Brouwse bevolking nog niet goed gewend aan 'koopavond' stadhuis 'Gebied sociaal-geografisch deel van Schouwen-Duiveland' dichters VVD wil verruiming openingstijden van het gemeentehuis Gemeentesecretarie gedurende half jaar op maandagavond open College Westerschouwen claimt Neeltje Jans: Q) V) Eenderde van Zeeuwse ondernemers wil wel cursus afvalpreventie DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 NR 25514 5 Raymond Rynja aan de balie van de Brouwse gemeentesecretarie. ,,Dat moesten ze meer doen. De bank en het postkantoor zouden ook een avond per week open moeten zijn." (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Een paspoort, een rijbewijs, een jachtakte, een uittreksel uit het persoonsregister. De inwoners van de gemeente Brouwershaven kunnen daarvoor sinds kort ook op maandagavond terecht aan de balie van het stadhuis in Brouwershaven. „Het is gewoon geweldig. Vanmorgen telefoneerde ik naar het stadhuis om na te gaan of ik één of twee keer vrij moest nemen voor een nieuw paspoort. Toen kreeg ik te horen dat ik daarvoor ook op maandagavond terecht kon. Ik hoef dus helemaal geen vrij te nemen'.'. Zowel mevrouw A. van de Graaf uit Dreischor als de andere 'klanten' die maandagavond de Brouwse ge meentesecretarie binnen stapten waren zeer enthousiast over dit initiatief van hét Brouwse gemeentebe stuur. Toch blijkt uit de geringe aantallen mensen die de afgelopen weken gebruik maakten van de 'koop avond' in het Brouwse stadhuis dat men nog niet goed gewend is aan deze nieuwe service-verlening. Voorlopig gaat het nog om een proef die duurt tot eind juni. Wanneer er genoeg animo blijkt te zijn voor de avond openstelling van de gemeente secretarie, kan het Brouwse ge meentebestuur dan beslissen om de proef om te zetten in een definitieve serviceverlening. Van de 25-jarige Raymond Rynja uit Brouwershaven mag men die beslissing nemen. On danks de vorst en de harde wind kwam hij maandagavond naar de gemeentesecretarie om een nieuw paspoort aan te vra gen. ,,Ik ga 22 maart op vakan tie naar Tunesië. Dan moet het allemaal in orde zijn." Het liefste zou de Brouwenaar ook zijn geldzaken 's avonds op het Brouwse 'vorenomme' willen kunnen regelen. „Ze zouden ook de bank en het postagent schap een avond open moeten stellen, zodat je alle zakelijke dingen kunt afhandelen. Dat is nu heel lastig omdat je overdag meestal moet werken". Ook mevrouw W. J. M. Hanse van Splunder uit Brouwersha ven kwam maandagavond door het donker naar het Brouwse stadhuis. „Ik heb papieren no dig om me medisch te laten keuren in verband met verlen ging van mijn rijbewijs', aldus de oude dame. Zij heeft ook de tijd om overdag naar het Brouwse stadhuis te komen. „Ik ben vanmorgen ook ge weest. Maar toen was er vanwe ge ziekte niemand aanwezig die me aan de juiste papieren kon helpen. Ze adviseerden me om vanavond terug te komen. Ik was heel verbaasd, want ik heb nooit geweten dat het stad huis ook 's avonds open was. Voor mij maakt het niet zoveel uit. Maar voor andere mensen is het natuurlijk heel gemak kelijk". PvdA-raadslid A. de Vlieger uit Schuddebeurs komt naar het Brouwse stadhuis voor een besloten vergadering met an dere gemeenteraadsleden. Maar en passant maakt hij van de gelegenheid gebruik om een uittreksel uit het persoonsre gister aan te vragen. Het raads lid js vast overtuigd van het nut van de nieuwe dienstverle ning op maandagavond. „Er zijn steeds meer gezinnen waarvan beide partners over dag werken. En straks ver dwijnt ook het rijdende post kantoor uit de gemeente. Daar konden de mensen ook terecht voor het aanvragen van een paspoort". De avondopenstelling op maandag houdt uiteraard in dat het personeel van de Brouwse gemeentesecretarie extra beschikbaar moet zijn. Geen probleem, vinden mede werkster afdeling burgerzaken