NSO Scholieren uit Zeeland schrijven met leeftijdsgenoten uit Litouws Panevezys 'Asbest is het beste produkt dat er op de wereld bestaat' Bericht valt verkeerd bij Zevibei tt™ ÖW KRANT VAN SCHOIIWEN-DUIVELAND deurloo mode r' n TAXATIEEtAEHIMELING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwe T E jacks zijn binnen Leraar Nederlands brengt jongeren met elkaar in contact HNSEHNSE Zeelandhallen GOES dé krant van schouwen - duiveland! j .a way of living MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAHD jongeren via Ruta Kryzeviciu- te en Inga Miskinyte. Zij infor meren de kinderen in Litou wen dat de brieven van hen in Nederland aan iemand zijn overhandigd en dat de eerste contacten kunnen worden ge legd. Ruta en Inga zijn ook al twee keer in Zeeland geweest en informeren de jongeren re gelmatig wanneer er kleine probleempjes ontstaan bij het corresponderen. Een van deze probleempjes kan onder meer zijn de adressering van de brie ven. Doordat deze in Litouwen anders is dan in Nederland moet de postbode nogal eens moeite doen om het adres te ontcijferen. Sommige ouders verbazen zich er dan ook over dat de brief uit Zeeland op het juiste adres in Panevezys aan komt. Tot dusver zijn alle deelnemers aan het schrijfproject heel en thousiast. Ook Jeroen en Mar co. Zij hopen nog lange tijd te corresponderen met de twee Asta's. Ze zouden zelf ook wel een keer naar Panevezys willen om met eigen ogen te zien hoe alles er daar uitziet. En natuur lijk ook wel een beetje om hun penvriendinnen te ontmoeten. En wie weet; misschien bloeit dan inderdaad wel iets moois uit deze ontmoeting. Jongens en meisjes die ook willen gaan schrijven in het Engels, Frans of Duits met jon geren in Litouwen kunnen con tact opnemen met de heer G. van Damme (telefoon: 01100- 31755). Zij ontvangen dan bin nen enkele dagen een brief met nadere informatie „Dat is best moeilijk," zegt Marco, „maar wanneer we er niet uitkomen kunnen we al tijd de leraar Engels om hulp vragen." Ze hebben ondertussen ook al weer een brief teruggekregen. Bij Marco was tevens een zelf gemaakte kerstkaart ingeslo ten, met een mooi prenteknip- sel. Hij is niet de enige die met Kerst een zelfgemaakte kaart heeft ontvangen. Bij sommige jongeren rolde er een waar kunstwerkje door de brieven bus. Een veertienjarig Litouws meisje stuurde een kaart met een bekende burcht uit Litou wen, die helemaal gemaakt was van stukjes barnsteen. Door de briefwisseling hopen Jeroen en Marco meer te weten te komen over Litouwen. Uit de verhalen van Van Damme zijn ze al enigszins op de hoog te met de situatie aldaar. Vol gens Jeroen leven de mensen in Litouwen niet echt veel armer, maar op een andere manier. „Het maandloon is daar onge veer 75 gulden, maar de le vensmiddelen zijn veel goedko per. Je kunt voor een rijksdaal der een hele snoepwinkel opko pen,", zegt Marco. Volgens Je roen is er wel een verschil in de woonsituatie. „In Nederland zie je veel rijtjeshuizen, maar daar zijn er veel grote flats, met daartussen hele oude hui zen." Adressering Behalve via Van Damme lopen de contacten met de Litouwse Jeroen Babijn (links) en Marco de Vlieger hopen ooit nog eens naar Litouwen te gaan om hun penvriendinnen te ontmoeten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Misschien dat er ooit nog eens iets moois uit voortkomt. Maar om deze reden zijn ze er niet mee begonnen. Jeroen Babijn uit Zierikzee en Marco de Vlieger uit Brouwershaven hebben sinds kort een penvriendin uit het Li touwse Panevezys. Beide veertienjarige jongens volgen een opleiding op Groot Stelle, school voor Voorbereidend Beroepsonderwijs in Goes. Op deze school is de heer Gerard van Damme leraar Nederlands en grote animator van de schrijf - actie met de Litouwse zusterstad van Goes. Van Damme keerde in oktober van 1993 terug uit Panevezys uit Litouwen met ongeveer 150 brieven van jongeren. Hij was daar geweest om contacten te leggen voor de Internationale Organisatie voor de Volks kunst. Deze contacten bestaan onder meer uit culturele optre dens en uitwisselingen van scholen. De brieven die Van Damme meebracht uit Litou wen waren bestemd voor jon geren in Zeeland die wensten te schrijven met een leeftijdsge noot uit dit voormalig