'Ik hoef nog niet zo nodig naar Amsterdam om mezelf te bewijzen' streeknieuws Brandweer Bru klaar voor hulpverlening op het water Zierikzeese acteur Eric Holm speelt gastrol in Goede tijdenslechte tijden Amsterdam krijgt werk van Mondriaan Optimistische geluiden tjdens jaarvergadering Boek van Yolanda hoeft niet uit de handel DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 NR 25514 3 Acteur Eric Holm: ,,Ik had zoiets van dat zou ik nooit doen..." (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Dit schooljaar staat de 28-jarige Eric Holm uit Zierikzee voor het laatst voor de klas. Zijn droom om acteur te worden is zo langzamerhand werkelijkheid aan het worden. Nu durft hij het laatste schip achter zich te verbranden. De gastrol in Goede tijden, slechte tijden heeft ongetwijfeld bijgedragen aan de sprong in het diepe: Full-time in het theater en je brood ermee verdienen. Eric Holm zal vijf afleveringen lang te zien zijn in de populaire soap Goede tijden, slechte tij den. Hij speelt Arie Klein, een detective die het met de be roepseer niet zo nauw neemt. Dat kan ook haast niet anders want hij werkt in opdracht van' de randfiguur Roderick Ver hulst. Wanneer de afleveringen te zien zijn, de opnames zijn in middels afgerond, wil Eric niet vertellen: ,,Ik heb er altijd op af lopen géven, dat soort series. Ik had zoiets Van: dat zou ik nooit doen, en wat wordt daar Het onderwerp kwam aan de orde tijdens de jaarvergade ring van het Bruse brandweer korps, onder voorzitterschap van J. Steketee. Snel ingrijpen bij brand en/of hulpverlening te water staat bi£ de Bruse vuurbestrijders al jaren op het verlanglijstje. Tot op heden was een adequate regeling in de praktijk niet uitvoerbaar omdat bereidwillige booteige naren niet via het stil alarm konden worden gealarmeerd. Voor de brandbestrijding of het verlenen van hulp op het water waren de Bruse vuur bestrijders afhankelijk van de medewerking van de op het be treffende moment beschikbare Rijkspolitie te water of even tueel een rubberboot van het korps Duiveland. Met de aan stelling van twee jonge brand weerlieden in de Bruse ploeg (die hun dagelijks brood per boot uit en van het water ha len) heeft het gemeentebestuur de mogelijkheden van het door de brandweer gepresenteerde voorstel nader uitgewerkt. Omdat de beide korpsleden in geval van brand of hulpverle ning automatisch worden gea larmeerd kan in de meest voor komende situaties direct met een vaartuig uit de Vissersha ven worden uitgevaren. De tweede boot, een zeewaardige en snelle vissloep, is (indien nodig) praktisch overal inzet baar omdat deze meestentijds op een trailer staat gestatio neerd. Op werkdagen (maxi maal zes uur per dag) vertoeft het betreffende vaartuig in het waterrijke verzorgingsgebied van de gemeente, onder de rook van het vissersdorp. Brandweerversnelling Voorzitter Steketee omschreef 1993 met veertien uitrukken in de rij van rustige jaren. Team geest en kameraadschap ston den tijdens oefeningen en uit slecht in geacteerd. Dus ja, nou heb ik het toch gedaan en het was echt hartstikke leuk. Bo vendien voel je je toch wel trots als je eruit gepikt wordt. Bij dat castingbureau van Harry Klein bellen wel 30 mensen per dag op om zich in te laten schrijven." Eric wil wel ver klappen dat er in maart ie mand ontvoerd wordt in de se rie, dus zullen we rond die tijd op moeten gaan letten willen we hem zien schitteren als lou che detective..Eric: ,,Ik had ei genlijk een screentest gedaan voor Vrouwenvleugel maar dat rukken hoog in het vaandel, waarop burgemeester Vogelaar nadrukkelijk op het belang hiervan attendeerde. Vorig jaar kwam volgens Steketee meer malen tot uiting dat een brand weerkorps niet alleen ten dien ste van de gemeenschap, maar ook dienstbaar voor de ge meenschap moet zijn. In het achterliggende jaar verleenden de brandweerlieden hun mede werking bij de viering van de Koninginnedag en het 525-jarig bestaan van het mosseldorp. Ook werd twee keer een jonge collega geassisteerd bij zijn po ging tot de stap of de sprong in de huwelijksboot. Veel tijd werd verder in het af gelopen jaar gespendeerd aan de voorbereidingen voor het aanschaffen van een nieuw MAN-blusvoertuig. De opleve ring zal medio juni 1994 kun nen plaatsvinden. Voor het ko mend jaar staat het in eigen be heer ombouwen van