VN-commandant vertrouwt op werking van ultimatum Onderzoek justitie naar fraude vismijn Vlissingen 'Opleving economie verwacht in 1996' Angolees schip aan de ketting in Vlissingen Werknemers Fokker leggen het werk neer Meningsverschil over wapens Serviërs Nieuw proces Mandela weer naar Nederland Doodvonnis Rushdie bekrachtigd Ontslagen Belasting Geen geld homofiele ouderparen PvdA wil 400 miljoen voor langdurig werklozen Vis zou ''buiten klok omzijn verhandeld ve&&eiccu&eo> i5 roctt H£L£MAL A)i£T gijK £0tf~ Dijtytf!i®e(?££M i/j fig ula& ^eij&r ÉM /JU eeu ix apm ÉJJ o/jaeui/ciciib a ZIERIKZ EESCHE NIEUWSBODE Minister De Vries: DEN HAAG - CDA-minister De Vries van sociale za ken verwacht dat het vanaf 1996 weer een stuk beter zal gaan met de economie. Een groei van zo'n 3 pro cent sluit hij voor dat jaar niet uit. De Vries zei dat vandaag, dinsdag, voor de KRO-radio. SARAJEVO - De commandant van de vredestroepen van de Verenigde Naties in Bosnië, luitenant-generaal Michafel Rose, heeft ontkend dat er verschil van me ning bestaat tussen de Navo en de Verenigde Naties over de wijze waarop de Bosnische Serviërs bij Sarajevo hun zware wapens onder controle van de VN moeten plaatsen. Volgens de minister trekt de in ternationale economie in de loop van volgend jaar weer aan. Nederland kan daarvan profiteren, mits het „stevig op gesteld staat", aldus de be windsman. „Ik hoop dat het volgend kabi net in 1996 kan gaan discussië ren over hoe gaan we om met de meevaller." Hij voegde er aan toe dat het verkeerd zou zijn die meevaller nu al te ver delen. „Maar we moeten zeker vermijden dat de mensen in dit land de indruk krijgen dat het tot het eind van de eeuw kom mer en kwel blijft." Het gematigd optimisme van De Vries strookt niet helemaal met het CDA-verkiezingspro- Daarmee verhoogt de PvdA haar inzet voor de bestrijding van de langdurige werkloos heid van 1 naar 1,4 miljard gul den. Dat moet de komende ka binetsperiode 35.000 banen voor langdurig werklozen opleveren. Kok denkt het geld te vinden door een herschik king van de uitgaven binnen de rijksbegroting. Pvd A-lijstt rekker en vice- premier Kok maakte dat maandag bekend bij de presen tatie van de nota „Samen aan het werk" van zijn partij. Inspecteur Ruud Touwen van de internationale zeelieden- bond ITF heeft gisteren be kendgemaakt dat de beman ning, 28 Angolezen en 5 Portu gese officieren, vandaag, dins dag, zal weigeren de haven te verlaten en op de rede van Vlis- singen voor anker te gaan. De kapitein heeft die opdracht ge kregen van de Angolese staats- rederij Angonave om te voor komen dat de schuldenlast van de Karipande nog zwaarder wordt door de oplopende kade- gelden. Touwen is het met de kapitein eens dat het schip veel gevaar oplevert als het buiten de be schutting van de haven ligt af gemeerd. „Levensgevaarlijk zelfs", aldus Touwen. „Al eer der is het schip op drift ge raakt voor Vlissingen. Boven dien is de brandstof en het eten aan boord voor nog maar een paar dagen toereikend". Vandaag wordt het laatste rest je cacaobonen uit de ruimen gramma, waarin staat dat de uitkeringen (inclusief AOW) en ambtenarensalarissen de ko mende vier, jaar bevroren moe ten worden. Zelf keert De Vries niet meer terug in het volgende kabinet. Hij wil na de verkie zingen de actieve politiek ver laten. AOW Over de betaalbaarheid van de AOW in de toekomst maakt de minister zich weinig zorgen. Voorwaarde is dat zoveel moge lijk mensen tot hun 65ste aan de slag blijven. „Buitenge woon kostbare" regelingen