Schaatspret Kerkgebouw Ring Haamstede heeft restauratie van 1,6 miljoen nodig D66-lid Kohnstamm komt naar Zierikzee Presentatie uniformen tijdens muziek uitvoering- Toeristisch recreatief rapport in commissie Zierikzee Gezellige bazar Duinoord Januari warm en kletsnat Visbedrijf <Wn{n&AjYi<£ Nederlandse Hervormde Gemeente voert acties voor geld DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 NR 25515 5 FOTO JOOP VAN HOUDT BRUINISSE - Tijdens de uit voering van het gecombineer de muziekkorps Nu met Hope/ Oefening en Uitspanning in Bruinisse op vrijdag 18 februa ri zullen de nieuwe uniformen worden geshowd. De uitvoe ring begint om 19.30 uur in het Durpsuus. Mede dankzij de spontane me dewerking van het bedrijfsle ven kon de muziek recentelijk tot het aanschaffen van zeven tien nieuwe uniformen over gaan. Ook de korpsleden gin gen van huisje tot deurtje om een vrijwillige bijdrage van de bevolking te vragen. Wind en weder dienende zal zo spoedig mogelijk in de nieuwe outfit een rondgang door het vissers dorp worden gemaakt. Aan de jaarlijkse uitvoering wordt medewerking verleend door het kinderkoor onder lei ding van Rianda Dorst-Dale- bout. Adrienne Vogelaar en jAndrea Deurloo, beiden op de dwarsfluit. Samiel Deurloo (piano) en Annette Kik (viool) zullen verder weer een staaltje van hun kunnen laten horen. Het tweede gedeelte van deze muzikale happening zal wor den opgeluisterd door Bóeren- kapel Stuitje Leut. ZIERIKZEE - Het toeristisch recreatief rapport Naar een maatschappelijk aanvaard baar toerisme in Zierikzee prijkt op de agenda van de commissie middenstand, re creatie en toerisme. Deze com missie vergadert dinsdag 22 fe bruari in het stadhuis. Aan vang: 19.00 uur. Dit toeristisch recreatief rap port is vorig jaar opgesteld door drie studenten van de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen. In dit rapport worden twee lij nen uitgewerkt waarlangs het toerisme zich in Zierikzee zou kunnen ontwikkelen. De ene mogelijkheid is massatoerisme met sfeer en vermaak voor ie dereen. De andere mogelijk heid is om zich meer te richten op cultuur- en natuurtoerisme. Naar aanleiding van dit rap port is er woensdag 16 maart een minisymposium. Hiervoor zijn gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok en ing R. H. ter Heide, directeur provincia le VVV Zeeland uitgenodigd. Behalve dit toeristisch recrea tieve rapport bespreekt de commissie ook de ruimtelijk economische structuurvisie Zierikzee Donderdag 24 februari ZIERIKZEE - Op donderdag 24 februari komt het D66-Tweede Kamerlid Jacob Kohnstamm naar Zie rikzee. Op uitnodiging van de afdeling Schouwen-Duiveland van D66 vertelt Kohnstamm daarbij wat over zijn werkzaamheden in de Tweede Kamer, waar hij onder meer de belangen voor Zeeland behartigt. Hij houdt zich verder bezig met openbare orde, zoals politiezaken en ge zondheidszorg. De openbare bijeenkomst met het kamerlid wordt gehouden in café De Ge kroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven. Tijdens de bijeenkomst wordt ook het woord gevoerd door het D66-statenlid Ria Geluk uit Zierikzee. Zij praat over re creatie en gemeentelijke herin deling. Ook D66-lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkie zingen in Zierikzee Bernard Katerberg presenteert zich tij dens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint. Een dag eerder, op woepsdag 23 februari, wordt op initiatief van D6fj een politieke bijeen komst gehouden in La Plaisan- terie aan de Haven Noordzijde in Brouwershaven. Daarbij spreekt de voorzitter van het Regionaal Bestuur van de Ar beidsvoorziening in Zeeland Jopie Boogerd-Quaak uit Zaamslag. Zij is vierde op de D66-verkiezingslijst voor het Europees parlement. Haar in teresse ligt bij landbouw vraagstukken en zorgvoorzie ning. Ook Ria Geluk spreekt in Brouwershaven en de D66- lijsttrekker voor de Brouwse gemeenteraadsverkiezingen, Theo van Dijk. BURGH-HAAMSTEDE - Geld voor leuke dingen zo als sneeuwklokjes in de tuin of een gezellig dagje uit met elkaar. Dat was het doel van de bazar, welke af gelopen dinsdag gehouden werd in de recreatiezaal van verzorgingscentrum Duinoord in Burgh-Haam- stede. Vooral in de ochtend was het gezellig druk in Duinoord. De hele dag door konden vrienden en familieleden op bezoek ko men en meedoen met de spelle tjes, een gokje wagen bij het rad van fortuin of gewoon lek ker snuffelen bij de tafel met tweedehands spulletjes. Er was zelfs een racefiets te koop, maar