecht op de tentoonstelling. KLOETINGE Expositie olieverfschilderijen Gedurende de maand februari exposeert Mathilda Wisse- Hugens uit Goes haar olieverf schilderijen en aquarellen in de galerie van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzienin gen Zeeland aan de Oostmolen weg 101 in Kloetinge. Favoriete onderwerpen van Mathilda zijn bloemen en planten. De ex positie is te bezichtigen tijdens kantooruren. Informatie: Stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland, direc tiesecretariaat, telefoon 01100- 37723.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6