GRATIS ADVERTENTIE Binnenkort een mini-postagentschap in alle kleine kernen Schouwen-Duiveland Onduidelijkheid financiering blokkeert verhuizing Lichtboei UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Tweeënvijftig hardrijders betrapt r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ;n Eerste mini-postagentschap op 28 februari van start in Noordgouwe Ook andere gemeenten moeten meebetalen aan club- en buurthuiswerk 3 O 4 0 5 8 Aanrijding in Bruinisse I-; dé krant van schouwen-duiveland! j ^bibuott^ ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25515 WAARIN OPGENOMEN DE ZÏERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koJlektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 J. Baris: ,,Een mini-postagentschap is van belang voor de leefbaarheid van Noordgouwe". (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE - De PTT-bus die regelmatig naar de kleine kernen in Schouwen-Duiveland rijdt, heeft zijn langste tijd gehad. De bus, waar dorpsbewoners terecht kunnen voor eenvoudige postzaken als het ver sturen van pakjes, de aankoop van abonnementen, strippenkaarten en postzegels, wordt door de PTT af gestoten omdat men meer rendabel en klantvriendelijk denkt te kunnen werken via postagentschappen en minipostagentschappen. Kleinschalige voorzieningen in bestaande winkels of woningen, waar mensen te recht kunnen voor een redelijk aantal postzaken. Binnen enkele maanden wordt in de meeste kleine kernen op Schouwen-Duiveland zo'n minipostagentschap geopend. Noordgouwe heeft daarbij de primeur. Op 28 fe bruari opent de Brouwse wethouder S. C. J. B. Losehacoff-de Kanter in dorpswinkel Nummer Elf in Noord- gouwe het eerste mini-postagentschap van Zeeland. Volgens winkeleigenaar J. C. Baris bestaat het verschil tus sen een mini-postagentschap en een postagentschap (zoals dat reeds in Brouwershaven en Bruinisse functioneert) uit het aantal postzaken waarvoor men terecht kan. „Een post agentschap is wat dat betreft vergelijkbaar met een postkan toor, terwijl men bij een mini- postagentschap bijvoorbeeld niet terecht kan voor een nieuw kentekenbewijs of een staatslot". Ook worden de postzaken in een miniposta gentschap vaak afgehandeld aan de winkeltoonbank. Dat laatste zagen Baris en zijn echtgenote Vera niet zitten. „Dan hebben de klanten niet genoeg privacy. Het is toch niet prettig wanneer iemand een geldbedrag opneemt terwijl de buurvrouw met een mand boodschappen er naast staat te wachten". Daarom heeft Baris zijn kantoortje vlak achter de winkel beschikbaar gesteld voor het mini-postagentschap, daar wordt nu een brandkast ingebouwd, een bescheiden ba lie, een bureautje en betalings- apparatuur als een pincode automaat geïnstalleerd. De nieuwe voorziening houdt tevens in dat het hele pand door de PTT wordt beveiligd. Bij een mogelijke overval of in braak wordt de politie automa tisch gewaarschuwd en de brandkast, waarin grotere hoe veelheden abonnementen, strippenkaarten, telefoonkaar ten en PTT-cadeaubonnen wor den bewaard, is voorzien van een vertragingsmechanisme. „Dat houdt in dat de kast 's nachts helemaal niet open kan en na 07.30 uur pas na vele mi nuten. Dan is de politie al lang gearriveerd". Contanten denkt de winkelier niet veel in huis te moeten hebben omdat hij het geld, dat via zijn levensmidde lenwinkel binnenkomt, in het mini-postagentschap wil ge bruiken voor mensen die geld komen opnemen van hun giro rekening. „Omdat alles via pincode wordt vastgelegd is het niet moeilijk om pit elkaar te hou den welke bedragen tot de win kel behoren en welke van de PTT zijn". Baris kan niet wak ker liggen van het idee dat hij via een mini-postagentschap meer kans loopt om te worden overvallen. „Ik ben niet van plan om de held te spelen. Op het moment dat iemand me met een pistool bedreigt geef ik wat op dat moment voor handen is. Via de wisselwer king tussen wat er in de winkel binnen komt en via de PTT uit gaat kan ik wel voorkomen dat het echt veel is". Bij de beslissing om in te gaan op het verzoek van de PTT, speelde de leefbaarheid van Noordgouwe een grote rol bij Baris en zijn echtgenote Vera. „We doen dit in de eerste plaats voor de inwoners van het dorp. Zo'n mini-postagentschap kan een bijdrage leveren aan de leefbaarheid van Noordgouwe. Vooral omdat de PTT-bus toch uit het dorp verdwijnt, ook