het huidi ge Mercedes-biusvoertuig tot hulpverleningswagen op de rol. De brandweer en het Rode Kruis hebben recentelijk plan nen gesmeed om samen onder een dak op weg te gaan. Achter de schermen zijn de voorberei dingen inmiddels getroffen voor het realiseren van een nieuwe brandweerkazerne aan de Dorpsweg, geïntegreerd met de plaatselijke Rode Kruis co lonne. Paraatheid Voorzitter Steketee compli menteerde in zijn jaarrede bur gemeester Vogelaar voor zijn voortvarendheid in de beleids voering. Hij hoopte dat de ge meenteraad bij de besluitvor ming op dezelfde „brandweer versnelling" zal voortbordu ren. De burgemeester vertolkte op zijn beurt zijn mening over de prettige samenwerking tus sen het brandweerkorps en de ging niet door, ik was niet breed genoeg en niet oud ge noeg. Toen zeiden ze dat de videoband in het archief kwam. Ik dacht: ja, ja, daar hoor ik dus nooit meer wat van. Tot mijn stomme verba zing belden ze twee weken la ter op of ik een bijrol in Goede tijden, slechte tijden wilde spe len. Ik was wel verbaasd over de manier van werken. Een week van tevoren kreeg ik het script. Dit was mijn enige hou vast om me een beeld te vor men van het karakter van Arie Klein." Volgens Eric is het gemeente. „De brandweer staat met een uitstekende pa raatheid voor de voorkomende zaken in de gemeente. Boven dien wordt stevig gewerkt aan het op peil houden van het ma teriaal, de accommodatie en het opleidingsniveau", aldus Vogelaar. Vooruitblikkend leek het de burgervader van de politieke partijen een goede geste om (mits financieel haal baar) een multifunctioneel ge bouw aan de Dorpsweg te rea liseren. Vooralsnog moet het fi nanciële eindplaatje worde af gewacht. Het jeugdbrandweerkorps functioneert volgens de jeugd leiders C. Hartoog en P. Hanse tot voldoening van de leiders en de jeugd. Dit jaar is zelfs een wachtlijst ontstaan omdat het maximale aantal van 15 jeugdleden probleemloos op volle sterkte kon worden ge houden. In het jaaroverzicht onderstreepten de jeugdleiders om vooral niet het hoofddoel van de jeugdbrandweer, name lijk het op peil houden van de instroom naar het vrijwilli gerskorps, uit het oog te verlie zen. Volgens hun uitleg lijkt het er tijdens de Zeeuwse jeugdbrandweerwedstrijden meer en meer op dat de jeugd- korpsen tot volwaardige hulp verleners worden opgeleid. Tij dens het regionaal overleg over deze materie staan de Bruena- ren (niet alleen daar) meesten tijds alleen bij de motivering van de standpunten hierover. Hartog en Hanse, sinds kort met de steun van A. den Her- togh, geven de voorkeur aan een opleiding in een ontspan nen sfeer waarin zowel jongens als meisjes spelenderwijs met het eenvoudige brandweer- werk kennis maken. Tijdens de jaarvergadering reikte burge meester Vogelaar de module organisatie, onderdeel van de cursus onderbrandmeester, uit aan C. Hartoog en J. de Ronde. amateuristische wat deze serie uitstraalt te wijten aan gebrek aan tijd en budget. Eric: „Iedere scène duurt 20 minuten en daar wordt strikt de hand aan gehouden. Alles wordt ongeveer tien keer opge nomen en dan plakken ze de beste stukjes aan elkaar. Ze kunnen het zich gewoon niet permitteren om ergens langer aan bezig te zijn. Ik moest een keer een scène spelen aan een bar. Ik nam een-slok thee en die was zo loeiheet.'dat kon ik nau welijks verbergen. Bij de derde DEN HAAG - Het boek „Mijn verhaal" van slachtoffer Yo- landa over de Eper incestzaak hoeft niet uit de handel te wor den genomen. Maandag gooiden de advocaten van de veroordeelden in de Eperzaak, de uitgeverij Bzztooh en Yolanda zelf het op een akkoordje na een twee uur durend gekissebis in kort ge ding over het boek. De veroordeelde ouders van opname vond ik dat het er op ging lijken maar toen stopten ze en vonden het goed. Twee keer werd hij afgewezen op de toneelacademie. Eric: „Dat was echt een grote teleur stelling, maar ja, van de 1600 aanmeldingen kunnen ze er maar 40 aannemen. Dus dan gaan ze op héle kleine dinge tjes letten. Ik ben toen naar de pedagogische academie ge gaan. Maar na een tijdje voor de klas krijg je zoiets van: dit wil ik niet, ik wil absoluut iets op het toneel gaan doen." Niet meer voor de klas staan bete kende voor Eric niet dat hij af scheid nam van het werken voor kinderen. Middels cursus sen kreeg de onderwijzer de kneepjes