die konden de vrijwilli gers niet slijten aan de bewo ners. In tegenstelling tot de meer praktische artikelen zo als serviesgoed, glazen en het gebruikelijke rommelmarkt- aanbod. Activiteitenbegeleid ster mevrouw O. Immerzeel was tevreden over de dag: ,,Het belangrijkste is dat de mensen een gezellige dag hebben. Van de opbrengst kunnen we wat extra's doen. Wat dat zal zijn wordt bepaald door de bewo nerscommissie." Twee jaar ge leden werd de opbrengst ge bruikt om foto's te maken van mooie plekjes op het eiland. De uitvergrote, ingelijste foto's sieren nu de muren van de gan gen in het verzorgingscentrum. Zowel personeelsleden als vrij willigers hebben zich ingezet om van de dag een succes te maken. Vanmorgen om vijf uur werden de oliebollen gebakken die de hele dag door te koop waren. Voor de kinderen was er een sjoelbak neergezet. Plaat selijke winkeliers voorzagen de prijzentafels voor een deel van de prijzen voor het rad van fortuin. Voor een mooi gebor duurd tafelkleed kon worden ingetekend en aan het einde van de middag werd door mid del van het rad van fortuin het winnende nummer getrokken. Een inwoner van Ellemeet werd de trotse eigenaresse. De bazar bracht het bedrag van f 2050.op. Mevrouw Immerzeel: ,,We zijn niet ontevreden maar als het niet zo koud was ge weest, waren er beslist meer mensen gekomen". DE BILT - Januari zette het te warme en natte ritme van december voort. Na zes maanden te koud op rij, werd de louwmaand de tweede opeenvolgende dui delijk te zachte maand. De temperatuur werd in De Bilt 5.2 graden en dat is drie graden boven normaal. Het is al geruime tijd geleden dat ja nuari een koude duit in het zakje deed, want sinds 1987 verliepen alle maanden te zacht. Met de 5.2 veroverde de afgelopen maand zelfs een plaatsje bij de top-tien van zachtste januarimaanden. Even mild waren 1944 en 1974. Dan te bedenken dat de Duitse weerkundige Wolfgang Roder een zeer koude januari in het vooruitzicht had gesteld met veel hogedruk boven Scandina vië. Nu waren depressies juist actief boven het noordelijk deel van de oceaan. Op 13 ja nuari steeg het kwik op veel plaatsen tot ruim boven de 10 graden, in het zuiden werd zelfs 14 graden genieten. Depressies Door de depressies werd janua ri ook erg nat. Gemiddeld viel in het land 90 millimeter regen tegen ruim 67 millimeter nor maal. De combinatie december en januari werd zelfs landelijk de natste in deze eeuw. Er werd maar liefst 245 millimeter neerslag afgetapt, tegen 190 millimeter normaal over de ge hele winter. Opvallend was de grote hoeveelheid neerslaguren die op de klokken werd gezet. In De Bilt regende het 105 uren, tegen 67 normaal. De neerslag- verschillen waren zoals vaker erg groot in Nederland. Zo ving Brummen op de Veluwe 184 millimeter op, tegen slechts 71 millimeter in het Brabantse Heeswijk-Dinther. In De Bilt werd 103 millimeter afgetapt, tegen 66 normaal. Een zeer nat te dag was de 23ste, met lande lijk gemiddeld 14 millimeter regen. Op slechts vier dagen werd sneeuw waargenomen op ons landelijk instituut, nor maal is dat op zeven dagen het geval. Koudepunten Vorst kwam er nauwelijks voor in de afgelopen maand. In De Bilt werd geen enkele ijsdag waargenomen, trouwens ner gens was dat het geval. Er wer den zelfs geen koudepunten verzameld, dit nadat er in no vember 35 punten in de wacht werden gesleept. Van koude punten spreken we als het et maalgemiddelde beneden het vriespunt ligt. Het aantal nachten met vorst was ook al niet bepaald winters te noe men. Op slechts zes dagen daal de het kwik in de nachten be neden het vriespunt, normaal gebeurt dat in veertien nach ten. Op 17 januari werd de laagste temperatuur opgete kend en dat was -7.2 graden op de vliegbasis Twenthe. Ondanks de overvloedige neer slag was de maand niet echt somber te noemen. In De Bilt scheen de zon 52 uur, tegen 47 normaal. Er kwamen elf zonlo- ze dagen voor; gemiddeld houdt de zon het op veertien dagen. Leeuwarden was met 69 uur de zonnigste post, Gilze en Rijen met 45 de somberste. Februari begon zacht, maar halverweg de sprokkelmaand sloeg de winter toch nog toe. DEN HAAG - Vissers die hun bedrijf van een familielid heb ben geërfd, worden te zwaar aangeslagen door de belasting dienst. Bij de bepaling van de successierechten telt de dienst de financiële waarde van de vangstquota mee, terwijl dat bij melk- en mestquota van landbouwbedrijven niet ge beurt. Dat is naar de mening van een meerderheid van de