Vergoeding oogstschade moet voor alle bedrijven gelden 'Beleidsplan Voordelta: het plan van de grote misleiding' Handel haalt 3.000 ton mossels extra via de veilklok in huis ZMO-hoofdbestuur: Voor kleine bedrijven komt klap hard aan Voorzitter Ben Schot op jaarvergadering Helpt Elkander Ongeval Nepagenten Export naar België stijgt met bijna 1.200 ton Conflict mossel- en sleepnetvissers Bericht in Visserijnieuws valt verkeerd ACHTERWERK MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 NR 25513 5 ZMO: ,,Door drempel vallen veel bedrijven uit de boot". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZMO vindt dat alle agrarische bedrijven in Nederland een vergoe ding moeten kunnen claimen voor oogstschade als gevolg van het extreem natte najaar. Een eigen risico van 30% is niet onbillijk, maar de 'drempel' van 5 hectare aardappelen of 2,5 ha groenten/droogbloemen zorgt er volgens het ZMO-hoofdbestuur voor dat toch nog veel bedrijven buiten de boot vallen. ,,Voor een klein bedrijf dat net iets minder dan 5 ha aardappelen heeft geteeld en de oogst geheel of gedeeltelijk verloren zag gaan, komt de klap hard aan", aldus het ZMO-hoofdbestuur. Ook het feit dat bloemzaden, gladiolen en lelies niet in de vergoedingsregeling zijn opge nomen, acht het ZMO- hoofdbestuur onjuist. Inmid dels heeft de ZMO een brief ge stuurd aan het ministerie van landbouw met het verzoek de ze gewassen alsnog onder de re geling te brengen. Overigens werd in het hoofdbestuur ge constateerd dat de aanvanke lijk voorgestelde vergoedings regeling nog veel minder soe laas zou hebben geboden. Daarin was namelijk een drempelvan 10 ha geteelde aardappelen ingebouwd. In dat geval zou het gros van de bedrijven geen aanspraak op een vergoeding hebben kunnen maken. Mede op aandringen van de ZMO is in het voorover leg met het ministerie de drem pel teruggebracht naar 5 ha. Het is volgens het ZMO- hoofdbestuur meer dan terecht dat de tuinbouw hard op de troni slaat. ,,De milieu- en ove rige produktiekosten rijzen de pan uit. Nederland is een duurte-eiland geworden in Eu ropa. In zuidelijke landen, zo als Marokko, kost een werkne mer in de tomatenteelt maar 40 gulden per week. Milieu-eisen kent men niet. Uit Marokko komen zwaar bespoten, maar wel erg goedkope tomaten Eu ropa binnen". „Prijstechnisch kunnen we de concurrentie niet aan, maar op het gebied van milieukwaliteit zijn we duidelijk in het voor deel", aldus de heer A. Ver steeg, voorzitter van de tuin- bouwcommissie van de ZMO. Het mankeert aan duidelijke voorlichting richting consu ment en dat maakt de afzet moeilijk. De fruittelers komen al twee seizoenen achtereen 25 tot 50 cent per kilo appels en peren tekort op de kostprijs. Volgens de heer C. Hamelink, adviseur van het hoofdbestuur, verarmt de fruitteelt in Neder land snel. Investeringen blijven achter en dat gaat ten koste van de con currentiepositie. De stemming onder de fruittelers is grim mig. Het hoofdbestuur van de ZMO constateerde dat de sector al het mogelijke doet om de kosten terug te draaien, maar vecht tegen de bierkaai zolang de overheid niet te hulp komt met lastenverlichting. Discussie tussen doven Een discussie tussen doven. Zo kenschetste ZMO-voorzitter J. G. van Leeuwen het breed CLO-overleg van de landbouw- voormannen met minister Bukman, onlangs in Utrecht. „Over de hoofdlijnen van het landbouwbeleid zijn we snel met de minister uitgepraat" al dus Van Leeuwen tijdens de hoofdbestuursvergadering van de ZMO. „Hij kiest voor vrij handel en wil de marktbe- scherming voor ,de land- en tuinbouw snel afbouwen. Wij zeggen dat dat