Hanneke Haeck uit Bruinisse en medewerker afdeling finan ciën H. J. Goedegebure uit Nieuwerkerk. „Ik vind het niet erg, want ik hoef hier maar om de drie weken een avond te zit ten', aldus de Bruse, die onge veer anderhalf jaar op de Brouwse gemeentesecretarie werkt. Het is sinds begin ja nuari haar derde keer dat ze op maandagavond achter de balie zit. Voor Goedegebure is het de eerste keer. „Er zit telkens een medewerker van burgerzaken en een ambtenaar van een an dere afdeling. Die komen dus wat minder vaak aan de beurt". Ervaring Goedegebure heeft vooral er varing met mensen die hun ge meentelijke belastingen con stant komen betalen in het Brouwse stadhuis. „Dat komt nog steeds voor. Je ziet vooral oudere mensen, die reeds hun hele leven gewend zijn om hun rekeningen contant te voldoen. Maar ik krijg ook veel toe risten aan mijn bureau. Duit sers die hier in de gemeente een tweede woning hebben en de forensenbelasting komen betalen." Maandagavond komt er geen enkele klant die spon taan zijn portemonnee trekt. Hanneke Haeck heeft het drukker. In vergelijking met de afgelopen weken, toen het klanten-potentieel op maan dagavond varieerde van vier tot nul personen, gaat de deur nu regelmatig open. De negentien-jarige H. Dik- hooff uit Noordgouwe heeft een uittreksel nodig uit het persoonsregister. Ook hij is en thousiast over de 'koopavond' op de gemeentesecretarie. „Omdat ik op school zit heb er helemaal niets aan dat de ge meentesecretarie 's morgens is geopend. Wanneer ik wat nodig heb is het voor mij veel gemak kelijker om 's avonds naar het stadhuis te gaan". Mede door de reacties van de mensen zijn beide gemeente-ambtenaren er van overtuigd dat de avond openstelling een goed initiatief is. „Brouwershaven is niet zo'n grote gemeente. Over het alge meen is het 's morgens ook niet zo druk aan de balie van de se cretarie. Wanneer de mensen eenmaal weten dat de secreta rie op maandagavond open is, zullen ze wel meer gebruik gaan maken van die mogelijk heid. Vooral wanneer het wat langer licht is buiten en de zo mervakanties er aan komen. Dan is er altijd een piek van mensen die nieuwe paspoorten nodig hebben". BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Westerschouwen ligt wordt Neeltje Jans toegevoegd aan het grondgebied van Westerschouwen in plaats van - zoals de provincie voor ogen heeft - aan Walche ren.Het college stelt dat het voormalige werkeiland sociaal-geografisch deel uit maakt van Schouwen-Duiveland en het gebied ruimtelijk en recreatief meer aansluiting heeft met Schouwen-Duiveland dan met Walcheren. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 21 februa ri. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Het plan van de provincie om Neeltje Jans toe te voegen aan de nieuw te vormen gemeente Walcheren maakt onderdeel uit van het plan voor gemeentelij ke herindeling op Schouwen- Duiveland. Dé provincie wil de zes huidige gemeenten op Schouwen-Duiveland samen voegen tot één gemeente SchouwenDuiveland. Zoals be kend mag worden veronder steld heeft men zich in de ge meente Westerschouwen - even als in de gemeenten Bruinisse en Duiveland - van meet af aan uitgesproken tegen die plan nen. Tijdens de gemeente- Volgens het college van b en w van Westerschouwen is het niet meer dan logisch dat Neeltje Jans aan Westerschouwen wordt toegevoegd. (Foto: Marijke Folkertsma). raadsvergadering volgende week dient de raad zich defini tief uit te spreken over de plan nen, inclusief het plan voor toedeling van Neeltje Jans aan Walcheren. Strijdpunt Het is zeker niet voor de eerste keer dat discussie ontstaat over de vraag tot wiens grond gebied het voormalige werk eiland gerekend dient te wor den. Eerder werden zowel door de gemeente Westerschouwen als door de gemeente Veere al claims gelegd op het gebied. De