Wel veel vraagouders, maar veel te weinig gastouders 6.70 £8 lo Anneke Madna, nieuwe coördinator gastouderbureau Verkiezingsprogramma afdeling Duiveland: Soberheid en efficiency hoog in vaandel SGP/RPF Initiatief Stichting Gezinsvervangend Tehuis Huis verstandelijk gehandicapten met reformatorische achtergrond Open middag Hervormd kerkgebouw Bruinisse L. Ginjaar voorzitter Milieubeheer Van Gelder op bezoek in Dreischor Aanrijding voor de verkeers lichten Schade bij aanrijding O 4.7S (3) NU VOOR 3.25 Teveel alcohol gedronken DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 NR 25515 3 Irma Willemse: ,,Het zijn vaak ouders met wisselende werktijden of studerende ouders die zich hier aanmelden". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Eerst waren er wel voldoende gastouders maar was er nauwelijks sprake van ouders die voor hun kind een gastgezin zochten. Nu, na zo'n tweeëneenhalf jaar gastouderbureau zijn de rollen omgekeerd. Aan vraagouders ontbreekt het niet, maar gastouders, tja daar zit het gastouderbureau van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland dringend om verlegen. De vijftien gastgezinnen die bij het bureau in Zierikzee zijn ingeschreven zijn inmiddels allang niet meer voldoende om aan de vraag te voldoen en dus is er inmiddels een wachtlijst, zij het nog een van bescheiden formaat. Ouders die kiezen voor de op vang van hun kind in een gast gezin verschillen van ouders die hun kind naar het kinder dagverblijf brengen. „Het zijn vaak studerende ouders of ou ders met wisselende werktij den die zich hier aanmelden" zegt Irma Willemse, van meet af aan betrokken bij het reali seren van kinderopvangmoge- lijkheden op Schouwen-Duive land en sinds september '91 coördinator van dit gastouder bureau. Deze week heeft ze na tweeëneenhalf jaar coördina tor te zijn geweest haar plaats afgestaan aan Anneke Madna. Dit omdat ze van mening is dat het weieens goed is om afstand te nemen van iets wat haar zo na aan het hart ligt als kinder opvang. Haar opvolgster die een aantal jaren coördinator van een gastouderbureau op de Bevelanden was beaamt dat. Ook zij besloot na een aantal jaren"het wereldje van de kin deropvang vaarwel te zeggen. Het bleek geen definitief af scheid want na twee jaar bleek de aantrekkingskracht van dat wereldje toch net iets te groot en dus was Anneke Madna maar wat graag bereid om de plaats van Irma Willemse in te nemen. Stiefkind Die neemt met gerust hart af scheid. Niet alleen omdat haar opvolgster over voldoende er varing beschikt maar ook om dat het gastouderbureau in middels goed loopt. Niet alleen omdat ze met een studie of met wisselende werk tijden zitten, maar ook omdat ze soms een voorkeur hebben voor opvang in een huiselijke sfeer. Voor die opvang beschikt het gastouderbureau op dit mo ment over vijftien gastouders in Zierikzee, Brouwershaven, Westerschouwen, Nieuwerkerk en Dreischor. Dat aantal is bij lange na niet voldoende om aan de toenemende vraag uit met name Renesse, Dreischor en Zonnemaire te kunnen vol doen. Door dit tekort aan gastouders is er inmiddels een wachtlijst ontstaan met daarop vijf „wachtende vraagouders". En hoewel vooral babietjes erg in trek zijn bij gastouders ko men ook die op deze wachtlijst voor. Het gebrek aan gastou ders is voor het gastouderbu reau geen reden om lukraak te gaan werven. Daar is noch het gezin zelf noch het gastouder bureau en de vraagouders bij gebaat. Belangrijk is dat gastouders ervaring met kin deren hebben en over een flin ke dosis verantwoordelijk heidsgevoel beschikken. Maar ook speelt mee of de gastou ders in spé over veilige huis vesting beschikken, 't Allerbe langrijkste is echter dat het klikt tussen gastgezin en vraagouder, per slot van reke ning verblijft het kind weke lijks een aantal uren (mini maal acht uur per week) in het gastgezin. Voelt een gezin er voor om als gastgezin opvang te bieden aan een of meer gastkinderen of zoekt iemand een gastgezin voor zijn koter(s) dan krijgt het gezin na aanmelding bezoek van iemand van het gastouder bureau. Dit na de eerste aarzelingen