al zou geen winkelier of particu lier bereid zijn om een mini- postagentschap te runnen". De winkelier doet daarbij niet ge heimzinnig over de verdiensten die de nieuwe voorziening hem oplevert. „Daar hoeven we het niet voor te doen. We krijgen er jaarlijks precies 4.500 gulden voor van de PTT". Een bedrag dat is gerelateerd aan het aantal mensen in Noordgouwe en directe omge ving dat een Postbank-reke ning heeft. „Hoe meer mensen zo'n rekening hebben, hoe ho ger de vergoeding is die wij krijgen voor het mini-post agentschap". Daarnaast krijgt Baris een kleine provisie voor het aantal bus-abonnementen, strippenkaarten en postzegels dat wordt verkocht. Behalve voor al deze zaken kan men bij het minipostagentschap tg- recht voor het versturen van aangetekende stukken en pak jes en worden die daar ook be waard voor mensen die niet thuis waren toen de postbode langs kwam. Men kan er een viskaart kopen en er worden girobetaalkaarten en nieuwe giromaatpassen uitgereikt. Ook kan men in een miniposta gentschap een Postbank-reke ning openen.' Voorlopig zal de voorziening in Noordgouwe van maandag tot en met vrijdag geopend zijn van 13.00 tot 17.30 uur. ,/s Mid dags is het wat minder druk in de winkel dan 's morgens." Wanneer blijkt dat de combi natie winkel/mini postagentschap voor Baris en zijn echtgenote goed te combi neren is worden die tijden wel licht uitgebreid. „Dat is altijd beter dan ze terug te moeten draaien omdat het te druk is". Voor de inwoners van Noord gouwe betekent het in elk ge val dat ze vanaf 28 februari da gelijks ruim vier uur de gele genheid krijgen om hun post zaken te regelen. Heel wat meer dan het huidige halve uur per week via de PTT-bus. De opening op 28 februari wordt, geheel in de stijl van de winkelier, een feestelijke ge beurtenis waarbij het hele dorp is uitgenodigd. „Wanneer mevrouw Loschacoff als eerste is geholpen aan het PTT-loket, staat voor iedereen een hapje en een drankje gereed." ZIERIKZEE - Onduidelijkheid over het wegwerken van het financiële tekort van één ton is de reden ge weest dat club- en buurthuis de Lichtboei in Zierikzee nog altijd niet is verhuisd naar het multifunctionele gebouw in Malta. Die onduidelijkheid inzake de subsidiëring was voor een groep docenten en cursisten van De Lichtboei aanleiding om woensdagavond een dikke envelop met een kleine tweehonderd handtekenin gen aan te bieden aan burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Die handtekeningen gingen ver gezeld van een schrijven aan de huidige raadsfracties en D66, waarin docenten en cursisten hun ongerust heid uiten over de toekomst van het sociaal-cultureel werk. De Stichting Welzijns- en Ge zondheidszorg van het Leger des Heils en het Zierikzeese ge meentebestuur zitten wat die subsidiëring cq verhuizing be treft op een verschillend spoor. Ongeruste docenten overhandigden het resultaat van een hand tekeningenactie aan burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. (Fo to: Joop van Houdt). De gemeente wil dat het buurt en clubhuiswerk snel verhuist naar het voormalige CSG- gebouw. Die overkomst zal vol gens burgemeester Asselbergs de medewerking van de ge meente om tot een volledige subsidiëring van het buurt- en clubhuiswerk te komen, alleen maar bevorderen. De Stichting Welzijns- en Gezondheidszorg, waarbij alle club- en buurthui zen van het Leger des Heils zijn aangesloten wil eerst en vooral duidelijkheid over de manier, waarop de gemeente het club- en buurthuiswerk wil helpen bij het wegwerken van de te korten. In tegenstelling tot an dere gemeenten (100% subsi die) subsidieerde Zierikzee het club- en buurthuiswerk tot nu toe voor 75%. Vier jaar Het tekort werd steeds aange vuld uit de kas van het Leger des Heils. Om die subsidie op te trekken tot de volle honderd procent ging de Stichting Welzijns- en Gezondheidszorg in oktober een gesprek aan met b en w. Daaruit was volgens de delega tie van De Lichtboei naar vo ren gekomen dat dit tekort van een ton in vier jaar zou worden weggewerkt door een jaarlijk se subsidieverhoging van 25.000 mille. Als blijk van waardering zou het Leger des Heils dan de verhuiskosten van het club- en buurthuiswerk (circa 10.000 gulden) voor zijn rekening nemen. De gemeente raad besloot echter om in af wachting van een nieuwe raad (vanaf april) de subsidieverho