provincie wil nu Neeltje Jans toevoegen aan Walcheren, maar gebruikt daarvoor vol gens het college van b en w van Westerschouwen volstrekt geen steekhoudende argumen ten. „Het bevrpemdt ons dat in uw argumentatie op geen enkele wijze wordt ingegaan op het feit dat geografisch gezien het logischer is dat de Neeltje Jans én de Roggenplaat (thans grondgebied van de gemeente Westerschouwen) één geheel behoren te vormen", aldus het college. Het argument van de provincie dat Neeltje Jans be ter bereikbaar zou zijn vanaf Walcheren wordt door het col lege van Westerschouwen van tafel geveegd. „Hoe dit door u gemeten is cq wordt is ons een raadsel, temeer daar Schouwen-Duiveland - ook over land - direct grenst aan het gebied. Dit is niet het geval ten aanzien van de nieuw te vor men gemeente Walcheren". Ook uit praktisch oogpunt zou het volgens het college van b en w van Westerschouwen logisch zijn om Neeltje Jans toe te voe gen aan het grondgebied van Westerschouwen. „Ervan uit gaande dat met name het strandbezoek gevoed wordt vanuit de Kop van Schouwen, is het niet meer dan logisch en schept het de nodige duidelijk heid als wettelijke bepalingen die op Schouwen-Duiveland van toepassing zijn ook voor dit gebied gaan gelden", aldus het college. Financiële argu menten tenslotte kunnen vol gens het college van b en w van Westerschouwen geen motief zijn om van toedeling van Neel tje Jans aan Westerschouwen af te zien. In een analyse van het herinde lingsplan van de provincie laat het college niet veel heel van de plannen. Ten eerste, zo stelt het college, is Westerschouwen niet 'te klein' en is herindeling om die reden dan ook niet noodza kelijk. „Er is geen aanleiding te veronderstellen dat het amb telijk apparaat van Wester schouwen bekwaamheid ont beert voor de uitvoering van de gemeentelijke taken. Behoef ten en middelen zijn in de ge meente Westerschouwen in evenwicht en is er geen aanlei ding om te twijfelen aan de in vloed van de burger op het lo kaal bestuur". Geen eenheid Het argument van de provincie dat Schouwen-Duiveland so ciaal-geografisch één geheel vormt is volgens b en w van Westerschouwen niet steekhou dend. „In tegenstelling tot de opvatting van gs ligt het nret voor de hand om te kiezen voor één gemeente Schouwen-Dui veland, juist gelet op de te on derscheiden eenheden op het eiland. De Westhoek van Schouwen-Duiveland vormt een duidelijk op zichzelf staan de sociaal-geografische een heid", aldus het college. De vrees wordt uitgesproken dat als Schouwen-Duiveland één gemeente zou worden de specifieke belangen van de Westhoek weieens onderge schikt zouden kunnen worden aan andere zaken. Q) Schreeuw Wie in zijn eigen lippen snijdt, proeft dat eigen bloed gedijt. Het varken gilt als 't mes in slachters hand, Blinkend van bloed aan zijn keel beland. Even stoot het nog een laatste schreeuw, En dan stulpt het bloed glanzend reeuw. Al uit de diepgestoken wond, Als een rode regen op de grond, Zo kan ook onze tonge steken, Als wij onszelven willen wreken, Op een vijand die ons belaagt, Zijn wij al zeer snel uitgedaagd, Om onze tong te scherpen als een priem, Slijpen wij hem in eigen vriendenkring, Zo scherp dat hij door vlees en botten snijdt, Gelijk het mes dat in slachtershanden gedijt. Willem IJzelenberg, Oosterland Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Volgens onderzoek ZIERIKZEE - Eenderde van de Zeeuwse onderne mers heeft belangstelling voor een cursus op het ter rein van afvalpreventie. Dat blijkt uit een onderzoek van de werkeenheid onderzoek van de Stichting Zeeuwse Raad voor Volksgezondheid, Maatschappe lijke ontwikkeling in Cultuur Zeeland (VMC). Afvalpreventie is een belang rijk onderdeel van het beleid van de provincie Zeeland op het terrein van het milieu. De Directie Milieu en Waterstaat van de Provincie