niet kan. Als het gaat om de voedselvoorziening kunnen we niet zonder enige vorm van marktregulering." Bijzonder teleurgesteld is het ZMO-bestuur over de medede ling van de minister dat hij de spilfunctie van het graan niet erkent en dus ook de 'verdrin ging', die marktverstorend werkt, niet serieus neemt. De minister zei dat de spilfunctie van het graan op Europese schaal geen directe rol speelt en dat het dus 'illusiepolitiek' is dit punt in Brussel promi nent aan 4e orde te stellen. Het gebruik van gft (groente-, fruit en tuinafval), compost en zui veringsslib op landbouwgron den moet worden afgeraden. Dat is de mening van het hoofdbestuur van de ZMO. De ZMO is verontwaardigd over het feit dat de overheid de normen voor GFT verruimt om de afzet te vergroten, terwijl de landbouw ten aanzien van de mestproduktie de duimschroe ven aangedraaid krijgt. „Op deze wijze wordt de landbouw het vuilnisvat van de samenle ving". Ondanks het feit dat het gebruik van gft, slib en com- pdst financieel aantrekkelijk is en soms zelfs met geld toe worden aangeboden, doen de boeren er goed aan deze meststoffen buiten de deur te houden. Dit geldt zeker als her komst en samenstelling onbe kend zijn en een deugdelijke monsteranalyse ontbreekt. ZIERIKZEE - „Beleidsplan Voordelta? Dat wil ik het plan van de grote misleiding noemen. Wat is er mee gediend om de kwekers in dit gebied te weren als er mosselzaad ligt, dat bij de eerste de beste na jaarsstorm vernietigd wordt". Voorzitter Ben Schot van vissersvereniging Helpt Elkander wond afgelo pen vrijdagmiddag tijdens de jaarvergadering geen doekjes in de strijd om de Voordelta-problematiek. De voorzitter van Helpt Elkan der gebruikte zijn jaarrede in het Huis van Nassau onder meer om de Zeeuwse politici stevig onder vuur te nemen. Sinds enkele jaren heeft de mosselsector vergeefse pogin gen ondernomen om in het ge bied voor de Zeeuwse en Zuid- Hollandse kust toestemming te verkrijgen voor de visserij op mosselzaad. Met name de natuur- en milieuactivisten kregen het voor elkaar om daar een stokje voor te steken. Op geklopte verhalen zijn er vol gens Schot de oorzaak van dat men blijft suggereren dat in het Voordeltagebied mooie zandbanken en lagunes zouden kunnen ontstaan. Door de bril van Schot bezien denken de be leidsmakers onterecht dat de Voordelta als een soort over- winteringsgebied en zeehon- denverblijfplaats'kan functio neren. Terwijl de visserijsector er al jaren op hamert dat het door de grote stormgevoelig- heid uit het westen onmogelijk is om in dit vlakke kustgebied wat aan natuurschoon te ver wezenlijken. Net zo min als er geen mosselkweekpercelen kunnen worden aangelegd is het op de windgevoelige droge zandplaten onmogelijk om daar vogelbroedhuisjes en bij voorbeeld een „zehondendorp" te creëren. Volgens de garna- lenvissers in de Voordelta, de vaste gebruikers van dit vangstgebied, huizen er in dit gebied geen zeehonden sinds de afsluiting van de zeearmen. Tijdens stormweer schiet voor de zeehond geen enkele vlucht weg meer over. Voorzitter Schot kan weinig begrip voor de starre houding van de be leidsmakers opbrengen. Wat zou er na de stormen van vori ge week overgebleven zijn? Wat is er van het bodemleven over gebleven nadat in het najaar (na de hoge waterstanden op de rivieren, red.) extreem veel wa ter van het Haringvliet in de Noordzee werd gespuid. Vindt u het begrijpelijk dat wij ons door de Zeeuwse politici in de steek gelaten voelen", reageer de de Zierikzee-voorzitter te leurgesteld. Zuid/noord een twede belangrijke visserij zaak aan, namelijk het trans port van