die kenmerkend zijn voor zo iets als kinderopvang, iets waarmee de Schouwen-Duive- landse bestuurders enkele ja ren lang hebben geworsteld. Die aarzelingen waren met na me binnen het bedrijfsleven duidelijk. Via een be- drijfsplaats opvang regelen bij mensen thuis was voor bedrij ven toch moeilijk te rijmen. „Het gastouderbureau blijft een beetje het stiefkindje voor bedrijven" is dan ook de in druk van de scheidende coördi nator. Een organisatie als het Oosterscheldeziekenhuis is nog altijd niet bereid om ook bij het gastouderbureau in Zie rikzee een plaats te huren, iets dat op de Bevelanden wel is ge beurd. Om dé zaak financieel draaien de te kunnen houden zijn die bedrijfsplaatsen voor het gastouderbureau van groot be lang. Ook voor het gastouder bureau geldt immers dat een verhouding van 70% bedrijfs plaatsen en 30% particuliere plaatsen nodig is om rond te komen. Die verhouding is op dit moment nog niet bereikt, maar Irma Willemse twijfelt er niet aan dat dit binnen afzien bare termijn wel het geval zal zijn. Inmiddels maken instel lingen als Visio, de Arbeids voorziening Rotterdam, de Corneliastichting en de politie Bergen op Zoom gebruik van deze mogelijkheid voor „op vang in gezinsverband", iets waarvoor een aantal (vraag)ou- ders gericht kiest. Kiest het gezin na dit oriënte rende bezoek nog steeds voor het gastouderschap of voor op vang in een gastgezin dan volgt een gesprek tussen gastouders en vraagouders om te zien of het klikt en om wat afspraken te maken. Verloopt dat gesprek voor beide partijen naar wens dan worden definitieve afspra ken over opvangtijden en ver goeding gemaakt etcetera. Ge middeld brengt het Schouwen- Duivelandse gastouderbureau zo'n zeventien koppelingen per kwartaal tot stand, een aantal waarmee het bureau het be paald niet slecht doet. Voor die bemiddeling vraagt het gastouderbureau een ver goeding in de vorm van in schrijfgeld. Voor de vraagou ders bedraagt dat 25 gulden en voor de gastouders 15 gulden. Voor de opvang zelf ontvangen de gastouders via het gastou derbureau een onkostenvergoe ding. Deze is nu opgetrokken tot vier gulden per uur, een be drag dat ook door de andere Zeeuwse gastouderbureaus wordt gehanteerd. Die verho ging van deze vergoeding met een gulden is mogelijk omdat er relatief meer vraagouders met een hoger inkomen zijn ge komen. Bovendien worden de ouderbijdragen ook jaarlijks bijgesteld. Die vraagouders be talen voor de opvang van hun koter(s) een bijdrage die afhan kelijk is van hun inkomen en daardoor varieert tussen de 75 cent en 5,50 per uur. Wie een modaal inkomen heeft moet volgens de tabel rekenen op een bijdrage van ongeveer 4,60 per uur, waarbij een mi nimum van acht opvanguren geldt. NIEUWERKERK - Het Bijbelse begrip 'rentmeesterschap' dient volgens de afdeling Duiveland van SGP/RPF als uitgangspunt te gelden bij het uitgavenbeleid van de gemeente. „Soberheid en efficiënt om gaan met financiële middelen staan bij de SGP/RPF-fractie hoog in het vaandel", aldus het verkiezingspro gramma van SGP/RPF-Duiveland. Milieuzorg is volgens de fractie in de huidige maatschappij van groot belang. „Van de overheid mag verwacht worden dat ze alles in het werk stelt om de bevolking ervan te overtuigen dat een levensstijl die enkel en alleen gericht is op het vergro ten van de eigen materiële wel vaart geen bestaansrecht mag hebben", aldus het verkie zingsprogramma. „Het vernie len en vervuilen van Gods schepping moet zoveel moge lijk worden voorkomen", aldus de SGP/RPF. De SGP/RPF-fractie erkent het belang van recreatie en toe risme. „Enerzijds vinden we het fijn dat anderen meegenie ten van het natuurschoon, de rust en de ruimte in onze ge meente, maar anderzijds zijn we ook beducht voor een te gro te toeloop van toeristen", aldus de SGP/RPF. „Dit kan leiden tot overlast en tot aantasting van natuur en landschap". In de visie van SGP/RPF mag door het toerisme ook de zon dagsrust niet in het gedrang komen. De SGP/RPF wil zich verder sterk maken voor de bevorde ring van woongelegenheid in elke woonkern. „Nu in Nieuwerkerk het ser- vicewoningencomplex