als de vut moeten daartoe verdwij nen, vindt De Vries. Met deze nota verplichten na tionale en lokale bestuurders van de PvdA zich volgens Kok de komende vier jaar de in spanningen om vooral in de steden langdurig werklozen aan het werk te helpen beter op elkaar af te stemmen. Dan gaat het om kwesties als de finan ciering, de organisatie en het stroomlijnen van de regelge ving. Kok typeerde de nota maandag als een aanzet tot „de tweede fase van de sociale vernieu wing". gelost. Ook op die lading rust te geen zegen. De helft is be schadigd door condensvocht als gevolg van de grote tempe ratuurverschillen tussen het land van herkomst en de los plaats. De Angolees kwam 22 decem ber bij Vlissingen aan en lag daar enkele weken voor de kust. Vorige week liep de vrachtboot binnen in de Bijle- veldhaven om te worden ge lost. Op het schip rusten acht beslagen, vooral van lading belanghebbenden. Staatsrederij Angonave heeft geen cent, Angola is als gevolg van de jarenlange burgeroor log een failliet land. Tbuwen stuurt nu aan op openbare ver koop van het schip. „Dat levert een dikke miljoen op. Daarvan kan in ieder geval de beman ning worden betaald. Die twaalf miljoen gulden komt er nooit uit", aldus de ITF- inspecteur. Bovendien zei dq Brit er alle vertrouwen in te hebben dat de Bosnische Serviërs zich hou den aan de eisen van de Navo. Het bondgenootschap heeft ge dreigd de Servische stellingen rond Sarajevo te zullen bom barderen als de Serviërs voor zondag middernacht hun zware wapens niet hebben ingeleverd of teruggetrokken. „Ik twijfel er niet aan dat te gen de tijd dat het ultimatum is verstreken ze voor de volle 100 procent zullen hebben ge hoorzaamd", aldus Rose. Hij voegde daaraan toe niet te zul len aarzelen om luchtaanvallen aan te kondigen als dit nodig mocht zijn. Hoge officieren van de VN- vredesmacht, Unprofor, lieten maandag doorschemeren dat wat hen betreft het voldoende is wanneer de Serviërs melden waar hun artilleriegeschut op- DEN HAAG - Er komt mis schien een nieuw proces over babymoord en verkrachtingen in de Eper incestaffaire. De 26- jarige zus van Yolanda, Eve lien, wil onder meer haar ou ders vervolgd zien voor moord op haar voldragen kind in 1982. Eveliens Amsterdamse advo caat mr. G. van Driem heeft in middels een klacht gedepo neerd bij het gerechtshof in Arnhem. Ze heeft .dat gedaan op basis van een artikel uit het wetboek van strafvordering, dat het mogelijk maakt het openbaar ministerie te dwin gen verdachten te vervolgen. Volgens Van Driem heeft Yo- landa's zus al eerder aangifte gedaan van de babymoord en van verkrachtingen. DEN HAAG - Nelson Mandela, die in Zuid-Afrika volop cam pagne voert vöor de verkiezin gen van eind april, onder breekt zijn drukke werkzaam heden deze week voor een be zoek aan Nederland. Het wordt een heel kort be zoek. De hoofdmoot is de uit zending van de VARA donder dagavond onder het motto „Geef Zuid-Afrika een eerlijke kans". Vrijdag vliegt de ANC- leider alweer terug naar Zuid- Afrika, omdat hij dit weekein de het nationale cricket-team wil aanmoedigen in een be langrijke wedstrijd tegen Australië. AMSTERDAM/NICOSIA Iran heeft maandag het dood vonnis (fatwa) tegen de Britse schrijver Salman Rushdie op nieuw bekrachtigd. Het vonnis dat de toenmalige geestelijk leider van Iran, aya tollah Khomeini, precies vijf jaar geleden over de schrijver van „De Duivelsverzen" uit sprak, wordt niet ingetrokken. „Het vonnis moet worden uit gevoerd, ongeacht of de afvalli ge berouw heeft of niet", meld