Tweede Kamer onrechtvaar dig. Advertentie REFORMWINKEL DE ZONNEHOED T/M 5 MAART: TRAAY VLOEIBARE HONING VAN 4,85 VOOR 3,75 POSTSTRAAT 31 ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE - „Het is zeker de moeite waard om er zoveel geld en inspanning in te steken. We moeten ons tot het uiterste inspannen om zo'n oud en beeldbepalend monument gaaf en goed te houden." De Nederlandse Hervormde kerk op de Ring in Haamstede is voor haar eigenaar, de Nederlandse Hervorm de Gemeente niet alleen een bron van vreugde, maar ook een bron van zorg. Volgens ouderling/kerkvoogd en secretaris van de kerkvoogdij, J. C. Berman uit Haamstede heeft onderzoek door een deskundig bureau uitgewezen dat het kerkgebouw een ruim 1,6 miljoen gulden kostende restauratie nodig heeft. Dit voorjaar wordt bepaald of die restauratie onmiddellijk moet worden aangepakt of nog even kan worden uitgesteld. Niettemin zijn leden van de Nederlandse Hervormde Ge meente in Haamstede al gerui me tijd bezig om via acties zo veel mogelijk geld bijeen te brengen voor het opknappen van hun kerkgebouw. Er wor den oliebollen gebakken en verkocht en rommelmarkten gehouden. Verder komt geld binnen via collectes en een deel van de 'kerkbalans'; een vrij willige financiële bijdrage die kerkleden en oud-kerkleden jaarlijks betalen. Over enkele weken worden en kele gaten in het plafond van de kerk gemaakt, zodat mede werkers van het onderzoeksbu reau en de inspectie van de Rijksdienst voor Monumenten zorg kunnen nagaan hoe het er voor staat met het dak. „Wan neer het meevalt beginnen we pas in 1998 met de restauratie." Maar de kerkvoogd vreest dat dat ijdele hoop zal blijken. „De medewerkers van Monumen tenzorg durven niet aan de bui- De eikenhouten kapspanten van de Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede zijn aangetast tenzijde het dak op omdat de door de Bonte Knaagkever. (Foto: Joop van Houdt). panlatten rot zijn." Dat laatste zou gunstig zijn in verband met de financiële bij drage aan de restauratie door de Rijksdienst voor Monumen tenzorg. Die komt pas vanaf 1998 'los' via jaarlijkse bedra gen. Het totale restauratieplan omvat het herstel van het voeg werk van de zogeheten eindge vels aan de voor- en achterzijde van de kerk, het herstel van het witte pleisterwerk in de kerk en het houtwerk in het inte rieur dat is aangetast door de bonte knaagkever. Maar het belangrijkste en meest urgente onderdeel van het plan is de restauratie van het dak van de ruim 480 jaar oude kerk. De eikehouten kapspanten zijn aangetast door de bonte knaagkever, het dakbeschot is rot en de bescha digingen die het dak in de Tweede Wereldoorlog opliep zijn nooit goed gerepareerd. „Laatst hoorden we tijdens een zondagse kerkdienst luid ge klop op het dak. Het bleek een stel roeken (vogels) te zijn dat door een gat in het dak takken naar het tongewelf sleepte. Het gaf een herrie alsof er een tim merman bezig was. Met behulp van een hoogwerker hebben we dat gat provisorisch dicht laten maken. Het zijn allemaal der gelijke noodmaatregelen waar mee het dak de afgelopen jaren is hersteld". Een grondige opknapbeurt van het kerkdak zou 500.000 gulden kosten. De Rijksdienst voor Monumentenzorg wil daarvan 400.000 gulden betalen. Maar pas vanaf 1998 via vijfjaarlijk se bijdragen van 80.000 gulden. „De pijn is dat we dat geld moeten voorschiete," aldus de kerkvoogd. Onder meer omdat de Nederlandse Hervormde Gemeente jaarlijks reeds zo'n 16.500 gulden betaalt aan groot onderhoud aan het gebouw. „In 1992 zijn we begonnen met een tien-jarenplan dat in totaal 338.000 gulden kost." Zestig procent daarvan wordt betaald door de Rijksdienst voor Mo numentenzorg, het provinciaal bestuur van Zeeland en de ge meente Westerschouwen. Maar de rest van het bedrag moet worden opgebracht door de Ne derlandse Hei-vormde Ge meente. Wanneer blijkt dat restauratie van het kerkdak niet kan wor den uitgesteld, komen daar voor de kerkvoogdij nog de rente-lasten bij van het bedrag van 500.000 gulden dat zij moe ten lenen in afwachtihg van de bijdrage van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. „Ei genlijk is het gek dat kerkge bouwen in deze tijd nog parti culier bezit zijn van kerkge nootschappen. Door de vergrij zing en het teruglopende aan tal kerkleden dat daarmee sa menhangt, zijn de bijdragen voor onderhoud en restauratie bijna niet meer op te brengen", aldus de heer Berman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5