Steen- zwaenshof' gerealiseerd is, streeft de SGP/RPF-fractie er naar om in Oosterland zo spoe dig mogelijk eenzelfde voorzie ning tot stand te brengen. Te vens streven wij naar het reali seren van voldoende bejaar denwoningen in de kernen". Ook wil de SGP/RPF zorgen voor voldoende groenvoorzie ningen en speelgelegenheid voor de jeugd. Veiligheid Ook aan de orde in het verkie zingsprogramma van SGP/ RPF komt de veiligheid. De politie dient in de visie van de fractie voldoende uitgerust te zijn en nadrukkelijk in het straatbeeld aanwezig. De bur ger moet zich veilig voelen", al dus SGP/RPF. ZIERIKZEE - Binnenkort wordt in Zierikzee een huis voor verstandelijk gehandicapten met een re formatorische achtergrond geopend. Het gaat om een initiatief van de Stichting Gezinsvervangend Te huis Schouwen-Duiveland. De officiële ingebruik name van het huis staat gepland voor zaterdag 26 fe bruari. Het idee voor het realiseren da teert al vanaf 1982. Dat het zo lang heeft moeten duren eer er werkelijk een huis voor deze groepering geopend kon wor den heeft, zo schrijft het be stuur van de stichting in een persbericht, tweeërlei redenen. „In de eerste fase van het ini tiatief is er door het bestuur van de algemene stichting en vertegenwoordigers van refor matorische groeperingen geke ken of er een goed draagvlak te creëren was voor een gezamen lijk initiatief. Met elkaar leren spreken, elkaar leren respecte ren, nam tijd in beslag", aldus het stichtingsbestuur. Vertrouwen Uiteindelijk leidden de ge sprekken ertoe dat men het vertrouwen in elkaar uitsprak. „Het vertrouwen was er vooral op gebaseerd dat iedere Neder lander, dus ook de verstande lijk gehandicapte, het recht heeft om in zijn eigen woonom geving zijn eigen identiteit te beleven". In de tweede fase kreeg men te maken met finan ciële problemen. Gezocht werd naar middelen om een huis voor tien bewoners te financie- Net voldoende De gelden die in Zeeland jaar lijks beschikbaar gesteld wor den voor uitbreidingen of nieu we initiatieven zijn volgens het stichtingsbestuur vaak maar net voldoende voor een paar extra plaatsen in een gezins vervangend tehuis of op een dagverblijf. „Met vreugde heb ben we in 1992 kunnen consta teren dat na overleg met de provincie en andere instanties, gesteund door de oudervereni gingen en de Sociaal Pedagogi sche Dienst (SPD) in Zeeland het groene licht werd gegeven voor ons initiatief", aldus het stichtingbestuur. Negen Sinds 1 december 1993 wonen in beide huizen aan de Kee tenstraat in totaal negen ver standelijk gehandicapten. Voor deze negen bewoners zijn vijf personeelsleden beschik baar die alleen een part-time dienstverband hebben. Eind verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van de huizen in Poortambacht wordt gedra gen door A. Thijssen, hoofd van het gezinsvervangend te huis Schouvvenoord in Zierik zee. Bestuurlijk is de reforma torische nevenvestiging verte genwoordigd door de komst van twee extra bestuursleden, afgevaardigd door de Christe lijk Gereformeerde kerk in Zierikzee. BRUINISSE - De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente in Bruinisse stelt belangstel lenden zaterdag 19 februari in de gelegenheid een kijkje te ne men in het gemoderniseerde kerkgebouw. De deuren zijn daarvoor van 's middags 14.00 tot 17.00 uur geopend. DEN HAAG - Binnen het kabi net heerst verschil van mening over de besteding van de be lastingmeevaller die woensdag bekend is geworden. Het gaat om een bedrag van twee mil jard dit jaar, oplopend tot 2,6 miljard in 1996. MIDDELBURG - Dr. L. Gin jaar, ipwoner van de gemeente Westerschouwen, is dinsdag door gedeputeerde staten be noemd tot voorzitter van de provinciale commissie Milieu beheer en Waterhuishouding. De ex-voorzitter van de VVD en voormalig minister, is op zijn verzoek aangetrokken als onafhankelijk deskundige. De commissie Milieubeheer en Waterhuishouding werd ge vormd uit de commissie water beheer en de provinciale mi lieuraad. Provinciale Staten besloten in december tot ophef fing van beide commissies en de instelling van een