van het vak onder de knie. Eric: „Twee jaar geleden was er een vacature bij het eni ge professionele kindertheater in Zeeland, Het Hondje van de Ruyter. Ik dacht wie niet waagt wie niet wint en voordat ik het wist was ik aangeno men." Nog twee dagen in de week staat hij voor de klas, maar dat zal dit jaar voor het laatst zijn. Vier dagen in de week zullen dan besteed wor den aan het theatervak. Het Hondje van de Ruyter treedt in het hele land en zelfs in België met succes op. Daarnaast vormt Eric samen met Peter Adriaanse het duo De Peddels, veelgevraagd in verzorgingstehuizen. Ze zingen liedjes van toen en nu die de mensen mee kunnen zingen. Eric: „Ik probeer echt van alle markten thuis te zijn, des te groter is de kans dat je slaagt in dit vak. Ik heb vaak works hops bezocht, gegeven door goede acteurs, en deze zomer hoop ik naar Los Angeles te gaan voor een workshop." Ook1 zanglessen staan op het pro gramma. Eric: „Ik hoef niet zo nodig een bekende Nederlan der te worden, maar wel graag een bekende acteur. Ken je Pierre Bokma? Nee? Nou, dat is een bekende acteur, hij speelt Richard de derde van Shakespeare bij het Amster dams Toneel. Dan ben je bij het theaterpubliek bekend, maar dan kun je nog gewoon ano niem je boodschappen doen. Als je vaak op de televisie komt, kan dat niet meer. Hoe ik mezelf zie over tien jaar? Ik heb geen vastomlijnd beeld van wat ik wil. Ik wil wel iets bereikt hebben. Mijn vriendin woont in Amsterdam dus ik denk dat ik over anderhalf twee jaar daar wel zal gaan wo- hen om over te stappen naar .een groter toneelgezelschap. Je zit in Amsterdam toch dichter bij het vuur. Yolanda, haar ex-man en buur man wilden via het geding voor de rechtbank in Den Haag het boek van Yolanda, geschré ven door B. Snoijink, uit de winkels laten verdwijnen om dat daarin gesproken wordt over babymoorden. Voor dit feit echter werden de Eper- veroordeelden nu net vrij gesproken. De verhalen van Yolanda daarover zouden hen op een onterechte manier zwartmaken. ZIERIKZEE Cursus tuinieren Op donderdag 17 februari start de cursus Meer Plezier van uw Siertuin van de Zeeuwse Volks universiteit. Mevrouw M. Bulk zal aandacht besteden aan ver schillende interessante onder werpen. Aan bod komen onder meer de aanleg van een tuin, gazon, bestrating, struiken en klimmers, snoeien, zon- en schaduwplanten en eetbare planten. Opgeven kan tot don derdag bij mevrouw Ria Mein- tema, telefoon 01110-14691. De cursus bestaat uit zes ochten den van 9.00-11.30 uur. Plaats: Vismarkt, St. Domusstraat 55. Vergadering PvdA Op 'donderdag 17 februari houdt de afdeling Zierikzee van de PvdA een afdelingsver gadering. De bijeenkomst wordt gehouden in de panden op het Vismarkt je bij de Sint Domusstraat en begint om 20.00 uur. Op de agenda staat de verkiezingscampagne en het volkshuisvestingsbeleid. Be langstellenden kunnen de ver gadering bijwonen. Koffie-ochtend Woensdag 23 februari wordt in het Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein in Zierik zee een open koffie-ochtend voor vrouwen gehouden. De koffie-ochtend is een initiatief van vrouwen uit de regio die op interkerkelijke basis het ge sprek over levens- en geloofs vragen willen stimuleren. Tbn- neke Bijker. verzorgt een inlei ding over het thema Is geloven een relatie of een frustratie. Aan.de hand van het boek Ge nesis uit de Bijbel wordt ge noemd thema toegelicht. De koffie staat klaar vanaf 8.45 uur. Het programma begint om 9.15 uur. Kinderoppas is be schikbaar (Janneke Vaane, 01117-1717) Amateur Comedie Op vrijdag 25 februari speelt de Amateur Comedie Zierikzee in het Diekhuus in Middelhar- nis het toneelstuk Angst van Bertolt Brecht. Deze grote Duitse toneelschrijver, heeft een groot deel van zijn leven besteed aan de strijd tegen het nazisme. De voorstelling be staat uit 24 kleine toneelstuk jes. De Amateur Comedie Zie rikzee brengt acht van deze scè nes in een geheel eigen vormge ving. Het is een samenwer kingsproject van drie regis seurs: Marijke Reuser, Cees Möhlman en Lies Hanse. De choreografie is van Anna van de Berg. De voorstelling in het Diekhuus is de derde. Eerder werd gespeeld in de Concert zaal in Zierikzee en het Arsenaal-theater in Vlissin- gen. De voorverkoop is via de VVV in Middelharnis en de voorstelling begint om 20.30 uur. Voor informatie: Het Diekhuus, telefoon 01870- 82400. Verwachting t/m zaterdag 19 feb. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht noordo. 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -7 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht noordo. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 feb. Zon op 07.52, onder 17.51 Maan op 09.32, onder 17 feb. Zon op 07.50, onder 17.53 Maan op 09.59, onder 00.42 Eerste Kwartier: 18 feb. (18.48) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen houdt de vorst aan. Wel neemt de wind be hoorlijk afzodat het iets minder koud aanvoelt. Sluierbewolking tempert morgen de zonneschijn. Het blijft droog. De minimumtemperatuur ligt komende nacht rond de -6 graden. Morgen komt het kwik op de meeste plaatsen dicht bij het vriespunt. De rest van de week veranderen de tem peraturen niet veel. 's Nachts vriest het matig, overdag liggen ze enkele graden onder nul. De aanhoudende kou wordt veroorzaakt door een ho- gèdrukgebied boven Scandinavië, dat daar voorlopig blijft liggen. Hier door kunnen depressies met zachte re lucht ons niet bereiken. Ze trekken richting het Middellandse-Zeege- bied en veroorzaken daar wisselval lig weer. ROTTERDAM - Door een brand op een woonboot in de Kreeksehaven in Rotterdam- Zuid is vanochtend, dinsdag, een 76-jarige man om het leven gekomen. AMSTERDAM - De kring Am sterdam van de Koninklijke Notariële Broederschap heeft een vroege tekening van Piet Mondriaan geschonken aan de gemeente Amsterdam. De tekening, waarop de kaar senfabriek achter het Rijksmu seum staat afgebeeld, maakt deel uit van de tentoonstelling Mondriaan aan de Amst'el 1892- 1912, die donderdag in het Ge meentearchief wordt geopend. Er zijn ruim zestig werken, voor een groot deel afkomstig uit het buitenland te zien. Het is de eerste keer dat de Amster damse periode van Mondriaan in een tentoonstelling aan bod komt. Met de presentatie in de hoofdstad wordt het Mondriaan-jaar officieel ge opend. Later in het jaar zijn er onder meer exposities in Dom burg en het Haags Gemeente museum. ZIERIKZEESCHEÜ3 NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van' de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tof 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (f?m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. BRUINISSE - Het gemeentebestuur van Bruinisse heeft met twee particuliere booteigenaren overeenstemming bereikt voor het gebruik van een stalen sloep bij de bestrijding van calamiteiten op het water. Met een derde bootbeziter is het Bruse college nog in onderhandeling. Volgens burgemeester A. Vogelaar kan de vrijwillige blusploeg in Bruinisse binnenkort paraat staan voor de hulpver lening en het bestrijden van scheepsbranden, uiteraard voor zover de capaciteit van het materieel dat toelaat en ondanks enkele kleine beperkingen. ZIERIKZEE - De combinatie van vorst en een harde wind maakten de weersomstandigheden maandag zo guur dat men alleen dik ingepakt de straat op kon. De sjaals, handschoenen en mutsen, die de afgelopen maanden nauwelijks uit de kast hoefden te komen, werden ijlings te voorschijn gehaald. Fotograaf Joop van Houdt zag op straat overal dik ingepakte mensen. In Europa zijn in middels veertien mensen omgekomen door de koude. In Nederland waren maandagavond voorzo ver bekend nog geen dodelijke slachtoffers te betreuren. De Wegenwacht had vooral maandagoch tend de handen vol aan de hulpvragen. Het waren er naar schatting drie keer zoveel als normaal. Veel van de gestrande weggebruikers hadden dit echter deels aan zichzelf te wijten doordat ze hun auto slecht hadden onderhouden: slechte accu's, verkeerd afgestelde luchtfilters, koelsystemen met te weinig anti-vries en vlokkende zomer-dieselolie eisten hun tol. Alle afdelingen van het Le ger des Heils in Zeeland stelden hun noodopvang behalve (zoals gebruikelijk) 's nachts ook overdag open. Ook de regel dat men niet langer dan drie nachten achtereen bij het Leger des Heils kan sla pen werd afgeschaft voor de duur vayi de vorstperiode. Volgens de voorspellingen van het KNMI houdt die nog even aan. Men verwacht de hele verdere week lichte vorst overdag met temperatu ren net onder het vriespunt) tot matige vorst ('s nachts met temperaturen tot min zes graden). (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3