halfwasmossels van zuid naar noord. Reikhalzend zien de kwekers uit naar het moment waarop het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij toestemming zal verlenen om deze mossels in het voorjaar van de Zeeuwse percelen terug naar de Wadden zee te transporteren. Traditio neel stellen de mosselaars in het najaar zoveel mogelijk schelpdieren in Zeeland veilig omdat daar de nadelige gevol gen van de najaarsstormen aanzienlijk kleiner zijn. De meeste kweekpercelen op de Waddenzee staan garant voor een snelle groei en juist om die reden heeft het visserijbe drijfsleven de medewerking van de overheid gevraagd. Het ministerie, gesteund door het Rijks Instituut voor Visse rij Onderzoek (RIVO), loopt hiermee niet hard van stapel vanwege de zorg van het auto matisch overhevelen van oesterbroed en diverse andere bodemorganismen. Volgens de kwekers is die zorg onnodig. De importen van Duitse en Deense halfwasmossels heb ben volgens hen duidelijk aan getoond dat de bewuste bodem- dieren in de Waddenzee niet ge dijen. Voor de snellere groei en een betere kwaliteit willen de kwekers de moeite en de on kosten graag op zich nemen", benadrukte Schot. In zijn jaarrede kaartte Schot Op de kweekpercelen in de meenamen. Oosterschelde worden diverse kwekers regelmatig met voor anker liggende sportvisvaar tuigen geconfronteerd. De schade die de zware ankers in het op de bodem verblijvende „zwarte goud" veroorzaken, moet volgens een van de leden niet onderschat worden. Offi cieel blijkt hier weinig aan te doen. Zevibel-voorzitter J. de Voogd zegde staande de verga dering toe het probleem op pro- vinciaaal niveau aan te kaar ten. Na een periode van nage noeg 25 jaar secretaris van Helpt Elkander te zijn geweest werd afscheid genomen van C. Schot (ZZ 7). Zijn zoon J. M. Schot werd door de leden on langs tot opvolger benoemd. DRIEBERGEN - Twee mensen zijn zondagochtend door een verkeersongeval bij Drieber gen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hun auto op de A12 (Arnhem- Utrecht) volgens de politie door nog onbekende oorzaak in een slip raakte. WINSCHOTEN - De politie van Winschoten is op zoek naar twee als agenten vermomde mannen die vrijdagavond tij dens koopavond een tot nog toe onbekende man beroofden en BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 31 janua ri tot en met 5 februari 1994 werden 38 ladingen mos sels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een to taal gewicht van 14.600 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs be droeg in week 5 65,31 per ton. Een week eerder was het totale aanbod nog 3.000 ton lager en werd gemid deld 72,74 per mosselton betaald. De verzending was voor zover bekend; België 4.743 ton, Frankrijk 3.634 ton, diverse landen 139 ton en de binnenlandse handel daalde tot 1.488 tonnen. Maandag 31 januari passeerde het aanbod van dertien kwe kers over de veilklok. Delta Mossel drukte het hoogst af voor 487 tonnen bruto, aange boden door de YE 16. Deze par tij uit het westelijk deel van de Oosterschelde bevatte bij een stukstal van 122 een vleesge wicht van 18,6 kilo. Krijn Ver wijs betaalde op maandag de hoogste prijs voor een klein partijtje van de YE 39. Het be trof een vrachtje van 249 ton nen met een hoog stukstal van 164 en een vleesgewicht van 20,4 kilo. Een dag later maakte de han del keuze uit elf ladingen van Zeeland. De grootste aanvoer der bleek de YE 80 met 895 bru- totonnen. Delta Mossel kreeg met deze aankoop de beschik king over zwarte schelpdieren met een stukstal van 144 en een vleesgewicht van 19,7 kilo. Roem van Yerseke werd op dinsdag de