nieuwe adviesraad. De eerste vergade ring hiervan is op 27 april. DREISCHOR - Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder brengt maandag 21 februari een be zoek aan landbouwvereniging Dreischor. Het bezoek vindt plaats van 09.00 tot 13.00 uur en begint in het dorpshuis van Dreischor. Van Gelder gaat op bezoek bij een aantal landbouwbedrijven in en om Dreischor. Tbr afslui ting mag de Commissaris van de Koningin de degens kruisen met de discussieclub van de landbouwvereniging. Onder werp van discussie is de dage lijkse praktijk van de akker bouw. De discussie wordt bij gewoond door P. F. Vis, toe komstig voorzitter van de kring Zeeland-Noord van de landbouworganisatieZuid- Midden-Oost (ZMO). ZIERIKZEE - Op de kruising Weg naar de Val/Julianastraat bij Zierikzee vond woensdag een kop/staartbotsing plaats waarbij twee personenauto's waren betrokken. De aanrijding gebeurde om on geveer 15.30 uur toen M. uit de gemeente Brouwershaven over de Weg naar de Val reed, ko mende uit de richting Goes. Bij de tijdelijke verkeerslichten die op het kruispunt met de Ju- lianastraat zijn geplaatst werd hij in verwarring gebracht door de laagstaande zon. Het leek alsof alle drie de lichten branden. M. remde af omdat hij er van uit ging dat het rode licht brandde. G. uit Rotter dam, die in een personenauto achter hem reed, werd daar door verrast en botste achterop de auto van M. Beide voertui gen werden beschadigd. BROUWERSHAVEN - Twee auto's raakten dinsdag bescha digd bij een aanrijding op de Delingsdijk bij Brouwersha ven. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het ^ngeluk gebeurde toen me vrouw O. uit Brouwershaven over de Delingsdijk reed, ko- mendeèJit de richting Scharen- dijke. Zij zou volgens de politie een verkeersteken dat een ge bod inhoudt genegeerd hebben en geen voorrang hebben ver leend aan de op de kruisende weg naderende G. uit Brou wershaven. Een aanrijding was het gevolg. Advertentie jft, ZEEUWSCHE «V BAKWORST (los of In dc darm) r-^~\ 500 gram SAMEN 0.OO jk ZEEUWSCHE (V BOEREN |n LEVERWORST W 250 gram PARTY-SERVICE SCHUmiAVEN 15 Verwachtinq t/m maandaq 21 feb. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -6 graden Middagtemp. 2 graden Windkracht oost 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -7 graden Middagtemp. -2 graden Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -7 graden Middagtemp. -1 graad Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 feb. Zon op 07.48, onder 17,42 Maan op 10.31, onder 01.44 Eerste Kwartier: 18 feb. (18.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het Nederlandse weer verandert de eerste dagen weinig. De zon speelt een goede rol en het blijft droog. Toch is er ook een ver schil aan te wijzen: het wordt iets kouder. In de loop van het weekein de wordt de zonneschijn waar schijnlijk wat meer getemperd door bewolking. Op de temperatuur heeft dit weinig effect; naar het zich laat aanzien blijft het zondag en maan dag ook overdag in Nederland plaatselijk vriezen. Het weer van morgen is een kopie van vandaag. De komende nacht is het helder en het kwik daalt tot een graad of 6 on der nul. Overdag is er flink wat zon. De temperatuur loopt 's middags uiteen van 0 graden in Groningen tot 5 in Zeeland. Er waait een mati ge oostelijke wind. De afgelopen nacht liepen de temperaturen in Ne derland sterk uiteen. Op het vlieg veld Soesterberg kwam het net tot strenge vorst, de temperatuur daal de er tot -10 graden. Het minst koud werd het in Zeeland. Zo vroor het in Vlissingen slechts een enkele graad. OOSTERLAND - K. uit Duive land werd door de politie be trapt op rijden onder invloed. K. liep tegen de lamp tijdens een controle op de Molenweg in Oosterland. K. blies bij de blaastest 335 ug/1 hetgeen hem op een bekeuring van 400,- kwam te staan. Advertentie REFORMWINKEL DE ZONNEHOED /§j|pföeding T/M 5 MAART: CHELLO HANDCREME VAN 6,42 VOOR 5,50 POSTSTRAAT 31 ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tol 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tol 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3