Oost blokland. Gegevens Dankzij de medewerking van diverse weekbladen, waaron der de Nieuwsbode Extra heb ben zich tot nu toe al meer dan honderd jongeren aangemeld. Een groot aantal onder hen heeft inmiddels een brief uit Litouwen ontvangen en velen hebben reeds teruggeschreven en weer een antwoord gekre gen. Alle brieven zijn in het En gels, Frans of Duits geschreven en vaak worden de jongeren ge holpen bij het schrijven door hun ouders of leraar op school. Door enkele enthousiaste ou ders worden zelfs allerlei gege Van Damme. Jeroen, derde jaars motorvoertuigentechniek en Marco, derdejaars transport en logistiek, reageerden direct positief, maar wilden toch eerst even'thuis overleggen met hun ouders. Deze zagen geen bezwaar en vervolgens kozen ze allebei uit een lange lijst na men iemand om mee te cor responderen. Beiden kozen voor een meisje en het toeval wil dat deze alle bei Asta heten en ook allebei vijftien jaar oud zijn. Ge vraagd naar de reden dat ze voor een meisje gekozen heb ben, luidt het antwoord: „De jongens zullen daar net als hier ook wel voetballen en we wil den toch wel iets andere dingen te weten komen." In het Engels Tbt nu toe zijn ze nog niet veel te weten gekomen. Behalve naam, leeftijd en hobby's, stond er in de eerste brief van de Litouwse meisjes niet veel. In de brief voor Jeroen stond verder nog dat „zijn" Asta al leen met haar gescheiden moe der woonde. Jeroen en Marco hebben direct een brief naar Litouwen geschreven. Dit moest in het Engels. vens verzameld over de omge ving van Panevezys en de pro- vincie waarin deze plaats ligt. Jeroen en Marco zijn niet via de krant in contact gekomen met de mogelijkheid om met iemand uit Litouwen te cor responderen. Zij hoorden dit tijdens de les Nederlands van Inga Miskinyte uit Panevezys begeleidt alle jongens en meis jes in Litouwen bij het cor responderen met jongeren in Zeeland. ZIERIKZEE - Het woord asbest is afgeleid van het Griekse woord Asbestos. Dit betekent zoiets als on verwoestbaar. Harm de Vrieze van H. W. de Vrieze Sloopwerken kan zich hier helemaal in vinden. Om dat geen enkele stof invloed heeft op dit produkt is asbest volgens hem het beste produkt dat er op de wereld bestaat. Onlangs behaalde hij het diploma Deskundig Toezichthouder Asbestsloop. Met dit di ploma is hij gerechtigd om zelf de controles op alle benodigde apparatuur uit te voeren en mag hij zon der tussenkomst van de Arbeidsinspectie een werk plan opstellen. Zo'n werkplan is verplicht wanneer het gaat om verwijdering van asbest. Ruim een jaar geleden begon De Vrieze met het verwijderen van asbest. Tijdens sloopwerk zaamheden in het kader van een renovatie werd hem ge vraagd of hij op een fatsoenlij ke manier het asbest kon ver wijderen. „Ik dacht toen dat doe ik wel even. En na het in winnen van informatie ben ik begonnen. Volgens de woning bouwvereniging die eigenaar was van de woningen was het plan goed, maar de Arbeidsin spectie dacht daar anders over, zegt De Vrieze. Werkplan Van de Arbeidsinspectie hoor de hij dat voor dergelijke werkzaamheden een werkplan opgesteld moest worden. „Dat het ik toen gedaan. Het gehele plan besloeg één A-viertje. Dit werd door de Arbeidsinspectie afgekeurd en het werk werd noodgedwongen stilgelegd. De Vrieze stelde vervolgens in sa menspraak met de Arbeidsin spectie een nieuw werkplan op. „Sindsdien heb ik slechts goe de ervaringen met deze jongens en nooit meer problemen ge had." In 1992 was een certificatie voor het verwijderen van as best niet verplicht. Toch be sloot De Vrieze samen met zijn medewerker Iman Wesdorp een cursus Veilig werken met as best te volgen. In deze cursus werden zij onder meer gewezen op de wettelijke basis voor de maatregelen die getroffen moe ten worden bij asbestsloop, de verschillende soorten asbest en de verwijdering hiervan, de persoonlijke beveiliging en de beveiliging van de omgeving en hoe zij bepaalde metingen moeten verrichten. Asbest is tot het eind van de ja ren tachtig gebruikt. We vin den het op alle plaatsen in de woning. Bijvoorbeeld in dou- chewanden, standleidingen, in het zeil in de keuken of de gang en boven de deuren om het vocht tegen te houden. Asbest op zich is niet gevaarlijk. Maar bij de verwerking