Zeeland wil in het kader van het onderwerp afvalpreventie gericht bezig zijn om ook het bedrijfsleven' nog meer te interesseren. Daar bij is het idee ontstaan om een cursus op te zetten die gericht is op het maken van een afval preventieplan voor het betref fende bedrijf. De bedoeling van de cursus is dat onderne mers na het volgens van de cur sus zelf een plan kunnen opstellen om afval te voorko- Onderzoek Om de belangstelling onder de ondernemers voor een dergelij ke cursus te peilen hield de werkeenheid onderzoek van de Stichting VMC Zeeland een en quête onder de ondernemers die oktober vorig jaar de Con- tacta - een jaarlijks gehouden en drukbezochte beurs - in Goes bezochten. Aan de hand van een steekproef is met 254 ondernemers een mondeling vraaggesprek gevoerd. Volgens de uitkomsten van het onder zoek zou eenderde van de Zeeuwse ondernemers behoef te hebben aan een cursus afval preventie. Daarbij dient aangetekend te worden dat ten tijde van de on dervraging achtendertig pro cent van de ondervraagden meldde dat er al een afvalpre ventieplan aanwezig is in de onderneming waar men werk zaam is. Verder meldde vijftien procent van de respondenten dat de betreffende onderne ming druk doende is met het opstellen van een afvalpreven tieplan. Voor een bedrijf dat serieus aan de gang gaat met een plan om afval te voorko men zijn de kosten voor een cursus op dat gebied al snel 10.000,-. Uit deantwoorden van de ondervraagde onderne mers blijkt dat men de kosten van een cursus vrij laag in schat. Verkiezingsprogramma 1994-1998: BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de afdeling Westerschouwen van de VVD ligt worden de huidige openingstijden van het gemeentehuis voor het pu bliek verruimd. Dat schrijft de VVD in haar verkie zingsprogramma 1994 -1998. „De VVD staat een pro- duktgerichte en klantvriendelijke gemeentelijke or ganisatie voor", aldus de liberalen. Informatie-uitwisseling over het gemeentelijk beleid staat hoog op de politieke agenda van de liberale gemeentebe stuurders. Bestuurders dienen zich volgens de VVD te onthou den van jargon en ook te bevor deren dat ambtenaren geen vaktaal gebruiken. „Voorlich ting over het gemeentelijk be leid behoort niet alleen een goede inhoud, maar ook een zo danig uitnodigende vorm dat de burger er kennis van neemt", aldus de VVD. De par tij ziet het Westerschouwens Nieuwsblad wat dat betreft als één van de belangrijkste hulp middelen. De VVD zegt grote waarde te hechten aan de handhaving cq versterking van toerisme en re creatie, een van de belangrijk ste pijlers van de Wester- schouwse economie. „Hierbij dient onze waardevolle natuur behouden te blijven", aldus de VVD. De VVD is voorstander van het verhogen van de kwali teit van de dienstverlening in de toeristisch-recreatieve sec tor. Verder vindt de VVD een goed en duidelijk gemeentelijk milieubeleid van groot belang. De afdeling Westerschouwen van de VVD vindt dat de agra rische sector zich zowel op kor te als op lange termijn op een economisch verantwoorde wij ze moet kunnen blijven ont wikkelen. De VVD vindt glas tuinbouw op beperkte schaal, en op daarvoor aanvaardbare locaties, aanvaardbaar. Ook wordt gepleit voor de aanplant van bos. Bij innovatie van be drijven dient in de visie van de WD niet alleen de onderne mer, maar ook de natuur en het milieu daar voordeel van te hebben. DEN HAAG - Riccardo Chailly heeft met onmiddellijke in gang zijn chefdirigentschap van het Tbatro Communale in het Italiaanse Bologna neerge legd. Chailly, die ook chef dirigent is van het Koninklijk Concertgebouworkest in Am sterdam, heeft dat vorige week in Milaan verklaard tegenover het muziekblad Luister, dat in het maartnummer een officiële verklaring van de dirigent pu bliceert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5