ging vooralsnog te beperken tot tien mille. Om de nieuwe raad op te zadelen met een jaarlijkse verhoging van 25 mille en dat gedurende vier achtereenvolgende jaren vond de gemeenteraad vorig jaar geen gepaste handelwijze en dus koos deze voor een subsi dieverhoging van tien mille. Beperkingen Voor het buurt- en clubhuis werk reden om de verhuizing gezien alle onzekerheden uit te stellen en voorlopig nog maar genoegen te nemen met het huidige onderkomen ;in de Poststraat. Een locatie die blij kens de schriftelijke verkla ring aan de raadsfracties en D66 de nodige beperkingen met zich meebrengt. De cursusruimten zijn moeilijk bereikbaar voor mensen die slecht ter been zijn en ronduit ontoegankelijk voor gehandi capten. Door ruimtegebrek kunnen nauwelijks nog nieuwe activiteiten worden ontplooid en zijn er voor reeds bestaande cursussen vaak lange wacht lijsten. Ruimtegebrek zorgt er bovendien ook voor dat de vroegere peutertoiletjes nu dienst doen als „bergruimte" en dat de keuken soms fun geert als kleedruimte. Verhui zing naar het multifunctionele gebouw zou dan ook een verbe tering en een uitbreiding van de mogelijkheden betekenen. Uit vrees dat het sociaal-cultu reel werk door de financiële onduidelijkheden uiteindelijk aan het kortste eind trekt, heb ben docenten van de Lichtboei zo'n tweehonderd handteke ningen van verontruste gebrui kers verzameld. Die werden woensdagavond door docente Hennie van Rijn-Verwijs over handigd aan burgemeester As- vervolg pagina 2 Door beleid brengen wij meer tot stand dan door geweld. Tacitus Zonnig HET WEER Heldere nacht en minimumtempe ratuur omstreeks -6 graden. Over dag zonnig en maximumtempera tuur 5 graden. Wind uit oost tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3, langs de kust overdag af en toe vrij krachtig, 5. GASTOUDERS Het Gastouderbureau krijgt wel veel aanvragen bin nen maar weinig aanbod van gastouders. AMNESTY 1 Irak staat centraal tijdens de schrijfavonden van Am nesty International. RESTAURATIE Het kerkgebouw aan de Ring in Haamstede moet voor 1,6 miljoen gulden worden gerestaureerd. SPORTPRIJS Vier Schouwse sporters zijn kandidaat voor de Sport- prijs Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Snelheidscontroles op verschillende plaatsen ZIERIKZEE - Tijdens snelheidscontroles op ver schillende lokaties op Schouwen-Duiveland werden door de politie dinsdagavond in totaal 52 automobi listen betrapt op te hard rijden. Van 16.30 tot 17.30 uur werd een radarcontrole gehouden langs de Serooskerkseweg ter hoogte van Serooskerke. Daar geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Driehon derdvijfentwintig voertuigen werden gecontroleerd. Dertig automobilisten bleken de maximumsnelheid aan hun laars te lappen. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 117 ki lometer per uur. Vervolgens werden bij een snelheidscontrole langs de Kraijesteinweg bij Haamstede 148 voertuigen gecontroleerd. Negen automobilisten werden hier betrapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 104 kilometer per uur. Tussen 19.45 en 22.45 uur werd gecontroleerd op de Schel- destraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Achtennegentig voertuigen werden gecontro leerd. Elf automobilisten ble ken zich niet te houden aan de daar geldende maximumsnel heid vèn 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 kilometer per uur. Tegelijkertijd werd een snel heidscontrole gehouden op de Calandweg in de Zierikzeese wijk Malta. Van de 49 automo bilisten die werden gecontro leerd bleken twee zich niet te houden aan de daar geldende maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 83 kilo meterper uur, ofwel 33 kilome ter te hard. BRUINISSE'- Op de kruising Deestraat/Steinstraat in Brui nisse was dinsdag een aanrij ding. Het ongeluk gebeurde om on geveer 13.00 uur toen Van O. uit Bergen op Zoom met een perso nenauto over de Steinstraat reed, komende uit de richting Beursstraat. Op de kruising met de Deestraat zou hij geen voorrang hebben verleend aan een personenauto bestuurd door B. uit Bruinisse die van rechts kwam. Beide voertuigen botsten tegen elkaar en werden daarbij beschadigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. "1 adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SBJ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1