ervan is het een van de meest gevaarlijke stoffen die er bestaat. Ook de oude Egyptenaren waren hier van reeds op de hoogte. Zij lie ten het werken met asbest aan slaven overf die er dan ook met grote aantallen aan overleden. Alvorens De Vrieze of Wesdorp asbest gaat verwij deren'moet er een werkplan gemaakt wor den van de werkzaamheden. Hierin staan alle processen be schreven, inclusief de veilig heidsmaatregelen voor de werknemers en de buurt. Op alle apparatuur die gebruikt wordt, waaronder een masker, zit een zogenaamd P3-filter. Dit filter vangt de asbestdeel- tjes op. „Het is zelfs zo dat het verwijderen van asbest met een P3-filter veiliger is, dan dat je buiten op straat loopt. Er zit overal asbest in de lucht", aldus De Vrieze. Metingen to nen zijn gelijk. Vooral in een grote stad met veel stoplichten is het aantal asbestdeeltjes per kubieke meter lucht vele keren hoger dan in een woning waar met asbest wordt gewerkt. Eisen „Het storten van de asbest is eigenlijk het grootste pro bleem", zegt De Vrieze. Dit storten gebeurt op stortplaat sen onder de grond. De stort plaatsen stellen echter alle maal verschillende eisen wat betreft het verpakken van het afval. „Bij de ene stortplaats moet het in speciaal folie, bij de ander in zogenaamde big bags en bij de een moet het op pallets en bij de ander weer niet." Daar komt bij dat de stortplaatsen slechts één dag in de week open zijn voor het storten van asbest en dat het afval zo dicht mogelijk bij de plaats van sloop gestort moet worden. „Je mag asbest niet opslaan, maar door de beperk te openstelling van de stort plaatsen is dit w^l noodzake lijk," aldus De Vrieze. Alleen in opdracht De Vrieze verwijdert alleen as best in opdracht van bedrijven, waaronder zich ook woning bouwverenigingen bevinden. „Voor een particulier is dit on betaalbaar. Alleen het maken van een werkplan kost al zo'n 1200 gulden." Het gevolg hier van is wel dat er door particu lieren veel gerommeld wordt met asbest. Door stortplaatsen wordt hieraan steeds meer paal en perk gesteld. Volgens De Vrieze kom je hier als parti culier niet meer op met asbest- afval. Waar deze dan wel met hun afval terecht kunnen blijft vooralsnog een open vraag. Alvorens met het verwijderen van asbest te beginnen, stelt Harm de Vrieze op kantoor een uitge breid werkplan op. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De voormannen van Zevibei zijn in hun wiek geschoten nadat zij in het vak blad voor de Nederlandse en Belgische visserij Visserij- nieuws hebben gelezen dat de leden van Vissersbondafdeling Zuid-Nederland hun grieven tegen de mosselaars op het bordje van minister Maij- Weggen van verkeer en water staat hebben gelegd. „Tben ik dat in Visserijnieuws las, is dat bij mij behoorlijk in het verkeerde keelgat gescho ten", zei Zevibei-voorzitter Jan de Voogd afgelopen vrijdag op de jaarvergadering van vis sersvereniging 1-Ielpt Elkander in Zierikzee. Volgens De Voogd raakt het kant noch wal om on derlinge conflicten op deze ma nier aan te zwengelen. Volgens de brief van de Vis sersbondleden aan minister Maij zouden de mosselvissers op de verkeerspost in Wemel- dinge toestemming hebben ge kregen om de sleepnetvissers via de radarapparatuur te bespieden. De beide partijen hebben inmiddels de hulp van visserijopziener J. Poelman uit Zierikzee ingeroepen. Binnen kort worden de beide partijen door gedeputeerde Bruinooge van Visserszaken uitgenodigd voor een gesprek. Advertentie Ing. A. J. Hanse - J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. eri Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 - Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamscede 4301 XG Zierikzee Telefoon 011 15-3424 KM nBk4 Telefoon 0II10-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 Advertentie Advertentie donderdag vrijdag zaterdag 24 februari 25 februari 26 februari van van van 14 tot 22 uur 11 tot 22 uur 11 tot 18 uur Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr D kwartaalabonnement C jaarabonnement met autom. afschr. C jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 47,00 a f 49,50 f 177,00 f 187.00 Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ry Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1