de het Iraanse persbureau IR- NA. gesteld staat. Deze wapens kunnen vervolgens met radars in de gaten worden gehouden. „Als we maar weten waar ze zijn", zei een van hen. Dat bete kent dat terugtrekking en ont manteling van de wapens, zo als de Navo heeft geëist, voor de Unprofor-commandanten niet langer noodzakelijk zijn. Functionarissen van het bond genootschap houden echter vast aan de Navo-richtlijn. Zij vrezen dat als de artille riestukken op de huidige posi ties blijven zij direct weer door de Serviërs gebruikt kunnen worden. Eenduidig Volgens de Britse commandant zijn de Navo en de VN wel een duidig. „Ik geloof niet dat er enige discrepantie is tussen de De stakers willen dat de Raad van Bestuur snel uitleg geeft over de aangekondigde sane ring, die 1900 banen kost. De Raad van Bestuur reageer de snel op de eis. Een lid van de raad stond dinsdagochtend de stakers te woord, hoewel maandag nog was aangekon digd dat de exacte reorganisa tieplannen nog enkele maan den op zich laten wachten. Wat het management de werkne mers heeft gezegd, was tegen 11.00 uur nog niet bekend. Ook vertegenwoordigers van de vakbonden en de onderne mingsraad hebben de actie voerders toegesproken. Vol gens G. Melchers, voorzitter van de centrale ondernemings raad, is het de bedoeling dat de stakers na de bijeenkomst in de bomvolle kantine weer aan het werk gaan. De ondernemingsraad en de vakbonden hebben begrip ge toond voor de eisen van de ac tievoerders. De bonden kunnen de staking echter formeel niet overnemen. „Er geldt een vre- desplicht", aldus een woord voerder van de Industriebond Maandagochtend is op vijftien plaatsen in Zeeland en op twee plaatsen in België huiszoeking verricht en administratie in be slag genomen. Dat gebeurde onder meer op het Vlissingse stadhuis en de gemeentelijke visafslag in die plaats. Voor het overige betrof het volgens Veurink adressen van vissers, reders en zeevishandelaren. Aan de actie maandagochtend hebben in totaal zo'n honderd mensen meegewerkt. Veurink verwacht dat onderzoek van de berg gegevens enkele weken twee organisaties. Ik heb pre cies hetzelfde voor ogen als de Navo." Maar Rose gaf op de persconferentie niet aan wat nu precies wordt verstaan on der het plaatsen van de zware wapens onder VN-toezicht. Ook president Clinton ontken de dat er „een meningsverschil bestaat tussen NAVO en VN. Het werd maandagavond dui delijk dat de Verenigde Naties het startsein zullen geven voor eventuele bombardementen op Servische stellingen. Luitenant-generaal Rose zei dat „geen enkele luchtaanval zal plaatshebben in Bosnië- Herzegowina zonder zijn toe stemming". Opgelucht De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, leek opgelucht te zijn over deze FNV. „Zolang er onderhandeld wordt, mogen wij geen acties voeren. Als we dat wel doen, staat Fokker binnen de kortste keren bij de rechter." Schiphol Oost Naar verwachting zal de wer konderbreking zich beperken tot de vestiging van Fokker op Schiphol-Oost, waar de vlieg tuigen worden gebouwd. Het zijn met name de werknemers in de produktie van vliegtui gen die door de nieuwe reorga nisatie worden getroffen. Van de 1900 banen die op het spel staan, bevinden zich er 1400 in de produktie. EINDHOVEN - Het afgelopen jaar zijn 115 ex-werknemers van Daf, die door de Arbeids voorziening aan een baan wa ren geholpen, voor de tweede keer ontslagen. vergt. Pas daarna komt het on derzoek op het punt van ver hoor van getuigen en verdach ten. Voor burgemeester J. van der Doef van