nieuwe eigenaar van twee partijtjes, aangeland door de YE 182 en de YE 36. De YE 36 viste in de Hammen 365 brutotonnen met een stukstal van 101 en een vleesgewicht van 17,9 kilo. De YE 182 viste in het Mastgat 326 tonnen. Bij een stukstal van 109 kwamen deze uit op een vleesgewicht van 19,2 kilo. Noorden Op woensdag meerden vier vaartuigen voor de veiling in Yerseke. De grootste lading van 1.360 brutotonnen was af komstig uit de Meep en werd aangeboden door de YE 19. De ze mossels noteerden bij een stukstal van 164 een vleesge wicht van 27,5 kilo. Verder wa ren de YE 70 en de BRU 39 (S. Jumelet) present uit de Meep. De YE 70 verkocht 583 tonnen en de BRU 39 circa 360 tonnen, beide met stukstallen van rond de 130 en een vleesgewicht van ruim 27 kilo. Prins Dinge- manse nam deze drie ladingen uit het noorden over. Donderdag kwam slechts een aanvoerder van het Wad naar de mosselmarkt. Prins Din- gemanse en Solidair betaalden elk de hoogste prijs voor deze twee partijen, aangeboden door de YE 57. Deze kweker viste 252 tonnen in de Meep, met een stukstal van 148. Bij de andere lading, die Prins Din- gemanse in de wacht sleepte, ging het om mossels met een stukstal van 155 en een vlees gewicht van 26,9 kilo. Deze par tij kwam van de kweekperce len in het Oosterom. De BRU 62 (Dë Koning) deed een Zeeuws vrachtje van 464 ton nen van de hand aan Zeeuwse Banier. Bij deze partij ging het om een stukstal van 185 en een vleesgewicht van 24,5 kilo. Op vrijdag tenslotte nog vijf aanvoerders, te weten de Yerse- naars YE 82, YE 36, YE 19, YE 80 en YE 96. De koopmannen die vrijdags het royaalst over de brug kwamen waren achter eenvolgens Zeeuwse Banier (twee partijen), Roem van Yer seke, Barbe en Delta Mossel. ZIERIKZEE - De voormannen van Zevibel zijn in hun wiek geschoten nadat zij in het vak blad voor de Nederlandse en Belgische visserij Visserij- nieuws hebben gelezen dat de leden van Vissersbondafdeling Zuid-Nederland - hun grieven tegen de mosselaars op het bordje van minister Maij- Weggen van verkeer en water staat hebben gelegd. „Toen ik dat in Visserijnieuws las, is dat bij mij behoorlijk in het verkeerde keelgat gescho ten", zei Zevibel-voorzitter Jan de Voogd afgelopen vrijdag op de jaarvergadering van vis sersvereniging Helpt Elkander in Zierikzee. Volgens De Voogd raakt het kant noch wal om on derlinge conflicten op deze ma nier aan te zwengelen. „Waar om neemt men zelfs niet de moeite ons een kopie van de be wuste brief te sturen? Moeten we nu zo met elkaar omgaan", vroeg De Voogd hardop af. De beschuldigingen tussen mos selkwekers en sleepnetvissers op de Oosterschelde over het vissen op eikaars bestekken zijn niet van vandaag of giste ren. Volgens de brief van de Vissersbondleden aan minister Maij zouden de mosselvissers op de verkeerspost in Wemel- dinge toestemming hebben ge kregen om de sleepnetvissers via de radarapparatuur te bespieden. De beide partijen hebben inmiddels de hulp van visserijopziener J. Poelman uit Zierikzee ingeroepen. Poelman vindt het de hoogste tijd dat de vissers bij zichzelf te rade gaan. De opziener is er vast van overtuigd dat er van beide kanten fouten zijn gemaakt. „Iedereen is verplicht om het lijntje aan te houden", reageer de Poelman eerder in het ge noemde vakblad. Zevibel heeft ondertussen de hulp «van het provinciaal bestuur ingeroe pen. Binnenkort worden beide partijen door gedeputeerde Bruinooge van Visserszaken, uitgenodigd voor een gesprek. Ik vloog op uit m'n luie stoel. Ik stak de verkie zingskrant van de gemeente Zierikzee in de lucht en riep: 'Dit keer ga ik D66 stemmenl'Nu is hij toch echt gek geworden, dachten de kin deren. Maar ik hield koppig vol. 