Vlissingen kwam de huiszoeking maandagochtend in het Vlissingse stadhuis als een volslagen verrassing. Hij zegt het onderzoek met ver trouwen tegemoet te zien. „Ik ben in de vaste overtuiging dat wat de gemeente en het vismijnbedrijf betreft er geen enkele medewerking is ver leend aan strafbare feiten". VN-betrokkenheid. Karadzics opmerkingen lijken te zijn be doeld om een wig te drijven tussen het rechtlijnige stand punt van de Navo en de meer verzoenende benadering van de Verenigde Naties. Ondanks de hoopvolle woor den van Rose leek de bereid heid van de Bosnische Serviërs om volledig mee te werken niet erg groot. Generaal Manojlo Milovanovic dreigde de over dracht van de zware wapens stop te zetten als de moslim troepen niet terugkeren naar hun kazernes. Volgens Milova novic vormt de Servische artil lerie een tegenwicht voor het veel grotere aantal moslim infanteristen. Operatie Sinds vrijdag zijn door beide partijen slechts een handjevol wapens ontmanteld. Er zijn geen nieuwe meldingen over het inleveren van stukken ge schut. De NAVO-luchtmacht maakt zich ondertussen op voor een eventuele operatie in Bosnië-Herzegowina. DEN HAAG - De ministers Kok (financiën) en Alders (mi lieubeheer) doen verwoede po gingen de Eerste Kamer te overtuigen van de wenselijk heid van een Verbruiksbe lasting op grondwater en het storten van afval. De heffing van 34 cent op een kuub grond water voor drinkwaterleiding- bedrijven stuit op bezwaren van de regeringsfracties van CDA en PvdA. DEN HAAG - Minister D'Anco- na van welzijn, volksgezond heid en cultuur ontkent dat zij speciaal geld heeft uitgetrok ken voor lespakketten over ho mofiele ouderparen in het ka der van het internationaal Jaar van het Gezin. Wel is een deel van de 1,5 mil joen gulden subsidie die het ministerie beschikbaar heeft gesteld aan het Nationaal Co mité voor het Jaar van het Ge zin besteed aan een lespakket over alle gezinsvormen. D'Ancona schrijft dat in ant woord op schriftelijke vragen van het SGP-Kamerlid Van der Vlies. Die vindt het „onge hoord" dat WVC geld uittrekt voor lespakketten waarin aan dacht wordt besteed aan homo fiele ouderparen. Ongeveer zeven jaar geleden was de Vlissingse afslag een van de mijnen die verdacht werden van ontduiken van de visquota. Gemeente en open baar ministerie kwamen na ja ren een schikking overeen van zo'n twintigduizend gulden. „Zonder schuldigverklaring", benadrukt Van der Doef hier bij. „We verwachtten dat we aan proceskosten meer kwijt zouden zijn en wilden boven dien niet dat de onzekerheid van betrokken personen nog langer zou duren." Voor scheppen van deeltijdbanen ROTTERDAM - De PvdA wil in haar verkiezings programma 400 miljoen gulden extra vrijmaken ten behoeve van werkgelegenheid voor langdurig werk lozen. Het gaat vooral om het scheppen van (deeltijd-)banen op het niveau van het minimumloon of net daarboven in de sfeer van zorg, veiligheid en milieu. Zeeliedenbond wil verkoop VLISSINGEN - Het Angolese schip 'Karipande' is aan Vlissingen gekluisterd. Op de 8.000 ton metende vrachtvaarder rust een schuldenlast van ongeveer 12 miljoen gulden. De 33 bemanningsleden zijn al zeven maanden niet uitbetaald. Zij hebben inmiddels ruim een kwart miljoen gulden salaris tegoed. VLISSINGEN - Justitie is een grootscheeps onderzoek begonnen naar fraude bij de gemeentelijke vismijn in Vlissingen. Aanleiding is volgens de Middelburgse persofficier D. Veurink jle verdenking dat vis „buiten de klok om" wordt ver handeld. Reactie op schrappen banen SCHIPHOL - Ruim 1000 werknemers van de vlieg tuigbouwer Fokker op Schiphol-Oost hebben dins dagochtend het werk neergelegd. Daardoor kwam de volledige produktie van vliegtuigen stil te liggen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WEMELDINGE 16 februari 17 februari 06.50 166 00.30 - 133 19.10 156 12.55 -153 07.15 157 00.55 -132 19.40 147 13.20 - 148 Doodtij: 20 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UMSU /s door Mare Legendre Datum ZIERIKZEE 16 februari 17 februari ROOMPOT BUITEN 16 februari 17 februari BRU1NISSE 16 februari 17 februari Hoogwater tijd stand 06.45 157 J9.05 J47 07.15 149 19.30 139 05.20 164 17.35 151 05.50 151 18.10 138 06.45 168 19.10 159 07.15 160 19.45 150 Laagwatcr tijd stand 00.25 - 127 J2.55 -148 00.50 -127 13.20 -143 11.30 -144 23.40 -122 12.00 -139 00.35 -136 12.55 - 156 00.55 -135 13.15 -151 Dinsdag 15 februari Zierikzee Commissie welzijn. Vierschaar stadhuis. 19.30 uur. Zierikzeese Sportraad. Grote commissiekamer stadhuis. 19.30 uur. Jaarvergadering CPB. Zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Haamstede Bazar in verzorgingscentrum Duinoord. 10.00-15.30 uur. Oosterland Verkoping ten bate van de Schutse. Lage Maireweg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Woensdag 16 februari Zierikzee Vergadering NCVB. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 17.30 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 19.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst Gereformeerde Bijbelstichting. Kerkgebouw Gereformeerde Gemeente. 19.30 uur. Verkoping lingerie en keuken- textiel. Kerkzaal kerk Gerefor meerde Gemeente in Neder land. Van 19.30 tot 21.00 uur. Vergadering Oranjevereniging. Oude Noordstraat 11. 20.00 uur. Bruinisse Eerste werkvergadering Disk in Gereformeerde kerk aan Noorddijkstraat. 09.30 uur. Donderdag 17 februari Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Foyer res taurant Mondragon. 14.00 uur. Politiek forum van ANBO en PCOB met plaatselijke politici in vroegere CSG. 14.00 uur. Nieuwerkerk Politieke bijeenkomst met SGP-lijsttrekkers. Gebouw Sa lem, Molenstraat. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk EHBO-oefenavond met Lo- tusslachtoffërs. Ons Dorps huis. 19.45 uur. Vrijdag 18 februari Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor de jeugd in Hervormd Vereni gingsgebouw. 19.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Oranjevereni-, ging Oosterland in De Ooster hof. 19.30 uur. Zaterdag 19 februari Zierikzee Fietstocht Gidsendienst Zee land. Vanaf parkeerterrein zie kenhuis. 14.00 uur. Concert the Bintangs. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden De Hutspot voor ou deren in De Schutse 14.00 uur. Scharendijke Feestavond leden, donateurs van ZSC'62 in Hervormd Ver enigingsgebouw. 20.00 uur. Brouwershaven Oliebollenactie. Huis-aan-huis verkoop in gemeenten Midden- schouwen en Brouwershaven. Oosterland Aanbieding CD Duivelands Mannenkoor. Oosterhof. 19.30 uur. Zondag 20 februari Neeltje Jans Excursie duinen Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Ooster- scheldezijde. 14.00 uur. Maandag 21 februari Zierikzee Algemene voorlichtingsavond Waterschap Schouwen-Duive- land. 's Landskamer. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Janncwckken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde 14.00 uur. Burgh-Haamstede Voorjaarsledenvergadering af deling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in De Schutse. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2