'Kijk zelf'riep ik. 'Al die bla-bla verhalen van die andere par tijen: Geloofwaardigheid, duurzaamheid, ver draagzaamheid, evenwichtigheid. Die plaat kunnen ze ook in Tjietjerkstradeel afdraaien. Zulk gewauwel sla ik geeuwend over. Maar D66 is pas duidelijk, die partij heeft aandacht voor wat de mensen in Zierikzee echt bezig houdt!' Ik sloeg de krant weer open en met luide stem citeerde ik lijsttrekker Bernard Katenberg. 'Heeft uw zitvlak al eens kennis gemaakt met de harde bankjes van de publieke tribune tij dens een vergadering van de gemeenteraad Niet echt uitnodigend. Daarom pleit ik voor het vergaderen in de Vierschaar.' Ik vouwde de krant weer dicht. 'Kijk daar gaat het om!' en ik sloeg met de krant tegen m'n billen. 'Geen gezever over voorwaardescheppend bezig zijn of zo iets. Geen vaag geklets over een goede gezondsheidszorg. Maar zorg voor ons eigen persoonlijke achterwerk. Dat spreekt de kiezer aan. Dat noem ik nu echt kont-kreet!' Een week eerder bezocht ik met mijn vrouw in Rotterdam de Woonbeurs en toen al merkte ik dat het Democratisch gedachtengoed ook in mij leefde. Alsof ik er een voorgevoel van had ben ik de hele middag bezig geweest m'n Der rière 66 keer te laten zakken in de meest vreemdsoortige stoelvormen. Zelfs heb ik mij neergelegd op wat waterbedden, waar we eventueel de hele Vierschaar mee kunnen volgooien. Ook zag ik de fauteuil staan waar mee Van Mierlo de verkiezingen in gedragen wordt. Het lijkt me goed om onze plaatselijke woninginrichtingen te vragen wat redelijke al ternatieven voor de publieke tribune aan te dragen. Wellicht kunnen we dan op 26 febru ari in de Gekroonde Suikerbiet ons zitvlees testen tijdens een politiek stoelendansje om te kijken of we als Democraten ook in Zierik zee voldoende draagvlak hebben. Toch ben ik van gedachten veranderd. Ik be sefte dat de behoefte aan zachtheid voor de billen ook in andere kringen is ontstaan. 'Heeft Bernard Katenberg wel eens kennis ge maakt met de harde kerkbanken tijdens een kerkdienst in de Gasthuiskerk?' Het is te laat. Want de banken waarop eens CDA-, WD- en PvdA- en RPF-billen rustten staan er niet meer. Als de restauratie klaar is staan er eind april fraaie stoelen die zo gerieflijk zitten. Ik maakte een politieke zwenking. Ik vloog op uit m'n luie stoel en riep: Juist in de politiek en in de kerk moeten we niet comfor tabel zitten. We hebben harde banken nodig die pijn doen, krukken die ongemakkelijk zit ten. We mogen niet wegzakken in het pluche. Geen zitfauteuils maar werkbanken. 'We staan er klaar voor!' zeggen ze bij D66. 'Het werk wacht, treedt dan aan!' zingen ze in de kerk. Welke partij is zo moedig om te zeggen: We vervangen de fauteuils van de raadsleden door pianokrukken Op die partij wil ik stem men. Vanzelf zijn we weer op de muziek uitgeko men. Heeft Bernard Katenberg wel eens ken nisgemaakt met de orgelbank van het nieuwe orgel in de Corneliastichting? Het zit nog erger dan de harde bankjes van de publieketribune. Het is gewoon een houten plank. Omdat je als organist flexibel moet zijn. Je blijft met je basis op dezelfde plaats zitten. Dat is je principe. En dan zwenk je als een po liticus heen en weer. Zo krijgt het beleid han den en voeten. Van linke naar rechts, van de heldere signalen van de PvdA tot de zware bastonen van de SGP. Omdat je allen wilt be reiken. Iedere stem moet meezingen. Want dat is muziek. Dat is democratie. Ik wens alle partijen, ook D66. een harde orgelbank toe. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5